Co hýbe realitním trhem? Jaké jsou nové projekty a kde se revitalizuje brownfield? Odolávají investice do nemovitostí inflaci? Jak udržitelně a kvalitně stavět? Kdo udává trendy v tuzemské architektuře? Na to všechno se pravidelně každý týden ptají politiků, developerů, analytiků i designérů moderátoři podcastu Realitní Club Petra Jansová a Dalibor Martínek.
podcast
Šéf Bezrealitky: V Brně chtějí lidé domy, v Praze byty - Realitní Club
Chceme každý rok expandovat do jedné země, říká Martin Ponzer, šéf platformy Bezrealitky. To je značka společnosti European Housing Services (EHS). Bezrealitky je jedničkou na trhu v přímých realitních transakcích, tedy bez potřeby platit provizi realitnímu makléři. A zároveň jeden z nejnavštěvovanějších českých realitních webů.
Marcela Fialková: V Polsku jsme získali stavební povolení do šesti týdnů - Realitní Club
Společnost UDI Group staví v šesti zemích světa. Kromě Česka a Polska také v Maďarsku a v Srbsku. Poněkud pro českou firmu netradičně i v Panamě a v Kostarice. Může tedy srovnávat podmínky pro výstavbu v jednotlivých zemích. Česko z tohoto srovnání vychází nejhůře.
Družstevní bydlení jako svatý grál. Pro nás to bude silná noha, říká šéf Finepu Pardubický - Realitní Club
„Od konkurentů slýchám, že jim letos oživl rezidenční trh. Nám nikdy neuvadl,“ říká Tomáš Pardubický, generální ředitel developerské společnosti Finep a její spolumajitel.
Ondřej David: Na Floridě postavíte bytový projekt do roka - Realitní Club
Ondřej David je zakladatelem a majitelem významné pražské právní kanceláře DBK. V nedávných dnech měl nakvap, jeho firma například řešila právní stranu odchodu společnosti ČEZ z Brumlovky na Smíchov. Od Passera k Sekyrovy.
Tomáš Jelínek: Malé byty budou dál zdražovat. Investory do cihel láká Albánie - Realitní Club
Realitní trh se po pár letech stagnace spravil, říká Tomáš Jelínek, generální ředitel realitní společnosti Century 21. Trpěli jsme, ale vše se vrátilo do zaběhnutých kolejí. Nabídka je nyní solidní, a také poptávka je velká. Jelínek věří, že letos nedojde na realitním trhu k žádným výkyvům. „Chtělo by to pár let normálního života, i toho realitního.“
Výrobce interiérů Navrátil: Z malých bytů dokážeme chytrým řešením udělat velké - Realitní Club
Malé byty tady byly i v minulosti, ale pořád se zmenšují, říká Michal Navrátil, majitel společnosti Dřevodílo. Tu před deseti lety ovládl, a vlastně zachránil před krachem. Našel pro ni nové zákazníky, často velké developery, upravil portfolio výroby.
Štěpán Křeček: Aktivity Donalda Trumpa by mohly vést v Česku k poklesu cen hypoték - Realitní Club
V Evropě se utopíme v byrokracii a Amerika pojede dál, glosuje Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities a poradce premiéra, současnou celní válku a dění na kapitálových trzích. Ale i vývoj na realitním trhu.
Zbyněk Pokorný: Přivedeme do Česka novou továrnu - Realitní Club
Státní investiční a rozvojová společnost je novým subjektem na trhu. Vznikla v loňském roce, je akciovou společností vytvořenou a vlastněnou ministerstvem průmyslu. Jejím účelem je zcelovat pozemky a vytvářet podmínky pro strategické investory.
Developer EBM založil fond pro bohaté investory. Chce dál růst - Realitní Club
Společnost EBM Group staví byty v Praze a v jejím okolí. Developer také spustil fond pro bohaté investory. „Cílíme na 12 procent výnosu,“ říká Jakub Vais, šéf a spolumajitel skupiny EBM v dalším díle podcastu Realitní Club.
Zdenka Klapalová: Trh s hotely a prémiovými budovami letos ožije - Realitní Club
Nemovitostní trh letos zažije lepší rok než loni a předloni, říká Zdenka Klapalová, prezidentka Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí a zároveň jednatelka české pobočky poradenské společnosti Knight Frank. Jen málo lidí vidí do pozadí nemovitostního trhu tak jako ona.
Kašleme na data od demografů. A pak se divíme, že není dost škol a bytů, zní z Flat Zone - Realitní Club
Posledních dvacet let v Česku kontinuálně rostla poptávka po bydlení, která narážela na dlouhodobě nedostatečnou nabídku. Tato situace se ale může v příštích deseti letech v řadě regionů podstatně změnit. „Poprvé za dobu, co sbíráme data, jsme se odvážili udělat prognózu, jak a proč se může realitní trh změnit,“ říkají Vít Soural a Milan Roček z Flat Zone v dalším díle podcastu Realitní Club. K čemu v této prognóze dospěli a jak data, která přináší, mohou změnit pohled například na hojně diskutované téma nedostupnosti bydlení?
Petr Palička: Umím si představit, že fotbalový stadion Sparty můžou nahradit byty - Realitní Club
Jakou strategii Petr Palička coby šéf realitní odnože koncernu EPH miliardáře Daniela Křetínského nastavuje? Které projekty se budou posouvat a které naopak prodávat? Jak to bude s fotbalovým stadionem Sparty na Letné nebo Palácem Bellevue na nábřeží? Poslechněte si další díl podcastu Realitní Club.
Šéf realitky Century 21: Dům ve středních Čechách nad 20 milionů je téměř neprodejný - Realitní Club
Zatím lidé z Prahy spíš utíkají. Do jejího okolí je ženou vysoké ceny nemovitostí. V budoucnu to ale bude naopak, říká šéf realitky Century 21 Tomáš Jelínek.
Šéfka sdružení nájemníků Lenka Veselá: Nájemník je pořád vnímám jako neúspěšný člověk - Realitní Club
Právnička Lenka Veselá nastoupila v květnu letošního roku do čela Sdružení nájemníků České republiky. Nahradila Milana Tarabu, dlouholetého šéfa tohoto hnutí, které hájí zájmy nájemníků. Sdružení se věnuje také družstevnímu nebo vlastnickému bydlení. Je jedinou tuzemskou organizací, která se zastává práv nájemců, uživatelů bytů a domů.
Filip Šejvl: Už i investoři utíkají z Prahy. Kupují byty v Říčanech nebo v Berouně - Realitní Club
Nájem nebo stěhovaní za Prahu. Nic jiného možná mladým rodinám nezbyde, protože ceny v metropoli i nadále porostou. A po městech s dobrou dostupností do Prahy se poohlíží i drobní investoři, říká v nejnovější epizodě podcastu Realitní Club Filip Šejvl, majitel realitní kanceláře Philip & Frank.
Stavební spoření zažívá renesanci, protože je výhodné, říká Pavel Čejka z Raiffeisen stavební spořitelny - Realitní Club
Stavební spoření zažívá po loňském roce, kdy byla diskuse, jestli vůbec bude státní podpora, renesanci. „Je to ze dvou hlavních důvodů. Zmizela nejistota, klienti vědí, že státní podpora je tisíc korun,“ říká Pavel Čejka, předseda představenstva Raiffeisen stavební spořitelny.
Jan Andrus: Naše haly posouvají ekonomiku země. Ale dá se v nich třeba i lézt - Realitní Club
Od roku 2020 zažívá logistický sektor velký boom, říká Jan Andrus, šéf pronájmů v globální logistické společnosti P3 Logistic Parks. Společnost P3 je velkým hráčem v oblasti logistických parků. Nejen, že je provozuje, pronajímá, ale také je sama staví. Je nyní účastná v jedenácti zemích, má 395 budov, zejména kolem dálnic v klíčových místech uprostřed Evropy. V Česku, v Německu i jinde.
Firmy kupuji hlavně kvůli pozemkům a budovám, říká majitel TV Barrandov Čermák - Realitní Club
Jan Čermák v červnu letošního roku zcela převzal kontrolu nad společností Empresa Media, která předtím patřila Jaromíru Soukupovi. A pod kterou patří i TV Barrandov. Soukup svou společnost zatížil stovkami milionů dluhů, které nedokázal splácet. A minimálně v TV Barrandov definitivně skončil. Patrně brzo skončí i ve své mediální agentuře.
Developer Evžen Korec: Nejžádanější je garsonka se spacím koutem - Realitní Club
Evžen Korec staví byty v Praze přes třicet let. Za tu dobu jich postavil přes jedenáct tisíc, vlastně takové město ve městě. Nyní připravuje dva velké projekty. V loňském roce začala jeho společnost Ekospol s výstavbou osmi set bytů v projektu Ekocity Hostivař. „Zároveň jsme zahájili projekt, který také patří k těm velkým. Je to 300 bytů na Barrandově, Výhledy Barrandov,“ říká Korec.
Musil z Penty: Už brzo začneme měnit nádraží na Florenci i Hlavní nádraží - Realitní Club
Za sedmnáct let se nám podařilo vytvořit zásobník pozemků na těch nejlepších místech v Praze, říká David Musil, od července výkonný šéf Penta Real Estate, kde nahradil Petra Paličku. Ve firmě po téměř celou tuto dobu Musil pod Paličkou pracoval.
Americký prezident Donald Trump dnes pohrozil Rusku uvalením velmi vysokých cel, pokud nebude do 50 dní uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou a zopakoval, že je velmi nespokojen s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Ceny ropy 🛢 na začátku týdne mírně oslabují, drží se ale poblíž tříletého maxima. Investoři čekají na další americké sankce vůči Rusku, které mohou ovlivnit globální dodávky. Trhy se také potýkají s nejistotou ohledně cel. Cena severomořské ropy Brent ztrácí 0,2 procenta na asi 70,20 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI odepisuje 0,4 procenta, obchoduje se kolem 68,20 dolaru za barel.
Česká měna zakončila dnešní obchodování téměř beze změn kurzu. K euru proti pátečnímu závěru posílila 💪 o haléř na 24,67 koruny za euro, vůči dolaru o haléř oslabila na 21,12 koruny za dolar.
Americký miliardář Elon Musk vyloučil spojení výrobce elektromobilů Tesla se svou společností xAI, která působí v oblasti umělé inteligence (AI). Uvedl nicméně, že plánuje uskutečnit hlasování akcionářů Tesly o tom, že by automobilka do firmy xAI investovala, píše Reuters.
Členské státy Evropské unie považujíhrozbu třicetiprocentních cel ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa za absolutně nepřijatelnou. Po dnešním jednání v Bruselu to uvedl dánský ministr zahraničí Lars Lökke Rasmussen.
Číst více
Dodavatel elektřiny ⚡ a zemního plynu 🔥 E.ON Energie loni v Česku zvýšil tržby o 14,8 procenta na 79,25 miliardy korun. Čistý zisk meziročně klesl o 9,2 procenta na 3,19 miliardy korun. Vyplývá to z její výroční zprávy ve Sbírce listin, na kterou upozornil server Ekonomický deník.
Podmínky, které italská vláda stanovila bankovní skupině UniCredit pro dokončení akvizice domácího rivala Banco BPM, by mohly porušovat nařízení EU o fúzích a další ustanovení evropského práva. V dopise adresovaném vládě v Římě to uvedla Evropská komise (EK), informují tiskové agentury.
Maďarská nízkonákladová letecká společnost Wizz Air ✈ po šesti letech opouští Abú Zabí. Uvedla to v oznámení zveřejněném na platformě X. Počínaje 1. zářím tak ruší všechny lety a opouští společný podnik s místním partnerem, kterým je státní fond Abu Dhabi Developmental Holding Company.
Číst více
Český automobilový průmysl a chemie čelí kvůli americkým clům vyšším rizikům, zatímco odvětví strojírenství, stavebnictví a spotřební zboží vykazují odolnost i při clech 15 a 25 procent. Vyplývá to z analýzy společnosti Quantic Financial Solutions, která zkoumala více než 9000 českých firem.
Čínský regulační úřad s podmínkami schválil záměr výrobce softwaru pro návrh čipů Synopsys převzít americkou softwarovou společnost Ansys, píše Reuters. Transakci za 35 miliard dolarů (740,7 miliardy korun) firmy oznámily v lednu loňského roku a už dříve ji schválili regulátoři v Evropské unii a ve Spojených státech.
Číst více