Reklama

Trhy – vzlety a pády akcií firem ve světě i v Česku

Trhy, nejživější část ekonomiky. Jak se vyvíjí ceny akcií na burze v Praze, newyorské NYSE, v Londýně, Frankfurtu, na komoditní burze v Chicagu a dalších? Jak se vyvíjí hlavní akciové indexy S&P 500, Dow Jones, pražský PX 50, Nasdaq, DAX, London FTSE? Kdo se chystá na první veřejnou nabídku akcií neboli IPO, kdo tak učinil a s jakým úspěchem, které firmy naopak z burzy akcie stáhnou? A jaká je tržní kapitalizace firem na burzách a co na ni má vliv? Jak si vedou kryptoměnové burzy jako Binance a další?

Bývalý majitel řetězce Pepco má hroší kůži. Otevřel si důl s diamanty

Bývalý majitel řetězce Pepco má hroší kůži. Vrací se s diamanty

Legenda je zpět. Dvaaosmdesátiletý Christo Wiese byl sice aktérem i obětí jednoho z největších krachů v Evropě, na podnikání ale evidentně nezanevřel. Naopak, otevřel diamantový důl v rodné Jihoafrické republice.

Přečíst článek
Bitcoin atakuje hranici 60 tisíc dolarů

Bitcoin prorazil 60 tisíc dolarů. Co stojí za jeho zběsilým růstem a proč nespadne na nulu, jak mu proklamuje ECB

Přečíst článek

Tak snad už letos. Analytici předpovídají dobrý rok drahým kovům, černým koněm je stříbro

Přečíst článek
Wall Street

Akciové žně nekončí. Indexy S&P 500 i Dow Jones zaznamenaly rekord

Akcie ve Spojených státech vystoupaly na rekordy. Širší index S&P 500 před 20:00 středoevropského času přidával dvě procenta a byl na maximu 5082 bodů. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, poprvé v historii překonal hranici 39 tisíc bodů, když posílil o procento.

Přečíst článek
Japonský akciový index překonal rekord z roku 1989

Japonská burza je letos jak utržená ze řetězu. Nyní překonala rekord z roku 1989

Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 poprvé překonal hranici 39 tisíc bodů, a zdolal tak rekord z roku 1989. K růstu pomohlo zejména posílení akcií výrobců čipů v reakci na výsledky americké společnosti Nvidia, které překonaly očekávání trhu. Japonský index uzavřel růstem o 2,19 procenta na 39 098,68 bodu, což je rekordní závěrečná hodnota. Přes den se dostal až na průběžné maximum 39 156,97 bodu, ukazují záznamy tokijské burzy.

Přečíst článek
Americký miliardář Jeff Bezos

Bezos prodal akcie Amazonu za 200 miliard korun

Jeff Bezos dokončil prodej obřího balíku akcií firmy, která z něj udělala třetího nejbohatšího muže planety.

Přečíst článek
aMAZON

Amazon se stane součástí akciového indexu Dow Jones

Americký internetový prodejce Amazon se stane součástí akciového Dow Jonesova indexu, kde nahradí řetězec drogerií a lékáren Walgreens Boots Alliance. Změna proběhne v pondělí 26. února, uvedl poskytovatel indexu S&P Dow Jones Indices.

Přečíst článek
Akcie výrobce čipů Nvidia raketově rostou

Jsou drahé akcie Nvidie ospravedlnitelné? Odpověď dostanou investoři dnes v noci

Čipařské společnosti Nvidia a Arm vyrostly extrémně rychle, dílem se svezly na vlně optimismu z AI, dílem díky zkušenosti z čipové krize. Dokážou na tento možná až nezdravý růst navázat? Jak dlouho může masivní růst společnosti vydržet? Wall Street bude hledat odpověď v komentáři generálního ředitele Nvidie Jensena Huanga ke kvartálním výsledkům společnosti, jež firma zveřejní dnes po uzavření americké burzy.

Přečíst článek
Nachystejte peněženky, dividendy jsou zpět

Nachystejte peněženky, dividendy jsou zpět

Zuckerbergova Meta možná otevřela stavidla: polozapomenutý trend dividend se vrací na scénu. Objem peněz v dividendových fondech roste, dozvíte se se v dalším dílu seriálu Psychologie trhu.

Přečíst článek

Proč je chyba hnát se za eurem, vysvětluje ekonom Kovanda

Koruna vůči euru za covidu a války reálně posílila o 20 procent, podle stoupenců přijetí eura je však prý slabá. Všechny země, které platí eurem, mají trvale vyšší nezaměstnanost než Česko i proto, že společná měna znemožňuje kurzové přizpůsobení ekonomiky, komentuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.  

Přečíst článek
Sousoší symbolů burzovního obchodování - medvěda a býka - před burzou ve Frankfurtu nad Mohanem.

Týden tradera: Na trhy se vrátil strach z inflace

Inflace v USA opět sílí, což burzy nevidí zrovna rády. Minulý týden došlo po zveřejnění dat spotřebitelské inflace k nárůstu volatility, poklesu akcií a krátkodobému ústupu z nových historických maxim. Index S&P 500 se tedy navrátil blíže k hladině 4900 bodů. Co aktuální zrychlení inflace může znamenat pro rozhodování amerického Fedu?

Přečíst článek
Wall Street

David Havrlant: Amerika sílí a roste. Čína naopak čelí kaskádě krizí

Globální proměny vrací vítr do plachet americké ekonomiky. USA aktivně prosazují své zájmy, business čte dobře vodu a nikdo nečeká v těchto turbulentních časech na ohlodané kosti. V Asii se započal proces decouplingu, kdy se mnohé ekonomiky stále vehementněji emancipují od Číny a snaží se těžit z rivality obou mocností. Samotná Čína se nachází uprostřed probíhajících, nastupujících či potenciálních krizí, píše v komentáři ekonom ve společnosti J&T David Havrlant.

Přečíst článek
Hodnota zlata v portfoliu ČNB od začátku roku vzrostla o 65 procent

Co čekat od zlata v roce 2024? Budou padat rekordy

Cena zlata v letošním roce podle analytiků směřuje k novým rekordům. Důvodem jsou deficity státních rozpočtů, které zůstávají od covidu nepřiměřeně vysoké. A pokud centrální banky začnou snižovat úrokové sazby, jde o impulz pro další silný růst ceny zlata, shodli se analytici.

Přečíst článek

News box

Manželka Alexeje Navalného se nezúčastnila pohřbu svého muže. Julija Navalná mu vzdala hold na sociálních sítích, kde zveřejnila vzkaz, ve kterém děkuje za 26 let společného života. Ruského opozičního předáka a kritika Kremlu pochovali na moskevském hřbitově ⚰, Navalná je podle médií v zahraničí.
Stát chce poskytnout dotace ve výši 300 milionů korun na pokrytí vnitřku železničních vagonů 🚆mobilním signálem 5G. Peníze budou z Národního plánu obnovy a dotační výzvu pravděpodobně na konci dubna vypíše Český telekomunikační úřad. Železniční vozy mají být upraveny do konce roku 2025. 
Praha 5 podá správní žalobu proti povolení stavby 🏗 bytového domu pro seniory, který chce na nynějším sportovním hřišti Gymnázia Nad Kavalírkou v Košířích postavit developer Central Group.  Číst více
Společnost Inditex, která je vlastníkem značky Zara 👗, začne od 1. dubna s ohledem na vývoj na ukrajinském trhu postupně znovu otevírat obchody v zemi, která přes dva roky čelí ruské agresi.
Schodek státního rozpočtu ke konci února vzrostl na 102,5 miliardy korun z lednových 26 miliard korun, informovalo ministerstvo financí. Je to druhý nejhlubší únorový deficit po loňském roce, kdy hospodaření státu po dvou měsících bylo ve schodku 119,7 miliardy korun. 
Agentura Severoatlantické aliance (NATO) pro poskytování podpory a pořizování výzbroje (NSPA) loni uzavřela kontrakty s českými podniky v hodnotě 91,7 milionu eur, tedy zhruba 2,3 miliardy korun. Oproti roku 2022 se jednalo o zhruba 1️⃣5️⃣násobný nárůst ⬆. 

Rakev s tělem Alexeje Navalného po krátké komorní pietě opustila chrám na okraji Moskvy ⛪ a je na cestě na hřbitov, uvedl spolupracovník zesnulého politika Leonid Volkov. Před kostelem se shromáždily davy podporovatelů opoziční politiky , kteří se s ním chtěli rozloučit.

Polsko od půlnoci na neděli ukončí kontroly na hranicích se Slovenskem, uvedlo polské ministerstvo vnitra. Stabilizovala se podle něj situace na balkánské migrační trase 🚶a snížilo se nebezpečí související s ilegální migrací na polsko-slovenské části hranice.
České dráhy se obrátily na Ústavní soud  👨‍⚖️ kvůli neúspěšné arbitráži se strojírenskou firmou Škoda Transportation. Arbitráž stanovila, že dráhy musí doplatit firmě 1️⃣,2️⃣ miliardy korun za dodávku lokomotivy. Následoval vleklý soudní spor, na přelomu roku však dovolání státního dopravce odmítl Nejvyšší soud.  Číst více
Novým finančním ředitelem 💶 plzeňské strojírenské skupiny Škoda Group je pětačtyřicetiletý Jaroslav Zoch. Do evropského výrobce vozidel pro veřejnou dopravu přišel z mezinárodní investiční skupiny PPF, která je majoritním akcionářem Škody. 
Reklama
Reklama
Doporučujeme