Reklama
Vše o: recese

Recese. Přízrak, kterému se svět zřejmě nevyhne

Potvrzeno. Německo je nemocným mužem Evropy. Letošní vyhlídky jsou jen o něco lepší

Německá ekonomika zakončila rok 2023 v červených číslech. Letos by se podle odhadů měla z recese vymanit. Poroste ale jen málo.

Přečíst článek

Lukáš Kovanda: Češi se otřepali z inflace, po půldruhém roce už zase začínají utrácet

Přečíst článek

Kam se poděla recese? Trh dluhopisů ji stále předpovídá

Pesimistické předpovědi analytiků se na akciovém trhu nenaplnily. Globální ekonomika zdánlivě nereaguje na vyšší úrokové sazby. Nastává období fiskální dominance a nikdo přesně neví k čemu to povede, píše ve svém komentáři analytik BHS Timur Barotov.

Přečíst článek
Česká ekonomika meziročně klesla druhé čtvrtletí za sebou. Stále ji drtí inflace

AKTUALIZOVÁNO: Česká ekonomika meziročně klesla druhé čtvrtletí za sebou. Stále ji drtí inflace

Česká ekonomika ve 2. čtvrtletí letošního roku meziročně klesla o 0,6 procenta. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,1 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ). Ekonomika je tak meziročně v poklesu druhý kvartál za sebou.

Přečíst článek
Evropské banky prošly zátěžovými testy. Až na tři výjimky by krizi zvládly

Evropské banky by krizi zvládly. Až na tři výjimky, ukázaly testy

Většina bank Evropské unie by zvládla prudký hospodářský pokles. Pouze tři banky by nesplnily závazné požadavky na výši kapitálu. Vyplývá to z nejnovějšího zátěžového testu Evropského bankovního úřadu (EBA). Test se týkal 70 bank v regionu, což bylo o 20 více než při předchozím testu v roce 2021. Do testu nebyla přímo zahrnuta žádná česká banka, pouze mateřské firmy některých bank působících v Česku.

Přečíst článek
Špatná zpráva i pro Česko. Růst německé ekonomiky se zastavil

AKTUALIZOVÁNO: Špatná zpráva i pro Česko. Růst německé ekonomiky se zastavil

Růst německé ekonomiky se ve druhém čtvrtletí zastavil, hrubý domácí produkt (HDP) zůstal ve srovnání s předchozím čtvrtletím beze změny. Vyplývá to z rychlého odhadu, který zveřejnil spolkový statistický úřad. V meziročním srovnání ekonomika podle sezonně, cenově a kalendářně očištěných údajů o 0,2 procenta klesla.

Přečíst článek
David Ondráčka: Národní plán obnovy EU je šancí na stamiliardy, která se nebude jen tak opakovat

David Ondráčka: Národní plán obnovy EU je šancí na stamiliardy, která se nebude jen tak opakovat

Národní plán obnovy, velkorysý finanční program EU, má ambici nakopnout členské státy po covidu a všemožných krizích a přispět k modernizaci a znovunastartování ekonomiky. Je podmíněn významnými strategickými reformami, které mají Česko (a každou další zemi) posunout a prostředky využít pro oživení, aby se připravila na budoucnost a byla odolnější vůči příštím krizím. Je to velká příležitost a opravdu hodně investičních peněz (179 miliard a dalších 137 miliard půjčky). Česko by to mělo využít co nejlépe – podobný program se brzo opakovat nebude, upozorňuje protikorupční expert a bývalý šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka.

Přečíst článek
Optimismus prognostiků se nenaplnil. Německá ekonomika se letos propadne výrazně více

Optimismus prognostiků se nenaplnil. Propad německé ekonomiky bude hlubší

Německá ekonomika se letos propadne o 0,4 procenta, v nadcházejícím roce by ale měla vyrůst o 1,5 procenta. V čerstvém výhledu to oznámil hospodářský institut Ifo, který ještě na jaře očekával pro letošní rok pokles hrubého domácího produktu jen o desetinu procenta.

Přečíst článek

David Havrlant: Struktura válcuje cyklus. USA mají „zaděláno“ na solidní ekonomický výkon

Stále se hledají nové důvody, proč ekonomika USA spadne do recese. Ta se přitom opakovaně odsouvá na další půlrok. Je to mimo jiné tím, že jsou při činu strukturální posuny, které jsou mnohem rozsáhlejší než přechodné zaváhání v rámci hospodářského cyklu, píše ve svém komentáři pro Newstream analytik J&T David Havrlant.

Přečíst článek
Uniqa pojišťovna

Pojistný trh dobře odolává recesi, ukazují výsledy pojišťovny Uniqa

Čistý zisk pojišťovny Uniqa v Česku a na Slovensku v prvním čtvrtletí letošního roku dosáhl 319 milionů korun, což byl meziroční nárůst o 40 procent. Pojišťovna uvedla, že na pojistném vybrala 4,97 miliardy korun, o 6,5 procenta více než před rokem. 

Přečíst článek
EU se vyhnula recesi, eurozóna stejně jako Češi či Maďaři nikoli

EU se vyhnula recesi, eurozóna stejně jako Češi či Maďaři nikoli

Ekonomika eurozóny se v prvním čtvrtletí propadla do recese. Hrubý domácí produkt (HDP) se ve srovnání s předchozím čtvrtletím snížil o 0,1 procenta, stejným tempem jako v předchozím kvartálu. Ve zpřesněné zprávě to uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Minulý měsíc přitom statistici s odkazem na předběžná čísla uváděli, že ekonomika eurozóny o 0,1 procenta vzrostla.

Přečíst článek
Lidí bez práce opět ubylo. Díky sezonním pracím, které jsou v plném proudu

AKTUALIZOVÁNO: Lidí bez práce opět ubylo. Díky sezonním pracím, které jsou v plném proudu

Nezaměstnanost v Česku dál klesla, v květnu se snížila o desetinu procentního bodu na 3,5 procenta. Na konci minulého měsíce bylo bez práce téměř 254 tisíc lidí, o 7790 méně než v dubnu. Počet volných pracovních míst se naopak zvýšil o zhruba 1200 na 285 700. Pracovní trh ovlivňují s příchodem letního počasí sezonní práce. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Úřad práce ČR.

Přečíst článek

Světem obchází přízrak recese, které se zřejmě mnohé země včetně Česká nevyhnou. Co ji způsobilo – ruská invaze na Ukrajinu a následný rapidní růst cen energií a potravin a opatření centrálních bank pro zpomalení inflace, covidová omezení v Číně i jinde působící zásadní potíže v dopravním řetězci, či další vlivy? A jak s recesí hodlají státy a firmy bojovat a jak dopadne na společnost?

Co je to recese a co ji způsobuje?

  • za recesi je označován pokles reálného hrubého domácího produktu (HDP) či zkráceně pokles ekonomiky po dvě nebo více následující čtvrtletí po sobě;
  • jejím důsledkem obvykle bývá vzestup nezaměstnanosti, útlum investic firem i vlád, pokles produkce, tržeb a zisků firem či propad do ztrát, pokles příjmů státních rozpočtů a prohlubování jejich schodku;
  • dlouhodobější recese bývá označována jako ekonomická deprese.

Související témata:

Reklama

News box

Češi v únoru nakoupili kryptoměny za téměř 4️⃣0️⃣0️⃣ milionů korun, což je meziroční 📈​​​​​​​ nárůst o dvě pětiny. Proti lednu objem obchodů stoupl zhruba o 50 milionů korun. Důvodem je razantní nárůst poptávky po bitcoinu po spuštění ETF fondů (fondů obchodovaných na burze) i spekulativní nákupy. Vyplývá to z údajů obchodníka Bit.plus.
Skupině Footshop, která se zaměřuje na prodej streetwearové obuvi a oblečení, loni podle předběžných výsledků stouply tržby o tři procenta na zhruba 1️⃣,0️⃣7️⃣ miliardy korun. Footshop v roce 2023 zvýšila ukazatele ziskovosti. 
Evropská komise navrhla vznik nového programu na podporu evropského obranného průmyslu s 1️⃣,5️⃣ miliardy eur (38 miliard korun), který bude financován z rozpočtu EU v letech 2025 až 2027. 
Rozpočet školství by mohl být v letošním roce podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) o 1️⃣1️⃣ miliard korun 📈 vyšší než loni. Nyní je v porovnání s loňským rokem vyšší o osm miliard korun, další peníze se bude snažit Bek vyjednat. Navýšení o další tři miliardy je podle něj pravděpodobné, řekl to dnes na setkání k auditu vzdělávacího systému neziskové organizace EDUin. 
Obohacování uranu pro 🏭 jadernou elektrárnu v Dukovanech bude nově zajišťovat francouzská firma Orano. Dosud měl tuto službu na starosti ruský TVEL.Společnost ČEZ uzavřela dohodu při dnešní návštěvě francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v České republice. Oznámil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. 
Skupina Aures Holdings, pod kterou patří autobazary AAA Auto, Mototechna a Driverama, do konce února 📈 zvýšila meziročně prodej o 13 procent na rekordních 16 500 aut. Za posledních 12 měsíců tak překročila hranici 100 tisíc prodaných ojetých vozů. 
Soudní dvůr Evropské unie  zrušil rozsudek soudu nižší instance v případu ochrany dat slovenského podnikatele Mariana Kočnera v souvislosti se zveřejněním informací po vraždě slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky v roce 2018. Soud v rozsudku uvedl, že Kočner musí prokázat jen to, že bylo zasaženo do jeho soukromí, a nikoliv to, zda to zavinil Europol nebo slovenské orgány. 
Čtyři bývalí vysoce postavení manažeři americké internetové společnosti Twitter zažalovali miliardáře Elona Muska. Tvrdí, že jim dluží odstupné v celkové výši přes 1️⃣2️⃣8️⃣ milionů dolarů (zhruba tři miliardy korun). Informovala o tom agentura Reuters. Musk předloni v říjnu firmu Twitter koupil za 44 miliard dolarů a následně ji přejmenoval na X.
Prodej smartphonů od společnosti Apple se v Číně v prvních šesti týdnech letošního roku 📉 snížil o 24 procent. Americká firma se tak mezi prodejci chytrých telefonů propadla na čtvrté místo. Apple čelí zvýšené konkurenci místních výrobců, jako je Huawei. 
Průměrná mzda v Česku se v loňském čtvrtém čtvrtletí zvýšila meziročně o 6️⃣,3️⃣ procenta na 46 013 korun, tedy o 2734 korun. Po započtení inflace, která ve stejném období dosáhla 7,6 procenta, se ale mzda reálně snížila o 1,2 procenta. Klesla tak podeváté za sebou.
Reklama
Reklama
Doporučujeme