Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Národní plán obnovy - informace o tématu

Euro měna

David Ondráčka: Česko se změní v čistého plátce EU fondů, máme v rukávu plán B?

Česko se v dohledné době stane čistým plátcem do EU rozpočtu a EU fondů k nám poteče v příštích letech citelně méně. Jsme na to připraveni, máme plán B? EU fondy jsou zdánlivě nudné a technické téma. Reálně jsou důležitou součástí veřejných rozpočtů a měla by se nad nimi vést vášnivá politická a společenská debata.

Přečíst článek

David Ondráčka: Národní plán obnovy EU je šancí na stamiliardy, která se nebude jen tak opakovat

Přečíst článek
Lukáš Kovanda: Lidé nechápou a nadávají, proč si vláda půjčuje 140 miliard, když přitom říká, že je třeba “utahovat opasky”

Lukáš Kovanda: Lidé nadávají, proč si vláda půjčí 140 miliard, když říká, že je třeba “utahovat opasky”?

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Brusel zarazil dotace na protipovodňové projekty v Česku za půl miliardy. O peníze žádala dřívější Babišova vláda

Brusel zarazil dotace na protipovodňové projekty v Česku za půl miliardy. O peníze žádala dřívější Babišova vláda

Evropská komise nesouhlasí s financováním 15 protipovodňových projektů z Národního plánu obnovy v gesci ministerstva zemědělství (MZe). Týká se to mimo jiné projektů na přehradách Orlík, Harcov nebo Jezeří. Na jejich financování letos bude potřeba 512 milionů korun ze státního rozpočtu, uvedl mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

Přečíst článek
Areál bývalé Avie v pražských Letňanech na snímku z 12. srpna 2022. Skupina Odien plánuje v lokalitě postavit novou čtvrť se zhruba 7000 byty pro až 11.000 lidí

Stát dá tři miliardy na brownfieldy. Ale projekty si musí pospíšit

Skoro tři miliardy korun by měly pomoci obnově zanedbávaných a nevyužívaných nemovitostí, jako jsou třeba bývalé průmyslové areály. Státní fond podpory investic (SFPI) na to chce rozdělit evropské peníze z Národního plánu obnovy (NPO) v novém dotačním programu Brownfieldy. Peníze je nutno za přísnějších „zelených" kritérií vyčerpat rychle do poloviny roku 2026, uvedla ředitelka SFPI Hana Pejpalová. Program bude jako nařízení schvalovat ve středu vláda.

Přečíst článek
Elektromobil, ilustační foto

Z Národního plánu obnovy lze nově žádat o příspěvek na elektroauta

Ministerstvo práce zatím vyhlásilo tři z 12 svých plánovaných výzev k podávání žádostí o peníze z Národního plánu obnovy. Z těchto prvních tří akcí je možné získat téměř šest miliard korun na vybudování dětských skupin a pořízení budov, vybavení či hybridních a elektroaut pro sociální služby. Celkem může úřad rozdělit zhruba 23 miliard korun. Vyplývá to z harmonogramu výzev a z informací na webu ministerstva.

Přečíst článek
Karel Havlíček (za ANO), ministr průmyslu a obchodu a dopravy

Vicepremiér Havlíček: Schválení plánu obnovy je úspěch

Resort průmyslu vytváří kvůli administraci plánu speciální oddělení. Záloha zhruba dvacet miliard přijde už na podzim.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

News box

Holding Colt CZ Group SE (Colt CZ) vykázal za první letošní čtvrtletí rekordní výnosy i čistý zisk. Výnosy dosáhly 7,317 miliardy korun. Meziročně byly vyšší o 32,7 procenta. Čistý zisk zbrojařské skupiny byl za tři měsíce roku 717,9 milionu korun, ve srovnání se stejným obdobím loni vzrostl o 37 procent. Vyplývá to z konsolidovaných neauditovaných finančních výsledků holdingu.

SpaceX 🚀 v dokumentu k vstupu na burzu slibuje rozvoj přepravy na Mars či Měsíc 🌑. Firma, která v současnosti vlastní a provozuje například systém Starlink, ale připouští, že by nemusela se svými plány uspět.

Číst více
Francouzská Národní finanční prokuratura (PNF) očekává, že do konce letošního roku rozhodne o možném stíhání českého premiéra Andreje Babiše kvůli realitní transakci na jihu země. Uvedla to mluvčí PNF Bérénice Dinhová. Vyšetřování českého politika a miliardáře trvalo čtyři roky. Francouzské úřady zkoumají podezření z možného praní špinavých peněz a daňového úniku. Babiš již dříve jakékoliv provinění popřel. Číst více
Čistý zisk 💰 společnosti Nvidia se za uplynulé čtvrtletí ztrojnásobil na 58 miliard dolarů, což je 1,2 bilionu korun. O výsledcích ve středu večer SELČ informovala společnost. Příjmy společnosti za čtvrtletí, které skončilo na konci dubna, vzrostly meziročně o 85 procent na 81,6 miliardy dolarů (1,7 bilionu korun). Společností pomáhá silná poptávka po čipech kvůli rozvoji umělé inteligence. Číst více
Dopravce American Airlines ✈ dnes zahájí provoz na přímé lince mezi Prahou a Filadelfií. První letadlo odstartuje ze Spojených států dnes v podvečer a v Praze přistane v pátek ráno. Dopravce denní spojení obnovuje po více než šestileté přestávce, která začala s koronavirovou krizí. Vedle linky do New Yorku jde o druhé přímé spojení Prahy s USA. Podle oslovených prodejců letenek je o přímé lety do největšího města Pensylvánie velký zájem.
Doporučujeme