Reklama

Jaká je inflace v Evropě či USA? Padají rekordy staré desítky let

nákup (ilustrační foto)
Pixabay

S rapidně rostoucí inflací nebojuje jen Česko, ale i desítky zemí ve světě a v řadě zemí hlásí za v posledních měsících dvouciferné nárůsty a nejvyšší hodnoty za desítky let – v Česku byla v září nejvyšší od prosince 1993, na Slovensku je nejvýše od roku 2000, v Británii a USA od začátku osmdesátých let, v Německu nejvyšší za posledních 70 let, v eurozóně od zavedení eura v roce 1999. Turecká inflace dokonce v říjnu dosáhla 24letého maxima ve výši 85,5 procenta. Centrální banky proto zvedají základní úrokové sazby, což však často znamená snížení hospodářského růstu. Podívejte se na přehled míry inflace ve světě.

Reklama

Téměř ve všech zemích hrají hlavní roli zdražující energie a pohonné hmoty, druhou nejvíce postiženou kategorií jsou potraviny. Na oboje začaly mít vliv dopady ruské invaze na Ukrajinu, omezení exportu obilí z Ukrajiny a protiruské sankce západního světa uvalené na Moskvu. Vliv má i narušený dodavatelský řetězec kvůli proticovidovým opatřením týkající se například čipů.

Inflace v Česku dál poroste, 20 procent nedosáhne 

Spotřebitelské ceny v Česku v říjnu meziročně stouply o 15,1 procenta. Tempo inflace výrazně zpomalilo, v září byly ceny meziročně vyšší o 18 procent. Analytici očekávali zpomalení jen o desetiny procentního bodu. Meziměsíčně ceny klesly o 1,4 procenta. Vývoj ovlivnilo zejména promítnutí úsporného tarifu a odpuštění poplatku za podporované zdroje energie pro ceny elektřiny, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Byl to jediný meziměsíční pokles cen od prosince 2020.

Přehled míry inflace v srpnu až říjnu ve vybraných zemích světa, EU a eurozóně:

země inflace (v procentech, měsíc) nejvíce
Turecko 85,5 (říjen) od února 1998
Argentina 71,0 (srpen) 2002
Maďarsko 21,1 (říjen) x
Bělorusko 17,9 (srpen) x
Polsko 17,9 (říjen) od října 1997
ČR 15,1 (říjen) x
Slovensko 14,9 (říjen) od června 2000
Rusko 13,7 (září) x
V. Británie 11,1 (říjen) za 41 let
EU 10,9 (září) x
eurozóna 10,7 (říjen) od zavedení eura 1. ledna 1999
Německo 10,4 (září) za posledních 70 let
USA 7,7 (říjen) x
Francie 6,6 (srpen) od počátku 90. let
Čína 2,5 (srpen) x

zdroj: ČTK, národní statistické úřady

Vše o inflaci čtěte zde

Tempo meziroční míry inflace na Slovensku v říjnu zrychlilo na 14,9 procenta z 14,2 procenta v září. Inflace dosáhla nového maxima od června roku 2000, kdy přesáhla 15 procent. Inflaci na Slovensku nejvíce ovlivnily ceny potravin a nealkoholických nápojů, jakož i bydlení a energií, které dohromady tvoří téměř polovinu výdajů domácností. 

Reklama

rekonstrukce

Lukáš Kovanda: Nájmy v příštím roce zdraží o dalších 25 procent. S hypotékou se přesto vyplatí počkat

Nájmy v Česku citelně zdražují. Meziročně byly v září výše až o 30 procent. V Praze se průměrné nájemné pohybuje až kolem úrovně 400 korun za metr čtvereční a dá se očekávat, že cena nájemného dále poroste. 

Přečíst článek

Míra inflace v Polsku se v říjnu meziročně zvýšila o 0,7 procentního bodu na 17,9 procenta. Ve své předběžné zprávě to na konci října uvedl polský statistický úřad. Zvýšení cen zboží a služeb zhruba odpovídá odhadu analytiků. Polsko má největší ekonomiku z postkomunistických zemí střední a východní Evropy. 

Míra inflace v Maďarsku v říjnu vzrostla na 21,1 procenta, a je tak nejvyšší v zemích Visegrádské skupiny (V4), kam patří ještě ČR, Slovensko a Polsko. V říjnu se nadále zvyšovaly zejména ceny energií a potravin. Ceny energií pro domácnosti se meziročně zvýšily o 64,4 procent, ceny potravin pak o 40 procenta.

Němci hlásí rekord za posledních sedm desítek let

Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v říjnu zrychlil na 10,4 procenta ze zářijových deseti procent. Vyplývá to z předběžných údajů, které ke konci října zveřejnil spolkový statistický úřad. Za vysokou inflací stojí zejména ceny energie, které v říjnu meziročně stouply o 43 procent. Výrazně zdražují také potraviny, jejichž ceny se meziročně zvýšily o 20,3 procenta. Inflace v Německu je tak nejvyšší zhruba za 70 let.

Aleš Michl je novým guvernérem ČNB

Guvernér ČNB Michl: Pokud se urve z řetězu mzdová inflace, sazby zvýšíme

Úrokové sazby zůstanou na relativně vysoké úrovni delší dobu. Česká národní banka chce bojovat proti inflaci, dokud nebude plně pod kontrolou, tedy stabilizována na dvouprocentním cíli. Vyplývá to z vyjádření guvernéra Aleše Michla na tiskové konferenci po dnešním zasedání bankovní rady ČNB. Rada dnes zachovala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech, na této úrovni je od konce června.

Přečíst článek

Míra inflace v Evropské unii v září překonala podle údajů statistického úřadu Eurostat další rekord, ze srpnových 10,1 procenta se dostala na 10,9 procenta. Oznámil to statistický úřad Eurostat. V Česku tempo meziročního růstu cen zrychlilo o sedm desetin procentního bodu a s hodnotou 17,8 procenta byla míra inflace pátá nejvyšší v unii.

Nejvyšší inflaci mají podle Eurostatu pobaltské státy a po nich Maďarsko. Nejnižší míru inflace měla letos v září Francie (6,2 procenta), Malta (7,4 procenta) a Finsko (8,4 procenta). V porovnání se srpnem vzrostla míra inflace ve 20 zemích EU, klesla v šesti státech a beze změny zůstala v Chorvatsku, uvedl Eurostat. 

Nejvyšší inflace od zavedení eura

Míra inflace v eurozóně v říjnu stejně jako v předchozích měsících zdolala další rekord. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v zemích používajících společnou měnu vystoupalo na 10,7 procenta. V rychlém odhadu to na konci října uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Hlavní příčinou zrychlující inflace je stále zejména prudké zdražování energií. V porovnání se zářím je inflace vyšší o osm desetin procentního bodu a překonala i očekávání analytiků, kteří počítali s jejím růstem na 10,2 procenta. .

Německý kancléř Olaf Scholz

Vzácná shoda ekonomických institutů: Německo čeká propad

Hrubý domácí produkt (HDP) Německa letos i přes všechny dopady ruské invaze na Ukrajinu vykáže růst o 1,4 procenta, v roce příštím ale o 0,4 procenta klesne. Na tiskové konferenci v Berlíně to oznámili zástupci čtyř předních německých ekonomických institutů. Jejich prognóza počítá s návratem k hospodářskému růstu v roce 2024, kdy by ekonomika mohla vykázat růst o 1,9 procenta.

Přečíst článek

Inflace v eurozóně se nachází vysoko nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky (ECB). Ta v reakci na prudký růst spotřebitelských cen v červenci poprvé od roku 2011 zvýšila základní úrokové sazby, a to výrazněji, než původně avizovala. Její základní úrok se dostal na 0,50 procenta z rekordního minima nula procent, na kterém se držel od roku 2016.  Na začátku září pak zvýšila svou základní úrokovou sazbu o rekordních 0,75 bodu na 1,25 procenta. ECB možná bude muset zvýšit své úrokové sazby na úroveň omezující hospodářský růst, aby tak oslabila poptávku a dostala pod kontrolu nepřijatelně vysokou inflaci, uvedla ke konci září šéfka banky Christine Lagardeová.

Vše o inflaci čtěte zde

Spotřebitelské ceny v Británii v říjnu pokračovaly v růstu a míra inflace dosáhla maxima za 41 let. Dostala se na 11,1 ze zářijových 10,1 procenta a je vyšší, než se čekalo. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že míra inflace vystoupí na 10,7 procenta. Statistici uvedli, že inflace by v říjnu vzrostla asi na 13,8 procenta, pokud by vláda nezasáhla a neomezila růst účtů za energie pro domácnosti v průměru na 2500 liber (asi 69 tisíc korun) ročně.

ilustrační foto

Další rána pro hrdý Albion. Miliony Britů hledají druhou práci, aby pokryli náklady

Nejméně 5,2 milionu lidí v Británii se rozhodlo najít si druhou práci nebo i několik dalších zaměstnání, aby zvládli pokrýt zvýšené životní náklady. Dalších deset milionů lidí podobný krok plánuje a někteří zaměstnanci mají kvůli krizi extrémně dlouhou pracovní dobu. Uvedl to server BBC News, který se odvolává na výzkumnou zprávu pojišťovací společnosti Royal London.

Přečíst článek

Míra inflace ve Spojených státech v říjnu počtvrté po sobě klesla. Překvapivě se snížila až na 7,7 procenta ze zářijových 8,2 procenta. Ve své zprávě to dnes uvedlo americké ministerstvo práce. Meziměsíčně pak ceny vzrostly o 0,4 procenta, stejně jako v září. V obou případech je to příznivější vývoj, než čekali analytici.

Meziroční nárůst cen je nejslabší od ledna a poprvé od února se dostal pod osm procent. Naděje, že inflace už byla na vrcholu a nyní by mohla dál slábnout, povzbudila akciové trhy. Investoři totiž doufají, že americká centrální banka (Fed) už nebude zvyšovat úrokové sazby tak svižným tempem jako doposud.

ruský prezident Vladimír Putin

Ruská ekonomika se na předválečnou úroveň vrátí nejdříve za osm let

Ruská ekonomika se na úroveň z doby před zahájením útoku na Ukrajinu pravděpodobně nevrátí dříve než v roce 2030. Předpovídá to podle agentury Reuters zpráva evropské ratingové agentury Scope Ratings. Rusko v důsledku útoku na Ukrajinu čelí rozsáhlým sankcím ze strany západních zemí.

Přečíst článek

Meziroční růst spotřebitelských cen v Rusku v září zpomalil na 13,7 procenta ze srpnových 14,3 procenta. Spotřebitelské ceny nicméně vykázaly první meziměsíční nárůst od května. To podporuje očekávání, že ruská centrální banka by již mohla ukončit snižování úrokových sazeb, napsala agentura Reuters. Ruská ekonomika se nyní potýká s problémy v důsledku sankcí, které na Rusko kvůli jeho útoku na Ukrajinu uvalují západní i další země.

Rekordmanem je Turecko

Míra inflace v Turecku se v říjnu znovu zvýšila, v meziročním srovnání se dostala na 85,5 procenta ze zářijové hodnoty 83,5 procenta. Ceny se v Turecku prudce zvyšují už asi rok, před dvěma lety byla míra inflace nad 11 procenty. Nyní je na dalším maximu za 24 let. V Turecku se na vysoké míře inflace podílí více faktorů. Stojí za ní už delší dobu slabá lira, která zdražuje dovážené zboží. Zásobování komplikují problémy dodavatelských řetězců, částečně kvůli válce na Ukrajině pak stoupají i ceny energií a surovin.

K rekordmanům ve světě patří i Argentina. Tamni centrální banka 11. srpna zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 9,5 bodu na 69,5 procenta. Snaží se tak bojovat s vysokou inflací, která v této jihoamerické zemi vystoupila na 71 procent a je nejvyšší za 20 let.

Trojice zemí s nejnižší inflací je stejná jako před měsícem. V Číně, Japonsku a Saúdské Arábii míra inflace nepřesahuje tři procenta. Nejvyšší inflaci na světě má i nadále Zimbabwe (285 procent), Libanon (168 procent) a Súdán (149 procent).

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Michal Šnobr

Stoprocentně ovládnout ČEZ chce velkou politickou odvahu a čtvrt bilionu, říká menšinový akcionář Šnobr

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme