Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Vláda Petra Fialy (ODS)

Vláda Petra Fialy vzešla ze sněmovních voleb v roce 2021 jako koalice pěti stran – ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů.

Vláda Petra Fialy vzešla ze sněmovních voleb v roce 2021 jako koalice pěti stran – ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů. Důvěry sněmovna získala v lednu 2022. Co jsou hlavní priority vlády, jaké chystá zákony a proč, jak bojuje s inflací, zejména s rapidně zdražujícími potravinami a pohonnými hmotami, covidovou pandemií, bude zvedat či naopak snižovat daně, jak podporuje Ukrajinu v jejím boji proti ruské agresi, jak se chystá na české předsednictví EU ve druhé polovině letošního roku? Zpravodajství i názory expertů, jak si vláda počíná.

Filip Turek

Filip Turek bude vládním zmocněncem. Andrej Babiš zvolil provizorium v klimatické politice

Vláda našla dočasné řešení patové situace kolem vedení resortu životního prostředí. Poslanec a čestný prezident Motoristů Filip Turek se stal vládním zmocněncem pro klimatickou politiku poté, co prezident Petr Pavel odmítl jeho jmenování ministrem. Podle premiéra Andreje Babiše jde jen o přechodný krok, který však vyvolává právní i politické otázky.

Přečíst článek

Nová zbraň proti nízkým důchodům. Vláda umožnila zvýšit penzi dlouhodobým investováním

Přečíst článek

Dalibor Martínek: Vláda hraje ruskou ruletu. Pošklebovat se plebsu se může vymstít

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Premiér Petr Fiala (ODS) a ministr obchodu a průmyslu Jozef Síkela (za STAN)

Dopis čtenáře: Že vláda nechala lidi napospas? A není to dobře?

Na nejnovější komentář Dalibora Martínka hodnotící českou vládu, její počínání během energetické krize i české předsednictví Radě EU reagoval čtenář z Tábora Karel David. Argumentuje, že neviditelnost vlády nemusí být vždy jen problém.

Přečíst článek
Premiér Petr Fiala (druhý zprava) a ekonomičtí ministři nesklízejí jen pochvaly.

Dalibor Martínek: Venku huj, doma fuj. Vláda letos nechala Čechy napospas

Je třeba říct, že vláda má vládnout. I kdyby vydala sebebláznivější nařízení, třeba drakonicky zvýšila daně, výsledkem bude, že se o ní bude vědět. Lidé budou vnímat, že mají vládu, která vládne, někam směřuje. Ať už je to kamkoliv.

Přečíst článek
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka po jednání vlády.

Vláda zvýšila minimální mzdu na 17 300 korun

Minimální mzda se od ledna v Česku zvedne o 1100 korun na 17 300 korun. Nařízení schválila ve středu vláda.

Přečíst článek
Vláda schvaluje windfall tax

Stanislav Šulc: Windfall tax je tu. A je plná nesmyslů

Doba je zlá a na státní rozpočet bude velký tlak. Navzdory dřívějším proklamacím kabinet Petra Fialy musí chtě nechtě přistoupit ke zvýšení příjmů státního rozpočtu. A rozhodl se pro zatížení vybraných podniků takzvanou daní z mimořádných zisků. Parametry windfall tax však dávají smysl jen napůl.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Polský premiér Mateusz Morawiecki

USA posilují vliv ve střední Evropě. Polákům postaví jadernou elektrárnu, Česko s tendrem váhá

Polsko se rozhodlo rozšířit svou energetickou soustavu o jadernou elektrárnu. První tři z plánovaných šesti bloků postaví americká společnost Westinghouse, což je podle odborníků jasný vzkaz Rusku o mocenských vztazích ve střední Evropě.

Přečíst článek
Premiér České republiky Petr Fiala

Jako jeden muž. Čeští politici v čele s premiérem Fialou odsuzují ruskou anexi

Nepříjatelné a mimo hranice demokracie. Tak hodnotí dnešní formální anexi čássti ukrajinského území Ruskem česká politická scéna. Někteří se chtějí zasadit za vytvoření zvláštního meziárodního tribunálu pro ruské válečné zločiny.

Přečíst článek
Maloobchod, ilustrační foto

Recese zatím v Česku nehrozí. Hubené období je teprve před námi

Zpřesněný odhad růstu české ekonomiky nadále ukazuje, že hospodářství šlape. Firmy dále zvyšují investice, domácnostem ale meziročně klesají příjmy. A odborníci upozorňují, že hubené období je teprve před námi.

Přečíst článek

Lukáš Kovanda: Důchodci se mohou tiše smát. Polepší si výrazně víc než rodiny s dětmi

Důchodci letos výrazně porazí inflaci. Průměrná starobní penze vzroste o 4,4 procenta nad inflaci, což nemají ani pracovníci ČNB s inflační doložkou.

Přečíst článek
Majitel Juty Jiří Hlavatý

Miliardář Hlavatý: Zastropování cen energií pro průmysl by bylo lepší řešení. Dotace je ale lepší než nic

Vlastník jedné z největších textilek u nás prozradil, že kvůli rostoucím nákladům na energie firma již musela omezit výrobu a propustit část lidí. Není navíc jisté, že Juta na státní pomoc dosáhne, prozradil Jiří Hlavatý.

Přečíst článek
Premiér Petr Fiala (ODS) a ekonomičtí ministři ČR

Lukáš Kovanda: Vláda podceňuje náklady na zastropování cen energií

Zastropování je „úsporný tarif na steroidech“, ale nemotivuje k úsporám jako v Rakousku. Jeho náklady lze odhadnout na 200 miliard korun ročně, což válečná daň ani z poloviny nepokryje.

Přečíst článek

News box

Prezident Petr Pavel se i tři roky od ✅✅✅zvolení těší nadpoloviční podpoře občanů. Důvěra v prezidenta ve srovnání s předchozím rokem navíc vzrostla, a to napříč veřejností i demografickými skupinami. V posledním roce však podle dat analytického ústavu STEM narostl dojem, že prezident příliš zasahuje do vnitropolitického dění. O průzkumu informoval server iROZHLAS.cz.

USA a Izrael zvažují, že v pozdější fázi války vyšlou do Íránu speciální síly s cílem zmocnit se jeho zásob ☢️☢️☢️vysoce obohaceného uranu, píše Axios.

Akciové podílové fondy letos do konce února📈📈📈 vynesly 2,9 procenta, smíšené fondy rovněž 2,9 procenta a dluhopisové fondy 1,5 procenta. Vyplývá to z Partners indexu podílových fondů. Celkem loni akciové fondy podle indexu přinesly zhodnocení 9,4 procenta, smíšené fondy 6,9 procenta a dluhopisové fondy 2,5 procenta.
Dovoz ojetých🚗🚗🚗 aut do Česka za leden a únor meziročně vzrostl o 3,3 procenta na 22 647 vozů. Jejich průměrné stáří stagnovalo na 10,5 roku, přičemž podíl vozidel starších deseti let byl 49,84 procenta a starších 15 let 23,91 procenta. Přes šest procent dovážených ojetin tvořily elektromobily. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů.
Americký prezident Donald Trump uvedl, že konflikt mezi Spojenými státy a Íránem může trvat ⏱️⏱️⏱️déle než se původně očekávalo. V noci na neděli řekl novinářům, že válka „bude pokračovat o něco déle“, konkrétní časový rámec však neuvedl.
Metr čtvereční ve starších menších a středně velkých bytech loni meziročně 💸💸💸zdražil více než ve velkých bytech. Byty od 16 do 80 metrů čtverečních zdražily o 18 procent, větší byty až do 150 metrů čtverečních pak o 12 procent. Vyplývá to z analýzy realitního portálu Sreality.cz.
Do výstavby, rekonstrukcí a vybavení 🧑🏻‍🚒🧑🏻‍🚒🧑🏻‍🚒hasičských zbrojnic investuje Praha každoročně desítky milionů korun. V metropoli nyní vzniká například nová zbrojnice v Nebušicích, další připravuje například radnice Prahy 12 v Cholupicích. Na území Prahy funguje 40 zbrojnic, ne všechny však podle magistrátu vyhovují současným potřebám. 
Saúdská Arábie, Kuvajt, Spojené arabské emiráty, Katar a Bahrajn v noci na neděli informovaly o💥💥💥 útocích, kterým čelily v uplynulých hodinách ze strany Íránu. Píší to světové zpravodajské agentury. Země na Blízkém východě čelí útokům z Íránu od začátku úderů na tuto zemi ze strany Spojených států a Izraele na konci února. Teherán tvrdí, že útočí na americké základny na Blízkém východě, které jsou používány pro údery na jeho území.
Doporučujeme