Co hýbe realitním trhem? Jaké jsou nové projekty a kde se revitalizuje brownfield? Odolávají investice do nemovitostí inflaci? Jak udržitelně a kvalitně stavět? Kdo udává trendy v tuzemské architektuře? Na to všechno se pravidelně každý týden ptají politiků, developerů, analytiků i designérů moderátoři podcastu Realitní Club Petra Jansová a Dalibor Martínek.
podcast
Zuzana Chudoba: Budoucností nájemního bydlení jsou do posledního detailu vybavené byty - Realitní Club
Byty vybavené do posledního detailu, třeba včetně obrazů nebo dokonce příborů. A hlavně spousta doplňkových služeb. Tak nějak bude brzy vypadat tuzemský trh s nájemním bydlením. Vlastní bydlení v Praze je totiž těžko dosažitelný luxus, lidé nejenže půjdou do nájmů, ale budou čím dál častěji vyhledávat tento jakýsi hotelový koncept nájmu, říká v dalším díle podcastu Realitní Club zakladatelka společnosti BTR Consulting a členka prezidia Asociace nájemního bydlení Zuzana Chudoba.
Oživení při prodeji nemovitostí kolem sebe nevidím, říká obchodník s luxusními realitami Jiří Kučera - Realitní Club
Situace na rezidenčním trhu se oproti začátku roku podle obchodníka s nemovitostmi Jiřího Kučery nijak výrazně nezměnila. A to přes proklamace některých developerů o oživení poptávky. Podle Kučery stále platí kombinace vysokých sazeb a vysokých cen bydlení.
Jan Večerka: Za pár korun se může každý stát investorem do nemovitostí. Otevíráme dveře - Realitní Club
Do nemovitostí může investovat každý, kdo má pár set volných korun a chce se do této perspektivní investiční branže pustit. Investice do nemovitostí totiž nejsou, jak si možná někdo představuje, žádná velká věda. V této oblasti je možné dosáhnout solidního zhodnocení vložených peněz i s poměrně malým vkladem.
Ceny bytů zase začnou stoupat, říká výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková - Realitní Club
Poslední rok se průměrná cena nových bytů v Praze téměř nehýbe a drží se mírně nad sto padesáti tisíci korunami za metr. Developeři věří, že se cena brzy opět pohne nahoru. Podle Michaely Tomáškové, výkonné ředitelky společnosti Central Group, to má několik důvodů.
Republika zaspala. Železniční síť je nedostatečná, říká radní Hlaváček - Realitní Club
Preferování dálničních sítí je krokem zpět. Na stole je významné posílení železniční sítě, protože kombinace vysokorychlostních tratí a příměstské dopravy je totiž tím nejúčinnějším způsobem, jak omezit individuální automobilovou dopravu. „Železniční doprava byla otloukánkem, a to se změní,“ říká v dalším díle podcastu Realitní Club Petr Hlaváček, radní pro územní rozvoj.
Hledáme českou stopu v cizině. Chtěli bychom i Šmejcův ostrov, říká zakladatel Amazing Places - Realitní Club
Po Rakousku, Slovensku nebo Polsku se projekt Amazing Places rozroste do dalších a vzdálenějších destinací za hranicemi Česka. Všechna „úžasná místa“ bude spojovat jedna linka. Postavili je nebo je provozují Češi. „Už dlouho mě láká představa zmapovat místa, kde jsme zanechali stopu. A projekt Češi (potažmo Slováci) ve světě, už se skutečně rýsuje,“ říká zakladatel Amazing Places Petr Kotík v dalším díle podcastu Realitní Club.
Starosta Prahy 9 Tomáš Portlík: Město se má rozvíjet do výšky - Realitní Club
Mrzí mě, že pár posledních generací politiků neřeklo, kam se město má rozvíjet, říká Tomáš Portlík, starosta Prahy 9. Podle něj dosud spousta lidí žije v přesvědčení, že každá zelená plocha se má chránit, protože zástavby už je údajně moc. „Ale když si porovnáte Prahu se zahraničními městy, tak zjistíte, že hustota u nás je jedna z nejmenších,“ uvádí starosta části města, kde v posledních letech vzniká nejvíce bytů. Portlík si nemyslí, že by nízká hustota byla špatně, ale přináší to větší náklady na údržbu a obsluhu města.
Tiny House je životní styl, nejde o alternativu chalupy, říká jejich propagátor - Realitní Club
Trend Tiny Houses dorazil i do Česka. Poptávka po minidomcích razantně narostla během pandemie. A stejně rychle narostl i počet firem, které je nabízí. „Není jich pět nebo šest. Po rešerši jsme zjistili, že jich je něco kolem 150,“ přibližuje Radek Váňa, vydavatel knihy Tiny House: průvodce krajinou minimalistického bydlení v dalším díle podcastu Realitní Club. A na kolik takový domek vyjde?
Miliardář Kratina: Klíčem k úspěchu země je vzdělání. Žijeme si tady pořád jako v Hobitíně - Realitní Club
V Polsku vyjde každý rok ze škol osmdesát tisíc inženýrů, což je stejně jako v Německu. Tady nám ujíždí vlak, říká Milan Kratina, miliardář a zakladatel společnosti Accolade. Jedné z největších evropských společností, která staví, kupuje a provozuje průmyslové parky. V šesti evropských zemích jí nyní patří jednapadesát moderních průmyslových areálů, a další budou brzy přibývat.
Financování výstavby bytů v eurech už není pro developery tak atraktivní, říká bankéř Vančura - Realitní Club
Zpoždění. To je asi hlavní slovo, které vystihuje dění na trhu výstavby rezidenčního bydlení. Klienti jsou „zpoždění“ ve svém rozhodování, přístup k financování nákupu nemovitostí je v uvozovkách značně ztížen. Přesněji řečeno, získat hypotéku je nyní téměř nemožné. A dokonce i lidé, kteří mají hotovost, nyní přemýšlejí, jakým směrem se vydá trh.
Majitelé psů by mohli platit vyšší kauci za nájemní bydlení, říká Kašpar z Asociace nájemního bydlení - Realitní Club
Moderní nájemní bydlení vypadá trochu jako v hotelu, říká Tomáš Kašpar, spoluzakladatel a viceprezident Asociace nájemního bydlení. Ta zastupuje vlastníky nájemních bytů, kterých nyní rychle přibývá.
Architekt Jan Holna: Praha trpí tím, že není zdravě zahuštěná - Realitní Club
Praha není zdravým způsobem zahuštěná. A trpí kvůli tomu, říká architekt Jan Holna, spolumajitel architektonického studia DAM. Hlavní město má spoustu satelitů, ze kterých jezdí každé ráno a večer spousta lidí do města za prací. Tvoří dopravní zácpy, zahušťují dopravu a otravují vzduch zplodinami ze svých aut.
Investice Česko čím dál častěji míjí, říká Sovička z Panattoni - Realitní Club
Development průmyslových hal je specifickým segmentem realitního trhu, který ani v době, kdy spotřeba Čechů klesá, rozhodně nezamrzl. Poptávku po výstavbě táhne nyní především průmysl a výroba, nikoliv e-commerce. Jak se v Česku staví průmyslové areály a zda jsou vůbec potřeba jsme si povídali s generálním ředitelem společnosti Panattoni Pavlem Sovičkou.
Lhala jsem o tom, že jsem žena, říká architektka mrakodrapů Eva Le Peutrec - Realitní Club
Ze severočeských Hořic do San Franciska a posléze do Šanghaje. Aktuálně ale architektka Eva Le Peutrec žije v Nové Kaledonii. Na tichomořském ostrově nejenom vychová své děti, ale i pracuje. Projektovala odsud například rekonstrukci pařížské Notre-Dame.
Šéf Sekyra Group: Kanceláře zdraží. Cenově se dostanou na úroveň Berlína - Realitní Club
Kanceláře v Berlíně jsou mnohem dražší, v Praze se nájem vyšplhá nad 20 eur za metr čtvereční, říká šéf developerské skupiny Sekyra Group Leoš Anderle.
Kdo chce hypotéku na byt, musí vydělávat sto tisíc korun čistého, říká „táta hypoték“ Jan Sadil - Realitní Club
Pokud budeme počítat cenu průměrného, spíš menšího nového bytu v Praze sedm nebo osm milionů korun, tak potřebujete na jeho pořízení milion a půl vlastních peněz. A měsíční splátka bude kolem padesáti tisíc korun, říká Jan Sadil, bývalý člen představenstva ČSOB, který se hypotékám věnoval téměř celý profesní život. Třináct let řídil Hypoteční banku. Letos v únoru ovšem „převlékl dres“ a nyní řídí developerskou společnost JRD. Čísla kolem hypoték však pořád má v hlavě.
Vychází nové číslo magazínu Realitní Club s Evou Le Peutrec a Josefem Pleskotem - Realitní Club
Podstatou luxusu je pro mě kvalitní prostor, a ten se dá ovlivnit architektonickými prostředky, proporcemi, světlem, barevností, vnesenou náladou, pečlivostí provedení… A až na posledním místě drahými materiály a komponenty, říká architekt Josef Pleskot, který by se nyní s novým prezidentem republiky měl podílet na rozvoji areálu Pražského hradu. Exkluzivně se o své myšlenky podělil s newstream.cz, rozhovor s guru české architektury přinášíme v novém čísle prestižního magazínu Realitní Club, který právě vydáváme.
Celé pohraničí je vlastně takový brownfield, říká architekt Krupauer - Realitní Club
Brownfield? To přeci není jen Smíchov. Zanedbané plochy bez využití existují i v mnohem méně atraktivních lokalitách. „Takové pohraničí je v podstatě jeden velký brownfield. Vtisknout nebo vrátit takovým místům život, to je jiná architektonická disciplína,“ říká Martin Krupauer, majitel a zakladatel architektonického ateliéru A8000, v dalším díle podcastu Realitní Club.
Nájemné poroste. Nejrychleji zřejmě v Brně, říká šéf EHS Hendrik Meyer - Realitní Club
Zatímco v Česku je nájemní bydlení vnímáno jako nouzová varianta, když není na vlastní, v Německu je zcela běžné. Němci se nechtějí k nemovitosti vázat. Zároveň ale mají striktně nastavené vztahy mezi nájemcem a pronajímatelem, neriskují tolik jako Češi. Nejen o tom byla řeč v dalším dílu podcastu Realitní Club, tentokrát s ředitelem realitní skupiny EHS Hendrikem Mayerem.
V Česku kupují luxusní bydlení téměř výhradně Češi, říká šéf realitky - Realitní Club
Český trh s luxusním bydlením je klidný investiční přístav, kterému dominují Češi, říká Jiří Kučera, šéf realitní kanceláře Luxent. Ta se specializuje na luxusní nemovitosti. Většina běžných lidí, kteří přemýšlejí o nákupu bydlení, se zhrozí při první návštěvě banky, kam si jdou pro hypotéku. U bytu sedmdesát metrů na okraji Prahy to nyní dělá kolem padesáti tisíc korun. Hypoteční trh je kvůli tomu mrtvý.
Přesčasovou práci v prosinci vypovědělo zhruba 4900 lékařů 👩⚕️. Na facebooku o tom informovala Sekce mladých lékařů České lékařské komory (ČLK). Lékaři nyní protestují proti legalizaci možnosti sloužit ročně až 8️⃣3️⃣2️⃣ přesčasových hodin, dosud zákoník práce počítal s polovinou.
Dluh vládních institucí stoupl ↗ ve druhém čtvrtletí meziročně o 357 miliardy na 3,151 bilionu korun. Míra zadlužení se zvýšila z 43,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP) na 44,3 procenta. V mezičtvrtletním srovnání se dluh zvýšil o 51,3 miliardy korun a míra zadlužení o 0,7 procentního bodu. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v září dál zhoršily, Index nákupních manažerů (PMI) vykázal ↘ hodnotu 41,7 bodu, zatímco o měsíc dříve to bylo 42,9 bodu. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem sektoru.
Číst více
Zadlužený francouzský maloobchodní řetězec Casino dokončil prodej 6️⃣1️⃣ obchodů 🛒 ve Francii maloobchodní skupině Les Mousquetaires. Oznámila to firma, ve které by podle červencové dohody o restrukturalizaci dluhu mělo získat většinový podíl konsorcium vedené českým podnikatelem Danielem Křetínským.
Číst více
Růst německé ekonomiky bude v dlouhodobém horizontu brzdit nedostatek pracovních sil 👨🏭 a přechod k ekologičtější energetice ☀, tedy takzvaná Energiewende. Uvedl to podle agentury DPA prezident mnichovského ekonomického institutu Ifo Clemens Fuest.
Tržby z prodeje výherních losů 💰 v Číně v srpnu meziročně vzrostly ↗ více než o polovinu, vyšplhaly se tak na letošní maximum. Někteří komentátoři na sociálních sítích tento vývoj spojují s rostoucími obavami mladých lidí ohledně vývoje ekonomiky a trhu práce.
Britský ministr obrany Grant Shapps oznámil, že vláda v Londýně uzavřela s britskými firmami smlouvy o vývoji nové útočné ponorky v hodnotě 4️⃣ miliard liber, v přepočtu 98 miliard korun. Postavit ji hodlá společně s Austrálií, uvedla agentura DPA.
Německý mediální gigant Axel Springer se zajímá o koupi britské společnosti Telegraph Media Group, která vlastní noviny 📰 Daily Telegraph a Sunday Telegraph. Informoval o tom list Financial Times s odvoláním na zdroj obeznámený se situací. Financial Times v polovině září uvedl, že mezi zájemce o firmu Telegraph Media Group patří rovněž český miliardář Daniel Křetínský.