Reklama

Rekonstrukce Sázavského kláštera je dokončena. Podívejte se na výsledek

Areál Sázavského kláštera prošel náročnou rekonstrukcí.
Tomáš Slavík
Petra Jansová

Areál Sázavského kláštera prošel náročnou rekonstrukcí, která probíhala podle návrhu architektů ze Studia acht.

Reklama

Obnoven byl barokní chrám svatého Prokopa a veřejné prostranství, dále byla dostavěna krypta a v budově fary vzniklo komunitní a informační centrum. Změny jsou ptarné již z dálky díky obnoveným fasádám a střechám. Architekti se opravami snažili prodloužit životnost památky a také podpořit poutní charakter místa. 

Architekti ze Studia acht mají s rekonstrukcemi památek i církevních staveb dlouholeté zkušenosti. „Sázavský klášter však považujeme za naši dosud nejvýznamnější obnovu, ke které jsme přistupovali s náležitou úctou. Jsme vděční, že jsme se na projektu podobného rozměru a významu mohli podílet,” říká hlavní architekt Václav Hlaváček.

Průběh prací komplikovala jak pandemie covidu, tak i to, že areál má hned tři vlastníky - stát, církev a řád benediktýnů. 

Stav areálu se začal zhoršovat po jeho zkonfiskování komunistickým režimem. Před rokem se stát staral výhradně o návštěvnickou trasu kláštera. Ostatní objekty sice církev směla využívat, avšak ne opravovat. V roce 2006 klášter od soukromého majitele opět odkoupil stát. Došlo na zavedení elektřiny a zrestaurování vzácných fresek, nikoliv na nezbytné stavební úpravy. Objekty do rekonstrukce trpěly předešvím vlhkostí.

Reklama

Někdejší sýpka funguje jako penzion.

Povedená rekonstrukce soutěží o prestižní architektonickou cenu

Místo bourání se architekti ze studia ORA rozhodli bývalé hospodářské stavení ze 17. století zachránit. Zajímavá realizace zaujala nejenom zahraniční odborná média, dostala se i do užšího výběru České ceny za architekturu.

Přečíst článek

Hrad Helfštýn

Rekonstrukce hradu Helfštýn na Přerovsku zaujala i v zahraničí

Hrad Helfštýn, druhý největší hradní komplex v Česku, byl kvůli dezolátnímu stavu a posléze i pandemii veřejnosti nepřístupný. Nyní láká na bohatý program, především ale na povedenou rekonstrukci.

Přečíst článek

Reklama

Související

U bývalé vodárenské věže vznikne nové náměstí s kašnou.

Nové náměstí, lavičky i stromy. Tak už za pět let bude vypadat tržnice v Holešovicích

Přečíst článek
Druhá cena patří Alžbětě Pomahačové za práci Město Sídliště.

Jak by proměnili panelák či brownfield začínající čeští architekti? Podívejte se

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme