Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Politický diář Jany Havligerové - informace o tématu

Zleva ministryně obrany Jana Černochová, ministr financí Zbyněk Stanjura, ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, ministr vnitra Vít Rakušan, premiér Petr Fiala a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka

Politický diář Jany Havligerové: Držte si peněženky, zasedají poslanci

Šéf státní pokladny Zbyněk Stanjura dostal sprchu od bývalého ministra a exministryně financí, Kalouska a Schillerové. Těm se nelíbí, že letos, tak jak bylo zvykem v minulosti, resort nehodlá zveřejnit první návrh státního rozpočtu na příští rok.

Přečíst článek
Česká vláda v čele s premiérem Fialou kráčí po českých cestách vpřed

Česká vláda v čele s premiérem Fialou kráčí po českých cestách vpřed

Přečíst článek
Premiér Petr Fiala

Fialu a koalici Spolu žene vpřed odvaha a touha „přejet“ Babišovo hnutí ANO

Přečíst článek
Na snímku zleva premiér Petr Fiala, nový ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek a prezident Petr Pavel

Situace v Česku je „stabilní“

Jednání prezidenta a vládních politiků s opozicí o důchodové reformě krachlo. Spory mezi pětikoalicí a dvěma opozičními partajemi ve sněmovně pokračují. Vládní koalice dál kritizuje hnutí ANO a jeho předsedu Babiše, opozice (nejen anoisti), ale i šéf SPD Okamura tvrdí, že „ten, kdo rozděluje společnost a je na štíru s důvěrou, jsou vládní politici. Volby do Evropského parlamentu jsou 7. a 8. června, vybírat se bude jedenadvacet poslanců.

Přečíst článek
Karel Řehka

Politický diář Jany Havligerové: Ještě, že máme politiky a generály

Díky politikům, a teď už i generálům, se nenudíme. Stačí, když promluví buď o svých koaličních partnerech či odpůrcích anebo o anonymních hrozbách. S přibližujícími se volbami to berou hlava nehlava, padni, komu padni. A pomluvy? Ty se šíří i do veřejné správy.

Přečíst článek
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Markéta-Pekarová Adamová.

Kam se hrabe Na stojáka. Fiala, Pekarová a Babiš, to jsou borci

Volební kampaň se plynule změnila z běhu na dlouhou trať ve finiš a některým aktérům už dochází dech. Úměrně tomu přibývá politického neumětelství, nálepku neumětela už dostal kde kdo – jedno jestli oponent z vlastních či opozičních řad. Minimálně v některých případech je to ale velký omyl. Nejedná se o neumětelství, ale o stand-up comedy. To je ten žánr, v němž komici vůbec nic nehrají a jsou sami za sebe.

Přečíst článek
Tomio Okamura

Politická scéna je stabilní. Fiala i Okamura obhájili funkci

Dvě parlamentní strany - ODS a SPD, si v sobotu zvolily nové vedení. Tedy nové… Ani Petr Fiala, ani Tomio Okamura neměli protikandidáta, a zvítězili. Fialovi dalo hlas jedenaosmdesát procent volitelů, Okamura získal osmaosmdesát procent hlasů. Odhlédnuto od diametrálně rozdílných názorů obou uskupení, byly jak kongres ODS, tak celorepubliková konference SPD takové pěkné PR akce.

Přečíst článek
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Markéta-Pekarová Adamová.

I o Velikonocích byli politici ve střehu

Předsedkyni sněmovny, šéfce TOPO9 Markétě Pekarové Adamové nedá spočinout Miroslav Kalousek, její předchůdce v čele strany. Pokud by založil novou politickou partaj, byla by to podle ní velká chyba. No, jak pro koho.

Přečíst článek
Premiér Petr Fiala a šéf ANO Andrej Babiš

Politický diář Jany Havligerové: Bezpečnostní riziko - Babiš kontra Fiala

Jestli je Andrej Babiš bezpečnostní riziko nebo ne, stále není jisté. Politici vládní koalice si sice myslí (a také říkají), že ano. Poslanecká sněmovna, v níž mají ODS, T0P09, KDU-ČSL, STAN a Piráti většinu, ale žádné takové ani podobné usnesení nepřijala.

Přečíst článek
Vít Rakušan

Politický diář Jany Havligerové: Politici bez cenzury

Ministr Rakušan jezdí na „Debaty bez cenzury“, a pouští si při nich hubu na špacír. Ještě aby cenzuroval sám sebe… V Sokolově to minulý týden pořádně rozjel. Vláda prý jedná o privatizaci ČEZ. Holt „musíme naši politiku (rozuměj Starostů) přitvrdit a důrazně dělat jen to, co je správný“. Chybička se ale vloudí. Zatímco při debatě tvrdil, že současný kabinet privatizaci elektrárenské společnosti stihne, vzápětí na síti X napsal, že vláda nic nepodniká: „Žádné takové kroky neprobíhají“. Rakušan je zkrátka aktivní. A co jeho aktivitu změřit dozimetrem. Pro sichr.

Přečíst článek
Ministr financí ČR Zbyněk Stanjura (ODS)

Politický diář Jany Havligerové: Tak reformy prý budou, vzkazuje náhle Stanjura

Ministr financí Zbyněk Stanjura zacouval. Zatímco začátkem ledna mluvil o tom, že kabinet už žádné velké reformy nechystá, teď tvrdí, že vláda do konce volebního období velké reformy přinést chce. Ukazuje přitom na opatření, která navrhuje Národní ekonomická rada vlády. Ta připravila rozsáhlý plán nutných ekonomických a společenských změn. Lídři koalice sice na reformy říkají jasné ano, zároveň ale oznamují, že potřebují delší dobu na to, aby se mohli s návrhy NERVu detailněji seznámit. Sliby se slibují, blázni se radují.

Přečíst článek
Andrej Babiš si zakoupil tyrolský kroj

Politický diář Jany Havligerové: Pořídí si Andrej Babiš také český a moravský kroj?

Dění uplynulého týdne vyvolalo napříč politickým spektrem řadu otázek. Odpovědí se snad také dočkáme – časem. Každopádně třeba lidovci odhalí ledví už v nadcházejícím týdnu. Sejdou se v pátek.

Přečíst článek
Jiří Paroubek

Politický diář Jany Havligerové: Poslušně hlásím: Jsem zde a připraven

Expremiér a bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek, který byl a patrně stále je ochoten schvalovat zákony i s Marťany, pokud se dostane do sněmovny, se opět hlásí do boje. Vysněnou metu, vstup do dolní komory parlamentu, nebude dobývat rovnou s Marťany, zatím poslouží bývalá sociálnědemokratická poslankyně Jana Wolfová. Ta vede stranu Česká suverenita, nově zvanou Česká suverenita sociální demokracie. Partaj chce používat „opuštěnou“ zkratku ČSSD. Paroubek, nyní předseda spolku Nespokojení, hodlá stranu svým vstupem výrazně podpořit. To bude hit sezóny.

Přečíst článek
Reklama

News box

Pražská burza čtvrtý týden v řadě posílila 💪, index PX stoupl o 1,2 procenta na 1590,4 bodu. Nejvíce rostly akcie Pilulky, naopak největší oslabení zaznamenaly opět akcie společnosti Gevorkyan. 

Skupina Moravia Steel se seriózně zabývá možností provozování některých provozů druhovýroby Liberty Ostrava. Konkrétně jde o rourovnu. Uvedla to mluvčí skupiny Moravia Steel Petra Macková Jurásková.

Číst více
Ceny ropy 🛢 pokračují v růstu 📈, protože údaje o vývoji inflace ve Spojených státech podpořily očekávání, že americká centrální banka (Fed) zahájí snižování úrokových sazeb. Severomořská ropa Brent kolem přidává asi půl procenta a pohybuje se blízko 86 dolarů za barel. Americká lehká ropa WTI si připisuje téměř 0,8 procenta, je mírně nad 83 dolarů za barel.
Největší americké bance JPMorgan Chase ve druhém čtvrtletí stoupl zisk na 18,15 miliardy dolarů (422 miliardy korun) z loňských 14,47 miliardy. Pomohlo jí zvýšení investičních poplatků a dohoda 🤝 o výměně akcií společnosti Visa, které drží.  Číst více
Pražská společnost Bazcom CZ, která je věřitelem společnosti Liberty Ostrava, podala Krajskému státnímu zastupitelství v Ostravě podnět k prošetření 👀 některých kroků, jež ostravská huť v minulých měsících udělala. Jde mimo jiné o transakce s pohledávkami za 5,8 miliardy korun. Vyplývá to z informací zveřejněných v insolvenčním rejstříku.
Německé letecké skupině Lufthansa ✈ klesl ve druhém čtvrtletí provozní zisk podle předběžných údajů o 37,6 procenta a firma už podruhé snížila prognózu zisku na letošní rok. Důvodem jsou nižší příjmy z prodeje letenek, zejména do Asie. Provozní zisk se předběžně snížil na 686 milionů eur (17,4 miliardy korun) z 1,1 miliardy eur ve stejném období loni.
Potvrzeno. Realitní magnát Vítek při převzetí developera Orco manipuloval trhem. Lucemburský soud definitivně potvrdil závěry lucemburské Komise pro dohled nad finančním trhem (CSSF). Informaci přinesl server Seznam ZprávyČíst více
Maďarské předsednictví Evropské unii už za prvních 12 dnů stihlo způsobit hodně škod, řekl podle agentury Reuters mluvčí německého ministerstva zahraničí. Maďarský premiér Viktor Orbán vzbudil řadu kritických reakcí, když minulý týden navštívil v Moskvě ruského prezidenta Vladimira Putina, který už téměř dva a půl roku vede válku proti Ukrajině.

Internetová síť X amerického miliardáře Elona Muska podle předběžných závěrů Evropské komise porušuje pravidla Evropské unie o digitálním obsahu. Komise dodala, že pokud se její závěry potvrdí, vyměří firmě pokutu a bude požadovat výrazné změny jejích praktik.

Číst více
Budějovický Budvar 🍺 měl loni čistý zisk 293,8 milionu korun, meziročně o 46,3 procenta vyšší. Tržby z prodeje výrobků a služeb meziročně stouply o 11,4 procenta na rekordních 3,37 miliardy korun. Pivovar měl loni také rekordní výstav 1,865 milionu hektolitrů piva, což je meziroční zvýšení o 4,29 procenta. Vyplývá to z výroční zprávy.
Reklama
Reklama
Doporučujeme