Reklama

I přes pád Credit Suisse švýcarská centrální banka opět zvýšila úrokové sazby

Švýcarská národní banka v Bernu
profimedia.cz
 ČTK

Švýcarská centrální banka kvůli snaze bojovat s inflací zvýšila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 1,50 procenta. Uvedla také, že další zvyšování úrokových sazeb nevylučuje. Ke zpřísnění měnové politiky sáhla navzdory krizi kolem druhé největší švýcarské banky Credit Suisse.

Reklama

Centrální banka uvedla, že je také připravena v případě nutnosti intervenovat na devizovém trhu. Už několik čtvrtletí prodává devizy.

Poslední země se zápornou sazbou

Dnešní zvýšení bylo čtvrté po sobě a v souladu s očekáváním analytiků. Úrokové sazby se ve Švýcarsku poprvé dostaly ze záporných hodnot loni v září, přičemž centrální banka v červnu překvapila trhy, když sazby zvýšila poprvé od roku 2007.

Zánik bankovního gigantu  Credit Suisse vyvolal otřesy na finančních trzích a zdá se, že zasadil i pořádnou ránu švýcarské pověsti stability a bezpečí.

„Finanční banánová republika.” Pověst Švýcarska se otřásá

Zánik bankovního gigantu Credit Suisse vyvolal otřesy na finančních trzích a zdá se, že zasadil i pořádnou ránu švýcarské pověsti stability a bezpečí. Způsob záchrany a převzetí UBS, angažmá švýcarských úřadů i regulátora přispěly k tomu, že reputace Švýcarska jako finančního centra je otřesená, píše CNBC.

Přečíst článek

„Výhled růstu globální ekonomiky v nadcházejících čtvrtletích zůstává utlumený," uvedla měnová autorita. „Zároveň inflace pravděpodobně zůstane celosvětově zvýšená," dodala. Inflace ve Švýcarsku je nižší než v mnoha jiných evropských zemích, dostala se na 3,4 procenta. Přesto se nachází výrazně nad cílovým rozpětím, které centrální banka stanovila mezi nulou a dvěma procenty.

Švýcarská centrální banka byla v posledním týdnu celosvětově v centru pozornosti, když přistoupila na to, že půjčí bance Credit Suisse až 50 miliard švýcarských franků (1,2 bilionu korun). Akcie Credit Suisse se propadly po zprávách, že její největší investor, finanční ústav Saudi National Bank, už jí neposkytne další finanční pomoc. O víkendu se Credit Suisse dohodla, že ji převezme její větší rival UBS.

Credit Suisse

Stanislav Šulc: Švýcaři snad zachránili jednu banku. Všechny ostatní poškodili

Stále více kritických hlasů se ozývá na konto historické dohody o záchraně švýcarské banky Credit Suisse. Tu po horečnatých jednáních převezme konkurentka UBS. A zdánlivě se jede dál. Jeden detail dohody je však natolik šokující a pobuřující, že může zadělat na reputační riziko celému bankovnímu sektoru. Držitelé dluhopisů banky Credit Suisse totiž byli z dealu vyškrtnutí. A to se nemělo stát.

Přečíst článek

UBS banka, Curych, Švýcarsko

Lukáš Kovanda: Potopí obří problémy Credit Suisse i jejího zachránce? Akcie UBS prudce padají

Investoři se bojí, že poslední velkou švýcarskou banku UBS stáhnou ke dnu problémy nuceně a nouzově převzaté Credit Suisse. Akcie UBS dnes padají až o 14 procent. To je nejvíce od světové finanční krize roku 2009.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Kvůli převzetí Credit Suisse padají žaloby od stovek investorů, chtějí zpět miliardy

Kvůli převzetí Credit Suisse padají žaloby od stovek investorů, chtějí zpět miliardy

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme