Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Andrej Babiš – jedněmi milován, druhými tvrdě kritizován

Andrej Babiš a Monika Babišová

Původem Slovák, poražený finalista přímé volby prezidenta v lednu 2023 v souboji s generálem ve výslužbě Petrem Pavlem Babiš je podle žebříčku Forbesu pátý nejbohatší obyvatel ČR s majetkem 4,3 miliardy dolarů (asi 103 miliard korun), bývalý majitel obří zemědělsko-potravinářsko-chemicko-mediální skupiny Agrofert a jedna z nejvýraznějších a také kontroverzních postav české politiky od roku 2011. V tom roce založil hnutí ANO, za které byl v letech 2013 až 2017 ministrem financí ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD), v dalším volebním období do loňska byl premiérem. Od roku 2013 je poslancem, po volbách v roce 2022 v opozici. Babiš má velké množství přesvědčených voličů, ale také řadu velkých kritiků. Hlavním trnem v oku je jeho údajný střet zájmů, a to kvůli vlastnictví Agrofertu pobírajícího v době jeho vládního angažmá dotace od státu a EU a toho, že vlastní velká tuzemská média. Je také obžalován v kauze padesátimilionové dotace pro výstavu centra Čapí hnízdo v Průhonicích z roku 2008, kterou nyní řeší soud, který jej zatím nepravomocně zprostil obžaloby. Slovenské soudy se také od roku 2012 stále zabývají Babišovou žalobou, kterou se snaží vyvrátit, že před listopadem 1989 vědomě spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností (StB).

Předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš se musí omluvit Miroslavu Kalouskovi (TOP 09)

Babiš se musí omluvit Kalouskovi za výrok, že rozkrádal ministerstvo obrany, uvedl Nejvyšší soud

Předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš se musí omluvit Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za výrok, že jako náměstek rozkrádal ministerstvo obrany a „zabil lidi cez padáky“. Kalouskovu dovolání vyhověl Nejvyšší soud a změnil rozsudky Okresního soudu pro Prahu-západ a Krajského soudu v Praze. Rozsudek je dostupný na elektronické úřední desce. Stanovuje omluvu jednak písemnou, jednak ústní při jednání Poslanecké sněmovny. Babiš uvedl, že rozhodnutí soudu bude respektovat, i když s ním nesouhlasí.

Přečíst článek
Andrej Babiš, předseda hnutí ANO

Babiš se přiznal k vlastnictví Agrofertu. Koalice zneužívá moc na boj proti ní, řekl ve Sněmovně

Přečíst článek
Dalibor Martínek: Andrej Babiš se prodejem Mafry přihlásil o post premiéra

Dalibor Martínek: Babiš se prodejem Mafry přihlásil o post premiéra

Andrej Babiš dvacet let na českém trhu nakupuje jednu firmu za druhou, vlastní jich přes dvě stě. Většinou šlo o podniky ze zemědělství, chemie. Mnohá jeho převzetí se dají označit za nepřátelská, prostě využil ekonomické situace subjektu, o který měl zájem. Někdy k takové tíživé situaci sám předtím přispěl. Například, když zemědělským podnikům prodal na dluh hnojiva a v témže roce se nepovedla úroda a firmy se tak dostaly do platebních potíží, prostě je převzal.

Přečíst článek
Prodáno. Babiš se zbavil Mafry a Synthesie, putují do rukou miliardáře Pražáka

Prodáno. Babiš se zbavil Mafry a Synthesie, putují do rukou miliardáře Pražáka

Jedna z největších akvizic roku je u konce. Investiční skupina Kaprain miliardáře Karla Pražáka a společnost Agrofert se dohodly na prodeji chemických závodů Synthesia, vydavatelství Mafra vydávající mimo jiné deník MfDnes a společnosti Londa.

Přečíst článek
Český premiér Petr Fiala

Lukáš Kovanda: Fialova vláda může vytvořit dluh, který Babiš nestihl za osm let

Vláda příští rok plánuje hospodařit se schodkem 252 miliard korun, vyplývá ze zveřejněného návrhu státního rozpočtu pro rok 2024. Resort financí tak potvrzuje několik dní starou neoficiální informaci. Částka 252 miliard korun se může jevit jako vysoká, když přece ta samá vláda tvrdila, že veřejné finance jsou rozvrácené. Pokud by byly rozvrácené, jak je možné, že vláda i v příštím roce hodlá hospodařit s jedním z nejvyšších schodků historie?

Přečíst článek
Další miliardář na mediálním trhu. Dříve Babišovu Mafru koupí Karel Pražák.

Miliardář Karel Pražák finišuje nákup Mafry

Novým majitelem jedné z největších mediálních skupin v Česku, společnosti Mafra vydávající mimo jiné deníky MfDnes a Lidové noviny a provozující hudební televizi Óčko, se stane miliardář Karel Pražák. Uvedl to deník E15 s odkazem na své zdroje.

Přečíst článek
Zleva ministr zemědělství Marek Výborný, jihočeský hejtman Martin Kuba a premiér Petr Fiala na zahájení mezinárodního agrosalonu Země živitelka, 24. srpna 2023, České Budějovice.

Fiala k potravinářům mluvil jako kovaný komunista, řekl Havlíček. Nesmyslné, kontroval Skopeček

Premiér a předseda ODS Petr Fiala podle místopředsedy Sněmovny a opozičního hnutí ANO Karla Havlíčka (ANO) se vyjádřil jako „kovaný komunista“, když ve čtvrtek vyzval potravinářské firmy s rekordními zisky ke snížení cen produktů. Místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS) se proti Havlíčkovu osočení svého stranického šéfa ohradil. Podle něj byla premiérova výzva logická. Oba to uvedli v pořadu Partie Terezie Tománkové.

Přečíst článek
Čapí hnízdo, ilustrační foto

Čapí hnízdo, „Nejlepší projekt“, který kdy Babiš vymyslel, již vydělává

Investiční společnost Imoba, která patří do svěřenského fondu poslance a bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO), loni utržila čistý zisk 3,1 milionu korun. Od roku 2018 byla společnost zaměřující se například na investice do realit nebo pohostinství ve ztrátě. Tržby Imoby v roce 2022 vzrostly o 29 procent na 659 milionů korun, k čemuž podle výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin přispěl provoz čerpací stanice Pumpa otevřené v předminulém prosinci. Hodnota společnosti v minulém roce meziročně narostla o 210 milionů korun na 6,9 miliardy korun.

Přečíst článek
Andrej Babiš na budapešťské konferenci pořádané americkým konzervativním spolkem CPAC (ilustrační foto)

Babiš se v Budapešti setkal s evropskými státníky. S Orbánem si vymezoval společné cíle

Maďarský premiér Viktor Orbán se v Budapešti setkal se svým bývalým českým protějškem Andrejem Babišem, který je nyní předsedou největší opoziční strany v Česku, uvedla to agentura MTI.

Přečíst článek

Olma ze skupiny Agrofert měla loni rekordní zisk i tržby. Mléko i jogurty lidem zdražily

Mlékárna Olma loni zvýšila tržby o pětinu na rekordních 4,418 miliardy korun. Čistý zisk olomoucké mlékárny v roce 2022 vzrostl o čtyři procenta na 215,8 milionu korun, což je také nejvyšší hodnota v historii této akciové společnosti. Vyplývá to z výroční zprávy Olmy, která patří do skupiny Agrofert.

Přečíst článek
Další firmě z Agrofertu se v době inflace dařilo. Pekárny Penam loni zvýšily zisk o více než polovinu

Další firmě Agrofertu se v době inflace dařilo. Pekárny Penam loni prudce zvýšily zisk

Největší česká pekárenská společnost Penam z holdingu Agrofert loni zvýšila tržby o 1,8 miliardy korun na 6,3 miliardy. To představuje nárůst o 41 procent ve srovnání s rokem 2021. Čistý zisk společnosti vzrostl o 54 milionů korun, tedy o 57 procent na 150 milionů korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti zveřejněné ve Sbírce listin.

Přečíst článek
Další „oběť” inflace. Dříve Babišova mlékárna Olma z Agrofertu loni dosáhla rekordního zisku. Na snímku tehdejší šéf Agrofertu a pozdější premiér Andrej Babiš a šéfka mlékárny Olma Simona Sokolová v roce 2013.

Další „oběť” inflace. Dříve Babišova mlékárna Olma z Agrofertu loni dosáhla rekordního zisku

Mlékárně Olma loni vzrostl zisk meziročně o 4,4 procenta na rekordních 215,8 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy skupiny Agrofert, do které Olma patří. Tržby mlékárny zatím zveřejněny nebyly.

Přečíst článek
Reklama

News box

Evropská unie připravuje zvýšení vojenské pomoci Ukrajině a také dlouhodobé🛡️🛡️🛡️ bezpečnostní závazky vůči Ruskem napadené zemi. Při návštěvě Kyjeva to podle agentury Reuters uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell, který zároveň vyjádřil naději, že unijní státy dospějí k rozhodnutí o zvýšení pomoci "do konce roku". Prohlášení následuje poté, co zákon o nouzovém financování americké vlády schválený americkým Kongresem nezahrnul pomoc Ukrajině. 
Ukrajina čelící ruské vojenské invazi může nadále počítat s pomocí Spojených států, ačkoli zákon o nouzovém financování americké federální vlády vojenskou pomoc Ukrajině nezahrnuje. Uvedl to americký prezident Joe Biden.
Dánsko v neděli oficiálně převzalo první ✈️✈️✈️stíhačky F-35, které si objednalo u amerického výrobce Lockheed Martin. Slavnostního aktu na letecké základně Skrydstrup se zúčastnil korunní princ Frederik, informovala agentura DPA. Tisíce lidé vyrazilo k základně, aby spatřily dvě moderní stíhačky startující k devadesátiminutovému letu nad Dánskem, uvedla tisková agentura Ritzau.
Německý 📰📰📰mediální gigant Axel Springer se zajímá o koupi britské společnosti Telegraph Media Group, která vlastní noviny Daily Telegraph a Sunday Telegraph. Informoval o tom o víkendu list Financial Times s odvoláním na zdroj obeznámený se situací. Financial Times již v polovině září uvedl, že mezi zájemce o firmu Telegraph Media Group patří rovněž český miliardář Daniel Křetínský.
Vedení Fakultní nemocnice Bulovka vyhlásí nové výběrové řízení na místo primáře anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) a urgentního příjmu. Před měsícem jmenovaný šéf ARO Josef Škola, proti němuž lékaři protestovali a odmítali sloužit večerní a noční služby, ve funkci zatím končí. Na síti X to v neděli oznámila FNB. 
Břeclavské vodárny pracují na vytvoření nového🚰🚰🚰 vodního zdroje v Ivani na Brněnsku, v těchto dnech dokončily vrtné práce na 29 průzkumných vrtech. Na řadě jsou nyní čerpací zkoušky. Vodovody a kanalizace Břeclav mají na starosti zásobování pitnou vodou na Břeclavsku a v části okresu Brno-venkov.
Vůli občanů je třeba ✅✅✅respektovat, uvedl po vítězství strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Roberta Fica ve slovenských volbách český prezident Petr Pavel. Podle hlavy státu až povolební jednání ukážou, jakou cestou se Slovensko vydá. V zájmu České republiky je udržet se Slováky dlouhodobě nadstandardní vztahy.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová oznámila, že v pondělí pověří vítěze parlamentních voleb sestavením nové vlády. Sobotní volby vyhráli sociální demokraté (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, který dnes řekl, že oficiální jednání o vytvoření nové vlády začne po získání prezidentského pověření.
Opoziční předvolební demonstrace v centru Varšavy se v neděli účastní zhruba milion lidí. Podle agentury AFP to uvádí varšavská radnice. "Pochod milionu srdcí" svolal dva týdny před volbami opoziční vůdce Donald Tusk z liberální Občanské platformy (PO). Opozice doufá, že pochod se stane největším za poslední desítky let a povzbudí voliče k účasti na volbách. "Je to naprosto největší demonstrace v historii Varšavy," řekla AFP mluvčí radnice Monika Beuthová.
Předseda vítězné strany v sobotních předčasných parlamentních volbách na Slovensku Robert Fico řekl, že se bude ucházet o funkci 1️⃣premiéra příští vlády. Jednání o složení nového kabinetu chce ale zahájit až poté, co dostane od prezidentky pověření. Případné partnery pro vládní spolupráci neuvedl. V souvislosti se svým odmítavým postojem vůči vojenské pomoci Ukrajině Fico řekl, že stanoviska jeho strany jsou neměnná a že Slovensko má jiné problémy než Ukrajinu.
Robert Fico
Robert Fico profimedia.cz
Reklama
Reklama
Doporučujeme