Reklama

Ukrajina osela o pětinu méně hektarů pole než loni. Očekává problémy s vývozem úrody kvůli válce

pole na Ukrajině, setí
ČTK

Ukrajina zatím osela jarními plodinami sedm milionů hektarů, což je o 25 až 30 procent méně než loni. Informoval o tom ukrajinský ministr zemědělství Mykola Solskyj. Země podle něj navzdory ruské invazi v dubnu vyvezla více než jeden milion tun obilí. Ukrajina byla v loňském roce čtvrtým největším světovým vývozcem kukuřice a šestým největším vývozcem pšenice.

Reklama

Solskyj také zdůraznil význam vývozu ukrajinského obilí přes Rumunsko, když ukrajinské přístavy blokuje Rusko. Export touto cestou se podle něj může za dva měsíce zkomplikovat kvůli vývozu nové úrody pšenice z Rumunska a Bulharska. Za alternativní cestu označil přístavy v Pobaltí.

„Setba pokračuje navzdory potížím spojeným především s logistikou,“ řekl Solskyj na tiskové konferenci. Dodal, že letošní osev nebyl tak kvalitní jako ten loňský a že se zmenšila osevní plocha kukuřice.

Na Ukrajině teď kvůli blokádě černomořských přístavů a problémům s infrastrukturou uvázlo téměř 25 milionů tun obilí, uvedl minulý týden zástupce Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Exportovatelný přebytek nyní podle ukrajinských úřadů činí 12 milionů tun obilí. Plná sila by mohla mít za následek nedostatek místa ve skladech během sklizně v červenci a srpnu, upozorňují analytici.

Ukrajinské farmy čelí přeplněným silám, protože v důsledku ruské invaze se výrazně omezila možnost exportovat obilí do zahraničí.

Sila na Ukrajině jsou plná obilí, není jak jej kvůli válce odvézt. Část úrody zůstane ladem

Potravinářské firmy v Evropě i jinde s napětím čekají na vývoj na Ukrajině, neboť kvůli dvouměsíční ruské invazi stouply ceny obilí na dvojnásobek i více a růst se jen tak nezastaví. Nastala ovšem absurdní situace – podle ukrajinské společnosti UkrAgroConsult jsou v současné chvíli ukrajinská sila přeplněna obilím, protože kvůli zničené infrastruktuře a zavřeným ukrajinským přístavům jej není jak exportovat do zahraničí, píše agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Solskyj zopakoval tvrzení, že Rusko Ukrajině během invaze krade obilí. Moskva to odmítá.

Reklama

Podle původního pesimistického odhadu ukrajinského ministerstva zemědělství by letos mohlo být v zemi oseto 70 procent celkové osevní plochy.

Poradenská společnost APK-Inform na konci března odhadla, že vývoz obilovin z Ukrajiny by od července do června v sezoně 2022 až 2023 mohl klesnout o 32 procent a činit méně než 30 milionů tun. Z toho by deset milionů tun činila pšenice a 19 milionů tun kukuřice.

Pšenice, ilustrační foto

Boj o české obilí. Zakažte vývoz, volají potravináři. Stát je proti

Dvojnásobný i výraznější nárůst cen obilí proti sobě postavil tuzemské producenty potravin a stát. Skupování obilí a budoucí úrody zahraničními nákupčími za přemrštěné ceny je trnem v oku některým tuzemským výrobcům, kteří musí zvýšené ceny promítnout do svých cen a přispět tak k razantnímu růstu cen potravin. Volají proto po zákazu vývozu, jak už učinila kvůli válečnému konfliktu Ukrajina. Zatím ale mají smůlu – ministerstvo zemědělství je proti.

Přečíst článek

Ceny potravin žene nahoru i stoupající cena obilí ve světě.

Tohle bude bolet. Ceny potravin rostou kvůli válce nejrychleji v historii

Globální ceny potravin rostly již před začátkem války na Ukrajině. V březnu ale jejich růst nabral dramatické tempo a jídlo v průměru zdražilo o 13 procent. Jen za poslední dva roky však nárůst představuje 75 procent.

Přečíst článek

 

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme