Reklama

Jaká je inflace v Evropě či USA? Padají rekordy staré desítky let

nákup (ilustrační foto)
Pixabay

S rapidně rostoucí inflací nebojuje jen Česká republika, ale i celý západní svět a v řadě zemí hlásí za duben a květen dvouciferné nárůsty a nejvyšší hodnoty za desítky let – v Česku je nejvyšší od roku 1993, na Slovensku od roku 2000, v Británii a USA od začátku osmdesátých let, v Německu od ropné krize na přelomu let 1973 a 1974. Turecká inflace dokonce v květnu dosáhla 23letého maxima ve výši 73,50 procenta. Centrální banky nejen v Česku a dalších zemích proto zvedají základní úrokové sazby. Podívejte se na přehled míry inflace ve světě.

Reklama

Téměř ve všech zemích hrají hlavní roli zdražující energie a pohonné hmoty, druhou nejvíce postiženou kategorií jsou potraviny. Na oboje začaly mít vliv dopady ruské invaze na Ukrajinu, omezení exportu obilí z Ukrajiny a protiruské sankce západního světa uvalené na Moskvu. Vliv má i narušený dodavatelský řetězec kvůli proticovidovým opatřením týkající se například čipů.

Česko čeká inflace až 17 procent

Meziroční inflace v Česku v květnu stoupla na 16 procent z dubnových 14,2 procenta. Proti loňskému květnu nejvíce zdražily bydlení, potraviny a pohonné hmoty, uvedl Český statistický úřad. Z analýzy společnosti Portu vyplývá, že inflace v ČR byla v květnu devátá nejvyšší v Evropě a 26. nejvyšší ve světě. 

Přehled míry inflace v květnu ve vybraných evropských zemích, EU, eurozóně a v USA:

země inflace (v procentech) nejvíce od
Turecko 73,5 od října 1998
Rusko 17,1 2. nejvyšší od roku 2002
ČR 16,0  prosince 1993
Polsko 13,9 října 1997
Slovensko 12,6  června 2000
Maďarsko 10,7 x
V. Británie 9,1 března 1982
EU 8,8 x
USA 8,6 prosince 1981
eurozóna 8,1 od zavedení eura 1. ledna 1999
Německo 7,9 ropní krize v zimě 1973/1974
Francie 5,8 od počátku 90. let

zdroj: ČTK, národní statistické úřady

Růst inflace přitom bude podle ekonomů ještě pokračovat, což povede ke snížení kupní síly obyvatel a k poklesu tržeb obchodníků a spotřeby. Podle analytiků budou ceny dále růst a inflace bude kulminovat ve třetím čtvrtletí až kolem 17 procent. 

Reklama

Analýza: Takhle vypadá opravdová inflace. Ze situace v Turecku by Češi páchali sebevraždy

Inflace 70 procent je podle Turků jen papírová. Ve skutečnosti je nárůst cen podle místních daleko rychlejší, což se týká zejména cen pohonných hmot a nájmů. Ty jen za poslední rok vystřelily na troj- i čtyřnásobek. Pro srovnání: v Česku benzin a nafta podražily „jen“ o necelou polovinu, nájmy se na mnoha místech dokonce snížily kvůli pandemii. A co je horší: problémy se začínají podepisovat na turistickém ruchu, který je pro Turecko významným zdrojem příjmů. 

Přečíst článek

Spotřebitelské ceny na Slovensku v květnu zrychlily tempo růstu, míra inflace tak vystoupila na 12,6 procenta a dosáhla maxima od června roku 2000. Spotřebitelské ceny stouply dvouciferným tempem už třetí měsíc v řadě, v dubnu inflace činila 11,8 procenta, uvedl slovenský statistický úřad.

Maďaři se potýkali s květnovou inflaci ve výši 10,7 procenta, což je oproti dubnu nárůst o 1,2 procentního bodu. Míra inflace v Polsku v květnu podle předběžných údajů vystoupila na 13,9 procenta z dubnové hodnoty 12,4 procenta. Inflace je tak nyní v Polsku nejvyšší od října 1997 a vliv na ni má zejména růst cen komodit kvůli válce na Ukrajině.

Vše o inflaci čtěte zde

Tempo meziročního růstu spotřebitelských cen v Německu se v květnu zvýšilo na 7,9 procenta, což je maximum od první ropné krize na přelomu let 1973 a 1974. „Od začátku války na Ukrajině citelně vzrostly zejména ceny energií, které mají značný vliv na vysokou míru inflace. Ceny energií se v květnu 2022 zvýšily o 38,3 procenta ve srovnání s loňským květnem," uvedl německý statistický úřad Destatis. O 11,1 procenta se meziročně zvýšily i ceny potravin.

Šéf amerického Federálního rezervního systému (Fed) Jerome Powell.

Americký Fed zvedl základní sazbu o tři čtvrtě bodu, nejvíce od roku 1994

Americká centrální banka (Fed) zvýšila základní sazbu podle očekávání analytiků o 0,75 procentního bodu, tedy do pásma 1,50 až 1,75 procenta. Banka to oznámila na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru. Zvýšení základního úroku je největší od roku 1994. Důvodem zvýšení je zejména rychlý růst cen a v posledních týdnech i situace na finančních trzích. Podle šéfa Fedu Jeromeho Powella se další zvýšení dá očekávat na červencovém zasedání Fedu, uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v květnu nečekaně zrychlil a z dubnových 8,3 procenta se dostal na 8,6 procenta. Uvedlo to americké ministerstvo práce. Inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň od prosince 1981 a je vyšší, než čekali analytici. K dalšímu růstu inflace nejvíce přispěly výdaje za bydlení, benzin a jídlo.

Meziroční míra inflace v Rusku v květnu klesla na 17,10 procenta z dvacetiletého maxima 17,83 procenta v dubnu. Vyplývá to z údajů ruského statistického úřadu. Ruská ekonomika se nyní potýká s problémy v důsledku sankcí, které na Rusko kvůli jeho útoku na Ukrajinu uvalují západní i další země.

zlato, zlaté slitky

Zlato mělo chránit před inflací. Proč tedy i jeho cena klesá?

Zlato je vykreslováno jako bezpečný přístav v dobách nejistoty a inflace zvlášť. Takto jej prodejci nabízejí i drobným klientům. V posledním kvartále přitom cena zlata klesla o více než pět procent. 

Přečíst článek

Rekordmanem je Turecko

Rekordmanem v Evropě je Turecko, kde míra inflace v květnu vystoupila na 73,50 procenta, a zdolala tak další maximum za více než 23 let. V dubnu míra inflace činila 69,97 procenta. Přispěl k tomu propad kurzu turecké liry, přičemž v Turecku přetrvaly záporné reálné úrokové sazby.

Míra inflace v Evropské unii v květnu opět překonala rekord a vystoupila na 8,8 procenta. Dosud nejvyšší hodnotu z dubna převýšila o sedm desetin procentního bodu, oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Růst cen i nadále způsobují především dražší energie a nedostatek některých komodit.

Tomáš Prouza: Zemědělské suroviny jsou nejdražší v historii

Do současných cen potravin v obchodech se propsalo masivní zdražování zemědělských surovin. Vysoká cena je podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy často způsobena spíše panikou než nedostatkem surovin. Někteří velkozemědělci podle něho současnou situaci využívají a prodávají staré zásoby za nové ceny.

Přečíst článek

Nejnižší inflaci z členských zemí v květnu zaznamenaly Francie a Malta (shodně 5,8 procenta) následované Finskem (7,1 procenta). Nejvýše dosáhl meziroční růst cen v Estonsku (20,1 procenta), Litvě (18,5 procenta) a Lotyšsku (16,8 procenta). Česko je čtvrté.

Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v květnu zrychlil na 8,1 procenta, zatímco v dubnu byla míra inflace na 7,4 procenta. Ve svém rychlém odhadu to uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Inflace v zemích používajících euro se tak vyšplhala na další rekord, nejvýrazněji se zvýšily ceny energií. Rychlý odhad neobsahuje data za celou Evropskou unii.

Evropská centrální banka proto již avizovala, že od července po letech zvýší základní sazbu ze současné nuly.

 

Reklama

Související

Michal Šnobr

Stoprocentně ovládnout ČEZ chce velkou politickou odvahu a čtvrt bilionu, říká menšinový akcionář Šnobr

Přečíst článek
Ropovod Družba

Fialova vláda si může oddechnout. Orbánův kabinet prosadil, že embargu EU nebude podléhat ropa z Družby

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme