Nejezte blbě s Pavlem Maurerem - informace o tématu
Gastronomie. To je nekonečná plejáda témat. Vždy nás bude zajímat co jíme, jak jíme i co pijeme. Kde ochutnáme něco dobrého nebo exotického i to, jak poznáme kvalitní víno, restauraci či čerstvou rybu. Žhavou otázkou dneška je také plýtvání surovinami a zbytečné zatěžování naší planety velmi těsně spojené s produkcí potravin. O všem, co se točí kolem kulinárních tajemství, zvyklostí a trendů v gastronomii, je seriál Nejezte blbě! novináře a gurmeta Pavla Maurera.
Gastronomickému světu vládnou pevnou rukou tři kuchyně. Proč jsou tak úspěšné?
Na planetě Zemi najdeme nepřeberné množství lokálních kuchyní, tradičních jídel i nápojů. Některé části světa si však se svou gastronomií dokázaly získat srdce většiny. Gastroinfluencer Pavel Maurer má o vítězích jasno. Jde o italskou, čínskou a indickou kuchyni. Jak je možné, že právě tyto se dokázaly prosadit prakticky na celé naší planetě?
Nehody typu obsluhou potřísněného saka, tak ty se stávají. Nevyhýbají se ani špičkovým restauracím s jinak bezchybným servisem. Podle reakce personálu ale poznáte kvalitu a charakter podniku, píše ve svém pravidelném sloupku pro Newstream gastroinfluencer a novinář Pavel Maurer.
Dáte si dnes k večeři „smažené artyčokly“ nebo raději „kokršpanělské ptáčky“? Ne, věřte mi, že jako Evropan a též vlastník a milovník několika psů vůbec nechci zlehčovat horkou až trochu bulvární zprávu, která obletěla celou naší planetu. A sice že v Jižní Koreji před pár dny schválili zákon zakazující konzumaci a prodej psího masa, chování a porážení psů pro tyto účely, uzavření „psích restaurací“ atd.
Není olej jako olej. Ten olivový působí blahodárně na vaše zdraví. Tohle tekuté zlato ale přitahuje také šmelináře. Dejte si pozor, jakou kvalitu kupujete, radí ve svém pravidelném sloupku na newstream.cz gastroinfluencer Pavel Maurer.
Řekněme si pravdu přímo do očí, i když je tvrdá: Plýtváme prakticky vším. Oblečením, energiemi, surovinami, jídlem, vodou. Důvody našeho plýtvání mnohdy bývají iracionální i zcela blbé! píše ve svém pravidelném sloupku na newstream.cz gastronaut Pavel Maurer a přidává pár rad nejen na udržitelnější Vánoce.
Vánoce jsou za dveřmi a k nim dost možná neodmyslitelně patří také smažený kapr. Nebo dáváte přednost řízkům? Gastronaut Pavel Maurer se ve svém pravidelném sloupku pro Newstream přiznal, že na vánočního kapra u nich doma „moc nejsou“, přednost dávají rybám z moře.
Nemusíte být zrovna foodie (nadšenec do jídla a jeho přípravy - pozn. red), aby vás pod stromečkem potěšila dobrá kuchařka. Známý gastroinfluencer Pavel Maurer rozdává prověřené knižní tipy, které i chutnají.
Black Friday dorazil i do supermarketů. Skutečně ale chceme kupovat tvrdé rohlíky, za pár dní prošlé salámy nebo dokonce rybu v akci? Stojí nám to za to? Na to se ptá gastroinfluencer Pavel Maurer ve svém pravidelném gastronomickém sloupku na Newstreamu.
Před několika lety jsem měl tu čest a zcela unikátní příležitost navštívit a osobně ochutnat v prefektuře Okajama v Japonsku několik „sakevaren“ (výrobny saké) a před několika dny jsem si to malinko zopakoval a opět ochutnal a vyslechl příběh tohoto typického lokálního nápoje tentokrát v prostorách rezidence Japonského velvyslance.
Jsem v sedmém nebi, když si namažu krajíc chleba (třeba Šumavu) farmářským máslem a posypu solí. Chléb a sůl - základní, chutné, jednoduché a vlastně i laciné pochutiny. Jenže není té soli v našem jídelníčku až moc? Mám na mysli tu skrytou sůl, kterou nevidíme, ale denně konzumujeme často v neúměrných částkách a zatěžujeme tak náš organismus.
Křupavá kůrka, krásně šťavnaté a křehké husí maso, dva knedlíčky od každého druhu, červené i bílé zelí. To je pohlazení do žaludku, které si řada z nás dopřává v těchto dnech kolem svátku sv. Martina. Svatomartinské hody jsou svátkem gurmánů. Krásně vypečená husa je jídelním favoritem také gastroinfluencera Pavla Maurera. I když ten se raději davovému gastronomickému šílenství vyhýbá. V záplavě nabídky totiž podle něj může utrpět kvalita.
Ceny ropy 🛢 klesají poté, co Spojené státy zavedly nové sankce vůči Íránu, což oživilo naději, že se namísto dalšího zesílení jeho konfliktu s Izraelem a vojenského zapojení USA podaří vyjednat dohodu.
Rusko neusiluje o kapitulaci Ukrajiny, ale chce, aby Kyjev uznal realitu na bojišti, prohlásil dnes podle agentur TASS a Reuters ruský prezident Vladimir Putin na mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradu.
Dolar na závěr týdne oslabuje 👎 ke koši měn, za celý týden by však mohl vykázat nejvyšší růst za více než měsíc. Investoři totiž v důsledku války na Blízkém východě a nejistoty ohledně jejího dopadu na světovou ekonomiku vyhledávali tradičně bezpečná aktiva. Dnes se však objevily signály, že USA se do konfliktu bezprostředně nezapojí, což snížilo poptávku po těchto bezpečných aktivech, v čele s dolarem.
Přímý zásah íránského reaktoru v Búšehru povede k úniku radioaktivity ☢, varoval dnes na zasedání Rady bezpečnosti OSN šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Grossi. Rada v New Yorku jedná o izraelsko-íránském konfliktu, který začal minulý pátek izraelským útokem na íránskou jadernou a vojenskou infrastrukturu a další cíle.
Česká měna se dnes k euru opět obchodovala téměř beze změny ➡, oslabila o haléř na 24,83 koruny z euro. Vůči dolaru smazala čtvrteční ztrátu, když posílila o pět haléřů na 21,56 koruny za dolar.
Druhý největší výrobce oceli na světě ArcelorMittal ruší ❌ plány na přeměnu dvou oceláren v Německu na uhlíkově neutrální. Důvodem jsou příliš 🔝 vysoké náklady na energii ⚡ v zemi, oznámila dnes společnost.
Pražská burza dnes posílila 💪. Index PX stoupl ↗ o 0,42 procenta na 2140,46 bodu. Pomohl k tomu hlavně růst ceny akcií společnosti ČEZ, které se podílely na většině z celkového objemu obchodů na burze. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
Ruské státní energetické, dopravní a finanční firmy jsou kandidáty na privatizaci, uvedl ministr financí Anton Siluanov. Rusko, které směřuje významné prostředky do války na Ukrajině, potřebuje peníze do rozpočtu, připomněla agentura Reuters.
Izraelská armáda dnes v Gaze zabila 🔫 nejméně 44 Palestinců, včetně 25 čekajících na humanitární pomoc, sdělila podle agentury Reuters tamní civilní obrana.
Při cestování se psem 🐶, kočkou 🐱 či fretkou do jiného členského státu Evropské unie musí majitel označit zvíře čipem a zajistit platné očkování proti vzteklině. Zvíře musí mít rovněž cestovní pas. O pravidlech cestování se zvířaty dnes informovala Státní veterinární správa.