Reklama

Miloš Zeman. Kontroverzní prezident

Miloš Zeman – první přímou volbou zvolený, ale kontroverzní prezident kvůli své náklonnosti k Rusku a Číně, výrokům, za které se musel soudně omluvit, či zaměstnávání kancléře Vratislava Mynáře

Miloš Zeman (nar. 28. září 1944) je český politik, ekonom a prognostik. Od roku 2013 je prezidentem České republiky, do funkce byl zvolen jako první hlava státu přímou volbou. Mandát obhájil v roce 2018. V letech 1993 až 2001 byl předsedou ČSSD, v letech 1996 až 1998 předsedou Poslanecké sněmovny a v letech 1998 až 2002 předsedou vlády. Kontroverzní postava české politiky kvůli své dřívější náklonnosti k Rusku a Číně, výrokům, za které se musel nařízením soudu omluvit, nebo zaměstnáváním na Pražském hradě neméně kontroverzního Vratislava Mynáře, který dosud nezískal bezpečnostní prověrku pro stupeň „přísně tajné“.

Kdo obsadí Pražský hrad na dalších pět let jako prezident, rozhodnou čeští voliči na jaře roku 2023.

Kandidáti na prezidenta ČR. Pavel, Nerudová, Babiš, Fischer, Středula a další – kdo je kdo a jaké mají šance?

Budoucím prezidentem se stane jeden z devíti kandidátů, které k volbám 25. listopadu zaregistrovalo ministerstvo vnitra. Uvedl to náměstek ministerstva Petr Vokáč. Nechybí mezi nimi žádný z adeptů, které favorizují předvolební průzkumy. Při dvou předchozích přímých volbách hlavy státu si lidé mohli vybírat také z devíti kandidátů.

Přečíst článek

Politický diář Jany Havligerové: Senátorky vymýšlejí nové vyznamenání. Zasloužily by metál

Přečíst článek
Prezident Miloš Zeman přijal 30. října 2022 na zámku v Lánech předsedu ANO Andreje Babiše.

Stanislav Šulc: Poslední handl paktu Zeman-Babiš

Andrej Babiš ohlásil kandidaturu na prezidenta krátce po návštěvě stávající hlavy státu. Schůzka s Milošem Zemanem zcela jistě pro Babišovo rozhodnutí nic neznamenala. Přesto se téměř jistě upletl poslední kšeft, který spolu tito dva technologové moci upletli. A zda to nakonec bude stačit na Babišovo zvolení, se ukáže už za necelé tři měsíce.

Přečíst článek
Prezident České republiky Miloš Zeman udělil vyznámenání

Politický diář Jany Havligerové: Týden plný vášní. Zeman, Paroubek, Hřib a ti další

Tradičně největší politické vášně rozvířilo udílení státních vyznamenání. Metály teď nechme stranou, a stejně tak malicherné chování prezidenta. Zatímco Hrad žil přípravami na slavnostní večer, v zemi spontánně vypukla ostrá soutěž, kterou můžeme nazvat třeba „K Zemanovi nepojedu, k Zemanovi nepůjdu“.

Přečíst článek
Prezident České republiky Miloš Zeman udělil vyznámenání

DOKUMENT: Co řekl prezident Miloš Zeman při udílení státních vyznamenání

Přinášíme kompletní znění projevu českého prezidenta Miloše Zemana u příležitosti předání státních a vojenských vyznamenání. Prezident vydařený projev ocitoval zpaměti bez čtecího zařízení.

Přečíst článek
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Zeman vyznamenal Zelenského. Ten na oplátku ocenil Prahu

Miloš Zeman propůjčil ukrajinskému prezidentu Volodymyru Zelenskému řád Bílého lva. Ve stejný den se ukrajinský prezident rozhodl ocenit české hlavní město.

Přečíst článek
prezidentský summit V4 v Bratislavě

Green Deal dostal Evropu na kolena. Může za současnou energetickou krizi, řekl Zeman

Podstatným faktorem energetické krize, tedy cen energií, je takzvaný Green Deal. Český prezident Miloš Zeman to řekl po schůzce s kolegy ze zemí Visegrádské skupiny (V4), do které kromě Česka patří také Slovensko, Polsko a Maďarsko.

Přečíst článek
Miloš Zeman a emír Tamím bin Hamad Ál Thání

Zeman: Odpověď na Putinovy jaderné výhružky nemůže být jen diplomatická

Nejen evropské státy by měly vyslat varování, že pokud Rusko použije na Ukrajině jaderné zbraně, bude následovat nejen diplomatická, ale i vojenská reakce. Po dnešním jednání s katarským emírem Tamimem bin Hamad Sáním v Praze to řekl prezident Miloš Zeman.

Přečíst článek
Prezident Miloš Zeman a premiér Petr Fiala (ODS) na schůzce v Lánech

Prezident a premiér se vzácně shodli. Ceny energií překročily únosnou mez

Dva nejvyšší představitelé České republiky se po delší době sešli v Lánech. Hlavní téma? Energetická krize, která stále drtivěji dopadá na občany i firmy. Došlo ale i na podporu Ukrajiny nebo na kontroverzního šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka.

Přečíst článek
Petr Fiala a Miloš Zeman

Živě: Briefing premiéra Petra Fialy po jednání s prezidentem Milošem Zemanem

Prezident Miloš Zeman dnes od 18.00 na zámku v Lánech přijal na pravidelné schůzce premiéra Petra Fialu (ODS). Sejdou se po dvou měsících. Zabývat by se mohli válkou na Ukrajině, otázkami souvisejícími s českým předsednictvím v EU a také ekonomikou a opatřeními proti inflaci. Vzhledem k tomu, že vláda chce do dvou týdnů rozhodnout o dani z neočekávaných zisků v některých sektorech, je pravděpodobné, že s hlavou státu premiér nápad na takzvanou válečnou daň probere. Fiala se ke schůzce vyjádří ve 20.00 v přímém přenosu.

Přečíst článek
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS)

Lukáš Kovanda: Zeman vetoval Stanjurovy škrty „na oko“. Šéf financí jen hodil problém na pojišťovny

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) škrtal v rozpočtu jen opticky, 14miliardovou „úsporu“ při zmrazení plateb za státní pojištěnce hodil na zdravotní pojišťovny. Prezident Miloš Zeman novelu o snížení plateb státu do zdravotnictví nyní vetoval. Vládní koalice ale zřejmě jeho veto přehlasuje.

Přečíst článek
účty, ilustrační foto

Vláda letos zadotuje pouze drahou elektřinu. Na plyn přijde řada až v příštím roce

Prezident Miloš Zeman podepsal zákon zavádějící takzvaný úsporný tarif, který má pomoci domácnostem snížit účty za elektřinu, plyn i teplo. Uvedl to jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Podle zdrojů Hospodářských novin se ale vládní pomoc lidem s vysokými účty za plyn přesune až do příštího roku. Letos na podzim vláda pošle lidem jen asi deset miliard korun a pravděpodobně jen na zvýšené náklady za elektřinu.

Přečíst článek
Reklama

News box

Ve společnosti Xioxio Richarda Watzkeho dnes ráno zasahovala policie 👮. Firma zabývající se prodejem virtuálních tokenů byla už v minulosti spojována s praktikami Ponziho schématu. Představitel společnosti Richard Watzke a jeho společník Henry Ertner jsou ve vazbě. S informací přišel Týdeník Euro.
Společnost Innogy od ledna zvýší necelé desetině svých zákazníků ceny elektřiny . Tato část klientů tak bude od přelomu roku platit vládou zastropované ceny elektřiny, běžná domácnost si proti současnosti připlatí asi 500 korun měsíčně. Zákazníků s fixovanou cenou, kterých je většina, se zvýšení nedotkne. Ceny plynu 🔥 společnost nemění . Firma je s asi 600 tisíci odběrateli čtvrtým největším dodavatelem elektřiny v Česku. Ceny energií zdražují od příštího roku i ostatní dodavatelé.
Česko i Německo přistoupilo od příštího roku k zastropování cen energií , jejich koncepce jsou však odlišné. Zatímco český systém cenových stropů omezí náklady na energie hlavně domácnostem, v Německu by měl z opatření těžit více průmysl. Česko navíc na rozdíl od Německa a dalších okolních zemí zastropování nelimituje spotřebou. Vyplývá to z komentářů analytiků, které oslovila ČTK.
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v listopadu zpomalilo na 🔟 procent z říjnové hodnoty 🔟,4️⃣ procenta. Vyplývá to z předběžných údajů, které zveřejnil spolkový statistický úřad 🏢. Ten také uvedl, že kvůli vysoké inflaci se zaměstnanci v Německu musejí už čtvrtým čtvrtletím v řadě smířit s reálným poklesem výdělků.
V takzvané energetické ⚡ chudobě 💸 bylo už před zdražováním a začátkem energetické krize zhruba 900 tisíc lidí z půl milionu domácností. Nemohli si dovolit dostatečně topit, za energie vydávali velkou část svých peněz či na nich dlužili a zároveň měli podprůměrný příjem. V těchto rodinách žila desetina českých dětí, ukázala nová studie.
Nadnárodní tabákový gigant Philip Morris International, který vyrábí například cigarety Marlboro 🚬, získal ve švédské společnosti Swedish Match více než 90 procent akcií 📈. Philip Morris nyní hodlá takzvaně vytěsnit menšinové akcionáře a stáhnout švédský podnik z burzy. Informovala o tom agentura Reuters. Číst více
Nadnárodní provozovatel loterií 🎰 Allwyn, který patří do skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka, ve třetím čtvrtletí zvýšil provozní zisk (EBITDA) o 12 procent na 314,5 milionu eur 💶 (zhruba 7,7 miliardy korun). Firma oznámila, že vV samotné ČR se zisk zvýšil o 32 procent na 31,9 milionu eur. Číst více

Energetická skupina Sev.en Energy podnikatele Pavla Tykače koupila stoprocentní podíl ve společnosti Silo Transport, která zpracovává a prodává vedlejší energetické produkty. Hodnotu akvizice nezveřejnila. Firma Silo Transport, jejíž tržby nyní přesahují 1️⃣0️⃣0️⃣ milionů korun za rok, se zaměřuje na odkup vedlejších energetických produktů, zejména popílků, strusky či energosádrovce. Ty dále prodává nebo upravuje do certifikovaných výrobků a součástí stavebních materiálů. 

Číst více
Singapurský parlament zrušil zákon z koloniálního období, který označoval pohlavní styk mezi homosexuály za trestný čin. Diskriminační zákon, jehož porušení mohlo být trestáno až 2️⃣ roky vězení, nebyl již delší dobu v zemi uplatňován, napsala agentura AFP.
Česko nyní prochází nejprudším propadem reálných mezd ze zemí OECD i v dosavadní samostatné historii. K udržení loňské životní úrovně bude letos Čechům chybět zhruba 170 miliard korun. Vyplývá to z analýzy společnosti Cyrrus. Reálné mzdy podle analytika Cyrrus Víta Hradila ve třetím čtvrtletí klesly o 8,9 procenta, za celý rok to bude o 8,3 procenta. Důvodem je vysoká inflace.
Reklama
Reklama
Doporučujeme