Na Floridě postavíte bytový projekt do roka, říká český podnikatel Ondřej David
Ondřej David je zakladatelem a majitelem významné pražské právní kanceláře DBK. V nedávných dnech měl nakvap, jeho firma například řešila právní stranu odchodu společnosti ČEZ z Brumlovky na Smíchov. Od Passera k Sekyrovy.
David přenechal řízení právní firmy výkonné ředitelce Vladimíře Knoblochové, a ponořil se do developmentu. Staví byty na Floridě. Kromě toho, že jako milovník golfu si tam našel druhý domov, tak tam také staví bytové projekty.
Spolupracuje s municipalitou. Nabízí část bytů veřejným zaměstnancům, dvacet nebo třicet procent postavených bytů, a mnohem rychleji se tím dostane ke stavebním povolením. „Je to vyvážený vztah. Ale když městu nabídnete byty, povolovací proces je oproti Česku mnohem rychlejší,“ říká David.
Povolovací procesy ve výstavbě jsou podle něj v Česku a ve Spojených státech neporovnatelné. Zatímco třeba v Praze se na stavební povolení bytového projektu čeká sedm až deset let, v Americe je hotovo do roka. „V této lhůtě už máte dané, co na daném místě budete stavět. Povolovací řízení projektů, které jsme měli možnost stavět, netrvalo dohromady déle než šest měsíců,“ říká David.
Před patnácti lety se právník Ondřej David, majitel významné pražské právní kanceláře DBK začal rozhlížet na Floridě po možnostech výstavby bytů. Létal tam s manželkou na dovolené, sledoval potenciál. Jisté zkušenosti s výstavbou již měl z Česka. A nakonec se rozkročil v Americe.
Jak stavět byty pro policisty a sestřičky? V Americe je dobrý vzor
Reality
Uspět v Americe, na Floridě, ovšem nejde bez lokálního partnera. „Bez lokálního partnera, který dokáže získávat off-market nabídky, bychom neměli šanci být tak úspěšní.“ Propojení investiční a organizační je podle něj s místním partnerem nezbytné.
Po covidu se ceny pozemků na Floridě extrémně zvýšily, a pořád nedošlo ke korekci. Takže při výstavbě je nutné spolupracovat s municipalitou. „Na pozemku, který jsme nyní získali, budeme stavět i školu a kostel,“ dodává David, který byl hostem nejúspěšnějšího realtiního podcastu.
Pro to, aby mohl Čech začít podnikat v Americe v developmentu, je klíčové získat příslušné vízum. A podle Davida je situace ve Spojených státech poněkud odlišná od Česka. Zatímco tady právní kanceláře dokáží dát podnikatelům podporu, tak v USA, jak říká David, „…na co se nezeptáte, tak nedostanete odpověď.“
Ondřej David byl hostem podcastu Realitní Club, který moderují Dalibor Martínek a Petra Nehasilová z Newstreamu. Aktuální epizoda se spouští v úvodu tohoto článku. Audioverzi najdete také na vaší oblíbené podcastové platformě. Kanál Newstream Podcasty je na Spotify i Apple Podcasts.
Náklady na výstavbu dvou nových jaderných bloků elektrárny v Dukovanech zatíží na dalších zhruba 15 let státní rozpočet. Poprvé by se v rozpočtu státu mohly projevit v roce 2026 nebo 2027. Stát má připravené smlouvy o smlouvách budoucích, které mají českým firmám zajistit 30 procent zakázek. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN).
Vlček: Dostavba Dukovan bude v dalších 15 letech financovaná z rozpočtu státu
Politika
Warren Buffett, končící šéf obří investiční společnosti Berkshire Hathaway, se do Evropy příliš často nevydával. Jednou z výjimek je zhusta medializovaný „výlet“ z roku 2008, kdy zavítal do Španělska, Itálie, Švýcarska a Německa. Rozhlížel se tehdy po nových investičních příležitostech. Česko však oficiálně nikdy nenavštívil. V České republice však svůj otisk přesto má. Působí zde totiž hned několik firem, které momentálně pátý (viz tabulka Bloombergu níže) nejbohatší člověk planety vlastní.
Do důchodu odcházející Buffett vlastní podniky v Plzni, Krumlově či v Brně
Leaders
Realitní trh se po pár letech stagnace spravil, říká Tomáš Jelínek, generální ředitel realitní společnosti Century 21. Trpěli jsme, ale vše se vrátilo do zaběhnutých kolejí. Nabídka je nyní solidní, a také poptávka je velká. Jelínek věří, že letos nedojde na realitním trhu k žádným výkyvům. „Chtělo by to pár let normálního života, i toho realitního.“
Tomáš Jelínek: Malé byty budou dál zdražovat. V cizině je hitem Albánie
Reality
Malé byty tady byly i v minulosti, ale pořád se zmenšují, říká Michal Navrátil, majitel společnosti Dřevodílo. Tu před deseti lety ovládl, a vlastně zachránil před krachem. Našel pro ni nové zákazníky, často velké developery, upravil portfolio výroby.
Z malých bytů dokážeme chytrým řešením udělat velké, říká výrobce interiérů Navrátil
Reality
Zmenšování bytů je nezastavitelný trend, kterému se věnuje jarní edice magazínu Realitní Club, který vydává Newstream. Na západě populární mikrobyty se v Česku stávají realitou. A to především kvůli extrémnímu nárůstu ceny za metr čtvereční. Důvodů je ale více.
Vychází jarní číslo magazínu Realitní Club, tématem jsou mikrobyty
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?