Reklama

Překvapení: Ceny amerických nemovitostí klesají. Poprvé po deseti letech. Češi si ještě počkají

Nemovitosti v Kalifornii
iStock
Stanislav Šulc

Deset let. Tak dlouho trvala růstová fáze amerického nemovitostního trhu. Ta je však nyní u konce, ukazují data agentury Bloomberg, podle nichž index cen amerických nemovitostí v červenci poprvé od března roku 2012 poklesl. Sice mírně, ale jde o zásadní novinku, která může značit změnu trendu ve vyspělém světě.

Reklama

Dopady zvyšování cen americké centrální banky jsou drtivější, než se na první pohled může zdát. Obětí nejsou jen růstové akcie a většina hlavních akciových indexů. V důsledku rostoucích sazeb a z nich plynoucích prodražujících se úvěrů ale v Americe zamrznul rostoucí trh s nemovitostmi.

„Červencová data z nemovitostního trhu ukazují první propad po dekádě neustálého růstu. Index S&P CoreLogic Case-Shiller zohledňující pohyb cen ve dvacítce největších amerických měst poklesl meziměsíčně o 0,44 procenta. K propadu došlo poprvé od března roku 2012, býčí trh je tak u konce,“ uvedl Prashant Gopal z Bloombergu. „Největší propady přitom zažilo západní pobřeží, konkrétně San Francisco (minus 3,6 procenta), Seattle (pokles o 2,5 procenta) a San Diego (propad o dvě procenta),“ dodal Gopal.

UDI event

Byty v Česku jen tak nezlevní. Tedy alespoň ne ty nové

Zástupci měst, developerů, ekonomové i právníci se zúčastnili první snídaně Realitního Clubu, kterou uspořádal server newstream.cz. Hlavní otázkou bylo, jak moc se na vysokých cenách realit podepisuje zamrzlé stavební řízení. „Dokud se stavební řízení neodblokuje, ceny jistě neklesnou. A to navzdory tomu, že stavební materiály již skutečně zlevňují,“ vysvětlila Marcela Fialková z developerské společnosti UDI, která se i kvůli zdlouhavému stavebnímu řízení v Česku čím dál více orientuje na zahraniční trhy. 

Přečíst článek

„Ochlazení přišlo náhle a razantně,“ komentoval situaci hlavní ekonom Amherst Pierpoint Stephen Stanley. Ochlazení totiž nastalo po dvou letech hysterického skupování nemovitostí, k němuž došlo během pandemie. Opačná situace pak panuje na americkém jihu, kde se prodává až o 30 procent více nemovitostí než před rokem.

Poptávka po nemovitostech zkolabovala

Ceny amerických nemovitostí však zůstávají vysoké. Meziroční srovnání indexu S&P CoreLogic Case-Shiller za červenec ukazuje, že reality v USA podražily v průměru o 15 procent. Nicméně i to již naznačuje ochlazování poptávky, protože ještě dubnová data naznačují růst o více než 18 procent, uvádí Bloomberg.

Reklama

video

Co brání masivnější výstavbě v ČR? Odpovídali experti v Realitním Clubu

Česká republika má složitý a nejasný stavební zákon, který dává prostor nekonečným možnostem výkladu a obcházení. Důsledek? V délce stavebního řízení jsme na chvostu světového žebříčku. Proč u nás trvá schválení bytové výstavby deset let? Co by měla zlepšit samospráva, a jaký podíl na tomto děsivém stavu má státní správa? To byla témata pro expertní debatu v rámci prvního setkání Realitního Clubu, které spolu s partnery ve středu 21. září v hotelu Courtyard by Marriot uspořádal server Newstream. Celý záznam z akce můžete sledovat v úvodu článku. 

Přečíst článek

Na dynamickém americkém nemovitostním trhu se tak rychle projevily dopady růstu sazeb Fedu. Ten své základní sazby zvyšuje od jara a minulý týden je opět zvýšil o 0,75 procentního bodu. V důsledku toho poptávka po zvláště dražších nemovitostech takřka zkolabovala.

Oproti šílenému skupování nemovitostí během pandemie, kdy se na trhu neohřálo nic téměř ani hodinu, jsou nyní lhůty na prodej výrazně dlouhé. Nicméně možná i to se změní – na trh totiž bude přicházet stále méně a méně nových nemovitostí,“ dodává Gopal z Bloombergu.

Situace jako v Česku?

Podobná situace přitom v současnosti panuje na tuzemském realitním trhu. Podle developerů, kteří vystoupili v podcastu Realitní Club, se v Česku v současnosti sice staví nedostatek nových nemovitostí, ale zároveň výrazně ubylo kupujících.

Dušan Kunovský, Central Group

Kunovský v podcastu Realitní Club: Investoři dnes už ani nechtějí byty pronajímat

Ceny nemovitostí, zastavené projekty, brutální odliv klientů, ale i neúměrně dlouhé stavební řízení. Nejen tato témata probírali moderátoři Petra Jansová a Dalibor Martínek v dalším podcastu Realitní Club s největším tuzemským developerem, zakladatelem a vlastníkem společnosti Central Group Dušanem Kunovským. 

Přečíst článek

„Před růstem úrokových sazeb představovali hypotékáři zhruba polovinu všech kupujících. Zbytek byli dílem investoři kupující byty na pronájem a lidé, kteří nemovitosti vnímají jako uchování hodnoty majetku. V současnosti hypotékáři na trhu takřka nejsou. Ale protože je bytů málo, i tak se prodá vlastně vše, co se na trhu objeví,“ uvádí například Dušan Kunovský, majitel Central Groupu.

I proto se většina odborníků na tuzemský realitní trh shoduje, že ceny nemovitostí výrazněji neklesnou. A když, půjde spíše o druhořadé nemovitosti v horších lokalitách. I u nich to ale bude pokles maximálně v řádu jednotek procent.

Sledujte dění na nemovitostním trhu. Sledujte Realitní Club

Ondřej Boháč, šéf IPRu

Ondřej Boháč v podcastu Realitní Club: Česko je takový Hobitín uprostřed Evropy. Žijeme si zde vlastním tempem

„Česko vypadlo z infrastrukturní mapy Evropy. Z Berlína do Vídně se jezdí okolo, cestou o několik set kilometrů delší, přesto o několik hodin kratší. To si skutečně musíte klást otázku, jestli to tady děláme správně,“ říká ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřej Boháč v dalším díle podcastové série Realitní Club. 

Přečíst článek

Petr Hlaváček, Dalibor Martínek a Petra Jansová

Petr Hlaváček v podcastu Realitní Club: Ne všichni developeři umějí stavět. Tlačí jen zisk

Toho, že možná v blížících se komunálních volbách neuspěje, se pražský radní pro územní rozvoj za TOP 09 a nynější lídr pražské kandidátky STAN Petr Hlaváček nebojí. Má údajně spoustu možností. Neobává se ani o kontinuitu projektů, které započal, ať už jde o Vltavskou filharmonii, Pražský okruh nebo výstavbu pod taktovkou Pražské developerské společnosti. Co by ale Praha podle něj potřebovala, je efektivní státní správa.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Takto bude vypadat resort Mandré na Pagu.

Další český developer se vrhá na rezidenční výstavbu v Bělehradu a Záhřebu

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme