Reklama

Aktuální sazby spořicích účtů. Víme, kde vám dají nejlepší sazbu

Vládní dluh stoupl, ilustrační foto
Pixabay
Věra Tůmová

Sazby spořicích účtů v tuzemských bankách v posledních měsících rostou. Od loňského prosince do současnosti se prakticky zdvojnásobily. Souvisí to s rostoucí inflací a následným zvyšováním základní úrokové sazby České národní banky (ČNB), která se tak pokouší rozjetou inflaci přibrzdit. Které banky aktuálně nabízejí na spořicích účtech nejvyšší úrok?

Reklama

V polovině června zvedla ČNB základní, takzvanou repo sazbu, na sedm procent, což je nejvíce od roku 1999. Touto sazbou se úročí peníze, které si komerční banky u ČNB ukládají. Nejlepší bankovní spořicí účty u nás ovšem ale klientům nyní nabízejí zatím jen sazbu 5,5 procenta. „Důvodem růstu sazeb je zvyšující se inflace a s tím spojený záměr České národní banky inflaci brzdit,“ řekl již dříve k situaci na trhu Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank a bývalý člen Národní ekonomické rady vlády.

Inflace, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Češi letos chudnou nejrychleji v historii ČR. A to nejhorší teprve přijde

Dnešní čísla k inflaci dokládají, že se růst hladiny spotřebitelských cen stále nedaří ani přibrzdit. Již tak rychle roztočená inflační spirála ještě nabírá na obrátkách. Z rapidního zdražování už je problém nejen ekonomický, ale také sociální a politický. Přitom se závažnost tohoto problému ve všech daných aspektech stupňuje a to nejhorší je nadále před námi. Podzimní inflační náraz může být značně bolestivý z důvodu nevyzpytatelné situace na energetickém trhu EU a z důvodu případných dalších sankcí Západu vůči Rusku a jeho možné odvety.

Přečíst článek

Nejzajímavější sazbu ke spořicímu účtu v Česku má nyní ve své nabídce stále UniCredit. Sazbou 5,5 procenta sice úročí úspory až do milionu korun s garancí sazby do příštího léta, platí ale jen pro nové klienty, kteří si v bance teprve zřídí účet a jiný tam dosud nemají. Sjednáním balíčku START, OPEN či TOP získá klient dva účty a to klasický běžný a k němu spořicí účet se zvýhodněnou sazbou. Stávající klienti dosáhnou jen na sazbu 2,5 procenta s limitem půl milion korun. 

Vše o inflaci čtěte zde:

Se zajímavou aktualizací sazby ve výši 5,1 % nyní přišla Moneta Money Bank u Spoření D či Spoříto D a to pro nové i stávající klienty. Má ale řadu podmínek, aby klient mohl s touto sazbou pro své úspory počítat. Základní roční sazba je totiž 3,5 % a pokud klient aktivně využívá svůj běžný bankovní účet, získá k tomu bonusovou sazbu 1,6 %. Tuto podmínku splní, když mu chodí na účet alespoň 20 tisíc korun měsíčně a současně alespoň pětkrát zaplatí svou platební kartou k účtu u obchodníka nebo na internetu. Uvedenou zvýhodněnou sazbu nabízí banka až do výše půl milionu korun, cokoli nad tuto sumu úročí jen půl procentem pro ty, kdo nevyužívají aktivně běžný účet. Aktivní klienti s úsporami nad 500 tisíc korun mohou počítat se sazbou 2,1 %.

Pětiprocentní hranici sazby překračuje u nás pak už jen spořicí účet Trinity Bank se sazbou 5,08 procenta. Jedná se ale o speciální, méně obvyklý spořicí účet s fixací na 12 měsíců. Bez fixace je možné v této bance využívat spořicí účet s roční úrokovou sazbou o jeden procentní bod nižší, tedy 4,08 procenta, a to bez dalšího omezení.

Reklama

Přehled spořicích účtů v ČR (k 1. srpnu 2022):

Banka Produkt

Sazba pro 100 tisíc korun

Podmínky a limit sazby

UniCreditBank 

Spořicí účet  

5,50 %

jeden milion korun, jen pro nové klienty k nově založeným běžným účtům

Moneta Money Bank

Spoření D

Spoříto D

5,10 %

500 tisíc korun, při splnění podmínky aktivního využívání běžného účtu
(tzn. minimální měsiční příjem na běžném účtu 20 tisíc korun + 5 plateb kartou měsíčně)

mBank

mSpoření 

5,00 %

800 tisíc korun (mSpoření), lze založit až osm cílů - každý se 100tisícovým limitem

Trinity Bank

Spořicí účet Výhoda+, v rámci marketingové akce Dobrý klient

5,08 %

spořicí účet s fixací 12 měsíců pro nové i stávající klienty do limitu 400 tisíc korun, nad tento limit platí sazba 4,58 %

Expobank

Neo účet

4,61 %

bez podmínek; běžný účet se sazbou spořicího účtu včetně platební karty

Banka Creditas

Spořicí účet +

4,50 %

350 tisíc korun, pro vyšší vklady platí sazba nad tuto hranici 3,1 %, banka nabízí i termínované spořicí účty na 1 měsíc se sazbou 4,8 %

ČSOB 

Duo Profit

4,50 %

kombinace spořicího účtu a investice - klient musí investovat minimálně stejnou částku do produktů ČSOB

Fio Banka

Fio konto

4,50 %

200 tisíc korun, lze založit i online v internetovém bankovnictví

Hello bank

Hello spoření

4,50 %

200 tisíc korun

Raiffeisenbank 

Spořicí účet Hit Plus s bonusem

4,50 %

250 tisíc korun, při minimálně třech platbách kartou měsíčně

Česká spořitelna

Spoření České spořitelny

Spoření Premier

4,25 %

200 tisíc korun pro účet Plus

400 tisíc korun pro účet Exclusive

jeden milion korun pro klienty služeb Erste

kombinace spořicího účtu a investice - zvýhodněná sazba o jedno procento platí jen při investici minimálně 300 korun měsíčně, jinak je sazba 3,25 procenta

J&T Banka

Spořicí účet

4,25 %

první vklad jeden milion korun pro nové klienty, neplatí pro stávající klienty s vkladem jeden milion korun či s investicí od 100 tisíc korun, banka nabízí zvýhodněný úrok 4,65 % při výpovědní lhůtě 33 dnů

Trinity Bank

Spořicí účet Výhoda+, v rámci marketingové akce Dobrý klient

4,08 %

bez fixace a dalších omezení, je možné založit online

AirBank

Spořicí účet

4,00 %

500 tisíc korun, nutné pětkrát měsíčně zaplatit kartou

Equa bank

Spořicí účet Extra

4,00 %

tři miliony korun, v měsíci, kdy z účtu vyberete, klesne sazba na 0,1 procenta

mBank

eMax Plus

4,00 %

dva miliony korun, je možné založit si až čtyři spořící účty – každý s limitem 500 tisíc korun

Fio Banka

Fio spořicí účet

3,50 %

neomezená výše vkladu, lze založit online v internetbankingu či smartbankingu, počet výběrů z účtu omezen na čtyřikrát v jednom měsíci

ČSOB

Spoření s Bonusem

3,30 %

jeden milion korun pro Spoření s Bonusem, zvýhodněná sazba platí pro aktivní uživatele aplikace Smart, bez aplikace 2,3 procenta

 Komerční banka

 Spořicí konto Bonus

3,30 %

 200 tisíc korun

Česká spořitelna

Spoření České spořitelny

Spoření Premier

3,25 %

200 tisíc korun pro účet Plus

400 tisíc korun pro účet Exclusive

jeden milion korun pro klienty služeb Erste

dlouhodobě základní zvýhodněná sazba bez nutnosti investování

Equa bank

Spořicí účet Hit

3,00 %

200 tisíc korun, při aktivním využívání účtu – investování minimálně 50 tisíc korun nebo tři platby kartou měsíčně

Komerční banka

KB Spořící konto Bonus

Spořicí účet Junior

2,50 %

3,00 % 

200 tisíc korun včetně, (základní + fixní bonusová sazba pro období 1.7. až 31.12.2022)

100 tisíc korun (pro Junior účet)

zdroj: webové stránky bank

Zhodnocení bez podmínek

Spořicí účet s pětiprocentní sazbou nabízí pak už jen mBank, která si ale také stanovuje podmínky pro získání sazby. Úrok pět procent na mSpoření poskytuje svým stávajícím i novým klientům až do výše 800 tisíc korun, musí mít ale sjednaný i běžný účet mKonto. Ten banka nabízí bez poplatku za vedení. Poměrně netradiční výhodou je, že si v rámci tohoto spořicího účtu může klient založit až osm různých cílů, na které si chce spořit, a na každém bude mít tuto sazbu až do výše 100 tisíc korun. Banka u tohoto spořicího účtu motivuje klienty současně k pravidelnému odkládání určitého procenta nebo fixní sumy z každé transakce na běžném účtu vyjma trvalých příkazů a inkasních plateb. Zaplatí-li klient v obchodě například 600 korun, může mu na jeden cíl odejít z platby 5 %, tedy 30 korun a na další cíl mu může odejít fixně stanovená suma 20 korun. 

Peníze, ilustrační foto

Analýza: Úspory na účtech u bank ztrácí na hodnotě. Ani další zvýšení sazeb ČNB na tom nic nezmění

Reálný výnos všech spořicích i termínovaných bankovních vkladů je vzhledem k dvouciferné inflaci záporný a nic na tom nezmění ani dnešní očekávané výrazné zvýšení úrokových sazeb České národní banky. Rychleji naopak banky reagují na růst sazeb zvyšováním úročení hypoték, vyplývá z analýzy Portu.

Přečíst článek

Je třeba si ale pochopitelně hlídat, aby dotyčný nepřekročil limit, jinak bude mít vklad jen minimální úročení. Pro větší spořílky nabízí banka Spořicí účet eMax Plus s roční sazbou čtyři procenta, a to až do celkové výše dvou milionu korun. Klient si v rámci něj může založit a pojmenovat až čtyři takovéto spořicí účty, přičemž každý s limitem až do půl milionu korun.  

Další spořicí účty na tuzemském trhu nabízejí úročení s aktuální sazbou vždy pod pět procent a s různými dalšími podmínkami. Jediný účet bez podmínek se sazbou 4,61 % má Expobank a k účtu nabízí netradičně i platební kartu.

Fio má pro své klienty hned dvě varianty, jak je možné u něj výhodněji spořit. Buď si mohou klienti ukládat se 4,5procentní sazbou na Fio kontu, a to až do 200 tisíc korun, nebo je možné střádat neomezeně na Fio spořicím účtu se sazbou 3,5 procenta. 

Jak dosáhnout na lepší zhodnocení?

Raiffeisenbank má Spořicí účet Hit Plus s bonusem se sazbou 4,5 procenta do výše čtvrt milionu korun, klient ale musí splnit podmínku minimální útraty tří plateb kartou

Výplata klientů Sberbank v pobočkách KB

Pojištění vkladů: Jak funguje a kolik dostanete?

Kdyby banka, kde máte svůj běžný či spořicí účet, zkrachovala, získáte peníze zpět díky pojištění vkladů. Pro náhrady je stanovený limit 100 tisíc eur, ale v určitých případech dosáhnete až na dvojnásobek. Jak přesně pojištění vkladů funguje a kdy máte na plnění nárok.

Přečíst článek

V nabídce Banky Creditas je také Spořicí účet se sazbou 4,5 procenta, a to až do výše vkladu 350 tisíc korun, pro část vkladu nad tento limit je sazba 3,1 procenta. Minimum podmínek se sazbou 4,5 procenta má Hello bank. 

David Marek, hlavní ekonom Deloitte

Ekonom David Marek: Sazby můžou ještě růst. A v NERVu se podíváme na daně

Rekordní sedmiprocentní úrokové sazby jsou podle ekonoma Davida Marka modelovou ukázkou správného boje s vysokou inflací. Který podle něj možná ještě neskončil. Marek je také členem poradního sboru vlády NERV, který se nyní poprvé sešel. Zvyšování daní podle něj již není zakázané sousloví.

Přečíst článek

Od poloviny července na čtyřprocentní sazbu dosáhnou také noví i stávající klienti Air Banky, kteří takto mohou spořit až do výše 500 tisíc korun. Na bonusovou úrokovou sazbu klienti dosáhnou jen v případě, že pětkrát za měsíc zaplatí kartou (platební nálepkou nebo aplikací v mobilu) nákup v jakékoliv výši.

Sazby spořicích účtů u trojice největších bank (Česká spořitelna, ČSOB, Komerční Banka) sice dosahují i přes čtyřprocentní hranici, mají ale podmínku investice v rámci produktů dané banky a týkají se jen vybraných účtů. Pokud klient investovat nechce, úročení klesá ke třem procentům. 

Poznámka redakce: zakladatel nynější Trinity Bank Radomír Lapčík je také investorem serveru newstream.cz

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Účetnictví, ilustrační foto

Nenechávejte pasivně ležet peníze na účtu, vzkazují banky klientům. Plusy a minusy spořicích účtů s investováním

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme