Reklama

Ceny plynu a ropy letos stouply o desítky procent, říká analytik Hájek

Plyn, ilustrační foto
Richard Gillin / Creative Commons / CC BY-ND 2.0
 ČTK

Burzovní ceny ropy a plynu vzrostly od začátku letošního roku do konce října o desítky procent, uhlí v USA na dvojnásobek. Naopak drahé i průmyslové kovy vesměs zlevnily. Výrazně zdražily hlavní zemědělské komodity jako pšenice nebo kukuřice. Uvedl to analytik investiční společnosti XTB Štěpán Hájek.

„Na komoditních trzích v letošním roce nadále upevňují svou pozici energetické komodity. Zemědělské komodity své zisky ze začátku roku mírně navýšily a průmyslové kovy odráží nejistou situaci v globální ekonomice,“ uvedl Hájek. Z velké části se pod pohyby na komoditních trzích podle něj podepisuje americký dolar, v jehož cenách jsou ceny komodit vyjádřené a který má za sebou jeden z nejlepších roků v historii.

Cena zlata v říjnu pokračovala v mírném poklesu. Od začátku roku tak žlutý kov ztrácí 8,2 procenta, doplnil ředitel společnosti Gold.plus Martin Stránský. Stříbro za deset měsíců ztratilo 15 procent, platina 3,7 procenta. Naopak palladium používané v automobilových katalyzátorech posílilo o 5,5 procenta. Proti konci září ale jeho cena o téměř 300 dolarů poklesla.

„Zlato se letos stále nestalo tím bezpečným přístavem pro případ rozkolísaných kapitálových trhů. Obchodování s ním navíc ovlivňují vysoké úrokové sazby a negativní vliv na jeho cenu má silný dolar. Ostatní drahé kovy využívané v průmyslu reagují na poptávku zejména automobilového sektoru,“ poznamenal Stránský.

Rusko pokračuje podle Hájka ve snižování dodávek ropy a plynu do Evropy, což se podepisuje pod setrváním energetických komodit na vysokých úrovních. Konkrétně severomořská ropa Brent od začátku roku posílila o 24,4 procenta. Příliš jí nepomáhá ani politika kartelu OPEC, který se kvůli obavám ze zpomalení poptávky rozhodl od listopadu snížit produkci.

Tenerife, Španělsko

Dubaj, Gruzie nebo Albánie. Kde ještě výhodně koupíte nemovitost

Zájem Čechů o nákup zahraničních nemovitostí neopadá, ba naopak. Roste. Podle realitních kanceláří vzrostl objem nákupů starších i nových apartmánů či domů meziročně asi o 20 až 25 procent. K oblíbeným destinacím patří především Španělsko, Chorvatsko či Dubaj, ale například i Albánie.

Přečíst článek

Podobně je na tom také zemní plyn, jehož růst v posledních týdnech sice výrazně zpomalil, jelikož se Evropě podařilo doplnit plynové zásobníky téměř na maximum. Od začátku roku je však cena evropského plynu kotovaného na rotterdamské burze výše o 38,7 procenta. Zajímavý je také v letošním roce vývoj ceny uhlí ve Spojených státech. Kontrakt uhlí tam stoupl v letošním roce o 96 procent, podotkl Hájek.

Také průmyslové komodity pracují s postupně horšícím se výhledem pro globální světovou poptávku, jelikož jsou klíčové pro výrobu dalšího zboží. Například cena mědi na londýnské burze od začátku roku klesla o 19,8 procenta. Ještě větší propad má za sebou v letošním roce cín, který na londýnské burze klesl o 51,9 procenta, dodal Hájek.

Globální světová ekonomika však čelí také problému stále vysokých cen potravin. Ty odráží přetrvávající nedostatek zemědělských komodit, vysoké přepravní náklady, deglobalizaci nebo vysoké ceny hnojiv. Například cena kukuřice je od začátku roku výše o 15,6 procenta. Podobně je na tom cena pšenice, která obnovila svůj růst za začátku roku a nyní se obchoduje proti začátku roku o 17,5 procenta výše, uzavřel analytik XTB.

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Anders Opedal (vlevo), generální ředitel Equinoru, nečeká, že by plyn a elektřina výrazně zlevnily.

Vysoké účty za elektřinu a plyn zůstanou. Kvůli obnovitelným zdrojům, soudí šéf Equinoru

Přečíst článek
Co nejvíce zaujalo čtenáře Newstreamu v roce 2022? Válku na Ukrajině či energetickou krizi trumfla reportáž z Řecka

Co čtenáře Newstreamu nejvíce zaujalo v roce 2022? Válku na Ukrajině i energetickou krizi trumfla reportáž z Řecka

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme