Zarostlý kanál v jižních Čechách přeměnili na cyklostezku. Slibují si od toho oživení obce

Ateliér A8000 patří k těm nejvýraznějším. Přeměnami brownfieldů se zabývají nejenom v jižních Čechách, ale třeba i v Kanadě. Tentokrát přeměnili přívodní kanál hydroelektrárny na cyklostezku.
Nová cyklostezka je sice pouhých 5,5 kilometrů dlouhá, o to větší zážitek ale cyklistům nabízí. Trasa vede podél Vltavy, skrz přírodní rezervaci Čertova stěna. Největší raritou je historický přívodní kanál někdejší hydroelektrárny, která na počátku 20. století zásobovala elektřinou značnou část Českokrumlovska. Postavená byla v roce 1902 a bývá označována za první velkou hydrocentrálu nejen na území Čech, ale i v celé střední Evropě. Výstavbou Lipenské přehrady v 50. letech 20. století ztratila svůj význam. Kanál později osiřel, byl zavezen odpadem, zpustl a zarostl.
„Od začátku jsme věděli, že kanál musíme znovuobjevit a oživit. Využili jsme i původní desítky let staré betonové konstrukce. Většina brownfieldů bývá transformována na něco jiného – například továrny na byty a kanceláře. Nás ale fascinoval příběh této významné technické infrastruktury, která po téměř 70 letech zapomnění slouží opět jako infrastruktura – jen tentokrát dopravní,“ říká architekt Martin Krupauer z ateliéru A8000.
Od cyklostezky si místní hodně slibují. „Konečně se dostáváme na turistickou mapu Lipenska. Naše obec byla vždy průmyslová, ale průmysl po revoluci zmizel. Nová cyklostezka má pro nás velký přínos. Ozývají se podnikatelé, kteří si tu chtějí otevřít provozovny,“ doplňuje starosta Loučovic Jan Kubík. Už teď se tam otevírají kavárny, cukrárny, ožívá i stará hospoda.
V Michli dokázali upéct pečiva pro třetinu Prahy. Zdejší pekárny byly ve své době, v 70. letech, velmi moderním podnikem. Rohlíky ani chleba se ale odtamtud už téměř 10 let nevozí a brownfield se má proměnit na moderní městskou čtvrť. Stavět se tady mají třeba bytovky.
Fotogalerie: Peklo se zde pět a půl vagonů chleba denně. Teď se brownfield v Michli mění
Reality
Výstavba nové cyklostezky stála přes 90 milionů korun a je součástí širší vize Jihočeského kraje o propojení celého Lipenska cyklotrasami až po Týn nad Vltavou. Cyklostezka je také součástí projektu Kolem kolem, ve kterém místní cyklonadšenci mapují stezky na Lipně a v jeho okolí.
Brownfield? To přeci není jen Smíchov. Zanedbané plochy bez využití existují i v mnohem méně atraktivních lokalitách. „Pohraničí je v podstatě jeden velký brownfield. Vtisknout nebo vrátit takovým místům život, to je jiná architektonická disciplína,“ říká Martin Krupauer, majitel a zakladatel architektonického ateliéru A8000, v dalším díle podcastu Realitní Club.
Celé pohraničí je vlastně takový brownfield, říká architekt Krupauer
Reality
Skupina investorů v čele s podnikatelem Martinem Kulíkem, který stojí mimo jiné za rozvojem Horní Malé Úpy, a předsedou Českého olympijského výboru Jiřím Kejvalem developuje brownfield v Kanadě. Do Nového Skotska přivezla i přední české architekty.
Češi dobývají Kanadu. Postaví tam stezku v korunách stromů i lanovku končící v oceánu
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?