Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Makroekonomika, statistiky

Sídlo ČSÚ v Praze na Skalce

Statistiky Českého statistického úřadu, Eurostatu a dalších institucí k hlavním makroekonomickým ukazatelům – inflace, nezaměstnanost, růst průmyslu, zahraniční obchod, ceny bytů a nájmů, ceny potravin, sčítání obyvatel a další. Tvrdá data ke srovnání.

nákupní centrum Palladium v Praze

Maloobchod byl v říjnu stále v minusu. Vánoce budou pro obchodníky jen částečnou útěchou

Říjnové výsledky maloobchodu ukazují, že propad maloobchodu už konečně začíná přece jen brzdit. Tržby obchodníků se v říjnu snížily meziročně o 1,4 procenta, propad tak zmírnil po zářijovém revidovaném snížení o 4,3 procenta. Proti předchozímu měsíci tržby vzrostly o 0,6 procenta, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Přečíst článek

Lukáš Kovanda: Česká ekonomika je ještě závažněji nemocná, než se dosud myslelo

Přečíst článek

Dalibor Martínek: Inflace za říjen bude 8,3 procenta, tvrdí analýza ČNB. Klesnou před Vánoci sazby?

Přečíst článek
Pokles průmyslové produkce pokračoval i v srpnu

Český průmysl dále klesá. Zápornou bilanci má i zahraniční obchod, uvedli statistici

Meziroční pokles průmyslové výroby v Česku v srpnu zpomalil na 1,7 procenta z červencových 2,8 procenta. Pokles zaznamenala většina průmyslových odvětví, uvedl to Český statistický úřad. Ten zveřejnil i výsledky českého stavebnictví i zahraničního obchodu, který se v srpnu propadl do schodku.

Přečíst článek
Lukáš Kovanda: Důvěra v průmyslu je nejnižší od světové finanční krize. A to již nehrozí pandemické restrikce

Důvěra v průmyslu je nejnižší od světové finanční krize. A to již nehrozí pandemické restrikce

Důvěra v českou ekonomiku spadla nejníže od covidu. Důvěra v průmyslu je nejnižší od roku 2009, od světové finanční krize, nebereme-li v potaz tři kritické covidové měsíce duben až červen 2020. Klesá ovšem opět i důvěra spotřebitelů. Na spotřebitele zřejmě dolehla tíseň průmyslníků, míní hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Přečíst článek
Návrat k pesimismu. Autoprůmysl srazil důvěru v českou ekonomiku, klesla podruhé za sebou

Návrat k pesimismu. Autoprůmysl srazil důvěru v českou ekonomiku, klesla podruhé za sebou

Problémy v automobilovém průmyslu způsobené odstávkami výroby byly hlavním důvodem, proč v září klesla důvěra v českou ekonomiku, a to jak spotřebitelů, tak podnikatelů.

Přečíst článek
Čechům by měly zlevnit potraviny, míní analytici. Nahrává tomu pokles cen zemědělských výrobců

Čechům by měly zlevnit potraviny. Jestli ne, tak si někdo mastí kapsu, míní analytici

Ceny zemědělských výrobců v Česku v srpnu meziročně klesly o 16,4 procenta. Pro spotřebitele je to příznivá zprava - trend cen v zemědělství se obvykle projeví i v konečných cenách v obchodech.

Přečíst článek
Lukáš Kovanda: Inflace klesá. Ale stále je čtyřikrát vyšší, než je cíl ČNB

Lukáš Kovanda: Inflace klesá. Ale stále je čtyřikrát vyšší, než je cíl ČNB

Inflace klesá už jen nepatrně, je stále čtyřikrát vyšší než cíl České národní banky a letos už výrazněji neklesne. Nahoře ji drží vysoké ceny energií a odeznívající efekt vysoké srovnávací základny loňského roku, míní hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Přečíst článek
Inflace je nejnižší za rok a tři čtvrtě. Ale tempo poklesu brzdí

AKTUALIZOVÁNO: Inflace je nejnižší za rok a tři čtvrtě. Ale tempo poklesu brzdí

Inflace v Česku v srpnu meziročně klesla na 8,5 procenta. Uvedl to Český statistický úřad. Pokles očekávali i analytici.

Přečíst článek
Tržby obchodů klesly patnáctý měsíc za sebou. K růstu se po roce a půl vrátily e-shopy

AKTUALIZOVÁNO: Tržby obchodů klesly patnáctý měsíc za sebou. K růstu se vrátily e-shopy

Maloobchodní tržby v červenci se meziročně snížily patnáctý měsíc za sebou. Tempo poklesu bylo ale nižší. K růstu tržeb se vrátily po osmnácti měsících internetové a zásilkové obchody, uvedl Český statistický úřad.

Přečíst článek
Petr Dufek: Oživení ve stavebnictví nemělo dlouhého trvání

Petr Dufek: Oživení ve stavebnictví nemělo dlouhého trvání

Červenec nebyl slabým měsícem jen pro průmysl, ale i pro stavebnictví. Stavební výroba reálně propadla jak v meziměsíčním, tak meziročním vyjádření. Oživení ve stavebnictví nemělo dlouhého trvání, míní hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.

Přečíst článek
Tvrdá realita v Česku. Reálná mzda klesla ve čtvrtletí posedmé za sebou

AKTUALIZOVÁNO: Tvrdá realita v Česku. Reálná mzda klesla ve čtvrtletí posedmé za sebou

Průměrná hrubá mzda v Česku ve druhém čtvrtletí stoupla o téměř osm procent na 43 193 korun, kvůli výši inflace ale reálně klesla o více než tři procenta. Uvedl to Český statistický úřad. Sedmý pokles v řadě znamená nejdelší takové období v historii ČR, mzdy se vrátily na úroveň roku 2018, uvedli analytici.

Přečíst článek
Recese skončila. Ekonomika po třech čtvrtletích konečně stoupla, i když jen velmi mírně

AKTUALIZOVÁNO: Ekonomika mezičtvrtletně konečně stoupla, i když jen o píď

Hrubý domácí produkt Česka ve druhém čtvrtletí meziročně klesl o 0,4 procenta a mezičtvrtletně vzrostl o 0,1 procenta. Meziroční pokles HDP byl ovlivněn nižšími výdaji na konečnou spotřebu domácností a úbytkem zásob, naopak pozitivně působily výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí, tvorba hrubého fixního kapitálu a zahraniční poptávka, uvedl Český statistický úřad ve svém zpřesněném odhadu.

Přečíst článek
Reklama

News box

Od počátku izraelské vojenské operace v Pásmu Gazy přišlo o život nejméně 17 700 lidí a 48 780 jich bylo zraněno. Uvedlo to podle agentury Reuters ministerstvo zdravotnictví v Gaze ovládané palestinským hnutím Hamás. V oblasti nadále pokračují prudké boje.
V prostorách pražské Lucerny začala akce k uctění památky Karla Schwarzenberga s názvem Karel žije dál. Nabídne koncert, výstavu i filmové projekce. "Punková pocta" navazuje na smuteční obřad v katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Netradiční rozloučení s politikem připravili přátelé a bývalý tým Schwarzenbergovy prezidentské kampaně
Protest skandinávských odborů proti automobilce Tesla se rozšířil i do Finska, napsal zpravodajský server CNBC. Americký výrobce elektrických vozů prohrál jeden ze dvou soudů ve Švédsku ohledně doručování nových registračních značek. Stávku švédských odborářů proti Tesle podporují jejich kolegové v Dánsku, Norsku a přidal se k ní i finský odborový svaz AKT. Ten začne dodávky vozů Tesla do Švédska blokovat 20. prosince.
Provozovatelé lanovek v rakouských alpských střediscích, kam jezdí za zimními sporty i mnoho lidí z Česka, se chystají na možné protesty ekologických aktivistů
Bývalý hejtman Moravskoslezského kraje zvolený za ANO Ivo Vondrák a jeho spolupracovníci z krajského zastupitelského klubu OK (Otevření a konstruktivní) zakládají nové hnutí OK (Osobnosti pro Kraj). Příští rok v krajských volbách budou kandidovat v koalici s hnutím STAN. Pro registraci hnutí potřebují nasbírat 1000 podpisů, proto nyní vytvořili petici za založení hnutí OK. 

Izraelská letadla dál bombardují Pásmo Gazy, na severu je hlášena střelba z tanků. Na jihu pokračují prudké boje mezi armádou a Hamásem, píše BBC.

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Slovenska o jeden stupeň na úroveň A- z dosavadní známky A. Změna ratingu je podle agentury reakcí na zhoršení stavu veřejných financí země v uplynulých měsících a Fitch negativně hodnotí také výrazný nárůst dluhu
Rozvoj dobíjecí infrastruktury pro elektromobily v Česku mírně zpomalil. Zatímco loni se otevřelo 634 nových dobíjecích stanic, letos je to zatím kolem 390. Celkově je tak v České republice 2313 stanic s 4313 dobíjecími body, což ji řadí v rámci EU na 13. místo. V hustotě dobíjecích stanic na počet elektromobilů je na tom ČR ovšem lépe. V Česku je v současné době registrováno 20 232 elektromobilů, letos jejich počet stoupl zatím asi o 6268.
Reklama
Reklama
Doporučujeme