Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Šéfové velkých evropských firem kritizují Brusel za regulaci umělé inteligence. Evropa prý může hodně ztratit

Šéfové velkých evropských firem kritizují Brusel za regulaci umělé inteligence. Evropa prý může hodně ztratit
iStock
Stanislav Šulc

Otevřený dopis předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové proti zavádění obecných pravidel takzvaného AI Actu letos v srpnu podepsalo 44 generálních ředitelů velkých evropských společností včetně Mercedesu nebo BNP Paribas. Regulace je podle nich stále složitější a může ohrozit snahy Evropy zůstat konkurenceschopná v rychle se měnícím technologickém světě.

Evropa se opět může „střelit do nohy“ a ještě více oslabit svou konkurenceschopnost vůči zejména Americe a asijským ekonomikám. Alespoň si to myslí více než čtyři desítky šéfů evropských firem působících v různých odvětvích, kteří zveřejnili otevřený dopis vedení Evropské komise. Jeho cíl? Zjemnit dopady takzvaného AI Actu, který postupně zavádí první komplexní regulaci využití umělé inteligence a jehož obecná pravidla mají začít platit letos v srpnu.

„V době bezprecedentních technologických, hospodářských a geopolitických změn bude schopnost Evropy zaujmout vedoucí postavení v oblasti inovací a zavádění umělé inteligence rozhodující pro řešení výzev v oblasti konkurenceschopnosti a suverenity, které Mario Draghi tak jasně popsal – zejména v našich nejzavedenějších a nejstrategičtějších odvětvích. Tuto rovnováhu bohužel v současnosti narušují nejasné, překrývající se a stále složitější předpisy EU. To ohrožuje evropské ambice v oblasti umělé inteligence, neboť to ohrožuje nejen rozvoj evropských šampionů, ale také schopnost všech průmyslových odvětví nasadit umělou inteligenci v rozsahu, který vyžaduje globální konkurence,“ stojí v otevřeném dopise, který vedle jiných podepsali například šéf Mercedes-Benz Ola Källenius, Guillaume Faury, CEO Airbusu, nebo CEO BNP Paribas Jean-Laurent Bonnafé.

Jak vyzrát na umělou inteligenci? Poradí kniha Stanislava Šulce, autora newstream.cz

Nakladatelství Práh vydává knihu Umělá inteligence: Vítejte v nové realitě, v níž kmenový autor portálu newstream.cz Stanislav Šulc zachycuje postupný vývoj informačních technologií vrcholící současnou vlnou zájmu o takzvanou generativní umělou inteligenci. Kniha vychází dva roky po uvedení ChatuGPT pro veřejnost, které je považováno za zlomový okamžik v rozvoji nejen AI, ale technologií obecně.

Přečíst článek

Proti AI Actu jsou firmy i USA

Otevřený dopis lídrů evropského byznysu přichází v době, kdy se i členské státy EU pokoušejí odsunou působnost některých nařízení, a to až o dva roky. A také evropská komisařka pro digitální agendu Henna Virkkunen uvedla, že nevylučuje možnost odkladu některých částí nařízení o umělé inteligenci. Zároveň dodala, že před spuštěním povinností musí být připraveny příslušné standardy a metodiky, které firmám umožní se na nové požadavky adekvátně připravit.

Dalším, kdo na EU ohledně zavádění tohoto nařízení do praxe tlačí, jsou Spojené státy. Vláda Donalda Trumpa se pokoušela prosadit zákon zamezující státům USA jakkoli regulovat firmy působící v oblasti AI na deset let, to se ale zatím prosadit nepodařilo. I tak je ale AI Act jedním z důležitých motivů vyjednávání mezi EU a USA, protože řada ujednání v této regulaci míří přímo na velké americké firmy.

Mark Zuckerberg - CEO Meta Platforms

Zuckerberg touží po lidech z OpenAI. Nabízí jim miliardy ročně

Umělá inteligence zůstává v klíčových technologických společnostech velkým tématem a jsou ochotny do toho investovat velké částky. Aktuálně je na lovu Meta Platforms Marka Zuckerberga, která chce poskládat nejlepší tým pro vývoj AI na světě. Šéf konkurenční OpenAI Sam Altman nyní odkryl, jaké nabídky jeho stávající zaměstnanci od konkurence dostávají. Jde o neuvěřitelné sumy.

Přečíst článek

Postupné najíždění pravidel

Formálně byl byl AI Act zveřejněn v Úředním věstníku jako nařízení Evropského parlamentu a Rady EU 12. července loňského roku. Platit začal 20 dní po zveřejnění, tedy 1. srpna 2024.

Firmám a úřadům tím začala běžet dvouletá lhůta na přípravu na okamžik, kdy nařízení začne být přímo závazné v celém rozsahu.

Některé části regulace týkající se zakázané AI ale jsou vymahatelné již nyní. A letos v srpnu měla začít platit obecná pravidla. Zda k tomu skutečně dojde, je však nyní nejisté.

Judson Althoff, obchodní ředitel Microsoftu

Microsoft propouští tisíce lidí a její šéf si vzal dvouměsíční volno na odpočinek

Softwarový gigant nahradí část interních obchodníků externími firmami. Microsoft šetří kvůli nákladům na AI.

Přečíst článek

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová

Von der Leyenová: Chceme se Trumpem domluvit, ale připravujeme se i na neúspěch

Evropská unie je připravena na obchodní dohodu se Spojenými státy, uvedla při návštěvě Dánska předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Sedmadvacítka se nicméně připravuje i na možnost, že k žádné dohodě nedojde. Právě nyní je v USA eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič, který má v plánu další jednání se zástupci americké administrativy. Evropská unie usiluje o uzavření dohody o clech s USA do 9. července.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme