Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Jaká je inflace ve světě? Padaly rekordy staré desítky let

Jaká je inflace v Evropě či USA? Padají rekordy staré desítky let
Pixabay

S vysokou inflací nebojuje jen Česko, ale i desítky zemí ve světě, a v řadě zemí hlásili v posledním roce dvouciferné nárůsty a nejvyšší hodnoty za desítky let. Centrální banky proto zvedaly či stále zvedají základní úrokové sazby, což však často znamená snížení hospodářského růstu. Podívejte se na přehled míry inflace ve světě.

Reklama

Téměř ve všech zemích hrají hlavní roli zdražující energie a pohonné hmoty, druhou nejvíce postiženou kategorií jsou potraviny. Na oboje začaly mít vliv dopady ruské invaze na Ukrajinu, omezení exportu obilí z Ukrajiny a protiruské sankce západního světa uvalené na Moskvu. Vliv má i narušený dodavatelský řetězec kvůli proticovidovým opatřením týkající se například čipů.

Jednociferná inflace je zpět. Po roce a půl

Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v srpnu opět zpomalil na 8,5 procenta z červencových 8,8 procenta. Pod deset procent se v červnu dostala poprvé od loňského ledna. Před tím se ale pod deseti procenty držela nepřetržitě od července roku 1998, a to většinou výrazně. Inflace je ale nejnižší za poslední rok a tři čtvrtě. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Lukáš Kovanda: Inflace klesá. Ale stále je čtyřikrát vyšší, než je cíl ČNB

Lukáš Kovanda: Inflace klesá. Ale stále je čtyřikrát vyšší, než je cíl ČNB

Inflace klesá už jen nepatrně, je stále čtyřikrát vyšší než cíl České národní banky a letos už výrazněji neklesne. Nahoře ji drží vysoké ceny energií a odeznívající efekt vysoké srovnávací základny loňského roku, míní hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

Přehled míry inflace v uplynulých měsících ve vybraných zemích světa, EU a eurozóně:

země inflace (v procentech, měsíc) trend
Venezuela 398,2 (červenec) nejvyšší na světě
Libanon 251,5 (červenec) 2. nejvyšší na světě
Argentina 113,4 (červenec) od počátku 90. let, 4. nejvyšší na světě
Turecko 58,9 (srpen) nejvyšší v Evropě
Kuba 41,8 (červenec) x
Egypt 36,5 (červenec) nejvyšší za sedm let
Maďarsko 16,4 (srpen) nejvyšší v celé EU
Ukrajina 11,3 (červenec) nejnižší za rok a půl
Polsko 10,8 (červenec) x
Slovensko 9,7 (červenec) nejvyšší v eurozóně
ČR 8,5 (srpen) nejnižší za rok a tři a čtvrtě
Chorvatsko 7,8 (červenec) první nárůst po osmi měsících
Litva 7,4 (červenec) nejnižší od října 2021
V. Británie 6,8 (červenec) x
Estonsko 6,4 (červenec) nejnižší za rok a tři čtvrtě
Lotyšsko 6,4 (červenec) x
EU 6,1 (červenec) x
Německo 6,1 (srpen) x
Itálie 5,5 (srpen) x
eurozóna 5,3 (srpen) x
Francie 4,8 (srpen) x
Rusko 4,3 (červenec) třetí měsíční nárůst v řadě
Japonsko 3,3 (červenec) x
USA 3,2 (červenec) první nárůst od června 2022
Španělsko 2,9 (srpen) x
Bělorusko 2,7 (červenec) x
Jižní Korea 2,3 (červenec) x
Řecko 2,5 (červenec) první nárůst po devíti měsících
Hongkong 1,8 (červenec) x
Švýcarsko 1,6 (srpen) x
Čína 0,1 (srpen) nejnižší z vyspělých ekonomik na světě

zdroj: ČTK, národní statistické úřady, tradingeconomics.com

Míra inflace v České republice byla po uzavření prvního pololetí v rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) pátá nejvyšší, a to po Turecku, Maďarsku, Polsku a Slovensku. Vyplývá to ze zprávy o vývoji inflace v roce 2023, kterou sestavila společnost Utility Bidder. Prognóza České národní banky (ČNB) předpokládá, že se inflace dostane pod tři procenta v příštím roce.

Čínou obchází strašidlo deflace. Tamních klesající cen by se měl obávat i svět

Čínou obchází strašidlo deflace. Tamních klesajících cen by se měl obávat i svět

Klesající ceny jsou vždy dobrou zprávou pro spotřebitele, ne tak pro celou ekonomiku. Známky deflace jsou v Číně čím dál víc převládající, což zvyšuje tlak na Peking, aby znovu nastartoval růst, anebo riskoval, že upadne do ekonomické pasti, z níž by bylo těžké uniknout, napsal deník The Wall Street Journal.

Přečíst článek

Růst inflace na Slovensku po půldruhém roce zvolnil na jednocifernou hodnotu, v červenci spotřebitelské ceny stouply proti stejnému období loni o 9,7 procenta. Inflace zvolnila tempo už pátý měsíc v řadě, v červnu činila 10,8 procenta. Ke zvolnění inflace přispělo kromě jiného pomalejší zvyšování cen potravin a nákladů na bydlení včetně energií. Slovensko má ale stále nejvyšší inflaci v eurozóně.

Vše o inflaci čtěte zde

Slovenská centrální banka (NBS) ve své březnové prognóze odhadla, že inflace na Slovensku v letošním roce zpomalí tempo, nadále by ale měla být dvouciferná. Loni spotřebitelské ceny v zemi stouply o 12,8 procenta, nejvíce od roku 1993.

Polská centrální banka by podle guvernéra mohla v září snížit úroky. Na snímku guvernér Polské národní banky Adam Glapiński

Jedenáctkrát a dost. Polská centrální banka chystá snížení úrokových sazeb

Polská centrální banka oficiálně ukončila cyklus zpřísňování měnové politiky a v září by mohla přikročit ke snížení úrokových sazeb. Uvedl to guvernér banky Adam Glapiński. Centrální banka předloni v říjnu zahájila zvyšování úrokových sazeb ve snaze omezit inflaci. Ke zvýšení úroků přikročila celkem jedenáctkrát, naposledy loni v září. Od té doby drží základní sazbu na 6,75 procenta.

Přečíst článek

Míra inflace v Polsku se v červenci snížila na 10,8 procenta z červnových 11,5 procenta. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny snížily o 0,2 procenta. Zaznamenaly tak první meziměsíční pokles od loňského února. Guvernér polské centrální banky Adam Glapiński v červenci uvedl, že banka by v září mohla přikročit ke snížení úrokových sazeb, jestliže inflace sestoupí pod deset procent. 

Meziroční míra inflace v Polsku se letos v únoru vyšplhala až na 18,4 procenta, tedy na nejvyšší úroveň za 26 let.

Rekordmanem EU je stále Maďarsko

Meziroční růst spotřebitelských cen v Maďarsku v srpnu zpomalil na 16,4 procenta z červencových 17,6 procenta. Inflace tak vykázala pokles již sedmý měsíc za sebou. V lednu se inflace v Maďarsku vyšplhala až na 25,7 procenta, což byla nejvyšší úroveň od roku 1996. Maďarsko se v poslední době potýká s nejvyšší inflací v Evropské unii.

Polsko bude pro Čechy i nadále nákupním rájem. Vláda prodloužila nulovou DPH u potravin

Polsko bude pro Čechy i nadále nákupním rájem. Vláda prodloužila nulovou DPH u potravin

Polsko prodlouží platnost nulové sazby daně z přidané hodnoty (DPH) u některých základních potravin do konce letošního roku. Napsal to polský premiér Mateusz Morawiecki na svém facebookovém účtu. Mezi českými spotřebiteli jsou nyní nákupy v Polsku populární kvůli relativně nízkým cenám řady zboží.

Přečíst článek

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v srpnu podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie zpomalilo na 6,4 procenta z červencových 6,5 procenta. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali zpomalení inflace až na 6,3 procenta. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,4 procenta.

Švýcarská centrální banka kvůli “hrozivé” dvouprocentní inflaci zvedla sazby na 15leté maximum.

Švýcaři přitvrdili. Kvůli „hrozivé” dvouprocentní inflaci zvedli sazby na 15leté maximum

Měnový výbor švýcarské centrální banky (SNB) zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 1,75 procenta. To je nejvyšší úroveň od října 2008. SNB se zvyšováním nákladů na úvěry snaží zpomalit vysokou inflaci, která přitom v květnu dosáhla 2,2 procenta a byla nejnižší v Evropě.

Přečíst článek

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Evropské unii v červenci dále zpomalilo na 6,1 procenta z 6,4 procenta v červnu. Uvedl to ve své zprávě Evropský statistický úřad Eurostat.  Nejnižší byla meziroční inflace v Belgii, kde činila 1,7 procenta. V Lucembursku ceny meziročně stouply o dvě procenta a ve Španělsku o 2,1 procenta. Naopak nejvyšší byla inflace v Maďarsku, a to 17,5 procenta. Na Slovensku a v Polsku činila 10,3 procenta. Ve srovnání s červnem inflace zpomalila v 19 členských zemích a v sedmi zrychlila. Ve Švédsku zůstala na stejné úrovni.

Data Eurostatu se liší od údajů ČSÚ i dalších národních statistických úřadů, rozdíl spočívá v odlišné metodice měření inflace. Hlavní rozdíl pramení z odlišného přístupu k takzvanému imputovanému nájemnému. 

Christine Lagardeová, šéfka ECB

Inflace v eurozóně je stále příliš vysoká, zatím nemůžeme oznámit konec zvyšování úroků, uvedla šéfka ECB Lagardeová

Evropská centrální banka pravděpodobně nebude schopná v dohledné době vyhlásit konec svého rekordního cyklu zvyšování úrokových sazeb. Uvedla to šéfka ECB Christine Lagardeová a zopakovala, že v červenci zvýší banka úroky podeváté za sebou kvůli snaze zpomalit inflaci.

Přečíst článek

Míra inflace v eurozóně se v srpnu nezměnila a zůstala na 5,3 procenta, uvedl Eurostat. Nejvyšší inflaci v eurozóně má Slovensko. Inflace zůstává výrazně nad dvouprocentním cílem stanoveným Evropskou centrální bankou (ECB). 

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Británii v červenci zpomalilo na 6,8 procenta z červnových 7,9 procenta. Inflace se tak ocitla nejníže od loňského února. Podíl na tom měly hlavně nižší ceny plynu a elektřiny. Inflace se tak vzdálila 41letému rekordu z října, který činil 11,1 procenta, je však stále vysoko nad dvouprocentním cílem britské centrální banky.

Index S&P 500 vzrostl v pololetí o 16 procent

Americké akciové trhy letí vzhůru. Nasdaq si za pololetí připsal téměř 33 procent

V prvním pololetí se dařilo hlavně americkým akciovým trhům. Nejsledovanější akciový index S&P 500 vzrostl od začátku roku o více než 16 procent. Jeho výkonnost zastínil technologický index Nasdaq Composite, který si připsal téměř 33 procent, uvedl analytik společnosti Portu Lukáš Raška.

Přečíst článek

Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v červenci zrychlil na 3,2 procenta z červnových tří procent. Inflace tak zaznamenala první nárůst od loňského června. Inflace v USA je tak nejníže od března 2021. Tehdy se začala zvyšovat jako v mnoha dalších zemích a v červnu loňského roku se dostala na 9,1 procenta. To byla nejvyšší hodnota za 41 let.

V červenci Fed základní úrokovou sazbu zvýšil o čtvrt procentního bodu do pásma 5,25 až 5,50 procenta. Základní úrok se tak nachází na nejvyšší úrovni od roku 2001. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci po červencovém zasedání nevyloučil další zvýšení úroků v září, které ale podle něj bude záviset na stavu ekonomiky.

Lukáš Kovanda: Víkendový pokus o puč v Rusku má dohru na trzích. Rubl je na patnáctiměsíčním minimu

Ruskou ekonomiku po Prigožinově pokusu o puč svírá nejistota. Rubl dnes slábne na takřka patnáctiměsíční minimum. Trhy míní, že víkendové dění Putina oslabilo.

Přečíst článek

Meziroční míra inflace v Rusku v březnu klesla na 3,5 procenta z únorových 11 procent. Poprvé za rok se tak dostala pod čtyřprocentní cíl ruské centrální banky. Za poklesem inflace stojí vysoká srovnávací základna z loňského března. Tehdy spotřebitelské ceny v Rusku prudce rostly v důsledku únorového zahájení útoku na Ukrajinu.

Čína jako jediná z G20 je v deflaci

Spotřebitelské ceny v Číně se v srpnu  zvýšily o 0,1 procenta. Země se tak vymanila z červencové deflace, tedy poklesu cen, ve výši 0,3 procenta. V deflaci se ocitla poprvé po více než dvou letech. Čína je od roku 2021 první zemí ze skupiny velkých světových ekonomik G20, která je v deflaci. Naposledy se v této situaci v srpnu 2021 ocitlo Japonsko, uvedla agentura Reuters. 

Čínou obchází strašidlo deflace. Tamních klesající cen by se měl obávat i svět

Čínou obchází strašidlo deflace. Tamních klesajících cen by se měl obávat i svět

Klesající ceny jsou vždy dobrou zprávou pro spotřebitele, ne tak pro celou ekonomiku. Známky deflace jsou v Číně čím dál víc převládající, což zvyšuje tlak na Peking, aby znovu nastartoval růst, anebo riskoval, že upadne do ekonomické pasti, z níž by bylo těžké uniknout, napsal deník The Wall Street Journal.

Přečíst článek

Rekordmanem v Evropě je Turecko

Míra inflace v Turecku v srpnu pokračovala v silném růstu a dostala se na 58,9 procenta. Nejvíce se zvýšily ceny v kategorii hotely, kavárny a restaurace, kde meziroční vzestup činil 89,3 procenta. Míra inflace v Turecku v červenci po osmi měsících zpomalování obnovila růst, a to na 47,83 procenta. Zdražovaly zejména segment hotelů, restaurací a kaváren, dále zdravotní péče a potraviny s nápoji. Nejméně rostly náklady na bydlení. 

Které země zvýšily základní sazby? Mnohé hlásí rekord od dob globální krize. Tady je přehled

Které země zvýšily základní sazby? Mnohé hlásí rekord od dob globální krize. Tady je přehled

Základní úroková sazba v Česku je od loňského června sedm procent poté, co ji bankovní rada ČNB zvýšila o 125 bazických bodů na na nejvyšší míru od roku 1999. Podobný způsob boje s rapidní inflací ve světě za poslední rok zvolilo více než osm desítek zemí, vyplývá z údajů centrálních bank. Některé země, jako například Turecko či Rusko, jdou ale opačným směrem. Podívejte se na přehled sazeb ve vybraných zemích světa.

Přečíst článek

Inflace v Turecku se citelně zvyšovala až do loňského října, kdy se dostala na 85,5 procenta, maximum za 24 let.  Podle odhadu turecké centrální banky by inflace měla do konce roku dosáhnout 58 procent, což je více než dvojnásobek předchozích odhadů. Návrat „stability" banka čeká až od roku 2025.

K rekordmanům ve světě patří i Argentina. Meziroční míra inflace v Argentině v červnu vzrostla na 115,6 procenta. Hranici sta procent – považovanou za hranici hyperinflace – v únoru překročila poprvé od začátku 90. let. Země se roky potýká s ekonomickými problémy a většina obyvatel nyní žije v chudobě, uvedl zpravodajský server BBC. 

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Reklama

Související

Lukáš Kovanda: Naše energetické „zelenání“ zaplatí naše děti. I s úroky

Lukáš Kovanda: Naše energetické „zelenání“ zaplatí naše děti. I s úroky

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme