Omezení pohybu v Číně kvůli pandemii covidu zřejmě budou znamenat, že tempo růstu čínské ekonomiky bude letos poprvé od roku 1976 nižší, než tempo růstu ekonomiky Spojených států, uvedla agentura Bloomberg. Podle jejích ekonomů druhá největší ekonomika světa letos vzroste pouze o dvě procenta, zatímco hrubý domácí produkt USA se má letos zvýšit o 2,8 procenta.
Dubnová míra inflace v ČR opět všem vyrazila dech. Jak v meziměsíčním pohledu, tak meziročně překonala veškerá očekávání. Meziročně činí 14,2 procenta, takže je nejvýraznější od prosince roku 1993. Závratná je na dubnové poměry také meziměsíční dynamika inflace. Meziměsíčně inflace činí 1,8 procenta.
Průmyslu se ve třetím měsíci letošního roku v podstatě dařilo. Výroba se meziměsíčně zvýšila o 2,6 procenta, meziročně byla po sezónním očištění vyšší o 0,8 procenta (v případě kalendářního očištění o 0,4 procenta).
Před třiceti lety, 18. května 1992, dostali lidé v tehdejším Československu poprvé možnost získat akcie státních podniků převedených do akciových společností. Od toho dne mohli upisovat kupony z kuponové knížky přímo za akcie firem. Dvě vlny kuponové privatizace zrodily první novodobé české miliardáře v čele s Petrem Kellnerem, zatímco mnoho lidí vyšlo téměř naprázdno, i slovo „tunelování“, které Česko nechvalně proslavilo ve světě.
Maďarsko nemůže přijmout návrh Evropské komise (EK) týkající se sankcí na dovoz ruské ropy v jeho současné podobě, oznámil premiér Viktor Orbán. Přijetí návrhu by podle něj totiž znamenalo „atomovou bombu“ svrženou na maďarskou ekonomiku. Předsedkyně EK Ursula von der Leyenová ve středu představila návrh do konce letošního roku úplně zakázat dovoz ruské ropy do Evropské unie, v pátek mají o věci v Bruselu jednat diplomaté členských zemí bloku.
Bankovní rada České národní banky zvýšila úrokové sazby více než odhadovali analytici. Základní úroková sazba stoupla o 0,75 procentní bod na 5,75 procenta. To lze interpretovat jako zesílení snahy bojovat proti extrémně vysoké inflaci. Ta likviduje kupní sílu úspor českých domácností a může vést ke krachu některých firem, míní hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
Jedna ze tří světově významných ratingových agentur, Standard & Poor’s, potvrzuje České republice dosavadní rating a také výhled do nadcházející doby. Dlouhodobý korunový dluh Česka je tak nadále hodnocený na stupni AA, cizoměnový dluh pak na stupni AA-. Výhled je nadále stabilní.
Celkem 7,53 miliardy dolarů (asi 169 miliard korun) dosud získala Ukrajina na financování zejména vojenské obrany proti ruské agresi trvající bezmála dva měsíce. Z čeho peníze pocházejí? Nejvíce zatím Kyjev získal z prodeje válečných dluhopisů, a to 1,53 miliardy dolarů. Výrazně ale přispěly i Mezinárodní měnový fond, ukrajinská centrální banka, EU či Evropská investiční banka, vyplývá z analýzy agentury Bloomberg. V číslech ale například nejsou zahrnuty tři miliardy dolarů pomoci od USA, ani pomoc z ČR.
V čínské finanční metropoli Šanghaji uvolnily místní úřady koronavirová opatření pro další čtyři miliony lidí, ve městě s 25 miliony obyvatel tak může domovy opustit už téměř 12 milionů lidí. Stále ale nesmí opustit svou čtvrť a zakázána mají velká shromáždění. Provoz obnovily i některé továrny ve městě.
Světová banka snížila odhad letošního růstu globální ekonomiky na 3,2 procenta, zatímco dosud počítala s růstem o 4,1 procenta. Zdůvodnila to negativními hospodářskými dopady invaze ruských vojsk na Ukrajinu. S odkazem na prezidenta banky Davida Malpasse to uvedla agentura Reuters.
Hrubý domácí produkt Číny se v prvním čtvrtletí v meziročním srovnání zvýšil o 4,8 procenta proti růstu o čtyři procenta v předchozím čtvrtletí. Oznámil to čínský statistický úřad. Růst je vyšší než 4,4 procenta, s nimiž počítali analytici. Podle nich se ale zároveň zvýšilo riziko prudkého zpomalení ekonomiky v příštích měsících, a to kvůli omezením v souvislosti s bojem proti šíření koronaviru a kvůli válce na Ukrajině.
Německo v červenci dodá Ukrajině prvních 15 kusů protivzdušného systému Gepard, oznámilo německé ministerstvo obrany. Země by tak mohla začít systémy používat v první polovině července poté, co ukrajinští vojáci dostanou výcvik, jak se zbraňovým systémem zacházet. Dalších 15 Gepardů Německo slíbilo Ukrajině do konce léta, uvedla agentura DPA.
Americký dolar smazal část svých ztrát vůči euru z tohoto týdne a posiluje i k dalším měnám. I tak zřejmě vykáže k evropské měně nejhorší týdenní výkon od počátku února. Dolar tento týden oslaboval, protože investoři dávali přednost jiným měnám, a to rizikovějším i bezpečnějším.
Koruna po čtvrtečním oslabení znovu stejně jako v předchozích dnech posilovala vůči euru. Tento týden česká měna okolo ukončila v kurzu 24,66 koruny za euro, o čtyři haléře silnější oproti předchozímu závěru. Vůči dolaru naopak o dva haléře oslabila na 23,35 koruny za dolar, vyplývá z informací serveru Patria Online.
Akcie na pražské burze během uplynulého týdne posílily. Index PX stoupl o 3,6 procenta na 1343,7 bodu. Největší pokles postihl cenné papíry antivirové firmy Avast. Největší růst naopak zaznamenaly akcie společnosti Pilulka Lékárny. V předchozím týdnu akcie na pražské burze ztratily 0,6 procenta.
Pražská burza po pěti dnech růstu nepatrně klesla. Index PX se snížil o 0,04 procenta na 1343,69 bodu. Ztrácely akcie bank, téměř čtyři procenta naopak přidaly cenné papíry energetické společnosti ČEZ. Česká koruna se vrátila k posilování vůči euru, proti dolaru mírně oslabila.
Nový sankční zákon má vytvořit podmínky pro přijímání vnitrostátních sankcí proti subjektům, které se dopustily závažného protiprávního jednání a nebyly dosud zařazeny na sankční seznam Evropské unie. Zároveň má vytvořit právní základ pro zařazování subjektů na sankční seznam EU z podnětu České republiky.
Omezení pohybu v Číně kvůli pandemii nemoci COVID-19 zřejmě budou znamenat, že tempo růstu čínské ekonomiky bude letos poprvé od roku 1976 nižší, než tempo růstu ekonomiky Spojených států, uvedla agentura Bloomberg. Podle jejích ekonomů druhá největší ekonomika světa letos vzroste pouze o dvě procenta, zatímco hrubý domácí produkt USA se má letos zvýšit o 2,8 procenta.
Číst více
Francouzský prezident Emmanuel Macron jmenoval svou novou vládu. V čele diplomacie stane Catherine Colonnaová, současná francouzská velvyslankyně v Londýně. Své funkce si i v nové vládě zachovají ministr vnitra Gérard Darmanin, ministr financí Bruno Le Maire a ministr spravedlnosti Eric Dupond-Moretti, oznámil Elysejský palác.
Biochemik Jan Konvalinka bude novým ředitelem Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR (ÚOCHB AV), informoval ústav. Konvalinku ředitelem na doporučení Rady ÚOCHB jmenovala předsedkyně AV Eva Zažímalová. Vědec do funkce nastoupí počátkem června, kdy nahradí dosavadního ředitele Zdeňka Hostomského. Funkční období ředitele ÚOCHB je pětileté.
Ruská vláda vytvořila zvláštní štáb pro obnovu ukrajinských území obsazených ruskými vojsky, oznámil vicepremiér Marat Chusnullin po návratu z Chersonské a Záporožské oblasti Ukrajiny. Zatímco Chersonskou oblast, sousedící s Krymem, ruské jednotky dobyly, Záporožské oblasti se zmocnily částečně, včetně druhého největšího města oblasti Melitopolu a Záporožské jaderné elektrárny.