Nastartovaná Čína. Aktivita v továrnách byla v únoru nejvyšší za více než desetiletí

Aktivita v čínském zpracovatelském sektoru v únoru rostla nejrychleji za více než desetiletí. Pomohlo k tomu zrušení omezení, která měla bránit šíření nemoci covid-19, koncem loňského roku. Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském průmyslu stoupl na 52,6 bodu z lednových 50,1 bodu. Překonal tak odhady analytiků a stoupl na nejvyšší hodnotu od dubna 2012. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil čínský statistický úřad.
Index se nachází nad hranicí 50 bodů, která odděluje pokles sektoru od růstu. Analytici podle agentury Reuters očekávali zvýšení indexu jen na 50,5 bodu. Souhrnný index, který zahrnuje také aktivitu mimo zpracovatelský průmysl, stoupl v únoru na 56,4 bodu z lednových 52,9 bodu.
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v únoru znovu zhoršily. Index nákupních manažerů (PMI) dosáhl hodnoty 44,3 bodu po lednových 44,6 bodu. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem sektoru. Zhoršování podmínek ukazuje PMI devátý měsíc v řadě, uvedla společnost S&P Global.
Český průmysl si opět pohoršil. Devátý měsíc v řadě
Money
Druhá největší ekonomika světa loni zaznamenala jeden z nejhorších výkonů za téměř půl století kvůli přísným koronavirovým omezením. Tato opatření ale byla náhle zrušena v prosinci. Podniky po jejich zrušení urychlily obnovení výroby, zpracovatelský průmysl však zůstal částečně pod tlakem kvůli opatrné domácí spotřebě a nejisté domácí poptávce.
„Vysoké hodnoty PMI částečně odrážejí slabou výchozí pozici ekonomiky na počátku letošního roku a je pravděpodobné, že jak tempo oživení zpomalí, hodnoty se opět sníží," uvedl ekonom Capital Economics Julian Evans-Pritchard.
O dalších cílech rozhodne čínský parlament
Tento víkend začíná výroční zasedání čínského parlamentu. Trhy očekávají, že na zasedání budou stanovené nové ekonomické cíle a zvoleni noví nejvyšší ekonomičtí představitelé. Čínská centrální banka minulý týden uvedla, že letos očekává celkové oživení domácí ekonomiky. Dodala ale, že vnější prostředí zůstává vážné a složité.
Globální trhy nejnovější čínské údaje o aktivitě potěšily. V reakci na zprávu asijské akcie a australský dolar zvrátily předchozí ztráty, jüan posílil a cena ropy vzrostla, protože investoři zaujali optimističtější postoj k hospodářským vyhlídkám Číny.
Původní kmen koronaviru covid-19 patrně unikl z čínských laboratoří. Tvrdí to list Wall Street Journal, který se odvolává na informace tajné vyšetřovací zprávy, kterou má prý k dispozici americké ministerstvo energetiky. V minulém týdnu byla podle WSJ vybraným členům Kongresu a funkcionářům v Bílém domě včetně prezidenta Joea Bidena doručena tajná zpráva, která toto uvádí.
Unikl z laboratoře, má jasno o původu covidu-19 americké ministerstvo energetiky
Politika
Čínští investoři nakoupili loni v Evropě méně firem nebo firemních podílů. Celkem jich bylo 139, o 16 méně než rok předtím. Podle agentury DPA to vyplývá z analýzy poradenské společnosti EY.
Vliv Číny v Evropě roste, ale citelně pomaleji
Money
Čínská ekonomika v příštím roce téměř jistě nebude vypadat jako čínská ekonomika v roce 2019, tedy těsně před pandemií covidu-19. Podle analytiků už tam větší roli hraje digitální ekonomika a rovněž obnovitelné zdroje energie, po zásahu státních úřadů se naopak snížil vliv realitního sektoru a také infrastruktury. Shodují se na tom analytici, na které se odvolává server americké televize CNBC.
Digitální a zelená. Čínská ekonomika se zotavuje překvapivě rychle
Money
Vše o inflaci
Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.
Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.