Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech

Brownfield

Celá území, pozemky, objekty nebo areály, jež zejí prázdnotou, jsou nevyužívaná, zanedbaná a mnohdy kontaminovaná. Pojí je jedno: jsou pozůstatkem průmyslové, zemědělské, rezidenční, vojenské nebo další lidské činnost. Zároveň  jsou zdrojem podnikatelské aktivity a kulturní architektonického dědictví. Brownfieldy, ať už jde o celá území či jednotlivé objekty volají po revitalizaci. Kolik zanedbaných ploch je v Česku? Jak velký potenciál brownfieldy představují?

Zdemolované budovy v někdejším areálu Jitony nahradí nová čtvrť.

Přes 30 let hyzdila Český Krumlov. Nyní se Jitona mění na novou čtvrť

Český Krumlov patří mezi nejnavštěvovanější místa v Česku. Do města, které je zapsáno díky jedinečné středověké zástavbě, i na seznam památek UNESCO, dorazí každým rok miliony lidí. I tam se ale najde hned několik výrazných šrámů. Jedním z nich je bývalý areál Jitony. I ten se ale postupně mění, po revitalizaci by měl nabídnout dvě stovky bytů.

Přečíst článek
Loft na Hřebenkách od studia Formafatal

FOTOGALERIE: Bazén na střeše i koupelna se skleněnou zdí. Bydlení v loftech se v Česku rozmohlo

Přečíst článek
Libeňská vodárenská věž na prodej. Za 80 milionů korun.

Na vrcholu byt, vespod bazén. Vodárenská věž v Libni je na prodej za 80 milionů

Nad Libní se tyčí už téměř 120 let. Do 90. let některé z tamních činžáků zásobovala vodou. A po tom jen chátrala, než se ji ujal soukromý investor, a chráněnou stavbu zrekonstruoval. Na samém vrcholu vznikl mezonet, další prostory jsou připravené pro jakýkoliv účel. Věž může sloužit k bydlení, ale třeba i jako sídlo firmy, a to za 80 milionů korun.

Přečíst článek
Už v říjnu by měl být první oblouk Negrelliho viaduktu přístupný veřejnosti.

Negrelliho viadukt je bariérou mezi Karlínem a historickým centrem Prahy. Má větší potenciál, říká radní Hlaváček

Už na podzim se Negrelliho viadukt otevře veřejnosti. Konkrétně jde o oblouk číslo 36, který bude dva roky fungovat ve zkušebním provozu jako pražské informační centrum.

Přečíst článek
Prostorný loft vznikl přeměnou skladovacích prostor v někdejším holešovickém pivovaru.

Místo pivních sudů luxusní bydlení. Lofty jako v Holešovicích miloval i Warhol

Kvasilo se tam pivo a skladovaly pivovarské sudy. Po rekontrukci ve zdech někdejšího pivovaru v Holešovicích vznikly výjimečné, šest metrů vysoké, lofty.

Přečíst článek
Občanská plovárna je jedna z nejstarších říčných plováren ve střední Evropě.

FOTOGALERIE: I tak by to mohlo vypadat nábřeží pod Letnou. Auta by měli nahradit lidé

Dlouhodobě nábřeží Edvarda Beneše pod pražskou Letnou patří spíš autům či kotvícím lodím, nikoliv lidem. A to je podle architektů Miroslava Krátkého a Tomáše Jana Cieśly (Archicraft) škoda. Cílem jejich iniciativy je znovu přivést do těchto atraktivních míst život.

Přečíst článek
Prachatice mají nové letní kino. A povedlo se!

FOTOGALERIE: Kino v Prachaticích by neměl minout žádný milovník architektury

Sezóna letních kin je v plném proudu a v jedenáctitisícových Prachaticích mají nové. Architekti z ateliéru Mimosa to původní působivě zmenšili a částečně zastřešili plachtou. Zdálky tak připomíná plachetnici, i když řešení má návštěvníkům předat atmosféru filmu.

Přečíst článek
Rekonstrukce stodoly v Pošumaví bojuje o prestižní ocenění Česká cena za architekturu.

Fotogalerie: Stačí půl milionu a stodola se promění na „penzion“

Stodola nemusí být plná odpadků a také nemusí sloužit pouze jako skladiště. Ta v Pošumaví se za půl milionů proměnila na působivé místo setkávání s přáteli. A projekt architektonického studia BYRÓ architekti ocenila i odborná porota soutěže Česká cena za architekturu a poslala ho do nominačního kola.

Přečíst článek
Areál bývalé továrny se proměnil na centrům zážitkové turistiky.

REPORTÁŽ: Ruiny na jihu Moravy se proměnily na luxusní hotel

Ve více než 30 let chátrajícím brownfieldu u Znojma je nově hotel i restaurace. Přesně tak jako v Kravsku by se mělo rekonstruovat.

Přečíst článek
Riegrovy sady leží v Praze na Vinohradech. Jde o městský park o rozloze asi 11 hektarů.

FOTOGALERIE: V Česku se staví skvělá architektura, která dobývá i prestižní mezinárodní soutěže

Revitalizace v Riegrových sadech, kterou inicioval architekt Petr Janda, a rekonstrukce holešovické Kabelovny studia B² Architecture zaujaly porotu architektonické soutěže A+Awards.

Přečíst článek
Čeští architekti A8000 navrhli celoroční turistické středisko v Novém Skotsku.

Češi dobývají Kanadu. Postaví tam stezku v korunách stromů i lanovku končící v oceánu

Skupina investorů v čele s podnikatelem Martinem Kulíkem, který stojí mimo jiné za rozvojem Horní Malé Úpy, a předsedou Českého olympijského výboru Jiřím Kejvalem developuje brownfield v Kanadě. Do Nového Skotska přivezla i přední české architekty.

Přečíst článek
Palác Savarin se rekonstruuje.

Co se děje za plachtou. Unikátní pohled na nejstřeženější staveniště v Praze

Už několik měsíců je jeden z nehonosnějších paláců Na Příkopě zahalen lešením a zelenou sítí. V barokním domě totiž probíhá kompletní rekonstrukce, která by měla být hotová už za rok. V Paláci Savarin po jejím dokončení bude i nadále kasino, ale i restaurace, veřejnosti mají sloužit také další prostory.

Přečíst článek
Reklama

News box

Evropská unie připravuje zvýšení vojenské pomoci Ukrajině a také dlouhodobé🛡️🛡️🛡️ bezpečnostní závazky vůči Ruskem napadené zemi. Při návštěvě Kyjeva to podle agentury Reuters uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell, který zároveň vyjádřil naději, že unijní státy dospějí k rozhodnutí o zvýšení pomoci "do konce roku". Prohlášení následuje poté, co zákon o nouzovém financování americké vlády schválený americkým Kongresem nezahrnul pomoc Ukrajině. 
Ukrajina čelící ruské vojenské invazi může nadále počítat s pomocí Spojených států, ačkoli zákon o nouzovém financování americké federální vlády vojenskou pomoc Ukrajině nezahrnuje. Uvedl to americký prezident Joe Biden.
Dánsko v neděli oficiálně převzalo první ✈️✈️✈️stíhačky F-35, které si objednalo u amerického výrobce Lockheed Martin. Slavnostního aktu na letecké základně Skrydstrup se zúčastnil korunní princ Frederik, informovala agentura DPA. Tisíce lidé vyrazilo k základně, aby spatřily dvě moderní stíhačky startující k devadesátiminutovému letu nad Dánskem, uvedla tisková agentura Ritzau.
Německý 📰📰📰mediální gigant Axel Springer se zajímá o koupi britské společnosti Telegraph Media Group, která vlastní noviny Daily Telegraph a Sunday Telegraph. Informoval o tom o víkendu list Financial Times s odvoláním na zdroj obeznámený se situací. Financial Times již v polovině září uvedl, že mezi zájemce o firmu Telegraph Media Group patří rovněž český miliardář Daniel Křetínský.
Vedení Fakultní nemocnice Bulovka vyhlásí nové výběrové řízení na místo primáře anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) a urgentního příjmu. Před měsícem jmenovaný šéf ARO Josef Škola, proti němuž lékaři protestovali a odmítali sloužit večerní a noční služby, ve funkci zatím končí. Na síti X to v neděli oznámila FNB. 
Břeclavské vodárny pracují na vytvoření nového🚰🚰🚰 vodního zdroje v Ivani na Brněnsku, v těchto dnech dokončily vrtné práce na 29 průzkumných vrtech. Na řadě jsou nyní čerpací zkoušky. Vodovody a kanalizace Břeclav mají na starosti zásobování pitnou vodou na Břeclavsku a v části okresu Brno-venkov.
Vůli občanů je třeba ✅✅✅respektovat, uvedl po vítězství strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Roberta Fica ve slovenských volbách český prezident Petr Pavel. Podle hlavy státu až povolební jednání ukážou, jakou cestou se Slovensko vydá. V zájmu České republiky je udržet se Slováky dlouhodobě nadstandardní vztahy.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová oznámila, že v pondělí pověří vítěze parlamentních voleb sestavením nové vlády. Sobotní volby vyhráli sociální demokraté (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, který dnes řekl, že oficiální jednání o vytvoření nové vlády začne po získání prezidentského pověření.
Opoziční předvolební demonstrace v centru Varšavy se v neděli účastní zhruba milion lidí. Podle agentury AFP to uvádí varšavská radnice. "Pochod milionu srdcí" svolal dva týdny před volbami opoziční vůdce Donald Tusk z liberální Občanské platformy (PO). Opozice doufá, že pochod se stane největším za poslední desítky let a povzbudí voliče k účasti na volbách. "Je to naprosto největší demonstrace v historii Varšavy," řekla AFP mluvčí radnice Monika Beuthová.
Předseda vítězné strany v sobotních předčasných parlamentních volbách na Slovensku Robert Fico řekl, že se bude ucházet o funkci 1️⃣premiéra příští vlády. Jednání o složení nového kabinetu chce ale zahájit až poté, co dostane od prezidentky pověření. Případné partnery pro vládní spolupráci neuvedl. V souvislosti se svým odmítavým postojem vůči vojenské pomoci Ukrajině Fico řekl, že stanoviska jeho strany jsou neměnná a že Slovensko má jiné problémy než Ukrajinu.
Robert Fico
Robert Fico profimedia.cz
Reklama
Reklama
Doporučujeme