Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Fed nepřekvapil, nechal sazbu beze změny. Zopakoval, že zůstane vysoko po dlouho dobu

FED zatím nemění úrové sazby
Profimedia
 nst
nst

Americká centrální banka (Fed) v souladu s očekáváním trhů ponechává úrokové sazby v pásmu 5,25 až 5,50 procenta. Je to nejvyšší úroveň za 22 let. Letos Fed očekává jedno zvýšení úrokové sazby o 0,25 procentního bodu, příští rok její snížení o 0,5 procentního bodu.

Reklama

Fed dále také zdvojnásobil svůj výhled letošního růstu amerického hrubého domácího produktu (HDP) na 2,1 procenta. V červnu růst ekonomiky v tomto roce odhadovala na jedno procento. Americká ekonomika "roste solidním tempem", uvedla centrální banka v prohlášení.

Konec utahování měnové politiky

Většina zástupců, konkrétně 12 proti 7 z celkového počtu 19 zástupců, počítá s jedním dalším zvýšením úrokových sazeb ještě v letošním roce. Fed dále potvrdil, že zvýšení úrokových sazeb bude završením cyklu zvyšování sazeb a s tím spojeným utahováním měnové politiky. S tou Fed začal v březnu 2022. 

Nové projekce Fedu pracují s jedním dalším zvýšením úrokových sazeb ještě letos, pak dvojím snížením sazeb v průběhu roku 2024, píše server patria.cz. Medián výhledu pro rok 2025 se pak posunul na 3,9 procenta proti dosavadnímu výhledu na 3,4 procenta. Pro úplnost, výhled pro rok 2026 pak pracuje s hodnotou 2,9 procenta.

Další rána Abramovičovi. Americká komise pro cenné papíry si vyšlápla na jeho investičního poradce v USA

Abramovič dostal další ránu. V USA obvinili jeho investičního poradce

Ruský miliardář Roman Abramovič dlouhá léta investoval miliardy dolarů přes newyorskou poradenskou společnost Concord Management. Firma nyní čelí obvinění ze strany Komise pro cenné papíry a burzu (SEC), že tak činila bez jejího svolení, napsal deník The Wall Street Journal.

Přečíst článek

Aktivita v americké ekonomice podle Fedu nyní roste „solidním“ tempem, ale na druhou stranu zvolňuje trh práce. „Americká měnová politika je nyní nastavena nejpřísněji od 80. let minulého století. Výnos na dvouletém americkém dluhu reaguje bezprostředně posunem vzhůru na 5,135 procenta, nejvýše od roku 2006,“ dodává server patria.cz

Americká burza čekala ne rozhodnutí FED

Analytik: Fed tentokrát zvýší úroky jen na papíře

Další ostře sledované zasedání Fedu je tady a nic na tom nemění fakt, že ke zvýšení úroků tentokrát velmi pravděpodobně nedojde. Ve hře bude totiž nová prognóza a ta hodně napoví, kde chce americká centrální banka tento cyklus ukončit a kde vidí dlouhodobou rovnovážnou úroveň oficiální úrokové sazby. Obojí může dost zásadně ovlivnit dolarovou výnosovou a tím i nepřímo ostatní trhy. Konec konců poslední obchodní seance jako by již takové chování indikovaly.

Přečíst článek

Barbara Friedová, matka Sama Bankman-Frieda, míří před soud za zpronevěru v kauze FTX

Prominentní profesoři měli zpronevěřit 26 milionů dolarů. FTX žaluje rodiče Sama Bankmana-Frieda

Kolem zkrachovalé burzy FTX a jejího zakladatele Sama Bankmana-Frieda se schyluje k další kauze. Žaloba tentokrát míří na rodiče odsouzeného finančníka. Tvrdí, že Allan Joseph Bankman a jeho manželka Barbara Friedová se svým synem, hybatelem jednoho z největších podvodů americké historie projednávali převod peněžního daru ve výši 10 milionů dolarů a luxusní nemovitosti na Bahamách v hodnotě 16,4 milionu dolarů.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme