Reklama

Letos nejde vydělat na ničem. Akciové fondy ztratily devět procent

Přichází čas hodnotových akcií
iStock
 ČTK

Většina podílových fondů letos přes říjnové a listopadové zlepšení výkonnosti stále prodělává. Akciové fondy ztratily do konce listopadu téměř devět procent procent, dluhopisové fondy více než procento a smíšené fondy skoro šest procent. Vyplývá to z Partners indexu podílových fondů za listopad.

Reklama

Partners index akciových fondů vzrostl během listopadu o 4,5 procenta, od začátku roku je ale dole o 8,6 procenta. Dluhopisové fondy zaznamenaly také mírný růst a Partners index dluhopisových fondů tak činil 3,2 procenta, od počátku roku klesl o 1,2 procenta. Smíšené fondy zareagovaly na růst akcií a vzrostly o 3,6 procenta, od začátku roku ztratily 6,5 procenta.

Investiční masakr portfolií. Vydělat letos nejde na ničem

Čestnou výjimku tvoří dolar, na jehož růstu mohli investoři vydělat téměř 20 procent. Kolísavě se dařilo také komoditám. Jinak tradiční investiční nástroje letos selhávají a prvních devět měsíců roku představovalo čtvrtý nejhorší vstup do roku za sto let, uvedli správci majetku na konferenci Investiční výhledy. 

Přečíst článek

„Akciové i dluhopisové trhy pokračovaly v listopadu ve směru nahoru a korigovaly i nadále své předchozí letošní ztráty. Optimismus investorů plynul především z nižších inflačních čísel. V reakci na potenciální měkčí měnovou politiku vyrazily nahoru jak ceny akcií, tak dluhopisů a hodnota podílových fondů vzrostla za měsíc o několik procent,” uvedl analytik Partners Martin Mašát.

Růst cen podílových fondů za poslední dva měsíce zatím podle něj nedokázal vymazat předchozí letošní ztráty. „Současný růst hodnoty akcií a dluhopisů nemusí znamenat déle trvající obrat v trendu. Před námi jsou stále velká rizika, která se mohou rychle zhmotnit. Myslím především na obecný úbytek likvidity na finančních trzích, přicházející zpomalení, které zasáhne nejen zisky firem, ale i příjmy zaměstnanců a možnost dlouhodobě vyšší inflace,” doplnil Mašát.

Nárůst cen dluhopisů otočil do silně pozitivních čísel výkonnost dluhopisových fondů. Průměrná cena kvalitních dluhopisových fondů za měsíc vzrostla o 3,2 procenta. Pokles rizikových prémií související se optimismem na akciových trzích podpořil ceny rizikových dluhopisů. Proto fondy rizikových dluhopisů korigovaly v listopadu opět své letošní ztráty a vyrostly o 3,5 procenta, vyplývá z indexu.

Reklama

rubl, akcie, ruské fondy

Češi mají stamiliony v ruských akciích. Nedostanou se k nim

Nemožnost obchodovat s ruskými akciemi vedla k pozastavení obchodování s fondy, které do ruských cenných papírů investovaly. Čeští investoři se tak již měsíce nedostanou ke svým investicím za vyšší stovky milionů korun.

Přečíst článek

Smíšené fondy v souladu s akciovými a dluhopisovými fondy rostly. Další položky vyvážených portfolií, například ceny a ropy, však růst brzdily. Jejich průměrná hodnota se zvýšila meziměsíčně o 3,6 procenta, upozornil Mašát.

Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, letos od ledna do konce září klesl o tři miliardy na 705 miliard korun. Největší pokles majetku zaznamenaly podle dat Asociace pro kapitálový trh fondy smíšené, naopak největší nárůst fondy dluhopisové. Ve třetím čtvrtletí ale majetek začal opět růst.

Maďarský premiér Viktor Orbán

Lukáš Kovanda: Důchodci jsou vítězi letošní inflační krize, Maďarsko poraženým

Česko a Maďarsko. Dvě země EU a Visegrádské čtyřky, které jsou podle nedávné studie japonského finančního domu Nomura zvláště – a mimořádně i ve světovém měřítku – ohroženy měnovou krizí. Tedy dramatickým propadem kupní síly měny, a nakonec tudíž i životní úrovně jako takové.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Analytik: Pozitivní výhled pro americkou ekonomiku nabádá k navýšení investic

Přečíst článek
Zlato a bitcoin, ilustrační foto

Světová rada pro zlato chce digitální reformu. Naráží u toho na odpor vlivných bank

Přečíst článek
peníze, ilustrační foto

V podílových fondech mají Češi majetek ve výši 688 miliard, o 20 miliard méně než na konci roku

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme