Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

volby - informace o tématu

Trump může být žalován za podněcování k útoku na Kapitol

Donald Trump nemá imunitu vůči trestním obviněním za kroky, které podnikl jako prezident, rozhodla v pátek ve Washingtonu federální soudkyně, píší agentury AP a Reuters. Soudkyně tak odmítla požadavek Trumpova týmu, aby se soud nezabýval jeho obviněním ze spiknutí s cílem zvrátit volební prohru v roce 2020. Trumpa tehdy v prezidentských volbách porazil Joe Biden.

Přečíst článek
Ve volbách vyhrál Wilders, najít partnery ale nebude snadné, míní experti

Timmermans ostrouhal. Volby v Nizozemsku vyhrála krajně pravicová Strana pro svobodu Geerta Wilderse

Přečíst článek
Pedro Sanchéz

Karel Pučelík: Sanchéz znovu premiérem. Je „Orbánem z jihu“ nebo zachráncem před populismem?

Staronový španělský premiér Pedro Sanchéz si k funkci pomohl dohodou s katalánskými (i jinými) separatisty. Konzervativní opozice je konsternována, lídra socialistů srovnává s Orbánem a žaluje na něho i v Bruselu.

Přečíst článek
Příprava krajských a senátních voleb v Jihlavě

David Ondráčka: Krajské volby, rutina, nezájem a občas 15 sekund ostudy

Už za 11 měsíců nás čekají krajské volby. Jak kraje vlastně fungují, co o nich víme a zajímá to někoho? Veřejnost obvykle zaujme maximálně zpráva o zatýkání na krajském úřadě kvůli zakázkám, jako teď v Olomouci. Nebo když třeba Babiš bizarně vybere na příštího hejtmana v Ostravě provařeného policajta Tuhého. Anebo když hejtman Vondrák vyhozený po letech z ANO, se obratem dohodne a povede krajskou kandidátku STAN. To je umělé panoptikum naší krajské politiky.

Přečíst článek
Český premiér Petr Fiala

Politický diář Jany Havligerové: Vláda neuhne a průzkumy bere s velkou rezervou

Ministr financí Stanjura je přesvědčený, že i když se zhoršuje ekonomický výhled, průmyslníci žehrají kvůli cenám energií a odbory chystají stávky, je hlavní neuhnout a pokračovat v tom, co pětikoalice začala. Neuhnout by bylo dobré, podstatnější je nezacouvat.

Přečíst článek
Předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš

Kantar: Volby by vyhrálo ANO. TOP 09 a KDU-ČSL by se ani nedostaly do sněmovny

Volby do Poslanecké sněmovny by v říjnu vyhrálo hnutí ANO, získalo by 33 procent hlasů. Druhá by skončila koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) s 21,5 procenta, na třetím místě by se shodným ziskem 10,5 procenta byli Piráti a SPD. Pokud by strany koalice Spolu kandidovaly samostatně, ODS by obdržela 15,5 procenta hlasů a byla by druhá. TOP 09 a KDU-ČSL by skončily pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do Sněmovny. Vyplývá to z volebního modelu agentury Kantar pro Českou televizi (ČT). Průzkum se uskutečnil od 16. října do 3. listopadu a zúčastnila se ho necelá tisícovka lidí.

Přečíst článek
Argentinský ekonom a politik Javier Milei

Karel Pučelík: Argentinská volba mezi „šílencem“ a starými pořádky

Argentinci si v prvním kole nového prezidenta nevybrali. Nyní je čeká nezáviděníhodné dilema. Dotáhne radikál, který se nebrání legalizaci obchodu s tělesnými orgány, až do funkce hlavy státu? Nebo budou pokračovat už tolikrát zdiskreditovaní perónisté?

Přečíst článek

David Ondráčka: Volby se dnes stávají spíš ostudou demokracie než její oslavou

Říká se, že volby jsou esencí demokracie, její oslavou. Ale platí to ještě dnes? Neutěšujeme se tímto klišé o svátku demokracie? Jak to naše demokratické volební divadlo provozujeme? Kde je nějaké skutečné skládání účtů a odpovědností za chyby a minulé kroky? Nepíšu filipiku proti volbám, právě naopak. Jen chci ukázat pár aspektů hry, kterou sledujeme ve všech demokratických zemích, v každých významnějších volbách.

Přečíst článek
Šéf strany PiS Jarosław Kaczyński

Volby v Polsku vyhrála konzervativní strana PiS, vládu však zřejmě nesestaví

Nedělní volby do polského Sejmu vyhrála se ziskem 35,38 procenta hlasů vládnoucí konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS). Druhá je s odstupem necelých pěti procentních bodů proevropská Občanská koalice (KO). Do dolní komory polského parlamentu se dostalo pět politických uskupení. Současná opozice podle serveru Onet.pl získala nadpoloviční většinu poslaneckých mandátů.

Přečíst článek
polský Zlotý

Lukáš Kovanda: Polský zlotý posiluje po volebním triumfu prounijních stran

Polský zlotý dnes výrazně posiluje, proti euru i proti koruně, neboť mezinárodní investoři jsou si jistější volebním triumfem polských prounijních stran. Čechům to ovšem zdražuje nákupy v Polsku, píše ve svém komentáři ekonom Lukáš Kovanda.

Přečíst článek
Šéf Občanské koalice a polský premiér z let 2007 až 2014 Donald Tusk

Donald Tusk vítězem. Proevropská opozice ovládla volby v Polsku

Polská proevropská opozice má podle odhadů výsledků nedělních voleb do Sejmu, dolní komory parlamentu, šanci sestavit vládu. Nejsilnější stranou sice zůstává národně-konzervativní Právo a spravedlnost (PiS), na většinu potřebnou pro sestavení vlády však zřejmě nedosáhne. Účast ve volbách byla nejvyšší od pádu komunismu v roce 1989, uvedla státní volební komise.

Přečíst článek
Jaroslav Kaczyński

Karel Pučelík: Jedovatá kampaň končí. Poláci jdou volit a Tusk větří šanci

Přestože průzkumy předpovídají volební vítězství v Polsku vládnoucímu Právu a spravedlnosti, má opozice v čele s navrátilcem Donaldem Tuskem slušnou šanci národně-konzervativní vládu po osmi letech vystřídat a nasměrovat zemi "prozápadně".

Přečíst článek
Reklama

News box

Společnost DeepMind použila 🤖🤖🤖umělou inteligenci (AI) k navržení struktury více než dvou milionů nových materiálů. Společnost, jež spadá pod Google, to označuje za průlom, který podle ní půjde brzy použít ke zlepšení technologií v reálném světě. Téměř 400 tisíc z navrhovaných materiálů by se v dohledné době mohlo dát vyrobit v laboratorních podmínkách, uvedla společnost v článku, který vyšel v časopise Nature. 
Několik tisíc ⛷️⛷️⛷️lyžařů přijelo o víkendu do Krkonoš v Královéhradeckém kraji na první lyžování nadcházející zimní sezony. Na kvalitně upravených sjezdovkách ve střediscích Špindlerův Mlýn, Černá hora a Malá Úpa měli až přes jeden metr přírodního a technického sněhu. Horská služba dnes v Krkonoších zvýšila lavinové nebezpečí na druhý stupeň z pětibodové škály.
Obchodníkům první adventní víkend vzrostly💸💸💸 tržby ve srovnání s běžnými víkendy, v meziročním srovnání jsou prodeje srovnatelné. Vyplývá to z ankety mezi obchodníky. Lidé podle nich nakupovali suroviny na pečení, adventní kalendáře či sladkosti k blížícímu se svátku Mikuláše. Pod stromeček míří hračky, kosmetické balíčky či dárková balení alkoholu, shodli se.
Světová banka připravuje založení klubu investorů - patnácti států, které "pomohou snížit finanční rizika ekologické transformace" světových ekonomik. "Vytvoření takto zajištěných investičních příležitostí jednak urychlí rozvoj ekologických projektů v rámci ESG, jednak nabídne velkým institucionálním investorům, třeba penzijním fondům jako Black Rock velmi zajímavý prostor pro jejich miliardy," uvedl na fóru agentury Bloomberg při konferenci COP28 prezident Světové banky Ajay Banga.
Amsterodamské letiště Schiphol v neděli zrušilo desítky 🛬🛬🛬příletů a 🛫🛫🛫odletů, včetně spojení s Prahou. Letištní správa reaguje na předpověď počasí, podle které má odpoledne v Nizozemsku napadnout hodně sněhu. Jedno z nejrušnějších letišť v Evropě to uvedlo na svém webu.

Škoda z nedělní🛤️🚂🛤️🚂🛤️srážky dvou nákladních vlaků v České Třebové bude nejméně 150 milionů korun. Při ranní nehodě se zranil strojvůdce, vykolejilo 19 vozů a lokomotiva. Uvedl to generální inspektor Drážní inspekce Jan Kučera. Provoz osobních vlaků v České Třebové ani na hlavním koridoru Praha - Olomouc nehoda neomezila. 

Vláda pravděpodobně zvýší pro příští rok 💰💰💰minimální mzdu o 1600 korun na 18 900 korun. V Otázkách Václava Moravce České televize to řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Druhá varianta předpokládá podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí růst o 2100 korun na 19 400 korun. Cílem je dostat částku do pěti let buď na 45 procent průměrné mzdy, nebo na polovinu průměrné mzdy. Číst více
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pondělí projedná s řediteli zdravotních pojišťoven kroky k růstu mezd a platů ve zdravotnictví. Uvedl to v pořadu Za pět minut dvanáct televize Nova. Po jednání s pojišťovnami se ministr odpoledne sejde se zástupci lékařů, se kterými se chce definitivně dohodnout na navýšení peněz na odměny lékařských i nelékařských pracovníků nemocnic. 
Brněnská společnost S.A.B. Aerospace, která se specializuje na🚀👩🏼‍🚀🛰️ kosmický průmysl, loni zvýšila tržby na 185 milionů korun, což představuje růst o 70 procent. Po ztrátě vykázané v roce 2021 se firma dostala do zisku 8,6 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti zveřejněné ve Sbírce listin.
Největší distributor v zemi společnost ČEZ Distribuce letos ⚡⚡⚡připojila přes 47 800 ☀️fotovoltaických elektráren. Za dosavadní část roku tak téměř zdvojnásobila počet fotovoltaických elektráren ve své síti. Nyní jich má přes 100 tisíc s celkovým výkonem přes 1,8 gigawattu. Loni firma připojila kolem 21 tisíc ařízení. Pokračující velký zájem o připojování hlásí i další distributoři.
Reklama
Reklama
Doporučujeme