Trading není kasino a Lamborghini není známkou úspěchu, myslí si zakladatel FXstreet.cz Ondřej Hartman. To, co se aktuálně děje na trzích, je podle něj pro zkušeného tradera jasný zlatý důl. V rozhovoru pro newstream.cz Hartman také varuje před „investičními guru“ z internetu. Finfluencerů, kteří tradingu rozumí, je podle něj žalostně málo.
Situace na akciových trzích od začátku roku připomíná houpačku. Nadšení z nástupu Donalda Trumpa vystřídaly obavy nejprve z čínského start-upu DeepSeek, následně z dopadů Trumpovy ekonomické politiky. V důsledku toho americké akcie výrazně propadaly. Nyní se však situace uklidňuje a akcie se opět vydávají vzhůru. Důvod? Spousta lidí začala nakupovat populární akcie „se slevou“.
SoftBank si vybudovala za poslední roky reputaci agresivního investora s vysokou tolerancí k riziku, který vyhledává příležitosti v technologiích a dalších příležitostech, které mají potenciál měnit svět a přinášet vysoké výnosy. Riziko velkých sázek na rostoucí odvětví a firmy tkví v tom, že řada firem vysoká očekávání nemusí naplnit a v černém scénáři se dokonce mohou ukázat jako slepá vývojová větev. S tím je běžně spojený výrazný pokles hodnoty investice.
Zájem o investice v posledních letech roste, oblibě se těší i dlouhodobý investiční produkt. „Díky němu se investory stávají i lidé, kteří se o investování dosud nezajímali,“ říká Richard Beneš, obchodní ředitel OVB, a dodává: „Dlouhodobé penzijní produkty je ale potřeba individuálně vysvětlovat a nastavit na míru klientovi, což je právě práce nás zprostředkovatelů.“
Fondy kvalifikovaných investorů se na českém kapitálovém trhu vyskytují již téměř dvě dekády. Postupně ale jejich legislativní úprava i reálné využití prošly vývojem. Aktuální fáze, za jejíž počátek se dá považovat založení fondu J&T ARCH INVESTMENTS na sklonku roku 2019, je spojena s nejmasovějším nárůstem obliby tohoto investičního nástroje za celou dobu jeho existence. A to jak mezi investory, tak i podnikatelskými subjekty, které tímto způsobem hledají další zdroj kapitálu.
Jen přesvědčení kryptoskeptici nyní věří, že by současný býčí trh bitcoinu měl v nejbližší době skončit. Naopak. Sílí hlasy, které věští nejznámější kryptoměně svižnou jízdu vzhůru. Některé smělé odhady uvádějí, že bitcoin by ještě letos mohl stát i 200 tisíc dolarů, tedy více než dvojnásobek současné hodnoty. Spolu s rostoucí dominancí bitcoinu se na trhu digitálních měn ale objevuje ještě jeden, a to poměrně rizikový trend. Má podobu meme coinů, které s příslibem rychlých zisků přivádějí investory na buben. Příkladem z tohoto týdne je neznámá kryptoměna $LIBRA, s níž si mezinárodní ostudu utrhl argentinský prezident Javier Milei. A spousta lidí přišla o hodně peněz.
U penzijních společností si nově můžete vybrat také investování do alternativních aktiv. Vznikají kvůli tomu nové alternativní fondy, které umožní investování do nemovitostí či do kryptoaktiv. Změnu zákona na přímé investice penzijních fondů do bydlení teprve vláda ale chystá, jak před pár dny oznámil ministr financí Zbyněk Staňura. Přečtěte si, kde už investování do alternativních fondů ale možné je a kde se teprve chystá.
Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského získal japonský termínovaný úvěr na 80 miliard japonských jenů, tedy v přepočtu asi 12,7 miliardy korun. Podle firmy jde o největší takzvaný samurajský úvěr pro korporátního příjemce s globální působností od světové finanční krize v roce 2008. Samurajský úvěr je úvěr převážně v japonských jenech poskytovaný v Japonsku jiné než japonské společnosti.
Už je to tu zas. Klesající základní úrokové míry České národní banky se odráží v postupném snižování úrokových sazeb na spořicích účtech. Ty se aktuálně v mnoha bankách dostávají pod 3 procenta a pravděpodobně budou klesat ještě níže. Situace je podobná té, kterou jsme zažili začátkem loňského roku, kdy se běžní střadatelé loučili dokonce s 6procentními úroky. A stejně jako dnes se ptali: Co teď s úsporami?
