Reklama

Nastartovaná Čína. Aktivita v továrnách byla v únoru nejvyšší za více než desetiletí

Pracovníci továrny Foxconnu v čínském Šen-čenu vyrábějící zejména pro Apple
ČTK / AP
 ČTK

Aktivita v čínském zpracovatelském sektoru v únoru rostla nejrychleji za více než desetiletí. Pomohlo k tomu zrušení omezení, která měla bránit šíření nemoci covid-19, koncem loňského roku. Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském průmyslu stoupl na 52,6 bodu z lednových 50,1 bodu. Překonal tak odhady analytiků a stoupl na nejvyšší hodnotu od dubna 2012. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil čínský statistický úřad.

Reklama

Index se nachází nad hranicí 50 bodů, která odděluje pokles sektoru od růstu. Analytici podle agentury Reuters očekávali zvýšení indexu jen na 50,5 bodu. Souhrnný index, který zahrnuje také aktivitu mimo zpracovatelský průmysl, stoupl v únoru na 56,4 bodu z lednových 52,9 bodu.

Český průmysl si opět pohoršil. Devátý měsíc v řadě

Český průmysl si opět pohoršil. Devátý měsíc v řadě

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v únoru znovu zhoršily. Index nákupních manažerů (PMI) dosáhl hodnoty 44,3 bodu po lednových 44,6 bodu. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem sektoru. Zhoršování podmínek ukazuje PMI devátý měsíc v řadě, uvedla společnost S&P Global.

Přečíst článek

Druhá největší ekonomika světa loni zaznamenala jeden z nejhorších výkonů za téměř půl století kvůli přísným koronavirovým omezením. Tato opatření ale byla náhle zrušena v prosinci. Podniky po jejich zrušení urychlily obnovení výroby, zpracovatelský průmysl však zůstal částečně pod tlakem kvůli opatrné domácí spotřebě a nejisté domácí poptávce.

„Vysoké hodnoty PMI částečně odrážejí slabou výchozí pozici ekonomiky na počátku letošního roku a je pravděpodobné, že jak tempo oživení zpomalí, hodnoty se opět sníží," uvedl ekonom Capital Economics Julian Evans-Pritchard.

O dalších cílech rozhodne čínský parlament

Tento víkend začíná výroční zasedání čínského parlamentu. Trhy očekávají, že na zasedání budou stanovené nové ekonomické cíle a zvoleni noví nejvyšší ekonomičtí představitelé. Čínská centrální banka minulý týden uvedla, že letos očekává celkové oživení domácí ekonomiky. Dodala ale, že vnější prostředí zůstává vážné a složité.

Reklama

Globální trhy nejnovější čínské údaje o aktivitě potěšily. V reakci na zprávu asijské akcie a australský dolar zvrátily předchozí ztráty, jüan posílil a cena ropy vzrostla, protože investoři zaujali optimističtější postoj k hospodářským vyhlídkám Číny.

Unikl z laboratoře, má jasno o původu covidu-19 americké ministerstvo energetiky

Původní kmen koronaviru covid-19 patrně unikl z čínských laboratoří. Tvrdí to list Wall Street Journal, který se odvolává na informace tajné vyšetřovací zprávy, kterou má prý k dispozici americké ministerstvo energetiky. V minulém týdnu byla podle WSJ vybraným členům Kongresu a funkcionářům v Bílém domě včetně prezidenta Joea Bidena doručena tajná zpráva, která toto uvádí.

Přečíst článek

Peking kontroluje příliv zahraničního kapitálu. Západní peníze do země přesto proudí. Skrze daňové ráje.

Vliv Číny v Evropě roste, ale citelně pomaleji

Čínští investoři nakoupili loni v Evropě méně firem nebo firemních podílů. Celkem jich bylo 139, o 16 méně než rok předtím. Podle agentury DPA to vyplývá z analýzy poradenské společnosti EY.

Přečíst článek

Čína - ilustrační foto

Digitální a zelená. Čínská ekonomika se zotavuje překvapivě rychle

Čínská ekonomika v příštím roce téměř jistě nebude vypadat jako čínská ekonomika v roce 2019, tedy těsně před pandemií covidu-19. Podle analytiků už tam větší roli hraje digitální ekonomika a rovněž obnovitelné zdroje energie, po zásahu státních úřadů se naopak snížil vliv realitního sektoru a také infrastruktury. Shodují se na tom analytici, na které se odvolává server americké televize CNBC.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Čínská továrna automobilky Geely v provincii Če-ťiang na jihovýchodě Číny.

Lukáš Kovanda: Probuzená ekonomika Číny vystrašila Německo a Itálii. Znovu se proto staví proti zákazu spalovacích motorů

Přečíst článek
Růst čínského hrubého domácího produktu v roce 2022 meziročně zpomalil na tři procenta.

Růst čínské ekonomiky zpomalil na tři procenta, může za to koronavirová politika

Přečíst článek
Český průmysl drtí drahé energie a musí propouštět. Hlásí prudké zhoršení výrobních podmínek – a bude hůř

Lukáš Kovanda: Český průmysl drtí drahé energie a propouští. Hlásí prudké zhoršení podmínek – a bude hůř

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme