Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Stát dá tři miliardy na brownfieldy. Ale projekty si musí pospíšit

Areál bývalé Avie v pražských Letňanech na snímku z 12. srpna 2022. Skupina Odien plánuje v lokalitě postavit novou čtvrť se zhruba 7000 byty pro až 11.000 lidí
ČTK
 ČTK

Skoro tři miliardy korun by měly pomoci obnově zanedbávaných a nevyužívaných nemovitostí, jako jsou třeba bývalé průmyslové areály. Státní fond podpory investic (SFPI) na to chce rozdělit evropské peníze z Národního plánu obnovy (NPO) v novém dotačním programu Brownfieldy. Peníze je nutno za přísnějších „zelených" kritérií vyčerpat rychle do poloviny roku 2026, uvedla ředitelka SFPI Hana Pejpalová. Program bude jako nařízení schvalovat ve středu vláda.

Reklama

SFPI nabízí na revitalizaci brownfieldů od státu kombinaci úvěru a dotace od 400 tisíc do 50 milionů korun, a to nejvýše do poloviny celkových nákladů. Nově půjde na brownfieldy z evropského Nástroje pro oživení a odolnost, který se v ČR realizuje prostřednictvím NPO, dotace 2,8 miliardy korun, z toho dvě miliardy na projekty od 30 do 500 milionů korun.

Na poslední chvíli

Není moc času. Prostředky musí být vyčerpány do poloviny roku 2026, což znamená, že projekty musí být zrealizovány do konce roku 2025. Příprava programu byla dlouhá, protože se vyjednávaly podmínky NPO. Příští rok proto chceme co nejrychleji uzavřít smlouvy. Cílem je co nejvíce zkrátit administrativu, aby byl čas na realizaci," řekla Pejpalová.

Projekt Duga v Bělehradě.

Realitní melting pot. Češi promění kus Bělehradu podle návrhu britského architekta

Brownfield v Bělehradu se pod taktovkou českého developera promění na novou čtvrť. Tu navrhne přední britský architekt Ian Bogle. Investice do výstavby překročí sumu 9,5 miliardy korun. Na místě bývalé továrny na barvy vyroste přes dva tisíce bytů a 40 tisíc metrů čtverečních kanceláří.

Přečíst článek

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) už skoro rok komunikuje s potencionálními žadateli. Jsou vytipované projekty, které by se mohly přihlásit, řekla ředitelka SFPI. Malých projektů do 30 milionů korun má být okolo 45 a velkých 14, z každého kraje jeden. „Regionální stálá konference (RSK) případně stanoví pořadí projektů, pokud by jich bylo hodně," dodala Pejpalová.

Vše o realitách čtěte v Realitním Clubu zde

Využití dotací je podobné jako v dosavadním programu. Příjemci jsou kraje, obce a nově i právní osoby, ale jde o nepodnikatelské využití. Pejpalová upozornila, že budou přísnější kritéria. Podle Evropské komise nemají stavební práce výrazněji poškozovat životní prostředí, v případě rekonstrukcí musí náklady směřovat na energeticky účinné renovace. U rekonstrukcí budov musí žadatel prokázat, že náklady z 90 procent splní požadavky.

Více než na jednu miliardu vyjde výstavba dalšího bytového domu na brownfieldu ve Vysočanech.

Místo továren moderní zelená čtvrť. Ve Vysočanech se začne stavět další stovka nových bytů

Více než na jednu miliardu vyjde výstavba dalšího bytového domu na brownfieldu ve Vysočanech.

Přečíst článek

Na brownfieldy letos z NPO vybralo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve své výzvě 35 projektů dohromady za 200 milionů korun k podnikatelským i nepodnikatelským účelům. Podle plánu může mezi města, městské části, obce a kraje rozdělit až 500 milionů korun na obnovu zanedbaných budov a areálů pro účely podnikání ve vlastnictví obcí a krajů.

Národní plán obnovy je podkladem pro čerpání peněz z mimořádného fondu, který vytvořila EU k ekonomickému zotavení členských států po pandemii COVID-19. Na Česko připadá 179 miliard korun. NPO je rozdělen na šest hlavních oblastí, jsou to digitální transformace, infrastruktura a takzvaná zelená transformace, vzdělávání a trh práce, podpora podnikání po pandemii, vývoj a inovace, a zdravotní prevence. Podporu z NPO lze čerpat nejpozději do roku 2026.

Panattoni Business Park Kladno se bude skládat ze dvou moderních hal o celkové velikosti 88 500 metrů čtverečních.

Pozemky zanedbané kladenské Poldovky se promění na moderní průmyslové centrum

Brownfield na pozemku bývalé Poldovky se dočká revitalizace. Nový majitel ho promění na průmyslový areál o velikosti téměř 90 tisíc metrů čtverečních. Udržitelné haly v nejvyšším standardu pro investora postaví společnost Panattoni. Investice přinese až 2000 nových pracovních pozic a pomůže s hospodářskou transformací v dané oblasti, uvedli zástupci investora.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Lukáš Kovanda: Vláda trestá zodpovědné. Až statisícová pokuta za předčasné splacení hypotéky je nemravná

Lukáš Kovanda: Vláda trestá zodpovědné. Až statisícová pokuta za předčasné splacení hypotéky je nemravná

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme