Reklama

bydlení - informace o tématu

Ministerstvo pro místní rozvoj spustí na podzim program Dostupné bydlení, čeká na potvrzení Evropské komise

Snadněji k vlastnímu domovu. Ministerstvo spustí program Dostupné bydlení, čeká se jen na eurokomisaře

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) plánuje letos na podzim spustit program Dostupné bydlení zřízený Státním fondem podpory investic (SFPI). Čeká zatím na potvrzení od Evropské komise, využívat na něj chce evropské a státní finance.

Přečíst článek

Designové domy v prémiové lokalitě. Bydlení v top‘ rezidenci Pomezí je jedinečné

Přečíst článek
Panattoni Business Park Kladno se bude skládat ze dvou moderních hal o celkové velikosti 88 500 metr čtverčních.

Investoři dávají přednost logistickým parkům před byty

Nejenom hypoteční trh, vysoké úrokové sazby loni významně zasáhly i financování komerčních nemovitostí. Podle průzkumu KPMG Property Lending Barometer byl objem investic do realit v loňském roce nejmenší od krize v roce 2009.

Přečíst článek

Oživení zatím zázrak nepřineslo. Banky loni poskytly meziročně o čtvrtinu méně hypoték

Banky a stavební spořitelny poskytly loni hypoteční úvěry za 150 miliard korun, což je meziroční pokles o téměř čtvrtinu. Nové úvěry bez refinancování činily 124 miliard korun. Úrokové sazby v prosinci pokračovaly v poklesu a snížily se z listopadových 5,67 na 5,65 procenta, nejnižší hodnotu od poloviny roku 2022. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na tuzemském trhu.

Přečíst článek
Maison Ořechovka

Proč se v Praze pomalu staví? Každý smí výstavbu blokovat a nenese za to zodpovědnost, říká developer

Nejenom legislativa, ale i to, že do stavebního procesu může vstoupit prakticky každý bez jakékoliv osobní zodpovědnosti, komplikuje stavění v Česku.

Přečíst článek
Česká spořitelna pokračuje v rozšiřování nájemního bydlení. Kupuje od Finepu 220 bytů

Česká spořitelna pokračuje v rozšiřování nájemního bydlení. Kupuje od Finepu 220 bytů

Česká spořitelna dál šlape do nájemního bydlení. Od společnosti Finep si nechá postavit na pražské Harfě celkem 220 nových bytů. K převzetí budou připraveny v červnu 2026.

Přečíst článek
Ilustrační foto

Jak si vydělat bydlením? Některé země za něj zaplatí, Švýcaři nabízí i více než milion

Nejsou to jen italské vesnice, které bojují s odlivem obyvatel a lákají nové obyvatele na domy za euro. Jsou i jiné země a města, které vám zaplatí, když do nich nastěhujete.

Přečíst článek
Natáčení podcastu s Jakubem Vaisem.

Developer: Na Prahu Češi mít nebudou. Kladno bude alternativou

Praha má velký potenciál výstavby. Rozvojových lokalit nicméně ubývá a většinou jsou v rukou velkých developerů. „Hlavní město přesto neopouštíme. Naopak. Velký potenciál vidíme také ve středních Čechách,“ přibližuje v dalším díle podcastu Realitní Club Jakub Vais, spolumajitel a generální ředitel skupiny EBM.

Přečíst článek
Malý byt

Hypotéky nepatrně zlevnily. Průměrná sazba klesla na 6,01 procenta

Hypoteční trh se nehýbe. Za kosmetický pokles průměrné výše úroků u hypotéky může akční sleva jedné z bank.

Přečíst článek
Petr Fiala, ODS

Dalibor Martínek: Bohatí bohatnou, chudí chudnou, říkají data. Takhle Fiala volby nevyhraje

Když se bavíte s developery, často vám potvrzují, co už tušíte. Drahé bydlení se v luxusních projektech, kde je byt spíš luxusní haciendou na skvělém místě v Praze, klidně a celkem rychle prodá za čtyřicet milionů korun. V hotovosti. I teď, v době realitní krize. Prodej bytových projektů nebo domů v cenách kolem deseti milionů, což je segment, který míří na lidi, kteří potřebují ke spolufinancování hypotéku, naopak vázne. Lidé, kteří potřebují bankovní financování, váhají. Úroky a tím i splátky jsou vysoké. V tomto segmentu lze trh nadále vystihnout slovem „vyčkávání“.

Přečíst článek
Dalibor Martínek hovoří s Martinem Machalou (v popředí)

Můžete bydlet a nyní drahou hypotéku si odložit, říká zakladatel Ownest Machala

Na trhu už téměř dva roky panuje situace, kdy většina nových zájemců nedosáhne na hypotéku a nemůže si tak pořídit vlastní nemovitost. Každý z účastníků trhu na to nějakým způsobem reaguje. Lidé se překlopili do nájemního bydlení. Developeři, aby své nové byty prodali, vymýšlejí širokou škálu slev nebo velmi populární zvýhodněnou hypotéku.

Přečíst článek
Byty v Praze meziročně zlevnily

Nová data: Byty v Praze meziročně zlevnily. Nájmy však rostly a krize na trhu bydlení se prohlubuje

Krize v prodeji nových nemovitostí v Česku dál pokračuje. Newstream získal exkluzivně nové údaje od analytické společnosti Flat Zone, společnosti, která sleduje a analyzuje údaje z trhu nemovitostí. Výsledek? Propad cen nemovitostí dál pokračuje. A to nejen u starších nemovitostí, ale i v segmentu nové výstavby. Důvodem je nízká nabídka nových nemovitostí, jejich vysoká cena a nedostupné bankovní financování při aktuálním úroku kolem šesti procent za hypotéku.

Přečíst článek
Reklama

News box

Švýcarský výrobce čokolády Lindt & Sprüngli v loňském roce 📈 zvýšil čistý zisk o 17,9 procenta na 671,4 milionu švýcarských franků (CHF; 17,7 miliardy korun). Tržby pak poprvé překonaly hranici pěti miliard franků. Nejprodávanější byly čokoládové kuličky Lindor. 
Cena zlata je na 📈 rekordu, k jejímu růstu přispívá očekávání, že americká centrální banka (Fed) začne už v červnu snižovat základní úrokové sazby. Investoři také přesouvají peníze do zlata kvůli tomu, že se protahuje válka na Blízkém východě.
Mezinárodní trestní 👨‍⚖️ soud (ICC) v Haagu vydal zatykač na dva ruské velitele, Sergeje Kobylaše a Viktora Sokolova, kvůli jejich údajným válečným zločinům na Ukrajině. Oba jsou podle soudu důvodně podezřelí, že pod jejich velením byly prováděny raketové útoky na ukrajinskou civilní energetickou infrastrukturu.
Rusko  nesmí zvítězit ve válce na Ukrajině. Je nutné podporovat ukrajinský lid a tamní armádu tak dlouho, jak to bude třeba. Francouzský prezident Emmanuel Macron to řekl na tiskové konferenci po dnešním jednání s českým protějškem Petrem Pavlem v Praze.  Číst více
Ve Sbírce zákonů dnes vyšlo 📜 vládní nařízení, které řadí kanabinoidy HHC a další dvě podobné psychoaktivní látky HHC-O a THCP mezi zakázané návykové látky, jejichž držení i prodej je trestný. Zákaz bude platit od následujícího dne po zveřejnění, tedy od středy. Kontrolovat ho může policie, celníci, hygienické stanice a Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Za držení látky hrozí až 15 tisíc korun pokuty, při velkém množství až osm let vězení.
Češi v únoru nakoupili kryptoměny za téměř 4️⃣0️⃣0️⃣ milionů korun, což je meziroční 📈​​​​​​​ nárůst o dvě pětiny. Proti lednu objem obchodů stoupl zhruba o 50 milionů korun. Důvodem je razantní nárůst poptávky po bitcoinu po spuštění ETF fondů (fondů obchodovaných na burze) i spekulativní nákupy. Vyplývá to z údajů obchodníka Bit.plus.
Skupině Footshop, která se zaměřuje na prodej streetwearové obuvi a oblečení, loni podle předběžných výsledků stouply tržby o tři procenta na zhruba 1️⃣,0️⃣7️⃣ miliardy korun. Footshop v roce 2023 zvýšila ukazatele ziskovosti. 
Evropská komise navrhla vznik nového programu na podporu evropského obranného průmyslu s 1️⃣,5️⃣ miliardy eur (38 miliard korun), který bude financován z rozpočtu EU v letech 2025 až 2027. 
Rozpočet školství by mohl být v letošním roce podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) o 1️⃣1️⃣ miliard korun 📈 vyšší než loni. Nyní je v porovnání s loňským rokem vyšší o osm miliard korun, další peníze se bude snažit Bek vyjednat. Navýšení o další tři miliardy je podle něj pravděpodobné, řekl to dnes na setkání k auditu vzdělávacího systému neziskové organizace EDUin. 
Obohacování uranu pro 🏭 jadernou elektrárnu v Dukovanech bude nově zajišťovat francouzská firma Orano. Dosud měl tuto službu na starosti ruský TVEL.Společnost ČEZ uzavřela dohodu při dnešní návštěvě francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v České republice. Oznámil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. 
Reklama
Reklama
Doporučujeme