Velikonoční svátky a s nimi spojená přestávka v obchodování na finančních trzích přinesly nemilá překvapení v podobě razantního výprodeje dolaru a amerických akcií. Naopak zlato si v této turbulentní situaci vedlo velmi dobře.
Růst americké ekonomiky zřejmě zpomaluje, zůstává ale solidní. V projevu v Ekonomickém klubu v Chicagu to řekl šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell. Se změnou úroku Fed podle něj vyčká, dokud nebude jasný dopad cel.
Páteční projev Jeromeho Powella na konferenci pro ekonomické novináře byl podle Bloombergu znatelně obezřetnější než jeho vystoupení z poloviny března, kdy očekával, že dopad cel na inflaci bude jen přechodný.
V týdnu si trhy prošly výrazným růstem, „býci“ tak po předchozích propadech převzali otěže a získali pevnou půdu pod nohama. Americká centrální banka pak trhům dodala další impuls k růstu – zasedání nepřineslo vyloženě negativní pohled na americkou ekonomiku ani inflaci, navíc došlo ke zmírnění QT. Hlavní index S&P 500 si připsal solidní zisky a přiblížil se zpět k hladině 5700 bodů.
Americká centrální banka (Fed) podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu v pásmu 4,25 až 4,50 procenta. Informovala o tom v tiskové zprávě. Fed zároveň zvýšil svoji prognózu letošní inflace.
Tento týden byl poznamenán významnou událostí v technologickém sektoru. Do centra pozornosti se dostal nový AI model DeepSeek, který výrazně zamíchal kartami mezi technologickými giganty.
Americká centrální banka (Fed) ve středu podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny v pásmu 4,25 až 4,50 procenta. Vzepřela se tak tlaku staronového prezidenta Donalda Trumpa, který centrální bankéře opakovaně vyzýval ke snížení sazeb. Naposledy tak Trump učinil minulý týden ve videokonferenčním projevu na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu.
Již dnes zveřejní nové nastavení úrokových sazeb americká centrální banka. A za týden totéž Česká národní banka a Evropská centrální banka. Půjde o první nastavení měnové politiky v roce 2025 a také po nástupu amerického prezidenta Donalda Trumpa k moci. Jaké scénáře lze očekávat? S jakou inflací aktuálně země bojují? A jak se do rozhodování může promítnout právě nejistota na globálních trzích spojená se staronovým americkým prezidentem?
Japonská centrální banka dnes nad ránem zvýšila úrokové sazby. Zahájila tím období, kdy budou zasedat všechny významné centrální banky a řešit, jak nastaví měnovou politiku pro další období. Co lze očekávat od České národní banky, Fedu a ECB? A jak se bude letos vyvíjet růst českého HDP? Odpovídá hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.
Americký prezident dal v projevu k účastníkům Světového ekonomického fóra v Davosu dal jasně najevo, že bude usilovat, aby centrální banka na svém příštím zasedání snížila sazby.
První kompletní týden na finančních trzích v letošním roce přinesl mnoho zajímavých událostí. Dorazila totiž celá řada důležitých údajů z trhu práce a dozvěděli jsme se podrobnosti z minulého zasedání americké centrální banky. Nezklamala ani geopolitika. Pod tíhou nových dat oslaboval americký index S&P 500. Tržní korekce cen je možná „ve vzduchu“.
Ruský plynárenský gigant Gazprom se loni vrátil k zisku díky zlepšení obchodů s plynem a rostoucím úrokovým výnosům z finančních investic. Čistý zisk činil 1,2 bilionu rublů (322,8 miliardy korun) po ztrátě 629 miliard rublů v roce 2023.
Česká měna před státním svátkem smazala mírné posílení z úterka. K euru koruna oslabila o dva haléře na 24,95 koruny za euro 💶, vůči dolaru zakončila den na 21,94 kruny za dolar se ztrátou tří haléřů.
České akcie v prvních čtyřech měsících letošního roku rostou. Index PX od začátku roku do konce dubna posílil o 14,7 procenta na 2019,3 bodu. Nejvíce posílily akcie pojišťovací skupiny VIG, naopak nejvíce ztratily akcie společnosti Photon Energy. Za celý loňský rok pražská burza rostla o 24,5 procenta.
Vláda schválila způsob financování stavby dvou nových jaderných bloků v Dukovanech. Stát od polostátní společnosti ČEZ převezme 80 procent podílu její dceřiné firmy Elektrárna Dukovany II, která má projekt na starosti. Finální dohodu s korejskou KHNP chce vláda podepsat za týden 7. května. Uvedl to premiér Petr Fiala (ODS).
Evropská komise oznámila, že investuje 910 milionů eur (22,7 miliardy korun) na posílení evropské obrany. Finance budou směřovat na 62 vybraných projektů z členských států EU, mimo jiné i z České republiky. Unijní exekutiva o tom informovala ve svém prohlášení.
Číst více
Státem vlastněný provozovatel plynovodů Net4Gas loni zaznamenal čistý zisk 💰 devět milionů korun. Dostal se tak z předloňské ztráty 1,7 miliardy korun. Výrazně stouply i tržby podniku, meziročně o 41 procent na 5,1 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy Net4Gas.
Číst více
Francouzská společnost EDF zvažuje podání žaloby proti schválenía průběhu tendru na nové jaderné bloky v Dukovanech ☢ ke Krajskému soudu v Brně. Rozhodnout o ní chce brzy. Firma také žádá o veřejné slyšení o tendru v českém Parlamentu. Novinářům to řekl viceprezident EDF Vakis Ramany.
Pivovar Budějovický Budvar loni vyvezl 1,391 milionu hektolitrů piva 🍻. Je to o čtyři procenta meziročně více. Budvar vyváží téměř 75 procent své produkce, jde o nejvyváženější české pivo. S výjimkou Antarktidy míří na všechny kontinenty. Mezi největší trhy patří tradičně Německo, Slovensko, Polsko, Rakousko, v posledních letech také Velká Británie.
Firmu Dotykačka poskytující pokladní systémy restauracím či prodejnám ovládla softwarová skupina Seyfor. Dosud v Dotykačce držela 53 procent, zbývající 47 procent ovládala investiční skupina Redwood Capital. Nyní má Seyfor ve firmě sto procent. V rozhovoru pro server Seznam Zprávy Byznys to řekl zakladatel a šéf společnosti Seyfor Martin Cígler. Hodnota transakce podle něj přesáhla miliardu korun.
Číst více
Evropsko-americké automobilové skupině Stellantis v letošním prvním čtvrtletí klesly tržby meziročně o 14 procent na 35,8 miliardy eur 💶(téměř 900 miliard korun). Automobilka zároveň stáhla svůj celoroční výhled, a to kvůli nejistotě kolem vývoje cel.