Nejlepší úročení na českých spořicích účtech se aktuálně pohybuje mezi třemi až čtyřmi procenty. Pro ty vyšší sazby musí ale klienti obvykle splnit sérii podmínek. Navzdory nižším sazbám ale úspory na spořicích účtech zatím stále mírně rostou. Chování střadatelů se však začíná měnit, jak už registrují i některé banky.
Už je to tu zas. Klesající základní úrokové míry České národní banky se odráží v postupném snižování úrokových sazeb na spořicích účtech. Ty se aktuálně v mnoha bankách dostávají pod 3 procenta a pravděpodobně budou klesat ještě níže. Situace je podobná té, kterou jsme zažili začátkem loňského roku, kdy se běžní střadatelé loučili dokonce s 6procentními úroky. A stejně jako dnes se ptali: Co teď s úsporami?
Banky letos opět snižovaly úroky u spořicích účtů. Dvě banky nyní nabízejí čtyřprocentní úročení, vážou se k nim ale složitější podmínky pro získání. U ostatních spořících účtů sazby vesměs začínají od tří procent. Důvodem je snižování sazeb České národní banky. Vyplývá to z analýzy společnosti Portu. ČNB ve čtvrtek rozhodla o dalším snížení sazeb, které nyní činí 3,75 procenta.
Banky letos opět snižovaly úroky u spořicích účtů. Dvě banky nyní nabízejí čtyřprocentní úročení, vážou se k nim ale složitější podmínky pro získání. U ostatních spořících účtů sazby vesměs začínají od tří procent. Důvodem je snižování sazeb České národní banky. Vyplývá to z analýzy společnosti Portu. ČNB ve čtvrtek rozhodla o dalším snížení sazeb, které nyní činí 3,75 procenta.
Stále více klientů bank v Česku si chce fixovat sazby pro své úspory, a tak si vedle populárních spořicích účtů zakládají i termínované vklady. Uložená suma na nich meziročně vzrostla už o miliardy korun. Podívejte se, ve kterých bankách a na jak dlouho získáte nyní na přelomu ledna a února na termínovaných účtech ty nejlepší sazby.
Bankovní domy v Česku i v lednu nadále snižují úročení svých spořicích účtů. Sazby klesají nenápadně po desetinkách, a to všude. Pokles sazby tak avizuje některá z bank každou chvíli. Podívejte, kde až do únorového zasedání ČNB, dostanete nyní tu nejlepší sazbu pro své úspory, aniž byste kvůli tomu museli například investovat či platit kartou.
Rok 2024 přinesl na tuzemský bankovní trh nejen vylepšování bankovních aplikací a už klasický boj s kyberpodvodníky, ale i několik zajímavých novinek. Od změn ohledně investování na penzi přes nové způsoby placení až třeba po zbrusu novou banku. Víte, co nejzajímavějšího se objevilo v roce 2024 na českém bankovním trhu z pohledu klientů?
Na investování do konce roku už moc času nezbývá. Avšak stále není pozdě. Zeptali jsme se proto investičních expertů z tuzemských bank na to, co letos podle nich nejvíce ovlivnilo svět investic v roce 2024 a kam má případně smysl ještě letos investovat.
Úspory na spořicích účtech jsou čím dál méně úročeny v čím dál více bankách v Česku. Sazbu snížilo a snižuje hned deset z nich, některé podmiňují dosažení vyšší sazby kombinací s investicemi. Podívejte se, kde vám do konce letošního roku zhodnotí úspory nejvíce.
Úročení těch nejvýhodnějších spořicích účtů v tuzemských bankách začíná téměř všude už jen čtyřkou. Jedinou výjimkou je v tomto ohledu ještě ČSOB, kde při splnění podmínek se úspory klientům stále úročí 5,5 procenty. Tento produkt ale není pro každého. Přečtěte si, co musíte splnit, abyste na takovou sazbu dosáhli a jaké nejvyšší úročení můžete dostat v ostatních bankách.
Tuzemské banky stále aktivněji nutí klienty, aby začali konečně přesouvat své úspory z běžných a spořicích účtů do investic v rámci jejich bankovních skupin. Chtějí, aby se lidé více zaměřili na pravidelné investování na místo nechávání peněz ladem na běžných účtech nebo na spořicích účtech, na kterých letos téměř každý měsíc klesá sazba. A za to jim slibují slevy na vstupních či výstupních poplatcích podílových fondů, některé investici klientům navýší i o další finanční odměnu a jinde dávají za investování alespoň bonusové sazby na spořicích účtech. A zdá se, že se počty investorů opravdu začínají zvyšovat. Větší příklon k investování totiž už začínají vnímat i banky, které motivační programy pro investory ani nemají.
Zjistěte, které spořicí účty nabízejí nejatraktivnější úrokovou sazbu.
Spořicí účty jsou specializované účty pro klienty bank, kteří chtějí své peníze zhodnocovat více než na běžných účtech, a přitom je mít kdykoliv k dispozici. Tyto účty mají proto vždy vyšší úrokové sazby než běžné účty, na které chodí lidem výplata, důchody nebo jiné příjmy. Spořicí účty, které zpravidla fungují také jako dostupná finanční rezerva pro domácnosti, by díky vyššímu úročení měly alespoň částečně chránit uložené peníze před jejich znehodnocováním inflací.
Běžné účty také mívají téměř nulové zhodnocení a peníze na nich jsou „dostupnější“ pro případné podvodníky prostřednictvím platební karty. Ke spořicím účtům se platební karty z principu obvykle proto nevydávají.
Vedle spořicích účtů mívají dlouhodobě výhodnější úrokové sazby také účty pro děti a pro mladé. Dalším bankovním produktem, který pomáhá ke zhodnocování peněz, jsou termínované vklady. Ty se od spořicích účtů odlišují vyšším úročením a dostupností uložených peněz. Zatímco ze spořicího účtu si můžete peníze vybrat kdykoliv, u termínovaného účtu máte stanovenou výpovědní dobu. Ta může být nejen v řádu dnů, ale i týdnů a měsíců.
Zvýhodněné úročení spořicích účtů bývá ale omezeno výší uložených úspor a platí tak jen do určité sumy, tedy například do 200 tisíc Kč. Sumy nad bankou stanovený limit pro zvýhodněnou úrokovou sazbu spořicího účtu jsou pak úročeny výrazně nižší sazbou. Obvykle také platí, že zvýhodněný spořicí účet může mít každý klient v dané bance jen jeden. Nepsaným pravidlem dále je, že čím vyšší úrok banka ke spořicímu účtu nabízí, tím zpravidla stanovuje více podmínek pro získání zvýhodněné sazby pro uložené peníze.
Pro zvýšení motivace klientů ke spoření na spořicích účtech, nabízejí bankovní domy časově omezené akce s vyšší sazbou, s finančním příspěvkem od banky nebo s jiným zajímavým bonusem. Tyto akční nabídky ke spořicím účtům bývají nastavené pro nové i stávající klienty, aby banky motivovaly klienty k ukládání volných peněz.
Úroková sazba spořicích účtů se odvíjí od vyhlašované sazby České národní banky (ČNB), každá banka si ale výši pro konkrétní typ spořicího účtu stanovuje sama.
Ruský plynárenský gigant Gazprom se loni vrátil k zisku díky zlepšení obchodů s plynem a rostoucím úrokovým výnosům z finančních investic. Čistý zisk činil 1,2 bilionu rublů (322,8 miliardy korun) po ztrátě 629 miliard rublů v roce 2023.
Česká měna před státním svátkem smazala mírné posílení z úterka. K euru koruna oslabila o dva haléře na 24,95 koruny za euro 💶, vůči dolaru zakončila den na 21,94 kruny za dolar se ztrátou tří haléřů.
České akcie v prvních čtyřech měsících letošního roku rostou. Index PX od začátku roku do konce dubna posílil o 14,7 procenta na 2019,3 bodu. Nejvíce posílily akcie pojišťovací skupiny VIG, naopak nejvíce ztratily akcie společnosti Photon Energy. Za celý loňský rok pražská burza rostla o 24,5 procenta.
Vláda schválila způsob financování stavby dvou nových jaderných bloků v Dukovanech. Stát od polostátní společnosti ČEZ převezme 80 procent podílu její dceřiné firmy Elektrárna Dukovany II, která má projekt na starosti. Finální dohodu s korejskou KHNP chce vláda podepsat za týden 7. května. Uvedl to premiér Petr Fiala (ODS).
Evropská komise oznámila, že investuje 910 milionů eur (22,7 miliardy korun) na posílení evropské obrany. Finance budou směřovat na 62 vybraných projektů z členských států EU, mimo jiné i z České republiky. Unijní exekutiva o tom informovala ve svém prohlášení.
Číst více
Státem vlastněný provozovatel plynovodů Net4Gas loni zaznamenal čistý zisk 💰 devět milionů korun. Dostal se tak z předloňské ztráty 1,7 miliardy korun. Výrazně stouply i tržby podniku, meziročně o 41 procent na 5,1 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy Net4Gas.
Číst více
Francouzská společnost EDF zvažuje podání žaloby proti schválenía průběhu tendru na nové jaderné bloky v Dukovanech ☢ ke Krajskému soudu v Brně. Rozhodnout o ní chce brzy. Firma také žádá o veřejné slyšení o tendru v českém Parlamentu. Novinářům to řekl viceprezident EDF Vakis Ramany.
Pivovar Budějovický Budvar loni vyvezl 1,391 milionu hektolitrů piva 🍻. Je to o čtyři procenta meziročně více. Budvar vyváží téměř 75 procent své produkce, jde o nejvyváženější české pivo. S výjimkou Antarktidy míří na všechny kontinenty. Mezi největší trhy patří tradičně Německo, Slovensko, Polsko, Rakousko, v posledních letech také Velká Británie.
Firmu Dotykačka poskytující pokladní systémy restauracím či prodejnám ovládla softwarová skupina Seyfor. Dosud v Dotykačce držela 53 procent, zbývající 47 procent ovládala investiční skupina Redwood Capital. Nyní má Seyfor ve firmě sto procent. V rozhovoru pro server Seznam Zprávy Byznys to řekl zakladatel a šéf společnosti Seyfor Martin Cígler. Hodnota transakce podle něj přesáhla miliardu korun.
Číst více
Evropsko-americké automobilové skupině Stellantis v letošním prvním čtvrtletí klesly tržby meziročně o 14 procent na 35,8 miliardy eur 💶(téměř 900 miliard korun). Automobilka zároveň stáhla svůj celoroční výhled, a to kvůli nejistotě kolem vývoje cel.