Za investory se již považuje 41 procent Čechů, před rokem to bylo 39 procent. Vzrostl i podíl těch, kteří jsou odhodlaní s investováním začít, a to meziročně z 23 na 29 procent. Výrazně ubylo těch, kdo investování zcela odmítají ve prospěch těch, jež zvažují, že začnou. Vyplývá to z průzkumu, který pro Asociaci pro kapitálový trh (AKAT) potřetí uskutečnila agentura Perfect Crowd mezi 1114 respondenty.
Kam vložit peníze, aby se zhodnocovaly? Ivestiční analýzy, komentáře i tipy investičních expertů a autorů Newstreamu.
Doba ekonomické nejistoty je podle globálních traderů před námi. Nástup Donalda Trumpa do úřadu amerického prezidenta nevzrušuje jen globální politiky, ale také velké investiční hráče. Podle dění na trzích významní investoři počítají s tím, že Trumpova administrativa přinese do světové ekonomiky značný nárůst státních dluhů, což představuje výrazně proinflační tlaky, což zase vede ke globálnímu výprodeji dluhopisů.
Nyní je proto vhodná doba pro revizi expozice vůči aktivům citlivým na úrokovou sazbu.
Ruský plynárenský gigant Gazprom se loni vrátil k zisku díky zlepšení obchodů s plynem a rostoucím úrokovým výnosům z finančních investic. Čistý zisk činil 1,2 bilionu rublů (322,8 miliardy korun) po ztrátě 629 miliard rublů v roce 2023.
Česká měna před státním svátkem smazala mírné posílení z úterka. K euru koruna oslabila o dva haléře na 24,95 koruny za euro 💶, vůči dolaru zakončila den na 21,94 kruny za dolar se ztrátou tří haléřů.
České akcie v prvních čtyřech měsících letošního roku rostou. Index PX od začátku roku do konce dubna posílil o 14,7 procenta na 2019,3 bodu. Nejvíce posílily akcie pojišťovací skupiny VIG, naopak nejvíce ztratily akcie společnosti Photon Energy. Za celý loňský rok pražská burza rostla o 24,5 procenta.
Vláda schválila způsob financování stavby dvou nových jaderných bloků v Dukovanech. Stát od polostátní společnosti ČEZ převezme 80 procent podílu její dceřiné firmy Elektrárna Dukovany II, která má projekt na starosti. Finální dohodu s korejskou KHNP chce vláda podepsat za týden 7. května. Uvedl to premiér Petr Fiala (ODS).
Evropská komise oznámila, že investuje 910 milionů eur (22,7 miliardy korun) na posílení evropské obrany. Finance budou směřovat na 62 vybraných projektů z členských států EU, mimo jiné i z České republiky. Unijní exekutiva o tom informovala ve svém prohlášení.
Číst více
Státem vlastněný provozovatel plynovodů Net4Gas loni zaznamenal čistý zisk 💰 devět milionů korun. Dostal se tak z předloňské ztráty 1,7 miliardy korun. Výrazně stouply i tržby podniku, meziročně o 41 procent na 5,1 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy Net4Gas.
Číst více
Francouzská společnost EDF zvažuje podání žaloby proti schválenía průběhu tendru na nové jaderné bloky v Dukovanech ☢ ke Krajskému soudu v Brně. Rozhodnout o ní chce brzy. Firma také žádá o veřejné slyšení o tendru v českém Parlamentu. Novinářům to řekl viceprezident EDF Vakis Ramany.
Pivovar Budějovický Budvar loni vyvezl 1,391 milionu hektolitrů piva 🍻. Je to o čtyři procenta meziročně více. Budvar vyváží téměř 75 procent své produkce, jde o nejvyváženější české pivo. S výjimkou Antarktidy míří na všechny kontinenty. Mezi největší trhy patří tradičně Německo, Slovensko, Polsko, Rakousko, v posledních letech také Velká Británie.
Firmu Dotykačka poskytující pokladní systémy restauracím či prodejnám ovládla softwarová skupina Seyfor. Dosud v Dotykačce držela 53 procent, zbývající 47 procent ovládala investiční skupina Redwood Capital. Nyní má Seyfor ve firmě sto procent. V rozhovoru pro server Seznam Zprávy Byznys to řekl zakladatel a šéf společnosti Seyfor Martin Cígler. Hodnota transakce podle něj přesáhla miliardu korun.
Číst více
Evropsko-americké automobilové skupině Stellantis v letošním prvním čtvrtletí klesly tržby meziročně o 14 procent na 35,8 miliardy eur 💶(téměř 900 miliard korun). Automobilka zároveň stáhla svůj celoroční výhled, a to kvůli nejistotě kolem vývoje cel.