Reklama

Dubaj, Gruzie nebo Albánie. Kde ještě výhodně koupíte nemovitost

Tenerife, Španělsko
iStock
Zdeněk Pečený

Zájem Čechů o nákup zahraničních nemovitostí neopadá, ba naopak. Roste. Podle realitních kanceláří vzrostl objem nákupů starších i nových apartmánů či domů meziročně asi o 20 až 25 procent. K oblíbeným destinacím patří především Španělsko, Chorvatsko či Dubaj, ale například i Albánie.

Reklama

Ceny nemovitostí k rekreaci či stálému bydlení v tuzemsku dosáhly závratných hodnot a výnosy z pronájmů jsou hluboko pod současnou inflací i úrokovými sazbami České národní banky. Návratnost investice v zahraničí je vyšší než v Česku. Zvláště pokud jde o nemovitost v atraktivní turistické lokalitě, nejlépe takové, kde se dá využít k celoročním krátkodobým pronájmům.

Kde v zahraničí jde výhodně koupit nemovitost? Podívejte se:

Na řadě míst v zahraničí lze navíc nemovitost pořídit levněji než v tuzemsku. Menší byty začínají již pod dvěma miliony korun, průměrná nemovitost koupená v zahraničí přijde na pět milionů korun. „Není se tedy čemu divit, že se někteří Češi poohlížejí po zajímavých nemovitostech za našimi hranicemi. Vyhledávané jsou například apartmány v turisticky dosud méně známých lokalitách, u kterých je v budoucnu očekáván růst jejich tržní ceny i pravidelných příjmů z pronájmu,” říká Jana Žáčková, on-line hypoteční specialistka start-upu Hyponamíru.cz.

Nejatraktivnějšími trhy pro investice do nemovitostí jsou ty, které nabízejí politickou stabilitu a solidní ekonomiku. „A takovým trhem je nyní bezesporu Evropská unie,” konstatoval Jan Večerka, zakladatel a šéf aplikace Brikk­App. Podle jeho slov jsou tak vhodné pro nákup nemovitostí země jako Německo, Nizozemsko, Španělsko a Portugalsko. Pro odvážnější investory se pak nabízejí rozvíjející se trhy typu Gruzie, Albánie či asijských zemí. V drtivé většině případů platí, že vyšší výnos je vykoupen větším rizikem.

Tématu realitních investic se podrobně věnujeme také v našem novém magazínu s názvem Realitní Club. Předplatit si ho můžete 👉 ZDE. 

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme