Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Ruské banky přehazují zisky, ale uvnitř to hnije

Logo Sberbanky na její pobočce v Moskvě
profimedia.cz
 ČTK

Ruské banky v červnu zvýšily čistý zisk meziměsíčně o 32,4 procenta na 392 miliard rublů (106 miliard korun). Za celé první pololetí vydělaly 1,7 bilionu rublů (459 miliard korun), což je zhruba stejně jako ve stejném období loni. S odkazem na sdělení ruské centrální banky to v pátek uvedla agentura Reuters. Zdroje agentury Bloomberg zároveň tvrdí, že ruským bankám přibývá špatných úvěrů.

Ruská ekonomika čelí mnoha sankcím, které na Rusko v minulých letech uvalily západní státy za jeho vojenskou invazi na Ukrajinu. Centrální banka uvedla, že objem firemních úvěrů se v červnu proti předchozímu měsíci zvýšil o 0,7 procenta.

Největší ruská banka Sberbank na konci června uvedla, že její akcionáři schválili návrh vyplatit z loňského zisku dividendy v rekordním objemu 786,9 miliardy rublů (212,5 miliardy korun). Polovinu této částky získá stát, který je většinovým vlastníkem banky. Sberbank působila přes svou rakouskou součást i v některých evropských zemích včetně Česka, kvůli dopadům sankcí se z nich ale stáhla.

Tikající bomba 

Agentura Bloomberg tento týden uvedla, že vrcholoví manažeři některých velkých ruských bank už mezi sebou diskutovali o možnosti požádat o státní pomoc, pokud se v příštím roce bude nadále zvyšovat objem špatných úvěrů.

Nejméně ve třech ruských finančních ústavech, které centrální banka označila za systémově důležité, už manažeři zvažovali možnost, že by v příštích 12 měsících mohli být nuceni svou banku rekapitalizovat. Agentura Bloomberg se odkazuje na současné i bývalé úředníky a rovněž na dokumenty, které prostudovala. Lidem, s nimiž hovořila, slíbila zachování anonymity, aby mohli promluvit o neveřejných záležitostech.

Šéfové ruských bank interně diskutovali například o tom, jak by v případě potřeby nastolili možnost záchranného balíčku u centrální banky. K tomuto scénáři dochází proto, že jejich hodnocení kvality úvěrových portfolií je podle zdrojů i podle prostudovaných dokumentů mnohem horší, než ukazují oficiální údaje.

Rusko zahájilo vojenskou invazi na Ukrajinu v únoru 2022. Od té doby západní státy zavedly sérii protiruských sankcí, naposledy dnes (v pátek) Evropská unie přijala osmnáctý sankční balíček. Nová opatření míří hlavně na energetický a bankovní sektor. Ruská vláda i zdroje z obchodních kruhů ale dopady nových sankcí bagatelizují, píše Reuters.

Trump: Chci zastavit zabíjení. Pokud nebude na mír, bude Rusko čelit sankčnímu peklu

Americké zbraně jsou již na cestě na Ukrajinu. V úterý večer místního času (v noci na dnešek SELČ) to podle agentury Reuters prohlásil prezident Spojených států Donald Trump. Řekl také, že za všechny americké zbraně zaplatí Severoatlantická aliance a že USA na Ukrajinu nevyšlou žádné vojáky. Ukrajina od února 2022 vzdoruje ruské invazi. Trump se v posledních měsících snažil zprostředkovat zastavení bojů a mírová jednání. Zatímco Ukrajina s bezpodmínečným příměřím opakovaně souhlasila, Rusko na tento americký návrh nepřistoupilo.

Přečíst článek

Český prezident Petr Pavel

Petr Pavel pro Die Welt: Až opravdu tvrdé sankce přinutí Putina jednat o míru

Na ruskou hybridní válku by Evropa měla reagovat přímým a upřímným jednáním s Ruskem o bezpečnosti v Evropě. V rozhovoru, který ve středu zveřejnil deník Die Welt, to řekl český prezident Petr Pavel. Západ má podle něj nástroje, jak přinutit Rusko k jednání o míru na Ukrajině, musí ale pokračovat ve vojenské podpoře Kyjeva a přitvrdit v ekonomických sankcích vůči Moskvě. V rozhovoru prezident Pavel, který je dnes na jednodenní návštěvě Německa, kritizoval také kontroly na vnitřních hranicích EU.

Přečíst článek

Logo Sberbanky na její pobočce v ruském Petrohradě.

Účet u Sberbank si loni otevřelo o 50 procent více čínských firem

U Sberbank si loni otevřelo účet o 50 procent více čínských malých a středních firem. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedl první náměstek ředitele největší ruské banky Alexandr Veďachin.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Ministr Dvořák: Zelenskyj měl pravdu. I české firmy protiruské sankce obcházejí

Ministr Dvořák: Zelenskyj měl pravdu. I české firmy protiruské sankce obcházejí

Přečíst článek
Doporučujeme