Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vydal předběžná opatření zakazující uzavření smlouvy s korejskou firmou KHNP na stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech. Úřad tak učinil na základě návrhů společností EDF a Westinghouse, jež se o zakázku rovněž ucházely, uvedla Česká televize. Vydání předběžného opatření potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda. Vydání předběžného opatření nepředjímá způsob, jakým ÚOHS o tendru rozhodne.
Největší zakázka v novodobé historii Česka má vítěze. Dva jaderné bloky v Dukovanech postaví za stovky miliard korejská KHNP. Vládní kabinet Petra Fialy jí dal přednost před francouzskou EDF. „Korejská nabídka byla lepší prakticky ve všech hodnocených kritériích,“ řekl premiér.
Francouzi, nebo Korejci? Blíží se finální rozhodnutí, kdo dostane zakázku na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Vyhraje ekonomicky nejlepší nabídka nebo politika? Jde o největší kontrakt v novodobé historii Česka, strategické energetické a ekonomické rozhodnutí na dlouhé roky dopředu. Je na místě se ptát, jak se to celé peče v tom našem pražském lobbistickém politicko-byznysovém rybníčku. Co se děje v zákulisí tohoto klíčového rozhodnutí? Jaká kritéria vlastně rozhodnou a kdo má skutečný vliv na výběr vítěze?
Energetická skupina ČEZ, která má na starosti jaderný tendr, v pátek předala vládě nabídky, které obdržela na stavbu až čtyř jaderných bloků v Česku. Závazné nabídky na konci dubna podaly francouzská společnost EDF a korejská firma KHNP.
Polská vláda v případě druhé fáze svého programu výstavby jaderných elektráren zvažuje vstup francouzské společnosti EDF. S odvoláním na rozhovor s náměstkem ministra pro klima to napsala agentura Bloomberg. Rozhodnutí o další elektrárně a jejím umístění musí padnout do roku 2028. První tři reaktory v zemi staví americké firmy Westinghouse Electric a Bechtel.
Americký Westinghouse byl, anebo možná nebyl? vyřazen z tendru na dostavbu Dukovan. Nevíme, informace ze státní správy jsou nejasné. Ministerstvo průmyslu včera oznámilo, že Westinghouse už není účastníkem tendru na výstavu nového jaderného zdroje v Česku. Prý nesplnil podmínky. Tečka. Lakonické sdělení státní správy. Jaké podmínky? Podrobnosti nebyly zveřejněny.
Fialova vláda včera fakticky zúžila výběr stavitele dalších, až čtyř jaderných bloků v Česku na dva uchazeče, a to francouzský plně již postátněný podnik EDF a korejskou státní společnost KHNP. Zřejmým favoritem je však francouzský podnik. I proto, že francouzská vláda, jež o zakázku silně stojí, má zásadní vliv v Bruselu, kde Evropská komise musí projekt výstavby tuzemských jaderných bloků schválit, takzvaně notifikovat, z hlediska oprávněnosti jeho státní podpory.
Finální nabídku na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech podali všichni tři přihlášení zájemci, tedy severoamerická společnost Westinghouse, korejská KHNP a francouzská EDF. Spolu s tím uchazeči podali i nezávazné nabídky na dalští tři reaktory. Energetická firma ČEZ nyní nabídky vyhodnotí a následně předá hodnotící zprávu ke schválení vládě. Detaily nabídek nezveřejnil. Nový blok by měl být dokončen do roku 2036.
Francouzská společnost EDF, která je jedním ze tří uchazečů o stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech, má svou finální nabídku připravenou. Zahájila proto proces jejího předání podle původního termínu, který byl stanoven na dnešek.
Úplné převzetí zadlužené energetické společnosti EDF francouzským státem se odkládá. EDF to oznámila po středečním rozhodnutí úřadu pro dohled nad trhem AMF. Čeká se na rozhodnutí pařížského soudu o opodstatněnosti žaloby minoritních akcionářů, kteří dohodu o převzetí napadli.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že je stále čas na to, aby Spojení státy přesvědčily 🤜 „skeptiky“ v Evropě o tom, že Ukrajina by měla vstoupit do NATO . Pozvánka do aliance je podle něho nutná pro přežití jeho země, která se od února 2022 brání ruské invazi.
Pouze oživení růstu české ekonomiky mezery ve veřejných rozpočtech nezaplní, nutné jsou také radikální strukturální reformy. V dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekla členka Národní ekonomické rady vlády Helena Horská. Schvalování státního rozpočtu by podle ní také mělo být transparentnější, srozumitelnější a opatrnější.
Odborový svaz IG Metall vyzval na pondělí k celostátní výstražné 🚦 stávce ve všech německých závodech automobilky Volkswagen 🚘. Podle agentury DPA to oznámil oblastní manažer IG Metall pro Dolní Sasko, Thorsten Gröger. Odborům se nelíbí plány vedení na rušení pracovních míst a některých továren. Poslední návrh odborů na snížení nákladů vedení koncernu Volkswagen zamítlo v pátek.
Ruský prezident Vladmir Putin podepsal státní rozpočet na příští rok. V době, kdy se Moskva snaží vyhrát válku na Ukrajině, počítá s rekordními výdaji 🚀 na obranu. Vláda na ni v roce 2025 vydá 13,5 bilionu rublů (2,99 bilionu korun), což je zhruba 32,5 procenta rozpočtových výdajů. Letos šlo na obranu 28,3 procenta.
Portál Identity občana 🆔 přešel v sobotu na novou doménu gov.cz. Digitální a informační agentura přesun urychlila. Na doméně gov.cz už fungují také Portál občana a Portál veřejné správy.
Prodej herních konzolí 🎮 na českém trhu v letošním třetím čtvrtletí klesl o 48 procent. Zaznamenal tak již třetí kvartální pokles ↘ v řadě. Důvodem je nasycenost trhu i chybějící novinka, která by zájem oživila. Vyplývá to z údajů srovnávače Heureka.cz. V úterý uplyne 30 let od uvedení první konzole PlayStation od Sony.
Číst více
Nová šéfka diplomacie Evropské unie Kaja Kallasová a nový předseda Evropské rady António Costa jen několik hodin po nástupu do funkcí přijeli do Kyjeva. Informují o tom agentury. Svojí cestou chtějí vyjádřit pokračující podporu Ukrajině, která se více než dva a tři čtvrtě roku brání ruské invazi. Sejdou se s ukrajinských prezidentem Volodymyrem Zelenským.
Přibližně 77 procent českých firem chce v příštím roce zvýšit výdaje na IT bezpečnost, loni to bylo 44 procent podniků. Každá pátá firma přitom navýší rozpočty významně, tedy o víc než deset procent. Vyplývá to z průzkumu poradenské firmy PwC, který udělala v 77 zemích.
Stavební spořitelny uzavřely 🤝 za první tři čtvrtletí 266 568 nových smluv o stavebním spoření. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku to znamená nárůst ↗ o 6,7 procenta. Průměrná cílová částka nově uzavřených smluv meziročně vzrostla o 28 400 korun na 844 000 korun. Údaje o čtvrtletních výsledcích stavebního spoření zveřejnilo ministerstvo financí.