Reklama

Kandidáti na prezidenta ČR. Babiš, Pavel, Nerudová, Středula a další – kdo je kdo a jaké mají šance?

Kdo obsadí Pražský hrad na dalších pět let jako prezident, rozhodnou čeští voliči na jaře roku 2023.
Pixabay

Neúspěšní kandidáti z prezidentské volby v roce 2018, aktivní i vysloužilí politici, byznysmeni, osoby známé i neznámé, uznávané i kontroverzní, i jeden komik. Seznam potenciálních kandidátů na prezidenta ČR čítá na desítky jmen a další přibývají. Co jsou zač a jak jim věří sázkové kanceláře? Bookmakeři v červnu nejvíce věří Andreji Babišovi a Petru Pavlovi. Babiš kandidaturu zatím neoznámil, a učiní tak zřejmě na státní svátek 28. října, v médiích se však vyjádřil, že kandidátů za ANO je více. Pavel již zahájil prezidentskou kampaň 6. září.

V prvním kole prezidentských voleb by vyhrál bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), ale jeho podpora od minulého průzkumu mírně klesla. Druhý by skončil generál Petr Pavel a třetí ekonomka Danuše Nerudová, jejíž podpora meziměsíčně výrazně vzrostla. Ve druhém kole by zvítězil Pavel. Vyplývá to z aktuálního volebního modelu agentury Median zveřejněného 16. září.

Kdo obsadí Pražský hrad na dalších pět let jako prezident, rozhodnou čeští voliči na jaře roku 2023.

Mají lidé víc makat, nebo jim má stát přidat? Co lze vyčíst z ekonomických programů kandidátů na prezidenta

Danuše Nerudová o ekonomice přednáší. Petr Pavel jí vůbec nerozumí, baví ho geopolitická témata. Dosud ohlášení kandidáti na prezidenta mají s ekonomickými otázkami různé zkušenosti. S energetickou krizí se ekonomika stává tématem dne. A tím i tématem prezidentských voleb. Přinášíme proto pro lepší orientaci voličů přehled ekonomického uvažování relevantních či oznámených kandidátů na prezidenta.

Přečíst článek

Babiš, který zatím neoznámil, zda bude na prezidenta kandidovat, by v srpnu získal podporu 23,5 procenta voličů. Je to o dva procentní body méně než v červenci. Druhý Pavel by obdržel 22 procent hlasů, což je meziměsíčně o procentní bod více. V druhém kole voleb by Pavel Babiše porazil, když by ho podpořilo 58 procent rozhodnutých voličů. Median ale připomíná, že více než pětina respondentů si není jistá, koho a zda by v druhém kole volila.

Agentura si všímá toho, že od červencového modelu výrazně vzrostla podpora bývalé rektorky Mendelovy univerzity Nerudové. Nyní by jí dalo hlas 11,5 procenta lidí, o čtyři procentní body více než před měsícem. V modelu následuje se 7,5 procenta odborový předák Josef Středula a shodně se 6,5 procenta senátoři Marek Hilšer a Pavel Fischer.

Babiše a Pavla favorizují i sázkovky

Pavel a Babiš jsou favorizováni i sázkovými kancelářemi Tipsport a Fortuna. Ještě na začátku roku měli oba shodný kurz 3:1, v polovině května bookmakeři dávali výrazně větší šance Pavlovi s kurzem 2,50:1, resp. 2,70:1, zatímco expremiér ANO si pohoršil na 3,15:1. V červnu se situace obrátila a vedl Babiš. V září je situace opět opačná a nejnižší, tedy nejpravděpodobnější možnost volební výhry, je na Pavla u obou sázkovek. (viz níže tabulka).

Kafe s prezidentem: Newstream rozjíždí seriál rozhovorů s kandidáty na hlavu státu

Aktuální hrozbou je Rusko, ale neměli bychom zapomínat na Čínu. Pokud zaspíme, budeme se muset řídit jejími pravidly, říká armádní generál ve výslužbě Petr Pavel. Pavel je jedním z favoritů blížící se prezidentské volby.

Přečíst článek

Babiš ovšem v polovině srpna překvapil, když prohlásil, že by za ANO nemusel kandidovat a hnut má ještě dva kandidáty. Ve druhé půli října pak dokonce v rozhovoru pro ČTK uvedl, že kandidáti za ANO jsou čtyři – šéfka poslaneckého klubu Alena Schillerová, první místopředseda hnutí Karel Havlíček a bývalý šéf sněmovny Radek Vondráček. Čtvrté jméno prozradit nechtěl. V nabídce kurzů proto v září přibyla jména Aleny Schillerové a Karla Havlíčka (oba za ANO), byť kandidaturu neoznámili.

Kandidaturu ohlásily více než dvě desítky lidí, další ji zatím nepotvrdili. Jedním z posledních ohlášených kandidátů je Jaroslav Bašta (74), který získal 20 podpisů poslanců SPD. Bašta je nyní poslancem za toto hnutí, v minulosti ve sněmovně reprezentoval ČSSD. Byl také velvyslancem v Rusku a na Ukrajině a v letech 1998 až 2000 ministrem bez portfeje ve vládě Miloše Zemana. 

Svého kandidáta stále hledá vládní koalice Spolu. Na začátku září premiér Petr Fiala (ODS) řekl, že hledání koalice ještě nevzdala. Rozhodnutí ale podle něj už nebude trvat dlouho. Nechce, aby příští hlava státu patřila mezi populisty nebo extremisty. Podle Fialy se už objevilo několik výrazných osobností, které mají podporu veřejnosti. „Koalice Spolu velmi zvažuje, jestli do tohoto výběru přijít ještě s nějakým dalším kandidátem a třeba snížit šance těch demokratických kandidátů, nebo zda jít nějakou jinou cestou," uvedl premiér.

Komunisté vyšlou do volby prezidenta člena pražské organizace a bývalého místopředsedu strany v letech 2009 až 2010 a poté 2016 až 2018 Josefa Skálu (69).

Kdo kandiduje na prezidenta: Znáte je všechny?

Zdroj: Tipsport, Fortuna

Základní informace:

 • Zvolen může být každý občan České republiky, který má volební právo a dosáhl před prvním kolem volby 40 let.
 • Funkční období prezidenta je pět let. Maximálně může být každý zvolen pouze dvakrát po sobě.
 • Podat kandidaturu může každý zájemce, který získá podporu nejméně dvaceti poslanců nebo deseti senátorů, anebo petici za jeho kandidaturu podepíše 50 tisíc a více lidí.
 • První kolo prezidentské volby se uskuteční 13. a 14. ledna 2023, případné druhé kolo, pokud žádný kandidát v prvním kole nezíská nadpoloviční většinu, 27. a 28. ledna
 • Zemanovo funkční období vyprší 8. března 2023.Uvolní-li se úřad prezidenta před vypršením mandátu, musí se volby uskutečnit do 90 dnů.
 • Volba je od roku 2013 přímá, do té doby volil hlavu státu Parlament ČR, tedy Poslanecká sněmovna a Senát. Prvním a zatím jediným vítězem přímé volby je Miloš Zeman. Bývalý premiér za ČSSD před devíti lety porazil ve druhém kole Karla Schwarzenberga z TOP 09, v roce 2018 proti Zemanovi ve finále neuspěl nestraník Jiří Drahoš.

Kdo jsou hlavní kandidáti:

 • Andrej Babiš (67)

Podle žebříčku Forbesu pátý nejbohatší obyvatel ČR s majetkem 4,3 miliardy dolarů (asi 103 miliard korun) a jedna z nejvýraznějších a také kontroverzních postav české politiky od roku 2013. Zakladatel hnutí ANO, v letech 2013 až 2017 ministr financí ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD), v dalším volebním období do loňského roku premiér. Od roku 2013 je poslancem, po loňských volbách v opozici.

Foto: ČTK

Kandidaturu zatím nepotvrdil  podle médií oznámí rozhodnutí 28. října  –, ale o tom, že o Hrad bude usilovat, nikdo příliš nepochybuje. Ostatně si koupil obytný vůz  a v pondělí 16. května vyrazil objíždět republiku a setkávat se s voliči. Setkání ovšem provázejí potyčky jeho příznivců a odpůrců a několikrát zasahovala – podle médií neadekvátně – i policie, jejíž postup nechá ministr vnitro prošetřit. Není to ale podle jeho slov prezidentská kampaň.

Andrej Babiš a Alena Schillerová

Politický diář Jany Havligerové: Kam nemůže nebo nechce Babiš, tam nastrčí Schillerovou

Co týden dal v podání politické komentátorky newstream.cz Jany Havligerové.

Přečíst článek

Babiš má velké množství přesvědčených voličů, ale také řadu velkých kritiků. Hlavním trnem v oku je jeho údajný střet zájmů, a to kvůli vlastnictví největšího tuzemského potravinářsko-zemědělského holdingu Agrofert pobírajícího dotace od státu a EU a toho, že vlastní velká tuzemská média. Vlastnictví firem pobírajících od státu dotace i těch mediálních zákon vládním představitelům od roku 2016 zakazuje. Babiš proto firmy v roce 2017 převedl do svěřenských fondů. 

Stále nevyřešenou kauzou je také padesátimilionová dotace pro výstavu centra Čapí hnízdo v Průhonicích z roku 2008, kvůli které jej stíhala a opět chce stíhat policie. Babiš celou dobu odmítá jak střet zájmů, tak dotační podvod a kauzy považuje za vykonstruované.

Francouzský Soud pro vyšetřování závažné trestné činnosti (PNF) také zahájil předběžné vyšetřování pro podezření z praní špinavých peněz a daňových úniků v souvislosti s nákupem nemovitostí Babišem ve Francii, uvedl v srpnu deník Le Monde. PNF podle zjištění novinářů zkoumá podmínky nabytí vily v Mougins na jihu Francie a vyšetřování zahájil v únoru. Babiš poté zopakoval, že veškeré nákupy nemovitostí ve Francii se uskutečnily v souladu se zákony. Detaily o vyšetřování nezná, informaci má z médií, uvedl.

Miliardář Andrej Babiš

Babišův klidný spánek končí. Na kauzu Čapí hnízdo se podívá Bradáčová

Případnou prezidentskou kandidaturu může Andreji Babišovi značně zkomplikovat Vrchní státní zastupitelství v Praze vedené Lenkou Bradáčovou. Ta chce znovu prověřit takzvanou reklamní větev kauzy Čapí hnízdo, píše server iROZHLAS.cz.

Přečíst článek

Slovenské soudy se také od roku 2012 stále zabývají Babišovou žalobou, kterou se snaží vyvrátit, že před rokem 1989 vědomě spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností (StB). Dva verdikty obecných soudů, jeden ve prospěch a druhý v neprospěch Babiše, slovenský ústavní soud postupně zrušil. V polovině června bratislavský krajský soud zamítl jeho žalobu na to, že je neoprávněně veden v archivních svazcích někdejší československé tajné policie jako agent. Ve vyjádření Babiš zopakoval, že nikdy s StB nespolupracoval a evidován byl bez svého vědomí a že se bude dál soudně bránit.


 • Petr Pavel (60)

Voják, armádní generál ve výslužbě. Před rokem 1989 člen KSČ. Po revoluci účastník vojenských misí na Balkáně či americké invaze do Iráku. V letech 2012 až 2015 byl náčelníkem Generálního štábu Armády ČR, další tři roky působil ve funkci předsedy vojenského výboru NATO. Stal se tak prvním zástupcem zemí bývalé Varšavské smlouvy v jedné z nejvyšších funkcí NATO.

Foto Zwez / Creative Commons / MSC, CC BY 3.0 DE

Je označován za jednoho z hlavních favoritů voleb. Prezidentskou kampaň chce odstartovat 6. září. Založil iniciativu Spolu silnější, jejímž cílem byla v první fázi pomoc lidem v první linii boje s covidem, později se přeorientovala obecně na krizová řešení. Na jeho podporu také v dubnu vznikla občanská iniciativa Za společného prezidenta.

generál Petr Pavel, kandidát na prezidenta ČR
video

Petr Pavel: Vraťme Česku řád a klid. Chci být prezidentem, který mírní vášně

Bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel v úterý oficiálně potvrdil kandidaturu na prezidenta republiky. Do voleb jde s heslem „Vraťme Česku řád a klid“. U příležitosti zahájení jeho volební kampaně připomínáme rozhovor, který Pavel poskytl Newstreamu v rámci letního speciálu Kafe s prezidentem.

Přečíst článek

Pavel má také tým expertů, který mu bude v prezidentské kampani radit s energetickou a ekonomickou krizí. Povede ho bývalý guvernér České národní banky (ČNB) Zdeněk Tůma. První jednání se uskutečnilo ke konci srpna. V týmu budou vedle Tůmy ekonom Vladimír Bezděk, sociolog Jan Hartl, viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy ČR Milena Jabůrková, hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek, expert na energetickou bezpečnost Michal Mareš, odborník na inovace v energetice Jakub Maščuch, místopředsedkyně spolku Komunitní osvětové společenství a expertka na sociální oblast Lucie Poláková a řídící partner makroekonomické konzultantské společnosti OGResearch David Vávra.


 • Danuše Nerudová (43)

Ekonomka, pedagožka. V roce 2018 se jako první žena stala rektorkou Mendelovy univerzity v Brně, v témže roce byla jmenována předsedkyní poradní Komise pro spravedlivé důchody. Odborně se zabývá nejen důchody, ale i problematikou daní a rovnosti postavení mužů a žen. 

„Do naší společnosti se musí vrátit pokora a úcta,“ prohlásila mimo jiné Nerudová v nedávném rozhovoru a videopořadu Newstream TV Victory Club.

Danuše Nerudová, se svolením Mendelovy univerzity

Svou kandidaturu potvrdila 31. květnaNa její podporu již ale vznikly facebookové stránky Nerudová na Hrad. V politice dosud nepůsobila. Jejím manželem je právník a bývalý místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Robert Neruda.

Danuše Nerudová v pořadu Victory Club
video

Danuše Nerudová: Příspěvek na energie by neměl být jednorázový. Lidé platí složenky každý měsíc

Bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová je vystudovaná ekonomka, takže se logicky cítí být silná v kramflecích v ekonomických otázkách. Má jasné názory na to, jak by se mělo řešit zdražování energií. Šla by cestou zvyšování daňových slev. Obává se, že drahé energie zasáhnou i lidi, kteří takový problém dosud nemuseli řešit.

Přečíst článek


 • Pavel Fischer (56)

Senátor za Prahu 12, byl zvolen jako nestraník s podporou ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Diplomat, bývalý poradce prezidenta Václava Havla, v letech 2003 až 2010 velvyslanec ve Francii a Monaku. Kandidoval již v roce 2018, v prvním kole skončil třetí se ziskem více než půl milionu hlasů, což znamenalo 10,2 procenta. Absolvent oboru francouzština a čeština na Univerzitě Karlově. Nositel monackého Řádu svatého Karla (2009) a francouzského Řádu čestné legie (2010).

Foto: ČTK

Josef Středula (54)

Profesionální odborář od svých 23 let. V letech 1990 až 1993 byl místopředsedou základní organizace Odborového svazu KOVO Vítkovice – závod 2 (nyní Vítkovice Steel). Následně pak v letech 1993 až 2005 působil jako místopředseda celorepublikového Odborového svazu KOVO.

Foto: ČTK

V červnu 2005 byl na sjezdu Odborového svazu KOVO zvolen předsedou celé organizace. Tuto funkci pak dvakrát obhájil, a to v letech 2009 a 2013. V roce 2014 byl na sjezdu zvolen předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), o čtyři roky později a znovu letos post získal opět. Na letošním volebním sjezdu na konci dubna požádal prezident Miloš Zeman účastníky, aby Středulu ke kandidatuře přemluvili.

Odborový šéf Josef Středula

Dalibor Martínek: Má Středula šanci stát se prezidentem? Kurzy na jeho vítězství stoupají

Než šéf odborů Josef Středula na výročním kongresu odborů oznámil, že jeho kandidatura na prezidenta je reálná, byl kurz na jeho vítězství u Tipsportu 17:1. Byl na pátém místě, první byl generál Petr Pavel s kurzem 2,4 ku jedné, druhý Andrej Babiš, 3,15:1. Den poté, kdy Středula poprvé reálně přiznal ochotu kandidovat, na něj sázková kancelář zvedla kurz na 14 ku jedné. Posunul se před Danuši Nerudovou na čtvrté místo. 

Přečíst článek


 • Karel Janeček (48)

Vystudovaný matematik, vysokoškolský pedagog, miliardář, podnikatel a zakladatel a spolumajitel společnosti RSJ, která se zabývá obchodováním s finančními deriváty. Spoluzakladatel Nadačního fondu proti korupci. Odpůrce koronavirových opatření a očkování, zejména dětí. 

Foto: ČTK

Kandidaturu si plánuje zajistit cestou petičních podpisů, kampaň zaplatí z vlastních peněz – odhaduje, že před prvním kolem jej to bude stát ke 40 milionům korun, což je zákonem stanovený limit. Součástí je i spuštění webu s názvem To jsme my. Podle názoru redakce newstream.cz by mohl mít „excentrický esoterik“ velmi slušnou šanci.

Karel Janeček, kandidát na prezidenta
video

Karel Janeček: Jsem proti přetvářce a manipulaci. Pravděpodobnost mého zvolení prezidentem je 61,8 procenta

Miliardář Karel Janeček, který získal miliardy korun díky svým matematickým dovednostem, není řazen mezi favority prezidentských voleb. Nicméně, on sám si věří. A má to matematicky spočítané. Důležitou roli v jeho propočtech hraje číslo fí. Ví vůbec někdo, co je to za číslo?

Přečíst článek

Kvůli kandidatuře také v květnu oznámil, že prodal podíl v investiční skupině RSJ Investments. V sesterské společnosti RSJ, zaměřené na burzovní obchodování, Janeček zůstává. 


Marek Hilšer (46)

Foto: ČTK

Český lékař, vysokoškolský pedagog, vědec a občanský aktivista. Vystudoval mezinárodní vztahy a medicínu na Univerzitě Karlově. Od roku 2007 působí na její 1. lékařské fakultě jako vyučující a vědecký pracovník; v rámci svého bádání se zaměřuje na boj s rakovinou.

Marek Hilšer, kandidát na prezidenta
video

Marek Hilšer: Nechtěl bych, aby se Evropa stala jakousi kolonií Číny

Bývalý lékař, nyní již čtyři roky senátor Marek Hilšer sám sebe považuje za „občanského“ kandidáta na prezidenta. Vyzdvihuje, že nikdy nebyl v žádné politické straně, a že za ním nestojí žádná velká korporace. Tím se cítí být nezávislý. Fakt, že senátoruje, také vnímá jako výhodu. Když v minulých prezidentských volbách kandidoval, neuměl si prý představit, jak je složité prosazovat konkrétní myšlenky legislativním procesem. Nyní je poučený. Stal se tedy, podle svého mínění, ještě vhodnějším kandidátem na prezidenta, než byl před čtyřmi roky, kdy získal hlas téměř půl milionu voličů.

Přečíst článek

Kandidoval v prezidentských volbách 2018, kde se v prvním kole umístil na 5. místě se ziskem 454 949 hlasů, získal 8,83 procenta hlasů. V říjnu 2018 se stal senátorem za Prahu 2.

Reklama

Související

Karel Schwarzenberg

Sebelepší vzdělání nestačí, kandidát na prezidenta musí být charismatický bojovník, říká Karel Schwarzenberg

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme