Reklama

peníze - informace o tématu

Sberbank

Věřitelé Sberbank se dočkají svých peněz už v březnu

Výplata věřitelů zkrachovalé Sberbank CZ začne 18. března, uvedla insolvenční správkyně Sberbank Jiřina Lužová. Věřitelé, kterých je přes 15 300, by měli dostat zhruba 57 miliard korun.

Přečíst článek

Jaké si vzít poučení z investora, který trefil čtyři ze čtyř velkých krachů v Česku?

Přečíst článek

Lukáš Kovanda: Světlo na konci tunelu. Důvěra Čechů v tuzemskou ekonomiku stoupá

Přečíst článek
Peníze, ilustrační foto

Úvěrový rating Česka se změnil z negativního na stabilní, pomohl i konsolidační balíček

Přečíst článek
Bitcoin, ilustrační foto

Reálná hodnota bitcoinu je nulová, tvrdí ekonomové z ECB. Cena kryptoměny stagnuje

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin se po růstu z předchozích týdnů drží těsně nad 51 tisíci dolary, tedy zhruba 1,19 milionu korun. Ekonomové Evropské centrální banky (ECB) na svém blogu už dříve uvedli, že skutečná hodnota bitcoinu je rovna nule, bez ohledu na to, že úřady ve Spojených státech schválily bitcoinové fondy obchodované na burze (ETF).

Přečíst článek
Důchodový systém skončil loni v zatím nejvyšším schodku 72,8 miliard korun

Na penze jde stále více peněz. Důchodový systém skončil loni v zatím nejvyšším schodku

Systém důchodového pojištění skončil loni ve schodku 72,8 miliardy. Je to zatím nejvyšší propad. Výdaje na penze a správu činily loni přes 692,3 miliardy korun. Na starobní, invalidní a pozůstalostní důchody se v minulém roce ve srovnání s rokem 2022 vyplatilo o 97,2 miliardy korun víc. Penzijní výdaje tak vzrostly téměř o 17 procent.

Přečíst článek
Peníze, ilustrační foto

Jak si stojí koruna k dolaru? Bídně, ukázal Big Mac index

Česká koruna byla podle indexu Big Mac ke konci letošního ledna podhodnocená vůči dolaru o 19 procent. V USA stál jeden Big Mac 5,69 dolaru, zatímco v Česku 105 korun. Teoretický směnný kurz by tak měl být kolem 18,45 koruny za dolar. Aktuální kurz však je 23,62 koruny za dolar, uvedl analytik Purple Trading Petr Lajsek.

Přečíst článek
Sídlo ředitelství Krajské zdravotní v Ústí nad Labem

Zatýkání v krajských nemocnicích má dohru. Ministerstvo pozastavilo dotace za téměř miliardu

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v reakci na pondělní zatčení deseti manažerů v krajských nemocnicích zastavilo financování jejich projektů z evropských dotací. Celkově má jít o podporu ve výši 959 milionů korun, vyplývá ze zjištění serveru Seznam Zprávy.

Přečíst článek
Radomír Lapčík

Trinity Bank loni vydělala přes 800 milionů, stoupl jí počet klientů

Trinity Bank se loni dařilo: zvýšila depozita klientů o třetinu. Koupila také palác na pražských Příkopech, kde otevře prestižní pobočku pro klienty.

Přečíst článek
Banka Capital One kupuje vydavatele kreditních karet Discover za 35 miliard dolarů

Konkurence pro JPMorgan? V USA vzniká nový bankovní gigant, prsty v tom má i Buffett

Americká banka Capital One se dohodla na převzetí amerického vydavatele kreditních karet Discover Financial Services za zhruba 35 miliard dolarů (přibližně 830 miliard korun). Transakce se má uskutečnit prostřednictvím výměny akcií, schválit ji ještě musí regulátoři a akcionáři.

Přečíst článek
Guvernér České národní banky Aleš Michl

Doba se mění. Sazby budou výše, než bylo poslední dekádu zvykem, uvedl guvernér Michl

Guvernér České národní banky Aleš Michl očekává, že úrokové sazby budou na vyšší úrovni, než bylo zvykem posledních více než deset let. Michl to uvedl na síti X v reakci na výsledky lednové inflace. Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v lednu výrazně zpomalil na 2,3 procenta z prosincových 6,9 procenta. Inflace je tak nejnižší od března 2021.

Přečíst článek
Český premiér Petr Fiala

Dalibor Martínek: Dva roky vysoké inflace rozdělily Čechy na chudé a bohaté. A za rok budou volby

Byla to taková jednohubka. Premiér země Petr Fiala cítil potřebu se také vyjádřit k aktuálnímu číslu inflace. Ta meziročně spadla na 2,3 procenta. Což je po dvou letech obří inflace, takzvané inflační epizodě, jak říkají ekonomové, konečně přijatelné číslo.

Přečíst článek
Nová prognóza bankovní asociace snížila pro letošek odhad růstu HDP na 1,2 procenta

Česká ekonomika letos poroste jen pozvolna, doléhá na ni špatný stav té německé

Nová prognóza České bankovní asociace (ČBA) snížila pro letošní rok odhad růstu tuzemské ekonomiky na 1,2 procenta. Pro příští rok jej přehodnotila k silnějším hodnotám a očekává jej 2,8 procenta. Inflace podle ní letos klesne na 2,7 procenta, v příštím roce pak dále na 2,2 procenta. Vyplývá to z makroekonomické prognózy, kterou ČBA představila. V podzimní prognóze předpokládala letos růst HDP 1,8 procenta a inflaci 2,5 procenta. Zhoršený výhled pro českou ekonomiku představila i Evropská komise.

Přečíst článek
Meziroční růst cen v lednu zpomalil

Inflace i nadále klesá. Je na nejnižších hodnotách za poslední dva roky

Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v lednu výrazně zpomalil na 2,3 procenta z prosincových 6,9 procenta. Inflace je tak nejnižší od března 2021, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Přečíst článek
Reklama

News box

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank si hodlá podáním žaloby ⚖ vynutit likvidaci čínské developerské firmy Shimao Group, která má problémy se splácením dluhů. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. Čínský realitní trh se už delší dobu nachází v krizi, která podkopává růst Číny coby druhé největší ekonomiky světa.
Nizozemsko poskytne dalších 150 milionů eur 💶 (přes 3,8 miliardy korun) na českou iniciativu, jejímž cílem je nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu ze zemí mimo Evropskou unii. Podle agentury Reuters to během dnešní návštěvy Ukrajiny oznámil nizozemský premiér Mark Rutte. Amsterdam už v pondělí avizoval uvolnění 100 milionů eur, celkem tak podle Reuters přispěje na iniciativu 250 miliony eur.
Manželka Alexeje Navalného se nezúčastnila pohřbu svého muže. Julija Navalná mu vzdala hold na sociálních sítích, kde zveřejnila vzkaz, ve kterém děkuje za 26 let společného života. Ruského opozičního předáka a kritika Kremlu pochovali na moskevském hřbitově ⚰, Navalná je podle médií v zahraničí.
Stát chce poskytnout dotace ve výši 300 milionů korun na pokrytí vnitřku železničních vagonů 🚆mobilním signálem 5G. Peníze budou z Národního plánu obnovy a dotační výzvu pravděpodobně na konci dubna vypíše Český telekomunikační úřad. Železniční vozy mají být upraveny do konce roku 2025. 
Praha 5 podá správní žalobu proti povolení stavby 🏗 bytového domu pro seniory, který chce na nynějším sportovním hřišti Gymnázia Nad Kavalírkou v Košířích postavit developer Central Group.  Číst více
Společnost Inditex, která je vlastníkem značky Zara 👗, začne od 1. dubna s ohledem na vývoj na ukrajinském trhu postupně znovu otevírat obchody v zemi, která přes dva roky čelí ruské agresi.
Schodek státního rozpočtu ke konci února vzrostl na 102,5 miliardy korun z lednových 26 miliard korun, informovalo ministerstvo financí. Je to druhý nejhlubší únorový deficit po loňském roce, kdy hospodaření státu po dvou měsících bylo ve schodku 119,7 miliardy korun. 
Agentura Severoatlantické aliance (NATO) pro poskytování podpory a pořizování výzbroje (NSPA) loni uzavřela kontrakty s českými podniky v hodnotě 91,7 milionu eur, tedy zhruba 2,3 miliardy korun. Oproti roku 2022 se jednalo o zhruba 1️⃣5️⃣násobný nárůst ⬆. 

Rakev s tělem Alexeje Navalného po krátké komorní pietě opustila chrám na okraji Moskvy ⛪ a je na cestě na hřbitov, uvedl spolupracovník zesnulého politika Leonid Volkov. Před kostelem se shromáždily davy podporovatelů opoziční politiky , kteří se s ním chtěli rozloučit.

Polsko od půlnoci na neděli ukončí kontroly na hranicích se Slovenskem, uvedlo polské ministerstvo vnitra. Stabilizovala se podle něj situace na balkánské migrační trase 🚶a snížilo se nebezpečí související s ilegální migrací na polsko-slovenské části hranice.
Reklama
Reklama
Doporučujeme