Reklama

Které země letos zvýšily základní sazby? Podívejte se na přehled

Česká národní banka, ilustrační foto
Warren LeMay / Creative Commons / CC BY 2.0
Dušan Kütner

Česká národní banka v červnu zvýšila základní úrokovou sazbu o125 bazických bodů na sedm procent, což je nejvíce od roku 1999. Podobný způsob boje s rapidní inflací ve světě letos zvolily více než čtyři desítky zemí, z větších ekonomik nejvíce Rusko, Brazílie a právě Česko. Jsou ale i země jako například Dánsko, kde centrální banka sazbu snížila. Podívejte se na přehled změn sazeb ve světě.

Reklama

Dosud celkem 44 zemí zvýšilo úrokové sazby za posledních šest měsíců, protože centrální banky v Česku, ve Spojených státech, v Británii, Indii a dalších zemích zvyšují náklady na půjčky ve snaze omezit spotřebu obyvatel a nejrychlejší inflaci za desetiletí. A další země či Evropská centrální banka nepochybně udělají totéž, uvedl deník The New York Times.

K posledním zemím, které k nárůstu přistoupily, patří právě Česko – 22. června bankovní rada zvedla základní sazbu o 125 bazických bodů na sedm procent. Reaguje tak na inflaci, která v květnu atakovala 16 procent. O den později pak Norská centrální banka překvapivě zvýšila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 1,25 procenta. Jde o nejvýraznější zvýšení této sazby od roku 2002. 

David Marek, hlavní ekonom Deloitte

Ekonom David Marek: Sazby můžou ještě růst. A v NERVu se podíváme na daně

Rekordní sedmiprocentní úrokové sazby jsou podle ekonoma Davida Marka modelovou ukázkou správného boje s vysokou inflací. Který podle něj možná ještě neskončil. Marek je také členem poradního sboru vlády NERV, který se nyní poprvé sešel. Zvyšování daní podle něj již není zakázané sousloví.

Přečíst článek

Týden předtím to byly Spojené státy, kdy Federální rezervní systém (Fed) 15. června zvýšil základní úrokovou sazbu o 0,75 bodu, tedy do pásma 1,50 až 1,75 procenta, což bylo již třetí letošní zvýšení a největší od roku 1994.

Jen několik hodin po kroku Fedu oznámily změny úrokové politiky Brazílie a Saúdská Arábie a další země. Ve středu 16. června zvýšila – poprvé po 15 letech – hlavní úrokovou sazbu švýcarská centrální banka, a to na minus 0,25 procenta z dosavadních minus 0,75 procenta.

Reklama

Šéf amerického Federálního rezervního systému (Fed) Jerome Powell.

Americký Fed zvedl základní sazbu o tři čtvrtě bodu, nejvíce od roku 1994

Americká centrální banka (Fed) zvýšila základní sazbu podle očekávání analytiků o 0,75 procentního bodu, tedy do pásma 1,50 až 1,75 procenta. Banka to oznámila na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru. Zvýšení základního úroku je největší od roku 1994. Důvodem zvýšení je zejména rychlý růst cen a v posledních týdnech i situace na finančních trzích. Podle šéfa Fedu Jeromeho Powella se další zvýšení dá očekávat na červencovém zasedání Fedu, uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Vyšší sazby jsou mocnými nástroji pro boj s rostoucími cenami – zdražují půjčování peněz, což tíží spotřebitelskou poptávku a expanzi podnikání, a naopak ochlazuje ekonomický růst a zpomaluje nárůst zaměstnanosti. To se může promítnout do slabšího růstu mezd pro domácnosti a menší finanční síly pro firmy, což nakonec povede ke snížení inflace.

Kvadratura kruhu

Je to choulostivý akt vyvažování, který vyvíjí tlak na tvůrce finančních politik, aby drželi ekonomiku na uzdě, aniž by došlo ke zpomalení růstu. Ekonomové a investoři to vidí jako stále skličující výzvu. Jak Světová banka, tak další instituce vydávají chmurné předpovědi – a obavy z hrozící recese narůstají.

Inflace - ilustrační foto

Inflace v květnu byla 16 procent. Růst cen táhly potraviny

Spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 16 procent, což bylo o 1,8 procentního bodu více než v dubnu. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. Inflace opět překonala očekávání ekonomů. Ti se shodují, že se tak schyluje k agresivnějšímu růstu sazeb ze strany ČNB.

Přečíst článek

Trvalé inflační tlaky a zhoršující se očekávání nutí centrální banky, aby byly agresivnější,“ napsali v půli června ekonomové z Barclays. „Jak se finanční podmínky zhoršují a důvěra klesá, reálná ekonomika by mohla následovat," dodali.

Fed je připraven pokračovat ve zvyšování sazeb v letošním roce, pravděpodobně rychlým tempem. Evropská centrální banka signalizovala, že v červenci poprvé po 11 letech zvýší sazby. Bank of Canada může také příští měsíc oznámit velké zvýšení poté, co již zvýšila sazby před na začátku června.

Vše o inflaci čtěte zde

Světový vzestup sazeb je velkým odklonem od politického přístupu po finanční krizi. Před koronavirem si ekonomové mysleli, že svět může uvíznout v pasti nízké sazby, nízké inflace a pomalého růstu – a mnoho světových ekonomik začalo tlačit sazby dolů, podotkl The New York Times.

Neblahé vyhlídky

Po vypuknutí pandemie však vládní stimulační výdajové balíčky, které měly tlumit ekonomický dopad, podnítily poptávku. Dodavatelské řetězce byly zmítány odstávkami továren, lodními problémy a nedostatkem pracovních sil. Společně tyto síly oživily dlouho spící cenové tlaky.

Christine Lagardeová, šéfka ECB

Potvrzeno. ECB od července zvýší úroky, v září jejich růst ještě zrychlí

Evropská centrální banka dnes oficiálně potvrdila, že kvůli rekordní inflaci od července zvýší úrokové sazby. Na konci června ukončí nákupy aktiv, kterými léta podporovala ekonomiku eurozóny.

Přečíst článek

Inflace zatím nevykazuje žádné známky uvolňování. Americké spotřebitelské ceny ve zprávě z minulého týdne opět vzrostly, protože ceny plynu prudce vzrostly a různé zboží a služby prudce zdražily. Válka na Ukrajině by mohla i nadále tlačit nahoru ceny komodit, zatímco snahy o omezení koronaviru v Číně a stávky pracovníků v Jižní Koreji hrozí dalším přerušením výroby dílů. 

Otázkou nyní je, zda bude globální ekonomika schopna odolat cyklu zvyšování sazeb, který se nepodobá žádnému, který v poslední době – a možná i kdy jindy – zažil. Výhled není slibný. „Válka na Ukrajině, blokády v Číně, narušení dodavatelského řetězce a riziko stagflace brzdí růst,“ uvedl ve zprávě z tohoto měsíce prezident Světové banky David Malpass. „Pro mnoho zemí bude těžké vyhnout se recesi," uvedl.

Přehled větších ekonomik ve světě a očekávaná průměrná inflace v roce 2022 (HDP v miliardách dolarů, k 16. červnu):

zdroj: The New York Times

*Zeměmi eurozóny jsou: Rakousko, Belgie, Kypr, Estonsko, Finsko, Francie, Německo, Řecko, Irsko, Itálie, Lotyšsko, Litva, Lucembursko, Malta, Nizozemsko, Portugalsko, Slovensko a Slovinsko.  Zdroje: Factset (sazby); Mezinárodní měnový fond (projekce inflace a HDP zveřejněné ve Světovém ekonomickém výhledu, duben 2022)

 

Reklama

Související

Jerome Powell, šéf Fed

Fed rozpoutá úrokovou bitvu, kterou odnese zejména Itálie. A nejspíš i Češi

Přečíst článek
Bankovka ze Zimbabwe z roku 2008 v hodnotě 20 milliard zimbabwských dolarů byla jedním ze symbolů tehdejší megainflace.

Zimbabwe hrozí návrat hyperinflace. Tamní centrální banka zvedá sazby nejagresivněji na světě

Přečíst článek
David Marek, hlavní ekonom Deloitte

Ekonom David Marek: Sazby můžou ještě růst. A v NERVu se podíváme na daně

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme