Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Letos nejde vydělat na ničem. Akciové fondy ztratily devět procent

Přichází čas hodnotových akcií
iStock
 ČTK

Většina podílových fondů letos přes říjnové a listopadové zlepšení výkonnosti stále prodělává. Akciové fondy ztratily do konce listopadu téměř devět procent procent, dluhopisové fondy více než procento a smíšené fondy skoro šest procent. Vyplývá to z Partners indexu podílových fondů za listopad.

Reklama

Partners index akciových fondů vzrostl během listopadu o 4,5 procenta, od začátku roku je ale dole o 8,6 procenta. Dluhopisové fondy zaznamenaly také mírný růst a Partners index dluhopisových fondů tak činil 3,2 procenta, od počátku roku klesl o 1,2 procenta. Smíšené fondy zareagovaly na růst akcií a vzrostly o 3,6 procenta, od začátku roku ztratily 6,5 procenta.

Investiční masakr portfolií. Vydělat letos nejde na ničem

Čestnou výjimku tvoří dolar, na jehož růstu mohli investoři vydělat téměř 20 procent. Kolísavě se dařilo také komoditám. Jinak tradiční investiční nástroje letos selhávají a prvních devět měsíců roku představovalo čtvrtý nejhorší vstup do roku za sto let, uvedli správci majetku na konferenci Investiční výhledy. 

Přečíst článek

„Akciové i dluhopisové trhy pokračovaly v listopadu ve směru nahoru a korigovaly i nadále své předchozí letošní ztráty. Optimismus investorů plynul především z nižších inflačních čísel. V reakci na potenciální měkčí měnovou politiku vyrazily nahoru jak ceny akcií, tak dluhopisů a hodnota podílových fondů vzrostla za měsíc o několik procent,” uvedl analytik Partners Martin Mašát.

Růst cen podílových fondů za poslední dva měsíce zatím podle něj nedokázal vymazat předchozí letošní ztráty. „Současný růst hodnoty akcií a dluhopisů nemusí znamenat déle trvající obrat v trendu. Před námi jsou stále velká rizika, která se mohou rychle zhmotnit. Myslím především na obecný úbytek likvidity na finančních trzích, přicházející zpomalení, které zasáhne nejen zisky firem, ale i příjmy zaměstnanců a možnost dlouhodobě vyšší inflace,” doplnil Mašát.

Reklama

Nárůst cen dluhopisů otočil do silně pozitivních čísel výkonnost dluhopisových fondů. Průměrná cena kvalitních dluhopisových fondů za měsíc vzrostla o 3,2 procenta. Pokles rizikových prémií související se optimismem na akciových trzích podpořil ceny rizikových dluhopisů. Proto fondy rizikových dluhopisů korigovaly v listopadu opět své letošní ztráty a vyrostly o 3,5 procenta, vyplývá z indexu.

rubl, akcie, ruské fondy

Češi mají stamiliony v ruských akciích. Nedostanou se k nim

Nemožnost obchodovat s ruskými akciemi vedla k pozastavení obchodování s fondy, které do ruských cenných papírů investovaly. Čeští investoři se tak již měsíce nedostanou ke svým investicím za vyšší stovky milionů korun.

Přečíst článek

Smíšené fondy v souladu s akciovými a dluhopisovými fondy rostly. Další položky vyvážených portfolií, například ceny a ropy, však růst brzdily. Jejich průměrná hodnota se zvýšila meziměsíčně o 3,6 procenta, upozornil Mašát.

Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, letos od ledna do konce září klesl o tři miliardy na 705 miliard korun. Největší pokles majetku zaznamenaly podle dat Asociace pro kapitálový trh fondy smíšené, naopak největší nárůst fondy dluhopisové. Ve třetím čtvrtletí ale majetek začal opět růst.

Maďarský premiér Viktor Orbán

Lukáš Kovanda: Důchodci jsou vítězi letošní inflační krize, Maďarsko poraženým

Česko a Maďarsko. Dvě země EU a Visegrádské čtyřky, které jsou podle nedávné studie japonského finančního domu Nomura zvláště – a mimořádně i ve světovém měřítku – ohroženy měnovou krizí. Tedy dramatickým propadem kupní síly měny, a nakonec tudíž i životní úrovně jako takové.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Indický burzovní palác - National Stock Exchange of India Ltd. (NSE)

Analýza: Ruce pryč od Číny. Proč se investoři slétají na indický trh

Přečíst článek
Propásli jste akciovou rally? Nevadí, nejvhodnější čas k investování je teď

Propásli jste akciovou rally? Nevadí, nejvhodnější čas k investování je teď

Přečíst článek
Ženy se investování bojí, přitom statisticky jsou úspěšnější než muži

Hlavsová: Ženy se investování bojí, přitom statisticky jsou úspěšnější než muži

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme