Současná euforie na akciích stojí na víře, že Trump zmoudřel. Riziko, že investoři zapláčou, nezmizelo, varují analytici

Akciové trhy se od dubnového propadu prudce rostou. Indexy lámou rekordy a investoři se vezou na vlně euforie, kterou spustilo pozastavení celních opatření Donalda Trumpa. Analytici ale varují, že klid může být jen dočasný. Trh si znovu říká o opatrnost.
Ještě v dubnu se akciové indexy propadaly do takzvaného medvědího trhu. Americká cla, která měla vstoupit v platnost začátkem května, vyděsila investory. Stačilo ale, aby Donald Trump couvl, a trh se nadechl k rally. „Akciové trhy ode dna den před platností cel vyrostly asi o čtvrtinu a dostaly se zpět na historická maxima z půlky února,“ připomíná Petr Bártek, hlavní akciový analytik České spořitelny. Trump podle něj musel ustoupit tlaku dluhopisového trhu a šéfů amerického maloobchodu. „Trhy mu vysvětlily, že jednoduché uvalení vysokých cel na obchodní partnery by poškodilo ekonomiku Spojených států a rozladilo jeho voliče,“ dodává.
Červen se na amerických akciových trzích nesl ve znamení růstu. Ačkoli zapojení USA do konfliktu mezi Izraelem a Iránem mělo potenciál znovu otřást trhy, reakce amerických akciových trhů po zásahu USA v Iránu byla překvapivě vlažná a žádný výprodej na trzích se nekonal. Člověk měl skoro dojem, že investoři začínají brát geopolitické riziko jako součást života a nenechají se tím znepokojit. Už to je samo o sobě znepokojivé.
Bomby v Íránu investory nevzrušují. Zato hračky Labubu je umějí pěkně rozparádit
Trhy
Nejen AI táhne růst
Rally táhnou především technologické firmy – ale ne už výhradně slavná „magnificent seven“. Kromě gigantů jako je Microsoft, rosté také Palantir, diskontní řetězce, průmyslové podniky či elektroenergetika.
„Naopak technologické akcie s velkou expozicí vůči spotřebitelům nebo clům, jako Apple, Amazon, Meta nebo Tesla, stále nejsou zpátky na vrcholu,“ doplňuje Bártek. A varuje i před přílišným optimistickým pohledem na americké trhy: „Kvůli clům a rozhazovačnému daňovému balíčku došlo k odlivu kapitálu do Evropy, kde si indexy v dolarovém vyjádření vedou lépe.“ Například německé akcie od dubna v dolarovém vyjádření vydělaly dokonce 30 procent.
Akcioví investoři v prvním pololetí letošního roku prožívají nepříliš standardní situaci. Zatímco americkým firmám se dařilo solidně, evropské nabízejí skvělé zisky. To se pak projevuje také na akciích a dluhopisech firem na evropském kontinentu.
Evropské akcie letos válcují americké. Dařilo se bankám, zbrojařům i českým firmám
Trhy
Euforie, ale vratká
„Trhy se velmi rychle zotavily na pozadí očekávání odložení cel, což ukazuje na krátkodobou iracionalitu,“ podotýká Tomáš Cverna z XTB. Důvěru posílily i silné výsledky firem za první čtvrtletí, ale pod povrchem podle Cverny doutná riziko. „Devátého července se dozvíme další americká obchodní opatření. Pokud Trump přijde s čímkoliv nad rámec minulých let, bude výsledná celní sazba nejvyšší od druhé světové války. To se musí propsat do inflace i volatility,“ upozorňuje.
Evropa sílí, ale investoři zapomínají
„Trhy čtou odložení cel jako signál deeskalace a věří, že se obchodní válka nevrátí v plné síle,“ popisuje současnou náladu Lukáš Raška z Portu. Sázky na AI, zbrojení nebo vesmír vystřelily trhy vzhůru. Evropské indexy těží z vyšších dividend, atraktivního ocenění i fiskálních stimulů. Jenže. „Současná euforie stojí z velké části na víře, že k obnovení obchodního konfliktu nedojde. Pokud se tento scénář změní, nálada se může rychle obrátit,“ připomíná Raška.
Akciové trhy už mnohokrát ukázaly, že mají překvapivou schopnost rychlého obratu. Vývoj v příštích týdnech ukáže, zda jde nyní o trvalejší obrat, nebo jen oddychový čas před dalším střetem. „Při aktuálním ocenění trhu bych se soustředil na selektivní výběr než na sázky na široké indexy,“ uzavírá Bártek.
Americké automobilce Tesla, kterou vede miliardář Elon Musk, ve druhém čtvrtletí klesl odbyt meziročně o 13,5 procenta na 384 122 vozů. Firma to ve středu oznámila v tiskové zprávě. Je to druhý takto výrazný pokles po sobě, už v prvním čtvrtletí odbyt klesl o 13 procent.
Musk si zoufá nad špatnými výsledky Tesly. Ale může si za to sám
Zprávy z firem
Softwarový gigant nahradí část interních obchodníků externími firmami. Microsoft šetří kvůli nákladům na AI.
Microsoft propouští tisíce lidí a její šéf si vzal dvouměsíční volno na odpočinek
Zprávy z firem
Sedm statečných, neboli Magnificient Seven, je minulostí. Nejlukrativnějších akcií světa je pět - TAMPON.
Nový akciový hit? Tampon. A je v tom i Musk
Trhy