Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Inflace. Jak přelstít zdražování?

České bankovky, ilustrační foto

Analýza: Čisté příjmy lidí v ČR rostou, ale pomalejším tempem

Čisté příjmy lidí v Česku v posledních deseti letech rostou, ale většina států východní Evropy dorovnává propad s rozvinutými evropskými zeměmi rychleji. Medián čistého příjmu, tedy střední hodnota čisté mzdy, v eurech v ČR stoupl mezi roky 2013 a 2022 o více než polovinu. Vyplývá to ze studie finanční společnosti Orbi.

Přečíst článek

Protiinflační dluhopisy jsou i letos investiční terno. Stát na nich ale tratí miliardy

Přečíst článek

Stresovat zákazníky vyšší cenou čokolády před Vánoci nechci. Sáhneme si do marží, říká majitel čokoládovny

Letošní Vánoce by mohly pořádně zhořknout. Alespoň tomu nasvědčují burzovní ceny kakaa, které jsou v meziročním srovnání o desítky procent vyšší. To však neznamená, že by o tolik měla zdražit i čokoláda, říká v rozhovoru pro Newstream Václav Durďák, spolumajitel Čokoládovny Janek a pražírny Coffeespot, kterého loni Forbes zařadil mezi 30 pod 30. Kromě surovin se do konečné ceny tabulky čokolády započítávají i další náklady, které pravděpodobně nemají tak inflační charakter. V Jankovi zdražovali naposledy loni v lednu. Vyšší náklady kompenzují ponížením svých marží.

Přečíst článek

Inflace na Slovensku brzdí. I tak tam ale ceny stále rostou nejrychleji z eurozóny

Meziroční míra inflace na Slovensku v říjnu zpomalila na 7,1 procenta ze zářijových 8,2 procenta. Byla tak na minimu od loňska a tempo zvolnila osmý měsíc v řadě, uvedl slovenský statistický úřad. Navzdory tomuto vývoji rostly ceny zboží a služeb na Slovensku nejrychleji ze všech zemí eurozóny.

Přečíst článek

Jak se vám žije? Řekněte to bagetou. Francouzský pekař nechal na zákaznících, kolik mu za ni zaplatí

Jeden pekař ve Francii nechává celý listopad na zákaznících, kolik mu zaplatí za bagetu. Minimum je 60 centů (zhruba 15 korun), což je výrazně méně než tržní cena. Prodejce tak chce pomoct těm, kteří se ocitli v problémech kvůli růstu cen.

Přečíst článek
Nespokojení mileniálové. Většina z nich vnímá svou mzdu jako podhodnocenou

Nespokojení mileniálové. Většina z nich vnímá svou mzdu jako podhodnocenou

Svou mzdu jako podhodnocenou vnímá 60,5 procenta českých zaměstnanců. Z nich 13,7 procenta si myslí, že pobírají výrazně méně, než by měli. Ukázal to průzkum stravenkové firmy Up ČR s více než tisícem respondentů.

Přečíst článek
Ministerstvo financí

Lukáš Kovanda: Stát prodělal miliardy na protiinflačních dluhopisech, někteří si tím naplnili kapsy

V pátek zveřejněná říjnová čísla k meziroční inflaci v ČR potvrzují, že investice do spořících státních dluhopisů představuje i letos stále jeden z nejlepších způsobů, jak se před inflací chránit.

Přečíst článek
Chléb, pečivo

Potravináři varují, že růst cen energií zastaví zlevňování potravin

Od začátku příštího roku nelze počítat s poklesem cen potravin, když mají růst ceny energií. Snížení daně z přidané hodnoty (DPH) o tři procenta se proto nemůže projevit. V České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce to řekla prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) řekl, že naopak nevidí důvod, proč by měly ceny potravin růst. Firmy by se podle něj měly přestat na ceny energií vymlouvat, protože se dostaly na průměr EU.

Přečíst článek
Průměrný občan je v důchodu téměř čtvrt století

Pracovat se má déle. Lidé si užívají penze čtvrt století, což rozpočet neutáhne

Doba, kterou lidé v Česku tráví ve starobním důchodu, se dál prodlužuje. Loni trvala v průměru skoro 24 let a sedm měsíců. Za posledních 20 let se tak od roku 2003 protáhla zhruba o tři roky a pět měsíců.  

Přečíst článek

Dalibor Martínek: Učitelé už zase chtějí stávkovat. Chtějí platy budoucnosti, ale žijí v Rakousku-Uhersku

Učitelé opět rebelují. Hrozí stávkou, patrně ji i uskuteční, 27. listopadu. Zavřou školy, nebudou učit. Děti ať prý zůstanou doma. Učitelé tam určitě zůstanou.

Přečíst článek
Regulovaná část elektřiny pro domácnosti vzroste meziročně o 71 procent

Inflace v říjnu zase rostla. Můžou za to hrátky statistiků

Meziroční růst spotřebitelských cen v říjnu dosáhl hodnoty 8,5 procenta, uvedl Český statistický úřad. Říjnové zrychlení meziročního růstu cen bylo způsobeno především loňským promítnutím Úsporného tarifu do cen elektřiny. Pokud by statistici tento tarif do výpočtu nezahrnuli, cenový růst by činil 5,8 procenta.

Přečíst článek
Inflace letos dosáhne téměř 11 procent, očekává Česká bankovní asociace

Inflace letos dosáhne téměř 11 procent, očekává Česká bankovní asociace

Nová prognóza České bankovní asociace předpokládá letos mírný pokles tuzemské ekonomiky o 0,4 procenta. Pro příští rok přehodnotila růst ke slabším hodnotám a očekává jej 1,8 procenta. Inflace podle ní letos dosáhne téměř 11 procent, v příštím roce klesne na 2,5 procenta.

Přečíst článek
Jaká je inflace v Česku i ve světě, co pohání rekordní zdražování potravin, energií, pohonných hmot?

Strašák inflace. Jaká je inflace v Česku i ve světě, co pohání rekordní zdražování potravin, energií, pohonných hmot? Jak se na inflaci projevují důsledky ruské invaze na Ukrajinu a sankce západních zemí proti Kremlu? Jak proti inflaci bojuje Česká národní banka a vláda Petra Fialy? Kdy se zastaví a začne klesat a na jakou úroveň? Jak se inflaci bránit, kam investovat? Kontext, tipy, rady, varování. Inflace, nejpalčivější problém současné ekonomiky.

Co inflaci způsobuje?

  • potíže v dodavatelském řetězci způsobené proticovidovými opatřeními po celém světě a z toho vyplývající nedostatek dílů pro výrobu, například čipů;
  • ruská invaze na Ukrajinu a Ruskem zablokované ukrajinské přístavy v Černém moři, takže Ukrajina jako jeden z největších světových exportérů nemůže vyvážet pšenici a další obilí, což má za následek růst cen potravin;
  • protiruské sankce uvalené Západem kvůli invazi na Ukrajinu způsobující růst cen ropy, pohonných hmot či třeba hnojiv;

Jak se inflaci bránit?

Související témata:

Reklama

News box

Český prezident Petr Pavel se dostal na seznam 2️⃣8️⃣ nejvlivnějších osobností, které budou podle bruselského webu Politico spoluurčovat charakter Evropy v roce 2024. Redakce serveru jej dnes označila za výrazného „jestřába“ ve vztahu k Rusku a Číně, který jednoznačně podporuje Ukrajinu a volá po rozšíření NATO. 
Výcvik ukrajinských vojáků v ČR bude moci  pokračovat i v příštím roce. Sněmovna dnes vládní návrh schválila i hlasy poslanců opozičního hnutí ANO. Dolní parlamentní komora souhlasila také s prodloužením většiny misí českých vojáků v cizině, jak to navrhla vláda.
Rusko je v současnosti nejvýznamnější a bezprostřední ⚠️ hrozbou pro evropskou bezpečnost a pro spojence v Severoatlantické alianci. Při přednášce na škole NATO Defense College v Římě to dnes řekl český prezident Petr Pavel.
Pražská burza smazala část pondělních ztrát, index PX dnes 📈 posílil o 0,23 procenta na 1384,06 bodu. Vzhůru ho táhly hlavně akcie energetické společnosti ČEZ, Komerční banky či pojišťovny VIG, naopak ztrácela Erste Bank a Moneta Money Bank. 
Zákazníci ve Spojených státech utratili při slevové akci Cyber Monday na internetu rekordních 1️⃣2️⃣,4️⃣ miliardy dolarů (274,7 miliardy korun). V porovnání s loňským rokem je to nárůst o 9,6 procenta, uvedla dnes společnost Adobe Analytics. Cyber Monday bývá obvykle největším dnem internetových nákupů v USA. 
Rusko se vrací, sílí a  upevňuje svou svrchovanost jako světová velmoc, prohlásil dnes podle agentury Interfax ruský prezident Vladimir Putin. Dodal, že bez silného Ruska není možný žádný trvalý a stabilní světový řád.
Operátor T-Mobile chce do tří let využívat umělou inteligenci pro 8️⃣0️⃣ procent kontaktů se zákazníky v klientské péči a prodeji. Pouze ty nejsložitější případy bude řešit tým expertů. Uvedla to mluvčí T-Mobilu Patricie Šedivá. 
Ruští vojáci bojující na Ukrajině si za úplatky kupují dovolené nebo i možnost  nezúčastnit se útoku, tvrdí ruský nezávislý list Novaja gazeta Europe. O systému úplatků v ruských jednotkách mu řekly dva zdroje, matka vojáka, bývalého vězně naverbovaného do bojů na Ukrajině, a ruský důstojník.
Indie 📈 zvýší dovoz koksovatelného uhlí z Ruska. Dodávky od jejího hlavního dodavatele, kterým je Austrálie, totiž klesají a ocelárny se potýkají s prudkým růstem cen. S odvoláním na tři vládní zdroje a zástupce odvětví to dnes uvedla agentura Reuters. 
Řecko v prosinci předčasně splatí půjčky v objemu 5️⃣,3️⃣ miliardy eur (zhruba 129 miliard korun), které získalo od členských zemí eurozóny v rámci prvního záchranného programu. Agentuře Reuters to dnes sdělili nejmenovaní představitelé řeckého ministerstva financí. 
Reklama
Reklama
Doporučujeme