Slovensko řeší drahé bydlení. Mladým uvolní hypotéky, investorům je zpřísní
Slovenská centrální banka chce mladým lidem usnadnit cestu k vlastnímu bydlení. Připravuje zmírnění pravidel pro hypotéky pro žadatele do 35 let, kteří ještě nevlastní rezidenční nemovitost. Naopak přísněji chce postupovat u lidí, kteří si pořizují třetí a další byt či dům.
Nová pravidla oznámila Národní banka Slovenska v době, kdy se dostupnost vlastního bydlení v zemi výrazně zhoršila. Ceny nemovitostí jsou na rekordu a Slovensko podle centrální banky patří v Evropské unii k zemím s nejnižším počtem pokojů i bytů v přepočtu na obyvatele.
Banky by nově mohly mladým lidem do 35 let plošně poskytovat hypotéky až do 90 procent hodnoty zastavené nemovitosti, tedy s LTV 90 procent. Dnes to mohou dělat jen výjimečně a v omezeném rozsahu. Běžný maximální limit LTV zůstane na 80 procentech.
Zpřísnění pro investory
Zpřísnění naopak čeká investiční nákupy. Pokud si žadatel bude chtít hypotékou financovat třetí a další rezidenční nemovitost, banka mu bude moci půjčit maximálně 70 procent hodnoty zástavy. Ve všech případech bude dál platit, že klient musí mít dostatečný příjem.
Změny by měly začít platit od letošního října. Podobná pravidla už nyní uplatňují banky v Česku. Česká národní banka doporučila omezit investiční hypotéky na 70 procent hodnoty zastavené nemovitosti. U běžných hypoték platí limit 80 procent, u žadatelů do 36 let pak 90 procent.
Řecký ostrov za cenu bytu? Makri měl být luxusním rájem pro investory, dnes míří do aukce za 247 tisíc eur. Jenže nízká cena není sleva, ale varování. Ostrov v Jónském moři brzdí ekologická ochrana, právní spory i dluhy.
Řecký ostrov za cenu bytu? Makri jde do aukce za šest milionů. Má to ale obří háček
Reality
NBS varuje, že trh se dostal do nepříjemné spirály. Rostoucí ceny zhoršují dostupnost bydlení a horší dostupnost zároveň nutí zájemce jednat rychleji, což dál tlačí ceny nahoru. Pokud by ceny a příjmy domácností pokračovaly dosavadním tempem a úrokové sazby se nezměnily, dostupnost bydlení by do konce roku klesla na jednu z nejhorších úrovní za posledních 15 let.
Centrální banka upozorňuje také na to, že loni na Slovensku více než polovinu bytů a domů koupili lidé, kteří už vlastnili alespoň jednu rezidenční nemovitost. Právě to je jeden z důvodů, proč chce NBS zvýhodnit mladé kupující bez vlastního bydlení a současně přibrzdit další investiční nákupy.
VYŠEL LETNÍ NEWSTREAM CLUB
Sázky na růst Česka se vyplácejí. Potvrzují to lidé různých oborů a zájmů, s nimiž se můžete potkat při čtení aktuálního vydání magazínu Newstream CLUB. Česko má totiž obří potenciál, který se daří čím dál více využívat. Platí to pro investory, globální i lokální firmy, ale také pro tuzemský realitní trh. Jak se na vlně zájmu svézt, poradí letní vydání magazínu.
Na obálce magazínu jsou sourozenci se Sara a Teo Sandevovi, kteří patří ke generaci, která už nemusí volit mezi původem a zemí, kde vyrostla. Ona jde hereckou cestou, on spojuje fotbal, studium a rodinný byznys. Oba ale dobře vědí, že jejich největší výhodou je právě mix českého zázemí a balkánských kořenů.
Aktuální vydání se věnuje právě sázkám na Česko z mnoha pohledů: z pohledu investorů drobných i institucionálních, ale i z pohledu lidí, kteří se snaží zemi posunout dál. K nim patří například Petr Dvořák, který shání soukromé prostředky na spolufinancování stavby nové pražské filharmonie, nebo investor Marek Dospiva.
Česko se také stává čím dál větším lákadlem pro zahraniční firmy, které zde mají vývojová centra. Důvodů je celá řada, ale klíčové jsou pro globální firmy tři věci: vhodná geografická poloha, bezpečnost, a hlavně silné technické zázemí, díky kterému tu mohou pracovat na nejpokročilejších inovacích.
To potvrzuje například šéf globální technologické společnosti Everpure Charlie Giancarlo, který působil v největších firmách světa, stál u zrodu internetu a nyní se věnuje datovým úložištím. Rozhovor s ním také přináší letní vydání magazínu Newstream CLUB.
A rostoucí zájem nadnárodních firem o možnost působit v Česku potvrzuje také Tomáš Partsch z CTP, který vysvětluje, jak se z Brna stává evropské Silicon Valley.
Dvanácté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji, distribuci zajišťuje Send. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na newstream.cz.