Reklama

obilí - informace o tématu

Oděsa, nákladní loď s obilím

Obilnou dohodu se podařilo prodloužit o 120 dnů, uvedl Kyjev. Moskva tvrdí, že jen o 60

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ohlásil pokračování dohody umožňující vývoz zemědělských produktů z ukrajinských přístavů přes Černé moře. Erdogan neupřesnil, o kolik dnů je dohoda s Ruskem a Ukrajinou prodloužena, ale podle ukrajinského ministra infrastruktury Oleksandra Kubrakova jde o 120 dnů. Prodloužení dohody mezitím potvrdil mluvčí OSN, ale ani on neupřesnil, o kolik dnů. Moskva trvá na tom, že dohoda bude platit jen dalších 60 dnů.

Přečíst článek

Putin opět zkouší vyhladovět svět. Vinu svádí na Kyjev

Rusko po sobotních útocích na lodě na Krymu pozastavuje svoji účast na dohodě o vývozu zemědělských produktů z ukrajinských přístavů, kterou zprostředkovala OSN. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na prohlášení ruského ministerstva obrany. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba napsal, že Moskva používá falešnou záminku k zablokování obilného koridoru.

Přečíst článek
Oděsa, nákladní loď s obilím

Svět si oddechl. Ukrajina i v době války sklízí a vyváží obilí

Z ukrajinských přístavů u Černého moře ve čtvrtek vyplulo hned 11 lodí se 178 tisíci tunami zemědělských výrobků na palubě. Lodě s nákladem pšenice, kukuřice, ječmene, hrachu a slunečnicového oleje plují do Turecka, Rumunska, Řecka, Izraele a Alžírska, napsala na svém ruskojazyčném webu stanice BBC s odvoláním na ukrajinská média a společné koordinační středisko.

Přečíst článek
Oděsa, nákladní loď s obilím

Rusové vyvezli z Ukrajiny obilí za půl miliardy dolarů. Zločin, míní experti

Rusko na Ukrajině ukradlo obilí nejméně za 530 milionů dolarů (asi 13 miliard korun). Zjistila to agentura AP při společném vyšetřování s investigativním projektem Frontline americké stanice PBS. Ze satelitních snímků a dat z námořních radiových transpondérů podle AP vyplývá, že přes 30 lodí podniklo více než 50 plaveb, při nichž přepravilo obilí z Ruskem obsazených územích na Ukrajině do přístavů v Turecku, Sýrii, Libanonu a dalších zemí.

Přečíst článek
pšenice, pšeničné pole (ilustrační foto)

Rusové čekají rekordní úrodu pšenice. Hladovějící svět má ale smůlu – na export obilí nepůjde

Zatímco svět a zejména rozvojové země bojují s nedostatkem obilí a jeho vysokými cenami, Rusko se dostává do opačné situace. Podle odhadů tamní poradenské firmy SovEcon letos dosáhne úroda pšenice rekordních 100 milionů tun. Jenže kvůli potížím s exportem – na který se u obilí sankce nevztahují, ale mnohé země se přesto obávají s Ruskem kvůli jeho invazi na Ukrajinu obchodovat – se obilí hromadí v Rusku a na vývoz zatím čeká, napsala agentura Bloomberg.

Přečíst článek
Pšeničný klas

Pšenice zlevňuje. Dolů ji táhnou obavy z recese

Pšenice zlevňuje. Její cena se dostala blízko předválečné úrovně. Pomohlo otevření ukrajinských přístavů a strach z globální recese.

Přečíst článek
Oděsa, nákladní loď s obilím

Světové ceny potravin opět klesly. Pomohlo otevření ukrajinských přístavů

Světové ceny potravin v srpnu pátý měsíc po sobě klesly, jejich index se tak ještě více vzdálil rekordu ze začátku roku. Obnovení vývozu obilí z ukrajinských přístavů navíc přispělo ke zlepšení vyhlídek na zásobování. Uvedla to Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Přečíst článek
Kombajn, ilustrační foto

Letošní sklizeň je o něco nižší než loni, ceny obilovin výrazně neklesnou

Letošní žně jsou v České republice u konce, k 25. srpnu zemědělci sklidili 99,63 procenta obilovin a 99,99 procenta řepky. Sklizeň letos výrazně urychlilo sucho, loni bylo touto dobou sklizeno 76 procent obilovin a 95 procent řepky. Na agrosalonu Země živitelka to uvedli ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) a prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Přečíst článek
Loď Razoni s kukuřicí z Ukrajiny

Pohřešovaná loď s kukuřicí z Ukrajiny zakotvila v Sýrii, s níž Kyjev přerušil styky

Loď Razoni s několikrát přeprodaným nákladem kukuřice, která vyplula z Ukrajiny jako první plavidlo po začátku ruské invaze v zemi, zakotvila v syrském přístavu Tartús. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zdroj z lodní dopravy a satelitní údaje. Poloha plavidla nebyla v posledních dnech jasná, protože posádka plavidla podle agentury AP vypnula monitorovací zařízení.

Přečíst článek
Pšenice, ilustrační foto

Zemědělci mají dobrý rok, sklizeň je nadprůměrná. Pečivo ale nezlevní

Zemědělci z různých koutů republiky se letos shodují: sklizně běží rychleji, skončí dříve než loni. S tím, jak léto postupuje, jsou přitom stále více a více optimističtí ve svém odhadu úrovně letošní celkové sklizně. Potvrzují to i data ČSÚ.

Přečíst článek
Loď Razoni s ukrajinským obilím proplouvá Bosporskou úžinou v Instanbulu. Její náklad ale příjemce z Libanonu odmítl.

Ukrajinské obilí už je na cestě. Afrika ale bude dál hladovět

Z ukrajinských přístavů po měsících ruské blokády vyrazily první lodě s vytouženým obilím. Svět si od toho sliboval nižší tlak na rapidně rostoucí ceny potravin ve světě a pomoc pro země potýkající se s hladem. Jenže ani jedna z deseti lodí nesměřuje do Jemenu, Somálska či Etiopie a v Libanonu dokonce zásilku vytouženého obilí odmítli s tím, že přišla s pětiměsíčním zpožděním, napsal deník The New York Times.

Přečíst článek
Reklama

News box

Ukrajinští🟦🟨 obránci za uplynulý den odrazili 7️⃣9️⃣ útoků ruských invazních sil🚀, které své hlavní úsilí nadále soustředí na ofenzivní operace ve směru na ukrajinská města Lyman, Bachmut, Avdijivku, Marjinku a Šachtarske. Ve své pravidelné ranní operační zprávě to uvedl ukrajinský generální štáb. Server Ukrajinska pravda ráno informoval o ruském nočním útoku pomocí dronů Šáhed-136 íránské výroby na město Kryvyj Rih. Podle dosavadních informací nejsou hlášeny žádné oběti.

Teologická fakulta Helsinské univerzity udělí čestný doktorát dvacetileté švédské ekologické🌱 aktivistce Gretě Thunbergové. Informovala o tom agentura DPA. Ceremoniál se uskuteční 9. června. Thunbergová již v roce 2019 dostala čestný doktorát na univerzitě v belgickém Monsu. V prosinci 2019 ji časopis Time vyhlásil osobností roku, byla zmiňována i mezi adepty na Nobelovu cenu za mír🕊.

Číst více

Američtí vyšetřovatelé obvinili někdejšího šéfa kryptoměnové společnosti Terrraform Labs To Kwona z několika podvodů. Informuje o tom agentura Reuters, podle níž byl obsah obvinění zveřejněn jen několik hodin poté, co Jihokorejce zatkla policie👮 v Černé Hoře. Předtím se několik měsíců skrýval. Kwon a jeho singapurská společnost Terrraform Labs vytvořili tokeny terraUSD a luna, které loni v květnu zkrachovaly. Odhaduje se, že tento kolaps stál investory více než 4️⃣0️⃣ miliard dolarů (skoro 892 miliard korun).

Číst více

Policie👮 v Černé Hoře zatkla někdejšího šéfa kryptoměnové společnosti Terrraform Labs To Kwona, který je podezřelý z miliardového podvodu. Oznámil to černohorský ministr vnitra Filip Adžić, podle nějž se nyní čeká na oficiální potvrzení totožnosti zatčeného. "Bývalý 'král kryptoměn', který stojí za ztrátami přes 4️⃣0️⃣ miliard dolarů, byl zatčen na podgorickém letišti✈ s falešnými doklady. Zatykač na něj vydala Jižní Korea, USA a Singapur," napsal Adžić s tím, že Kwon patří k nejhledanějším osobám na světě.

Číst více

Americké akcie ve čtvrtek mírně posílily. Investory uklidnilo ujištění americké ministryně financí💰 Janet Yellenové, že budou přijata opatření k zajištění bezpečnosti vkladů Američanů. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, stoupl o 0,23 procenta a zakončil obchodování na 32 105,25 bodu. Širší index S&P 500 si připsal 0,30 procenta na 3948,72 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, stoupl o 1,01 procenta na 11 787,40 bodu.

Evropská unie by měla usnadnit povolování ekologicky🌱 čistých a digitálních projektů a investovat do snížení své závislosti na zdrojích z Číny a dalších mimoevropských zemí. Na závěr prvního dne summitu se na tom shodli prezidenti a premiéři unijních států v debatě o posílení💪 jednotného trhu a konkurenceschopnosti evropské ekonomiky v době mohutných státních subvencí Spojených států a Číny.
Reklama
Reklama
Doporučujeme