Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde
Vše o: ukrajinská krize

Válka na Ukrajině. Největší konflikt v Evropě od druhé světové války

Matesová: Česko není evropskou štikou, ale vyčkávajícím černým pasažérem

Alarmující geopolitická rizika, populismus, kyberzločinnost a nezvládnutí transformace ekonomiky. To jsou podle ekonomických odborníků a šéfů tří největších tuzemských bank nejpalčivější rizika, kterým nyní čelí Česká republika. Opakovaně to zmínili v debatách odborné konference Mastercard Banka Roku a zazněla i obava z rizika znárodňování. Česko by mělo nyní intenzivně snižovat své zadlužení, smysluplně prioritizovat výdaje a maximálně podporovat vědu a vynálezy, upozornila Jana Matesová, bývalá expertka Světové banky.

Přečíst článek

Vyjednavač Pařík: Lidé by zabíjeli kvůli tomu, aby neztratili tvář. Při vyjednávání musíme zajistit, aby ji neztratili

Přečíst článek
Posádka tanku Bradley 47. mechanizované brigády, osvobozující ukrajinskou ves Robotyne v Záporožské oblasti v září 2023.

Průlom v tříměsíční ofenzivě. Ukrajinští obrněnci se dostali za poslední ruskou linii

Americký Institut pro studium války (ISW) i prestižní deník The Wall Street Journal (WSJ) dospěli k obdobnému závěru – ukrajinské síly se dostaly za poslední ruskou linii v Záporožské oblasti. To by znamenalo průlom ve více než tříměsíční ukrajinské ofenzivě.

Přečíst článek
Loď s obilím plující z Oděsy přes Černé moře

Nová černomořská obilná cesta funguje. Na cestu vyrazila druhá loď

Svět kvůli ruské blokádě ukrajinských černomořských přístavů bojující s cenami obilí a potravin si může opět na chvíli oddychnout. Z Čornomorsku vyplula druhá loď s obilím, a opět mimo dosavadní obilnou cestu blokováno Ruskem.

Přečíst článek
Americký prezident Joe Biden schválil novou vlnu vojenské pomoci Ukrajině, kterou Pentagon vyčíslil na 325 milionů dolarů (7,5 miliardy Kč). Řekl to po schůzce s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Návštěva Zelenského v USA přinesla ovoce. Kyjev dostane zbraně za miliardy

Návštěva ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v USA přinesla své ovoce. Šéf Bílého domu Joe Biden oznámil novou vlnu podpory včetně tanků Abrams.

Přečíst článek
Polský premiér Mateusz Morawiecki

Poláci se chystají na válku. Místo Ukrajiny vyzbrojují vlastní armádu

Jeden z nejvýznamnějších podporovatelů Ukrajiny Polsko oznámilo, že ukončilo dodávky zbraní Kyjevu.

Přečíst článek
čerpací stanice (ilustrační foto)

Lukáš Kovanda: Benzín už je zase za čtyřicet. A Kreml si libuje

Česko dováží nejvíce ruské ropy od roku 2010. Ruská ropa z Dálného východu už je přitom dražší než ropa Brent, i když sankce měly vést k tomu, že bude naopak levnější.

Přečíst článek
Další rána Abramovičovi. Americká komise pro cenné papíry si vyšlápla na jeho investičního poradce v USA

Abramovič dostal další ránu. V USA obvinili jeho investičního poradce

Ruský miliardář Roman Abramovič dlouhá léta investoval miliardy dolarů přes newyorskou poradenskou společnost Concord Management. Firma nyní čelí obvinění ze strany Komise pro cenné papíry a burzu (SEC), že tak činila bez jejího svolení, napsal deník The Wall Street Journal.

Přečíst článek
V dubnu 2023 byl v Pointe-Noire v Kongu položen základní kámen LNG terminálu, který je jedním z hlavních iniciativ italské společnosti Eni pro diverzifikaci dodávek plynu.

Kdo je nečekaným vítězem v globální energetické válce? Ne, Evropa to není

Rok a půl trvající ruská invaze na Ukrajinu vyvolala horečnatou snahu Evropské unie zbavit se závislosti na ruské ropě a plynu. Nečekaným vítězem v globální energetické válce ale není Evropa, ale dosud přehlížené a z hlediska dodávek energií okrajové země Afriky a Asie, píše deník The Wall Street Journal.

Přečíst článek
Poprvé od krachu dohody vyplula z ukrajinského Čornomorsku loď s obilím

Poprvé od krachu dohody vyplula z ukrajinského Čornomorsku loď s obilím

Z ukrajinského námořního přístavu Čornomorsk poprvé od krachu obilných dohod letos v červenci vyplula loď s obilím. Oznámil to místopředseda ukrajinské vlády Oleksandr Kubrakov. Podle agentury Reuters jde o test schopnosti Ukrajiny znovuotevřít námořní cesty v době, kdy se Rusko snaží obnovit faktickou blokádu země.

Přečíst článek
Musk se chlubí, že zabránil jaderné válce. Kvůli němu jsme jí ale blíž, míní věhlasný politolog

Musk se chlubí, že zabránil jaderné válce. Kvůli němu jsme jí ale blíž, míní věhlasný politolog

Jedna z nejvíce probíraných části nové biografie Elona Muska z pera Waltera Isaacsona je ta, v níž se nejbohatší muž planety chlubí tím, že zabránil použití jaderných zbraní Ruskem při jeho invazi na Ukrajinu. Jenže je to přesně naopak, napsal v komentáři pro deník The Guardian věhlasný politolog Timothy Snyder, autor knih o podstatě totality, včetně té komunistické v Česku a východní Evropě.

Přečíst článek

Zdeněk Pečený: Rusko vítá turisty, i ty z nepřátelského Česka. Dolary se hodí

Ačkoliv je Česko již přes dva roky na ruském seznamu nepřátelských zemí, vyrazit s českým pasem do Moskvy nebylo nikdy jednodušší. Válce navzdory.

Přečíst článek
Rusko 24. února 2022 zcela bezprecedentně napadlo Ukrajinu. Tisíce mrtvých civilistů i vojáků, miliony emigrantů.

Bezprecedentní ruská invaze na Ukrajinu. Jak se vyvíjí boje na frontě, jaké sankce přijaly západní státy, jakou odvetu vůči Západu zvolil Kreml, jak se Rusko v čele s prezidentem Vladimirem Putinem vypořádává se sankcemi a propadem ekonomiky, kdo podporuje Ukrajinu s Volodymyrem Zelenským v čele a jakou formou, zda penězi či zbraněmi, kolik civilistů a vojáků obou válečných stran ztratilo, kolik miliardářů a obecně Rusů opustilo Putinův režim? Největší konflikt v Evropě od druhé světové války.

Válečný konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou, sankce vůči Rusku a možná odvetná opatření Kremlu vůči Západu mají dalekosáhlé ekonomické i geopolitické důsledky.

Jak ovlivnila válka Česko?

  • Sankce a omezení dodávek plynu a ropy rapidně zvýšily cenu těchto komodit a v Česku roztočila rekordní inflaci, která se teprve v červnu 2023 – po roce a půl – vrátila alespoň pod deset procent;
  • Zpomalila růst české ekonomiky, která se na přelomu let 2022 a 2023 ocitla v technické recesi. Hlavním zdrojem snížení růstu ekonomiky byla energetická krize.

Co se děje ve světě?

  • zejména rozvojové státy bojují kvůli zvyšujícím se cenám potravin kvůli blokaci ukrajinských přístavů a dodávek obilí s vyšší mírou hladu, která postihne až miliony lidí;
  • drahé energie a pohonné hmoty stojí za rekordní inflací nejen v Česku, ale i v dalších evropských zemích či Spojených státech;
  • EU se snaží o co nejrychlejší zrušení závislosti na dodávkách energetických komodit z Ruska;
  • hrozí rozšíření konfliktu do dalších bývalých sovětských republik, jako je například Arménie nebo Moldavsko;
  • o vstup do NATO projevily zájem další země, nejen Ukrajina, ale i Švédsko a Finsko, což Rusko tvrdě kritizuje.

 

Reklama

News box

Společnost DeepMind použila 🤖🤖🤖umělou inteligenci (AI) k navržení struktury více než dvou milionů nových materiálů. Společnost, jež spadá pod Google, to označuje za průlom, který podle ní půjde brzy použít ke zlepšení technologií v reálném světě. Téměř 400 tisíc z navrhovaných materiálů by se v dohledné době mohlo dát vyrobit v laboratorních podmínkách, uvedla společnost v článku, který vyšel v časopise Nature. 
Několik tisíc ⛷️⛷️⛷️lyžařů přijelo o víkendu do Krkonoš v Královéhradeckém kraji na první lyžování nadcházející zimní sezony. Na kvalitně upravených sjezdovkách ve střediscích Špindlerův Mlýn, Černá hora a Malá Úpa měli až přes jeden metr přírodního a technického sněhu. Horská služba dnes v Krkonoších zvýšila lavinové nebezpečí na druhý stupeň z pětibodové škály.
Obchodníkům první adventní víkend vzrostly💸💸💸 tržby ve srovnání s běžnými víkendy, v meziročním srovnání jsou prodeje srovnatelné. Vyplývá to z ankety mezi obchodníky. Lidé podle nich nakupovali suroviny na pečení, adventní kalendáře či sladkosti k blížícímu se svátku Mikuláše. Pod stromeček míří hračky, kosmetické balíčky či dárková balení alkoholu, shodli se.
Světová banka připravuje založení klubu investorů - patnácti států, které "pomohou snížit finanční rizika ekologické transformace" světových ekonomik. "Vytvoření takto zajištěných investičních příležitostí jednak urychlí rozvoj ekologických projektů v rámci ESG, jednak nabídne velkým institucionálním investorům, třeba penzijním fondům jako Black Rock velmi zajímavý prostor pro jejich miliardy," uvedl na fóru agentury Bloomberg při konferenci COP28 prezident Světové banky Ajay Banga.
Amsterodamské letiště Schiphol v neděli zrušilo desítky 🛬🛬🛬příletů a 🛫🛫🛫odletů, včetně spojení s Prahou. Letištní správa reaguje na předpověď počasí, podle které má odpoledne v Nizozemsku napadnout hodně sněhu. Jedno z nejrušnějších letišť v Evropě to uvedlo na svém webu.

Škoda z nedělní🛤️🚂🛤️🚂🛤️srážky dvou nákladních vlaků v České Třebové bude nejméně 150 milionů korun. Při ranní nehodě se zranil strojvůdce, vykolejilo 19 vozů a lokomotiva. Uvedl to generální inspektor Drážní inspekce Jan Kučera. Provoz osobních vlaků v České Třebové ani na hlavním koridoru Praha - Olomouc nehoda neomezila. 

Vláda pravděpodobně zvýší pro příští rok 💰💰💰minimální mzdu o 1600 korun na 18 900 korun. V Otázkách Václava Moravce České televize to řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Druhá varianta předpokládá podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí růst o 2100 korun na 19 400 korun. Cílem je dostat částku do pěti let buď na 45 procent průměrné mzdy, nebo na polovinu průměrné mzdy. Číst více
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pondělí projedná s řediteli zdravotních pojišťoven kroky k růstu mezd a platů ve zdravotnictví. Uvedl to v pořadu Za pět minut dvanáct televize Nova. Po jednání s pojišťovnami se ministr odpoledne sejde se zástupci lékařů, se kterými se chce definitivně dohodnout na navýšení peněz na odměny lékařských i nelékařských pracovníků nemocnic. 
Brněnská společnost S.A.B. Aerospace, která se specializuje na🚀👩🏼‍🚀🛰️ kosmický průmysl, loni zvýšila tržby na 185 milionů korun, což představuje růst o 70 procent. Po ztrátě vykázané v roce 2021 se firma dostala do zisku 8,6 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti zveřejněné ve Sbírce listin.
Největší distributor v zemi společnost ČEZ Distribuce letos ⚡⚡⚡připojila přes 47 800 ☀️fotovoltaických elektráren. Za dosavadní část roku tak téměř zdvojnásobila počet fotovoltaických elektráren ve své síti. Nyní jich má přes 100 tisíc s celkovým výkonem přes 1,8 gigawattu. Loni firma připojila kolem 21 tisíc ařízení. Pokračující velký zájem o připojování hlásí i další distributoři.
Reklama
Reklama
Doporučujeme