Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Výsledky firem. Tvrdá data, jak si kdo vede

Kdo zakončil rok, pololetí či čtvrtletí ziskem a růstem tržeb, kdo naopak? Komu se podařilo zvýšit hrubý provozní zisk EBITDA, kdo je v červených číslech a kdo v černých? A jak představenstvo rozdělí případný zisk?

Každé snažení velkých i malých firem končí roční výroční zprávou a účetní závěrkou, u firem kótovaných na burze pak čtvrtletní zprávou o hospodaření. Kdo zakončil rok, pololetí či čtvrtletí ziskem a růstem tržeb, kdo naopak? Komu se podařilo zvýšit hrubý provozní zisk EBITDA, kdo je v červených číslech a kdo v černých? A jak představenstvo rozdělí případný zisk? Hospodářské výsledky jsou základ pro hodnocení firem.

Kontroverzní lídr Alternativy pro Německo (AfD) Maximilian Krah

Eurovolby v západní Evropě stáčí kormidlo ještě víc doprava

Průběžné výsledky sčítání hlasů odevzdaných ve volbách do Evropského parlamentu v Německu, Francii či Itálii potvrzují údaje odhadů zveřejněných v neděli večer. V Německu slaví úspěch konzervativní unie CDU/CSU, která dostala 30 procent hlasů, a protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD). Přes 31 procent hlasů ve Francii obdržela krajně pravicová strana Národní sdružení. Kolem 29 procent hlasů má i strana italské premiérky Giorgii Meloniové Bratři Itálie.

Přečíst článek

Zisk Microsoftu vzrostl o pětinu. Nesmírné jsou jeho investice do AI

Sázka softwarového giganta na umělou inteligenci zdá se být bezbřehá. Ve třetím finančním čtvrtletí Microsoft do rozvoje svých služeb v oblasti umělé inteligence nalil 14 miliard dolarů.

Přečíst článek

Matka Googlu poprvé vyplatí dividendu, akcie letí vzhůru

Společnost Alphabet oznámila, že vyplatí svou historicky první dividendu. Zpráva povzbudila investory natolik, že akcie matky internetového vyhledávače Google přidávaly po uzavření burzy téměř 16 procent.

Přečíst článek
Daniel Křetínský

Hořkosladké výsledky Křetínského EPH. Firma hlásí pokles zisku, ale i rekord jedné z divizí

Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského v loňském roce snížil svůj provozní zisk (EBITDA) na 3,6 miliardy eur (zhruba 90,7 miliardy korun). Meziročně jde o pokles o 17 procent.

Přečíst článek
Michal Strnad, majitel CSG

Evropa zbrojí a Strnadovo impérium se topí v zisku

Byznys nejmladšího českého stamiliardáře a zbrojaře Michala Strnada jen kvete. Jeho Czechoslovak Group (CSG) loni zvýšila čistý zisk meziročně o 49 procent na 210 milionů eur (zhruba pět miliard korun).

Přečíst článek
Výtoč plzeňského piva znovu postupně roste

Prazdroj posílil v hospodách. Do těch svých investuje půl miliardy

Plzeňský Prazdroj loni na domácím trhu mírně zvýšil prodeje, a to jak v obchodech, tak restauracích. Za růstem stojí zejména trvalá podpora, kterou pivovar věnuje svým hospodským. Do středu zájmu se dostávají i nealkoholická piva. Celkem Prazdroj loni v Česku prodal 7,36 milionu hektolitrů piv, o 1,2 procenta více než v roce 2022.

Přečíst článek
Stanislav Zeman, Čedok

Češi si chtějí o zájezdu povídat. Proto rozšiřujeme kamenné pobočky, říká šéf Čedoku Zeman

V roce 2023 Čedok meziročně pětinásobně navýšil provozní zisk EBITDA na 350 milionů korun. Zvýšil tržby o 56 procent na 7,780 miliardy korun a na dovolenou vypravil meziročně o 55 procent více lidí, tedy přes 420 tisíc klientů, což je nejvíce od roku 1989. „O rekordní čísla s obratem 10 miliard korun, nové destinace a nové odletové regiony ze Slovenska ale budeme usilovat i letos. Ocenili bychom, kdyby Česko ale už přešlo na euro,“ prohlásil při zveřejnění výsledků hospodaření firmy její šéf Stanislav Zeman.

Přečíst článek

ČSOB Pojišťovna loni vytvořila zisk 2,8 miliardy

ČSOB Pojišťovna má za sebou rekordní rok. Ovládá téměř desetinu pojistného trhu a její zisk se přiblížil k třímiliardové hranici.

Přečíst článek
Společnost Samsung

Slabý Samsung. Provozní zisk firmy klesl o 35 procent

Provozní zisk jihokorejské společnosti Samsung Electronics ve čtvrtém čtvrtletí podle předběžných výsledků meziročně klesl o 35 procent na 2,8 bilionu wonů (zhruba 48 miliard korun). Zisk výrazně zaostal za očekáváním analytiků, přetrvávající slabá poptávka po spotřební elektronice totiž převážila nad zlepšenými výsledky divize pro výrobu paměťových čipů, uvedla agentura Reuters.

Přečíst článek
Pražská centrála skupiny MTX

Metalimex ze skupiny MTX Group zdvojnásobil zisk na 950 milionů korun

Komoditní tradingová společnost Metalimex ze skupiny MTX Group miliardáře Petra Otavy v dosáhla v loňském roce celkových tržeb 38,7 miliardy korun a hospodářského výsledku před zdaněním 950 milionů korun. 

Přečíst článek
Google 21. března 2023 zpřístupnil - zatím jen v USA - svého chatbota Bard s umělou inteligencí, jehož hlavním soupeřem je ChatGPT od Microsoftu.

Microsoft výsledky investory potěšil, Google zklamal

Microsoft i Alphabet (matka Googlu) zveřejnily včera výsledky za uplynulé tři měsíce. Oba big techy se těší z růstu zisku i tržeb. Očekávání v případě matky Googlu byla ale větší. A tak zatímco akcie Microsoftu krátce po uzavření trhu posilovaly, akcie Alphabetu odepisovaly přes šest procent. Výsledky naznačují, že produkty z oblasti umělé inteligence (AI) podporují tržby.

Přečíst článek
Reklama

News box

Ministerstvo průmyslu považuje za  klíčové postarat se o zaměstnance Liberty Ostrava a umožnit, aby huť převzal silný investor, který udrží jádro výroby a dostatek pracovních míst. Důležité podle něj je, že ve věřitelském výboru bude zastoupena státní pojišťovna EGAP. Krajský soud v Ostravě dnes poslal Liberty do úpadku.
Pražská burza v uplynulém týdnu po třech poklesech v řadě posílila, index PX 📈 stoupl o jedno procento na 1531,6 bodu. Nejvíce rostly akcie Pilulky, naopak největší oslabení zaznamenaly akcie ČEZ. Vyplývá to z internetových stránek burzy. V předchozím týdnu index PX klesl o 1,9 procenta.
Izraelští vojáci v humanitární zóně Mavásí u města Rafáh zabili nejméně 1️⃣8️⃣ Palestinců, dalších 35 jich utrpělo zranění. Uvedl to palestinský Červený půlměsíc. Oblast Mavásí je ve všech oficiálních oznámeních a mapách armády židovského státu vedena jako humanitární zóna, a to od doby, kdy Izraelci do Rafáhu v květnu poprvé vstoupili, píše Reuters.
Nejméně jeden člověk zemřel v Keni během protestů proti vládním plánům na zvýšení daní. Jedná se o první oběť, kterou si protesty vyžádaly. Dalších 2️⃣0️⃣0️⃣ lidí bylo zraněno a více než 100 zatčeno. S odvoláním na alianci skupin na ochranu lidských práv, která zahrnuje i Amnesty International, o tom dnes informovala agentura Reuters.
Nově jmenovaný šéfredaktor amerického deníku The Washington Post Robert Winnett se rozhodl nabídku  odmítnout a zůstat v redakci britského listu The Daily Telegraph. List The Washington Post o tom dnes informoval s odvoláním na interní oběžník Telegraphu. Informaci následně potvrdil výkonný ředitel a vydavatel amerického deníku Will Lewis.
Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu více 💰 příspěvků než kampaň současného prezidenta zvoleného za Demokratickou stranu Joea Bidena. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na čtvrteční zveřejnění finančních záznamů. 
Koalice si z korespondenční volby udělala svůj fetiš, který prosadila za každou cenu silou  bez nějaké rozumné domluvy. Na dnešní tiskové konferenci to řekl předseda sněmovního ústavně-právního výboru Radek Vondráček (ANO). Šéfka klubu ANO Alena Schillerová považuje za předčasné sdělovat, zda se hnutí obrátí na Ústavní soud kvůli pevnému termínu hlasování ve Sněmovně.
Čína za více než deset let vynaložila 230,8 miliardy dolarů (5️⃣,4️⃣ bilionu korun), aby si vybudovala odvětví elektromobilů. Vyplývá to ze studie, kterou ve čtvrtek zveřejnilo americké Centrum pro strategická a mezinárodní studia (CSIS). Rozsah vládní podpory přitom v letech 2009 až 2023 představoval 18,8 procenta z celkového prodeje elektromobilů. 

Sněmovna schválila zavedení korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.Ti už patrně nebudou muset v příštích řádných sněmovních volbách osobně na zastupitelské úřady jako doposud. Novelu nyní dostanou k projednání senátoři.

Číst více
Rozsáhlé části Černé Hory, Bosny a chorvatské Dalmácie postihl výpadek v dodávkách elektrického proudu ⚡. Informují o tom místní média, podle nichž v důsledku takzvaného blackoutu nastal chaos v dopravě. Potížím čelí i podniky. Region se nyní potýká s vlnou veder, teploty přesahují 40 stupňů Celsia. Číst více
Reklama
Reklama
Doporučujeme