Reklama

REPORTÁŽ: Nejmenší česká kulturní památka je v Žatci. Prvorepubliková trafika prošla kompletní rekonstrukcí

edna z nejmenších kulturních památek na území České republiky, bývalá trafika v Žatci na Lounsku, je po roce opravená.
ČTK
 ČTK

Jedna z nejmenších kulturních památek na území České republiky, bývalá trafika v Žatci na Lounsku, je po roce opravená. Rekonstrukce vyšla asi na 800 tisíc korun, původní odhad byl zhruba poloviční.

Reklama

Prvorepublikový prodejní stánek byl postaven na začátku minulého století na strategickém místě. Lidé okolo něj procházeli na nádraží. Po jeho uzavření začala malá budova chátrat, Daniel Černý ji koupil od svého známého a nechal ji opravit. Polovinu přispěl Ústecký kraj. Nyní se v objektu konají malé koncerty i drobné prodejní akce. 

„Říkal jsem si, že je to malá stavba, takže to bude za tři měsíce a pár set tisíc hotové a nakonec to trvalo rok,“ podotkl Černý.

Vyměnit se musely některé trámy, nové jsou částečně i pálené tašky, kování a nejdéle trval výběr nátěru okenic a ozdobných trámů.

„Byla potřeba spousta specifických řemesel. Je to taková perníková chaloupka, zdobná záležitost, takže sehnat řemeslníky, kteří to umí a mají čas, to byl nejtěžší úkol,“ řekl majitel.

Reklama

Rekonstrukce někdejších Elektrických podniků v pražských Holešovicích.

Funkcionalistická perla Holešovic má nový kabát. A uchází se o prestižní architektonickou cenu

Funkcionalistická budova Elektrických podniků v pražských Holešovicích získala díky rozsáhlé a citlivé rekonstrukci opět svůj zašlý lesk. Projekt ateliéru TaK je rovněž jedním z těch, který zaujal odbornou porotu letošního ročníku soutěže Česká cena za architekturu, dostal se do užšího výběru.

Přečíst článek

Nakonec někteří řemeslníci svou práci odvedli zdarma, jinak by oprava byla ještě dražší.

Stánek se mimo jiné otevírá u příležitosti významných městských akcí. Při konání Žateckých dvorků se ve stánku prodávaly květiny, uplynulý pátek se ulicí rozezněly tóny z hudebních nástrojů kapely z Chomutova. Černý má také nápad, že by se stánek mohl otevírat příležitostně pro prodej kávy.

Jana Mastíková, hlavní architektka studia Loxia

Musíme se naučit zahušťovat města a žít v menších bytech, říká architektka

Inflace a zdražování stavebních materiálů bude ovlivňovat v letošním roce i tuzemský stavební průmysl a architekturu. Podle architektky Jany Mastíkové ale může mít tento vývoj i pozitivní dopad - změnu myšlení a přístupu. „Architektura má být střízlivá a zejména má dobře sloužit. Jde o užité umění, je to řemeslo, není to osobní exhibice za každou cenu,” říká v rozhovoru Mastíková.

Přečíst článek

Plovoucí ostrov na řece Hudson navrhlo architektonické studio Haetherwick.

Brněnský Atelier Štěpán boduje i mezi architektonickými špičkami

Projekt novojičínské vily, který navrhlo brněnské architektonické studio Marka Štěpána, se dostal do výběru lifestylového magazínu Hype and Hyper jako jedna z deseti nejpovedenějších realizací posledních měsíců.

Přečíst článek

Reklama

Související

Areál Sázavského kláštera prošel náročnou rekonstrukcí.

Rekonstrukce Sázavského kláštera je dokončena. Podívejte se na výsledek

Přečíst článek
Rekonstrukce někdejších Elektrických podniků v pražských Holešovicích.

Funkcionalistická perla Holešovic má nový kabát. A uchází se o prestižní architektonickou cenu

Přečíst článek
Bratislava - vizualizace Plató

Centrum Bratislavy se promění. Projekt „zeleného pásu“ vyjde na půl miliardy

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme