Reklama

Naděje zhasly. Čínský ekonomický motor se po covidu rozjel, a zase zadřel

Naděje zhasly. Čínský ekonomický motor se po covidu rozjel, a zase zadřel
Profimedia
 ČTK

Květnová data z čínského průmyslu a maloobchodu potvrzují, že ekonomické oživení se zadrhává. Údaje se sice zvýšily, ale z loňské nízké základny, kdy hospodářství zatížila přísná pandemická opatření. S odkazem na vládní údaje o tom informují tiskové agentury.

Reklama

Podle analytiků tak narůstají očekávání, že čínská vláda musí přijmout více opatření, aby podpořila zatím dost nejisté oživení po pandemii.

Čínská průmyslová produkce v květnu vzrostla o 3,5 procenta, což je zhruba tak, jak očekávali analytici. Růst však ve srovnání s předchozím měsícem zpomalil. Výrobci se potýkají se slabou poptávkou doma i v zahraničí.

Čína překvapivě snížila krátkodobé úvěrové sazby. Nepřímo tím přiznává potíže s obnovou ekonomiky, míní analytik

„Čína tímto krokem nepřímo přiznává potíže s obnovou ekonomiky a mohlo by to být předzvěstí intenzivnější stimulace a snížení klíčových úrokových sazeb později v tomto roce,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

Přečíst článek

Nárůst maloobchodních tržeb o 12,7 procenta byl také nižší než v dubnu a zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej odhadovali na 13,6 procenta. V dubnu vzrostly maloobchodní tržby o 18,4 procenta.

Bublina na realitním trhu

Nejnovější údaje podporují nedávné rostoucí obavy o druhou největší světovou ekonomiku, která se jen pomalu dostává z pandemických minim. Dojem posiluje pokračující slabost čínského trhu s nemovitostmi, který v průběhu let rostl až příliš rychle. Odborníci mluví o bublině. Investice na tomto trhu od začátku roku do května klesly o 7,2 procenta, více, než se čekalo.

Čína se po covidu otevřela světu, ale ne tak docela. Nový zákon o špionáži je rizikem pro návštěvy zahraničních byznysmenů.

Čína se otevřela světu, ale jen trochu. Nový zákon o špionáži odrazuje zahraniční byznysmeny od návštěvy

Naděje vkládané do raketového ekonomického čínského oživení na přelomu roku se nenaplnila. Čínské akcie klesají. Návrat zahraničních manažerů do Číny a tedy i případného kapitálu se navíc stal rizikový kvůli novému zákonu o špionáži a snaze Pekingu kontrolovat informace plynoucí mimo Čínu. Byznysmeni zejména ze Západu tak své cesty do říše středu pečlivě zvažují.

Přečíst článek

Obtížná zůstává i situace na trhu práce - nezaměstnanost mladých lidí vyskočila na rekordních 20,8 procenta. Celková míra nezaměstnanosti zůstala v květnu na 5,2 procenta.

"Všechny dosavadní údaje vyslaly konzistentní signály, že ekonomická dynamika slábne," řekl podle agentury Reuters analytik Č'-wej Čang ze společnosti Pinpoint Asset Management v Hongkongu.

Všechny dosavadní údaje vyslaly konzistentní signály, že ekonomická dynamika slábne," řekl analytik Č'-wej Čang ze společnosti Pinpoint Asset Management v Hongkongu.

Centrální banka se proto snaží stimulovat ekonomiku uvolněnou měnovou politikou. V úterý překvapivě snížila klíčovou krátkodobou úrokovou sazbu o desetinu bodu na 1,90 procenta. Dnes pak o desetinu bodu snížila úrokovou sazbu u jednoletých úvěrů, které poskytuje bankám a finančním institucím. Je to první takové uvolnění za posledních deset měsíců.

Sbohem Číno. Apple postaví v Indii megatovárnu pro 50 tisíc lidí

Sbohem, Číno. Apple postaví v Indii megatovárnu pro 50 tisíc lidí

Největší dodavatel Applu začne od dubna 2024 vyrábět telefony iPhone v jihoindickém státě Karnátaka. Díky projektu tchajwanské společnosti Foxconn tam vznikne zhruba 50 tisíc pracovních míst. S odkazem na sdělení místní vlády o tom píše zpravodajský web BBC.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Čínská továrna automobilky Geely v provincii Če-ťiang na jihovýchodě Číny.

Lukáš Kovanda: Probuzená ekonomika Číny vystrašila Německo a Itálii. Znovu se proto staví proti zákazu spalovacích motorů

Přečíst článek
Pracovníci továrny Foxconnu v čínském Šen-čenu vyrábějící zejména pro Apple

Nastartovaná Čína. Aktivita v továrnách byla v únoru nejvyšší za více než desetiletí

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme