Reklama

Válka na Ukrajině. Největší konflikt v Evropě od druhé světové války

Rusko 24. února 2022 zcela bezprecedentně napadlo Ukrajinu. Tisíce mrtvých civilistů i vojáků, miliony emigrantů.

Bezprecedentní ruská invaze na Ukrajinu. Jak se vyvíjí boje na frontě, jaké sankce přijaly západní státy, jakou odvetu vůči Západu zvolil Kreml, jak se Rusko vypořádá se sankcemi a propadem ekonomiky, kdo podporuje Ukrajinu a jakou formou, zda penězi či zbraněmi, kolik civilistů a vojáků obou válečných stran ztratilo? Největší konflikt v Evropě od druhé světové války.

Válečný konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou, sankce vůči Rusku a možná odvetná opatření Kremlu vůči Západu mají dalekosáhlé ekonomické i geopolitické důsledky.

Co hrozí Česku?

  • Sankce a omezení dodávek plynu a ropy rapidně zvyšuje cenu těchto komodit a v Česku roztáčí rekordní inflaci.
  • Snížení růstu až stagnace české ekonomiky. V případě další eskalace a dlouhodobého konfliktu hrozí pokles ekonomiky. Hlavní zdroj snížení růstu ekonomiky je energetická krize.

Co hrozí ve světě?

  • zejména rozvojové státy čeká kvůli zvyšujícím se cenám potravin kvůli blokaci ukrajinských přístavů a dodávek obilí vyšší míra hladu, která postihne až miliony lidí.
  • drahé energie a pohonné hmoty nyní zejména stojí za rekordní inflací nejen v Česku, ale i dalších evropských zemích či Spojených státech.
  • rozšíření konfliktu do dalších bývalých sovětských republik, jako je například Arménie nebo Moldavsko.

 

Britská královna Alžběta II.

Rána pro hrdou Británii. Saxo Bank ji zařadila mezi rozvíjející se země

Politická nestabilita, narušení obchodu kvůli brexitu, energetická krize a prudce rostoucí inflace dělají z Velké Británie „zemi rozvíjejících se trhů“. V aktuální analýze to uvedla uznávaná Saxo Bank. Výhled britské ekonomiky je totiž tristní - podle Bank of England vstoupí ve čtvrtém čtvrtletí do nejdelší recese od finanční krize v letech 2008 a 2009, což povede k poklesu HDP o 2,1 procenta, a inflace v říjnu vystoupí na 13 procent, uvedl server CNBC.

Přečíst článek
ropovod Družba, ilustrační foto

Další problém. Kvůli sporům o poplatky byl zastaven export ropy v ropovodu Družba vedoucí i do Česka

Přečíst článek
Petr Partsch 3, Linde

Šéf Linde Gas Petr Partsch: Jen za elektřinu letos zaplatíme miliardu. A příští rok bude náročnější

Přečíst článek
Kombajn, ilustrační foto

OSN: Ceny potravin ve světě klesly na předválečnou úroveň

Index světových cen potravin se v červenci propadl téměř o devět procent na nejnižší úroveň od ledna, než ruská blokáda přístavů na Ukrajině – hlavním vývozci potravin – zvýšila ceny potravin na rekord. Globální ceny potravin klesly nejvíce od roku 2008 poté, co se obavy ohledně dodávek obilí a rostlinných olejů zmírnily, když Ukrajina začala směřovat k obnovení vývozu, uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek
Investora Michaela Burryho ztvárnil ve snímku Sázka na nejistotu herec Christian Bale

Předpověděl krizi v roce 2008. Řítí se na nás další hrozba, míní investor Michael Burry

Muž, který předpověděl splasknutí amerického nemovitostního trhu a o němž vznikl oscarový film Sázka na nejistotu, zveřejnil na Twitteru šifrovanou zprávu, kterou zanedlouho poté smazal. Podle agentury Bloomberg šlo o varování před dalším hlubokým pádem trhů.

Přečíst článek
Ruský obchod - ilustrační foto

Rusko oprašuje ideu Tuzexu. Otevře obchody pro diplomaty, platit budou valutami

Diplomaté si v obchodech připomínající komunistickou síť Berjozka budou moci pořídit širokou škálu zboží - alkoholické nápoje a tabákové výrobky, šperky, kosmetiku, parfémy, cukrovinky i chytré telefony nebo hodinky. Obchody budou přijímat platby v eurech či dolarech.

Přečíst článek
nákup (ilustrační foto)

Jaká je inflace v Evropě či USA? Padají rekordy staré desítky let

S rapidně rostoucí inflací nebojuje jen Česko, ale i desítky zemí ve světě a v řadě zemí hlásí za červen a červenec dvouciferné nárůsty a nejvyšší hodnoty za desítky let – v Česku je nejvyšší od roku 1993 a podle srpnového vyjádření guvernéra ČNB Aleše Michla dosáhne 20 procent, na Slovensku je nejvýše od roku 2000, v Británii a USA od začátku osmdesátých let, v Německu od ropné krize na přelomu let 1973 a 1974, v eurozóně od zavedení eura v roce 1999. Turecká inflace dokonce v červenci dosáhla 24letého maxima ve výši 79,6 procenta. Centrální banky proto zvedají základní úrokové sazby, což však často znamená snížení hospodářského růstu. Podívejte se na přehled míry inflace ve světě.

Přečíst článek
Výhled z rozbitého okna na ruským útokem zničené nákupní centrum v Kyjevě, 21. března.

Ukrajina spustí malou privatizaci. Slibuje si oživení válkou ničené ekonomiky

Ukrajinská vláda ohlásila na 1. září rozsáhlou privatizaci. Občanům v ní budou nabídnuty především nevyužívané objekty a provozovny, uvedl v prohlášení zveřejněném na serveru ukrajinské vlády premiér Denys Šmyhal.

Přečíst článek
Klimatizace - ilustrační foto

Evropské státy omezují klimatizace. Zatím „jen“ podnikatelům

Země jako Španělsko, Řecko, Itálie či Francie zavedly pravidla pro využití klimatizací. V průběhu vlny veder to může být pro řadu podnikatelů velmi problematické.

Přečíst článek
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS)

Bude mimořádná daň na banky a energetické firmy? Rozhodneme 10. září, slíbil Stanjura

Výnosy z mimořádných sektorových daní by měly pokrýt vládní pomoc rodinám zasaženým výrazným nárůstem životních nákladů.

Přečíst článek
Výroba automobilů

Lidé nechtějí nová auta, přiznávají automobilky. Bojí se inflace

Největší problémy hlásí vyspělé západní státy. Naopak luxusní značky si zatím na nedostatek poptávky nestěžují.

Přečíst článek
Na Ukrajině v létě vyrábějí co nejvíce kamen, aby lidem pomohly přežít válečnou zimu

Ukrajinci kácí lesy, schovávají uhlí a vyrábějí kamna. Cílem je přežít válečnou zimu

Evropa se kvůli omezování dodávek energií ze strany Kremlu chystá na nezvykle tvrdou zimu, ještě horší vyhlídky ale mají obyvatelé napadené Ukrajiny. Z původně zamýšlené bleskové války se stal dlouhodobý konflikt, v němž ruská armáda zničila stovky důležitých energetických rozvoden či tepláren. Lidé na Ukrajině proto již nyní v létě kácí stromy v okolí měst a obcí, shromažďují a schovávají zásoby uhlí na co nejvíce bezpečných místech a ve velkém probíhá výroba kamen. Cílem je přežít zimu, řekl starosta Lvova Andrij Sadovyj deníku The New York Times.

Přečíst článek
HSBC

Britské banky vyplatí tisícové bonusy. Pomáhají zaměstnancům přežít inflaci

Jednorázový bonus 1500 liber přidá k srpnové výplatě britská HSBC. Snaží se tak svým níže postaveným zaměstnancům pomoci překonat razantní nárůst cen, který se v Británii blíží deseti procentům, uvádí agentura Bloomberg.

Přečíst článek
Reklama

News box

⬛🟥🟨 Německý dodavatel automobilových součástek Continental 🚗 se ve druhém čtvrtletí propadl ⬇⬇ do ztráty 251 milionů eur 💶 (přes šest miliard korun) po zisku 545 milionů eur před rokem. Firma, která se potýká například s problémy v zásobování a s negativními dopady války 🪖 na Ukrajině, to oznámila v tiskové zprávě. Vyjádřila však optimismus ohledně vývoje ve druhé polovině roku a potvrdila, že v celém letošním roce počítá s růstem celosvětové výroby 🏭 automobilů.
❗Bratislavská rafinerie Slovnaft i slovenský přepravce ropy Transpetrol 🛢 potvrdili pozastavení tranzitu ropy přes ropovod Družba. Slovnaft i Transpetrol o tom informovaly ČTK, důvodem jsou podle nich okolnosti ohledně ruské platby 💳 za přepravu ropy přes ukrajinské území. Rafinerie Slovnaft a její mateřská společnost MOL ⛽ iniciovaly s ukrajinskou a ruskou stranou jednání o tom, že by zmíněné poplatky zaplatily v zájmu obnovení dodávek ropy. Číst více
Společnost EP Energy Trading z Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského, která pod značkou epet dodává elektřinu 💡 a plyn 🔥 odběratelům v Česku a na Slovensku, loni zvýšila ↗ zisk před zdaněním na 9️⃣0️⃣,7️⃣ milionu korun z předchozích 32,9 milionu korun. Její tržby meziročně stouply o necelé tři miliardy na 14 miliard Kč. Vyplývá to ze zveřejněné výroční zprávy společnosti.

Zavedení sektorové daně pro banky 🏦 či energetické firmy 🏭 je ekonomický nesmysl, shodli se analytici oslovení ČTK. Diskuse se podle nich vede spíše o dočasné dani z nadměrných zisků, kterou by s výhradami akceptovali. Ovšem ta podle nich těžko vyřeší problém českých veřejných financí.

Městská svozová společnost 🗑️🚮 SAKO Brno v loňském roce zvýšila zisk po zdanění o 30 procent na 187 milionů korun, obrat společnosti se zvýšil o 9,5 procenta na 949 milionů korun. Pomohly nové zakázky i výroba elektřiny 🔌, uvedla městská firma v tiskové zprávě.

Rusko začátkem srpna přerušilo ❌ export ropy 🛢️ prostřednictvím jižní větve ropovodu Družba, která vede mimo jiné do České republiky. Agentuře Reuters to sdělily zdroje obeznámené se situací a následně potvrdila ruská společnost Transněfť. Důvodem jsou problémy kolem tranzitních poplatků 💸.

Číst více

Tesla 🚙🔌 v červenci prodala 28 217 vozů čínské výroby, což je téměř o dvě třetiny méně ⬇⬇ než o měsíc dříve. Výrobu narušila plánovaná modernizace továrních linek v Šanghaji, díky které se má produkce zvýšit ze 17 tisíc aut týdně na 22 tisíc aut. Firma s tímto řešením přichází poté, co se jí v Číně snížily zisky díky dvouměsíčnímu lockdownu.

Ruské letecké společnosti  včetně státního Aeroflotu rozebírají letadla, aby si zajistily náhradní díly, 🔩 které nemohou kvůli západním sankcím koupit od zahraničních dodavatelů. Agentuře Reuters to řekly čtyři zdroje z oblasti letectví.

Devizové rezervy České národní banky 🏦 ke konci července meziročně vzrostly o 3,6 miliardy eur na 144,7 miliardy eur. 💶⏫ Meziměsíčně klesly o 4,2 miliardy eur. V korunách 👑 a dolarech 💵 se rezervy snížily ve srovnání s červnem i s loňským červencem. Vyplývá to z předběžných údajů, které na svém webu 🕸 zveřejnila ČNB.
⬆⬆ Míra inflace v Maďarsku v červenci vystoupila na 1️⃣3️⃣,7️⃣ procenta, a vysoko tak překonala odhady analytiků. Tempo růstu přitom zrychluje, zdražuje zejména jídlo, 🍔 ale také některé spotřební zboží dlouhodobé spotřeby. Oznámil to maďarský statistický úřad.
Reklama
Reklama
Doporučujeme