Americké akcie jsou předražené. Stejně je kupujte, radí vlivná investorka

Nataliia Lipikhina z J.P. Morgan Private Bank se specializuje na investiční strategie v regionu Evropy, Středního východu a Afriky. I tak v současnosti radí nakupovat zejména americké akcie. „Ano, jsou předražené, a to z pohledu téměř jakékoli metriky. Přesto bych doporučovala mít v amerických aktivech 60 až 70 procent akciového portfolia,“ uvedla v podcastu agentury Bloomberg Merryn Talks Money.
Dubnový propad trhů naznačoval, že investoři přestávají věřit v americký trh. Zatímco v běžných dobách se rozhodovali mezi akciemi, dluhopisy či alespoň dolarem, po vyhlášení recipročních cel amerického prezidenta Donalda Trumpa se řada významných hráčů přesunula do jiných teritorií, zejména do Evropy nebo Japonska.
Následně se situace uklidnila, a i americké akciové indexy jsou již nad úrovní z počátku dubna. Široký index S&P 500 dokonce ve čtvrtek uzavřel na rekordu, když uzavřel na více než 6297 bodech, a v průběhu dne dokonce překonal hranici 6300 bodů.
I přes rekordní úroveň nacenění je nyní stále čas přikupovat akcie. Myslí si to alespoň Nataliia Lipikhina, šéfka investiční strategie EMEA v J.P. Morgan Private Bank, která v podcastu agentury Bloomberg Merryn Talks Money doporučuje stále se zaměřit na americké akcie. „Pořád má smysl mít nainvestováno do S&P 500,“ uvedla.
Kybernetické útoky zesilují. A ačkoli jejich počet v posledních měsících mírně klesá, jsou daleko sofistikovanější, cílenější, potenciálně ničivější. I proto firmy i instituce nesmí podcenit tyto hrozby a hledat co nejlepší zabezpečení svých systémů. Jednou ze společností, které se daří nabízet top produkt globálním firmám, je Cato Networks, kterou založil úspěšný podnikatel a investor Shlomo Kramer. Společnost nyní rozšiřuje své vývojové centrum v Praze. „Našli jsme zde odborníky potřebných kvalit. Navíc Čechy s Izraelci spojuje i podobná mentalita,“ říká podnikatel v rozhovoru pro newstream.cz.
Shlomo Kramer: Z Prahy se stává Silicon Valley střední Evropy
Leaders
V Evropě má cenu obrana a průmysl
Důvodů je podle ní celá řada, a to přesto, že si uvědomuje vysokou míru nacenění akcií. „Ano, ty akcie jsou velmi drahé, ať už použijeme jakoukoli metriku,“ přiznává Lipikhina. „Ale k důvodům pro další investice je například stále vyšší adopce umělé inteligence, rostoucí efektivita a z ní plynoucí vyšší marže,“ vysvětluje investorka. Celkově tak podle ní má smysl mít v amerických akciích investováno 60 až 70 procent akciového portfolia.
„Pro další investice má smysl se podívat do Evropy, kde jde zejména o průmysl a obranu, dále Indii, hedgeové fondy, infrastrukturu a zlato,“ dodala investorka z privátního bankovnictví J.P. Morgan.
Evropská komise chce dramaticky navýšit svůj vlastní příjem z peněz občanů EU – o více než 1000 miliard korun ročně. Chystá totiž nové celounijní daně a odvody, a chce si také brát více peněz z dosavadních příjmů států, třeba z povolenek či z tabáku; pro občany EU jde o další zdražování.
Patero nových daní a odvodů. Čím EU políčila na naše peněženky v předloze nového rozpočtu?
Money
Že se nyní americký prezident stará o to, jaký typ cukru bude v kole, je klasické vrtěti psem. Ale on sám přesně ví, na koho a proč tím cílí.
Tereza Zavadilová: Trump řeší, jaký cukr bude v coca-cole. A ví přesně proč
Názory