Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Nastartovaná Čína. Aktivita v továrnách byla v únoru nejvyšší za více než desetiletí

Pracovníci továrny Foxconnu v čínském Šen-čenu vyrábějící zejména pro Apple
ČTK / AP
 ČTK

Aktivita v čínském zpracovatelském sektoru v únoru rostla nejrychleji za více než desetiletí. Pomohlo k tomu zrušení omezení, která měla bránit šíření nemoci covid-19, koncem loňského roku. Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském průmyslu stoupl na 52,6 bodu z lednových 50,1 bodu. Překonal tak odhady analytiků a stoupl na nejvyšší hodnotu od dubna 2012. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil čínský statistický úřad.

Reklama

Index se nachází nad hranicí 50 bodů, která odděluje pokles sektoru od růstu. Analytici podle agentury Reuters očekávali zvýšení indexu jen na 50,5 bodu. Souhrnný index, který zahrnuje také aktivitu mimo zpracovatelský průmysl, stoupl v únoru na 56,4 bodu z lednových 52,9 bodu.

Český průmysl si opět pohoršil. Devátý měsíc v řadě

Český průmysl si opět pohoršil. Devátý měsíc v řadě

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v únoru znovu zhoršily. Index nákupních manažerů (PMI) dosáhl hodnoty 44,3 bodu po lednových 44,6 bodu. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem sektoru. Zhoršování podmínek ukazuje PMI devátý měsíc v řadě, uvedla společnost S&P Global.

Přečíst článek

Druhá největší ekonomika světa loni zaznamenala jeden z nejhorších výkonů za téměř půl století kvůli přísným koronavirovým omezením. Tato opatření ale byla náhle zrušena v prosinci. Podniky po jejich zrušení urychlily obnovení výroby, zpracovatelský průmysl však zůstal částečně pod tlakem kvůli opatrné domácí spotřebě a nejisté domácí poptávce.

„Vysoké hodnoty PMI částečně odrážejí slabou výchozí pozici ekonomiky na počátku letošního roku a je pravděpodobné, že jak tempo oživení zpomalí, hodnoty se opět sníží," uvedl ekonom Capital Economics Julian Evans-Pritchard.

Reklama

O dalších cílech rozhodne čínský parlament

Tento víkend začíná výroční zasedání čínského parlamentu. Trhy očekávají, že na zasedání budou stanovené nové ekonomické cíle a zvoleni noví nejvyšší ekonomičtí představitelé. Čínská centrální banka minulý týden uvedla, že letos očekává celkové oživení domácí ekonomiky. Dodala ale, že vnější prostředí zůstává vážné a složité.

Globální trhy nejnovější čínské údaje o aktivitě potěšily. V reakci na zprávu asijské akcie a australský dolar zvrátily předchozí ztráty, jüan posílil a cena ropy vzrostla, protože investoři zaujali optimističtější postoj k hospodářským vyhlídkám Číny.

Unikl z laboratoře, má jasno o původu covidu-19 americké ministerstvo energetiky

Původní kmen koronaviru covid-19 patrně unikl z čínských laboratoří. Tvrdí to list Wall Street Journal, který se odvolává na informace tajné vyšetřovací zprávy, kterou má prý k dispozici americké ministerstvo energetiky. V minulém týdnu byla podle WSJ vybraným členům Kongresu a funkcionářům v Bílém domě včetně prezidenta Joea Bidena doručena tajná zpráva, která toto uvádí.

Přečíst článek

Peking kontroluje příliv zahraničního kapitálu. Západní peníze do země přesto proudí. Skrze daňové ráje.

Vliv Číny v Evropě roste, ale citelně pomaleji

Čínští investoři nakoupili loni v Evropě méně firem nebo firemních podílů. Celkem jich bylo 139, o 16 méně než rok předtím. Podle agentury DPA to vyplývá z analýzy poradenské společnosti EY.

Přečíst článek

Čína - ilustrační foto

Digitální a zelená. Čínská ekonomika se zotavuje překvapivě rychle

Čínská ekonomika v příštím roce téměř jistě nebude vypadat jako čínská ekonomika v roce 2019, tedy těsně před pandemií covidu-19. Podle analytiků už tam větší roli hraje digitální ekonomika a rovněž obnovitelné zdroje energie, po zásahu státních úřadů se naopak snížil vliv realitního sektoru a také infrastruktury. Shodují se na tom analytici, na které se odvolává server americké televize CNBC.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Továrna čínského výrobce elektromobilů Leapmotor

Evropa byla zase příliš mírná. Akcie čínských automobilek rostou i přes zavedení cel

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme