Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde
Stanislav  Šulc

Stanislav Šulc

Tvůrce obsahů na newstream.cz. stanislav.sulc@newstream.cz

články autora

Milan Knížák na zahájení výstavy v DSC Gallery

Milan Knížák ukázal nová díla v DSC Gallery. Pořád na to má

Displeje mobilních telefonů zakomponované do figurálních maleb, provokativní nápisy, odkazy na superhrdiny. I to najdou návštěvníci DSC Gallery v nejnovější tvorbě nestora českého výtvarného umění Milana Knížáka. Galerie novinky ukazuje v kontextu celoživotní Knížákovy tvorby. Výsledkem je zajímavá zpráva o vývoji umělce, který je žijící legendou.

Přečíst článek
V devadesátkách se ekonomická debata vedla o daních, dneska o dotacích. To není normální ekonomika, říká Lubomír Lízal, bývalý člen rady ČNB a exředitel Expobank CZ.

Lubomír Lízal: V devadesátkách se ekonomická debata vedla o daních, dneska o dotacích. To není normální ekonomika

Sedmiprocentní sazby tu budou déle, než si všichni myslí. To prohlásil renomovaný ekonom a bývalý člen rady České národní banky Lubomír Lízal v rozhovoru pro Newstream letos v březnu. A čas mu dává zapravdu, ačkoli mnozí čekali, že sazby klesnou ještě letos. „Politicky i ekonomicky je nejlevnější počkat, co nastane v lednu. Do té doby se nejspíš nic nestane,“ myslí si Lízal. ČNB přitom právě dnes bude jednat o nastavení sazeb.

Přečíst článek
Elon Musk hýbe světem

Kniha o Muskovi vyjde česky již za pár týdnů. Na vánoční trh přijdou desítky tisíc kusů

Je Elon Musk šílenec, nebo génius? Jaká je jeho role v rusko-ukrajinském konfliktu? Zabránil jaderné katastrofě, nebo podrazil ukrajinské snahy o protiofenzivu? A jak se na jeho zrání podepsalo drsné dětství v Jihoafrické republice a vztahy s komplikovaným otcem? Odpovědi nabízí mimořádná biografie jedné z nejvlivnějších osobností současnosti z pera renomovaného Waltera Isaacsona. Knihu v češtině již za pár týdnů na předvánoční trh uvede nakladatelství Práh.

Přečíst článek
Fabrice Biundo

Tech guru Fabrice Biundo: České firmy si umělou inteligenci teprve osahávají. Investice budou obří

Dlouhá léta se Fabrice Biundo pohyboval v českém mediálním prostředí. Podílel se na uvedení značky Vogue na český trh, poté se ale rozhodl naplno věnovat své opravdové vášni – kreativitě, technologiím, inovacím. Nastoupil do společnosti Yord, která se chce stát jedním z lídrů vývoje v segmentu rozšířené reality. A v současnosti je vizionář Fabrice kreativním konzultantem v oblasti umělé inteligence. „České společnosti jsou v tuto chvíli v ‚edukační fázi‘. Takže se hodně rychle učí spřátelit se s možnostmi a výhodami AI. Tomu odpovídají i nižší investice, které zatím nejsou srovnatelné s USA a nadnárodními korporacemi. Ale přeci jen už tu investice jsou.“

Přečíst článek
Digitální umění se představuje v Praze

Vidět hudbu, slyšet barvy. Světové digitální umění se představuje v Praze

Výprava do neprobádaného světa připomínající počítačovou hru, která se neustále vytváří, plně digitální tanečník nebo trojrozměrné skulptury, které vidíte jen pomocí fotoaparátu svého mobilního telefonu. To je část děl unikátní výstavy nazvané Synesthetic Immersion, která v sídle KKCG na Bořislavce představuje díla z digitální sbírky OxCollection. Výstava vyvrcholí v průběhu Signal Festivalu v polovině října.

Přečíst článek
Nové Apple Watch Ultra 2

FOTOGALERIE: Čerstvě vytažené z krabice. Podívejte se, jak vypadá nový iPhone či uhlíkově neutrální hodinky Ultra 2

Apple se zavázal, že do roku 2030 budou všechny jeho produkty takzvaně uhlíkově neutrální. Dosáhnout toho chce důsledným využíváním šetrných materiálů, recyklací, využíváním zelené energie a také velkými investicemi do zelených offsetů. Vlajkovou lodí tohoto přístupu se staly nejnovější hodinky Apple Watch Ultra 2 z titanu. Podívejte se, jak vypadají. A také jak vypadá nový iPhone 15 Plus.

Přečíst článek
Šéf Galerie Kodl Martin Kodl

Martin Kodl: Je to paradox, ale největší růst trhu s uměním u nás nastartovala krize v roce 2008

Pokračovatel rodinné tradice. Martin Kodl je šéfem Galerie Kodl, která je nejúspěšnější aukční síní u nás. Za posledních třicet let se právě zde prodala umělecká díla za takřka dvanáct miliard korun. Na jarní aukci v roce 2022 byl prodán nejdražší obraz v historii České republiky „Staropražský motiv“ Bohumila Kubišty, který byl vydražený za 123,6 milionů korun, tato aukce je navíc komerčně nejúspěšnější tuzemskou aukcí v historii. „Nic zásadního neměníme. V kanceláři mám bustu svého dědy, který na mě ‚dohlíží‘, abych se pořád choval stejně, tedy slušně a seriózně,“ říká Martin Kodl. Přinášíme ochutnávku z velkého rozhovoru s Martinem Kodlem z magazínu Newstream CLUB.

Přečíst článek
Bývalý viceguvernér ČNB Marek Mora bude od dubna náměstkem ministra financí Zbyňka Stanjury

Marek Mora: Jih Evropy příští rok překvapí rychlým snížením zadlužení. Česku naopak poroste

Česká republika sice momentálně stále má velmi nízký podíl dluhu na HDP, zejména v kontextu eurozóny. V příštím roce se ale může situace dramaticky změnit, uvedl náměstek ministra financí a bývalý člen rady České národní banky Marek Mora v pořadu Svět financí na CNN Prima NEWS.

Přečíst článek
Pracovat znamená žít. Žít znamená pracovat.

Na pracovním trhu probíhá radikální proměna. Jak na něm uspět?

Pracovat znamená žít. Žít znamená pracovat. Ne kvůli penězům. Kvůli realizaci sebe sama, svého nejlepšího já. To je stále častějším motivem lidí k práci. A tato radikální změna na pracovním trhu bude mít stále větší dopad na společnost a její fungování. Odpovědi přináší hlavní téma nového magazínu Newstream CLUB, který již nyní seženete v trafikách.

Přečíst článek
Miroslav Kubáč z Čedoku

Miroslav Kubáč z Čedoku: Ostraváci chtějí dražší hotely ještě víc než Pražáci

Češi výrazně proměňují své cestovatelské návyky. Namísto jedné dlouhé dovolené v létě raději jedou k moři dvakrát, ale na kratší dobu. Ale jsou ochotní za to utratit stále více peněz, protože na dovolené se nešetří. Jaké jsou další trendy v cestování? A jak se daří vyjednávat podmínky pro singles turisty v některých tradičnějších destinacích? Odpovídá Miroslav Kubáč z Čedoku.

Přečíst článek
Premiér Petr Fiala (ODS) a vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Stanislav Šulc: Kdo nic nedělá, nic nezkazí. To by si občas měla připomenout vláda Petra Fialy

Vládní opatření na vyvážení dopadů inflace se občas opravdu nepovedou. Aktuálně to v přímém přenosu můžeme sledovat u návrat spotřební daně na předválečnou úroveň. Akt, který vynese stamiliony do státního rozpočtu, dokázal ještě něco jiného: další zpomalení poklesu inflace.

Přečíst článek
Digitální umělec Refik Anadol
video

Uznávaný umělec Refik Anadol oživil Dvořákovy sny. Pracovali jsme na tom rok, říká

Refik Anadol patří k nejúspěšnějším digitálním umělcům světa. Jeho díla se prodávají za miliony dolarů, vystavují je nejprestižnější muzea světa včetně newyorského MoMA, patřil k hvězdám letošního předávání hudebních cen Grammy. Nyní Anadol díky investici Karla Komárka z KKCG připravil speciální instalaci pro festival Dvořákova Praha nazvanou Dvořák Dreams. „S AI pracuji posledních sedm let a hlavní je si uvědomit, že AI nic ani nikoho nenahradí. Ale spolupráce člověka s AI změní všechno,“ říká úspěšný umělec v exkluzivním rozhovoru pro portál newstream.cz.

Přečíst článek
Invalidovna nabízí výstavu nejlepšího současného umění. Na snímku socha od Anny Hulačové.

Oslava sběratelství. Invalidovna nabízí výstavu nejlepšího současného umění

Kouzelný prostor pražské Invalidovny hostí třetí pokračování výstavy J&T Banka Art Index Pop-up. Představují se tu díla padesáti předních českých umělců, kteří se letos objevili v TOP 100 Art Indexu včetně Evy Koťátkové, Kateřiny Šedé či Krištofa Kintery. Všechna díla je navíc možné si koupit.

Přečíst článek
Prezentace automobilky BYD na veletrhu IAA v Mnichově

A je to tady. Mnichovský veletrh IAA ovládly čínské elektrovozy

V Mnichově odstartoval významný veletrh o inovacích v autoprůmyslu. Tradiční evropské značky se snaží představit vize pro nadcházející roky. Podle serveru CNBC však veletrh ovládly čínské značky, které představily reálné stroje, kterými chtějí dobýt evropské trhy. Vizi čínské tsunami, která zaplaví evropské trhy, však komplikuje Tesla Elona Muska.

Přečíst článek
Výstava Všechnu moc imaginaci! v Drážďanech

Tip na víkend: V Drážďanech v neděli končí obří výstava českého umění

Již tuto neděli končí v Drážďanech výstava českých umělců s názvem Všechnu moc imaginaci!, která v německém městě spadá pod festival Česká sezóna. Velkoryse pojatá přehlídka zprostředkovává pohled na české výtvarné umění od začátku 20. století po dnešek. Jejím autorem je bývalý šéf Národní galerie Jiří Fajt. Minout ji by byla chyba.

Přečíst článek

News box

Břeclavské vodárny pracují na vytvoření nového🚰🚰🚰 vodního zdroje v Ivani na Brněnsku, v těchto dnech dokončily vrtné práce na 29 průzkumných vrtech. Na řadě jsou nyní čerpací zkoušky. Vodovody a kanalizace Břeclav mají na starosti zásobování pitnou vodou na Břeclavsku a v části okresu Brno-venkov.
Vůli občanů je třeba ✅✅✅respektovat, uvedl po vítězství strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Roberta Fica ve slovenských volbách český prezident Petr Pavel. Podle hlavy státu až povolební jednání ukážou, jakou cestou se Slovensko vydá. V zájmu České republiky je udržet se Slováky dlouhodobě nadstandardní vztahy.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová oznámila, že v pondělí pověří vítěze parlamentních voleb sestavením nové vlády. Sobotní volby vyhráli sociální demokraté (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, který dnes řekl, že oficiální jednání o vytvoření nové vlády začne po získání prezidentského pověření.
Opoziční předvolební demonstrace v centru Varšavy se v neděli účastní zhruba milion lidí. Podle agentury AFP to uvádí varšavská radnice. "Pochod milionu srdcí" svolal dva týdny před volbami opoziční vůdce Donald Tusk z liberální Občanské platformy (PO). Opozice doufá, že pochod se stane největším za poslední desítky let a povzbudí voliče k účasti na volbách. "Je to naprosto největší demonstrace v historii Varšavy," řekla AFP mluvčí radnice Monika Beuthová.
Předseda vítězné strany v sobotních předčasných parlamentních volbách na Slovensku Robert Fico řekl, že se bude ucházet o funkci 1️⃣premiéra příští vlády. Jednání o složení nového kabinetu chce ale zahájit až poté, co dostane od prezidentky pověření. Případné partnery pro vládní spolupráci neuvedl. V souvislosti se svým odmítavým postojem vůči vojenské pomoci Ukrajině Fico řekl, že stanoviska jeho strany jsou neměnná a že Slovensko má jiné problémy než Ukrajinu.
Robert Fico
Robert Fico profimedia.cz
Elektřina ⚡⚡⚡v příštím roce českým odběratelům možná plošně zdraží, nejvýše do deseti procent. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to připustil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Věří, že případné zdražování bude mírné, nevyloučil i možnost setrvání cen, ta je však malá. Důvodem případného růstu cen je zejména převedení části poplatku na obnovitelné zdroje energie zpět na odběratele, které tak odmaže letošní zlevňování dodávek energií. Číst více
Hnutí ANO by podle zářijového modelu agentury STEM pro televizi CNN Prima News 🏆🏆🏆vyhrálo volby se ziskem 30,8 procenta hlasů. Druhou ODS by volilo 13,1 procenta voličů a na třetím místě by se umístila SPD se ziskem 10,9 procenta hlasů. Pět a více procent nutných pro vstup do Sněmovny by podle modelu získalo celkem sedm stran a hnutí.
Firma 🛗🛗​​​​​​​🛗​​​​​​​🛗​​​​​​​Vymyslický - Výtahy z Uherského Hradiště loni utržila z prodeje výrobků a služeb 257,7 milionu korun, meziročně zhruba o 25 milionů korun více. Zatímco předloni však vykázala čistý zisk přibližně 36,4 milionu korun, za rok 2022 skončila ve ztrátě téměř 9,7 milionu korun. Vyplývá to z uzávěrky ve Sbírce listin.
Premiér Petr Fiala (ODS) věří v další úzkou spolupráci Česka a Slovenska. Slovákům popřál, ať jejich povolební vyjednávání vedou k sestavení dobré vlády. 
Druhá nejsilnější strana po sobotních předčasných parlamentních volbách na Slovensku, Progresivní Slovensko (PS), udělá všechno pro to, aby vládu nesestavili vítězní sociální demokraté (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica. Prohlásil to předseda PS Michal Šimečka.
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme