Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Mohlo být i hůř. Realitní fondy kvalifikovaných investorů vynesly průměrně deset procent

Mohlo být i hůř. Realitní fondy kvalifikovaných investorů vynesly průměrně deset procent
Wood & Company
 ČTK

Průměrné výnosy realitních fondů kvalifikovaných investorů dosáhly loni téměř deseti procent. Nemovitostní fondy určené pro drobné střadatele, které jsou tedy regulovanější, vynesly v průměru 7,6 procenta. Vyplývá to z analýzy společnosti Freedom Financial Services.

Reklama

Nejvýnosnějším realitním fondem kvalifikovaných investorů byl Jet Industrial Lease, který za dvanáct měsíců roku 2022 dosáhl zhodnocení 18,4 procenta. Inflaci překonal ještě podfond společnosti Wood & Company zaměřený na obchodní centra s 17,5 procenty a fond Realia, jenž se soustřeďuje na maloobchodní parky. Ten vynesl 15,2 procenta. Z retailových fondů nejvyšší výkonnost zaznamenal fond Raiffeisen, a to 10,4 procenta.

„Obecně platí, že realitní trh zažil po letech hojnosti významný propad. Vysoké úroky zasáhly všechny, tedy nejen kupující bytů na hypotéku, ale také investory do komerčních nemovitostí. Ceny začaly klesat, i přes tyto obtíže dokázaly dostupné fondy dodat i dvouciferné výnosy,” uvedl analytik Freedom Financial Services Robert Novoměstský.

Nemovitostní fondy, které jsou investorům v Česku k dispozici, víceméně podle něj prokázaly značnou finanční odolnost. Nejen fondy kvalifikovaných investorů s minimálním vkladem milion korun, ale i retailové fondy zaměřené na drobné střadatele dokázaly v několika případech vynést více než například spořicí účty nebo termínované vklady, dodal Novoměstský.

Češi se zbytečně zdráhají investovat skrze realitní fondy. Podle čeho vybírat a na co si dát pozor

Češi sice rádi nakupují nemovitosti, ale jen fyzicky. S investicemi do nemovitostních fondů si moc neví rady a pro většinu jsou velkou neznámou. Jedná se přitom o konzervativní investiční nástroje, které by měly být v každém investičním portfoliu. Zeptali jsme se proto několika expertů, jakou část portfolia by měly tvořit, co si při investování do realitních fondů ohlídat a pro koho tato investice naopak vůbec není. 

Přečíst článek

Ve vleku úrokových sazeb

Analytici se shodují na tom, že ve střednědobém horizontu by výkonnost nemovitostí měly být stabilní. Fondy samotné jsou ve svých odhadech budoucí výkonnosti konzervativní, výnosy přes deset procent neslibují, dlouhodobý očekávaný výnos je v řádu jednotek procent. Například fond Accolade zaměřený na průmyslové nemovitosti letos počítá se sedmiprocentním výnosem. Zásadní bude, jak se portfolio manažeři vypořádají s prostředím vysokých úrokových sazeb a klesajícími cenami nemovitostí.

Rodinný dům, ilustrační foto

Boris Tomčiak: Českým realitním fondům propadnou výnosy. Katastrofa jako v USA to ale není

Čeští developeři se ani v nedávných dobách hojnosti nepouštěli do masivní výstavby, což je dnes ušetřilo řady problémů. „Největší stavitelé bytů byli opatrní a jejich zásoba nových volných bytů není vysoká,“ říká Boris Tomčiak ze společnosti Finlord. „I to je důvod, proč ceny novostaveb rostou,“ dodává. Podle Tomčiaka se díky rostoucím příjmům domácností brzy obnoví zájem o nemovitosti. Vysokým úrokům hypoték navzdory.

Přečíst článek

Realitní fondy jsou nástroje kolektivního investování. Umožňují investovat do nemovitostí, majetek tvoří především komerčními nemovitostmi, jako jsou logistické, průmyslové parky, kanceláře, hotely, obchodní centra, ale také bytové domy. Manažeři portfolií nakupují za peníze vkladatelů nebo s využitím bankovních úvěrů. Celkové zhodnocení fondů se skládá z nájmů a z růstu hodnoty podkladových aktiv, tedy nemovitostí v majetku fondu.

Novostavby, ilustrační foto

Nemovitostní fondy jsou nejlevnější od roku 2008

Investoři, které lákají nemovitosti, ale nechtějí do malty a cihel investovat přímo, mají jedinečnou možnost. Realitní fondy se obchodují se slevou, která tu 15 let nebyla. Háček je v tom, že ceny mohou jít ještě níže.

Přečíst článek

Celkem tři desíky fondů

Většina podílových fondů loni přes podzimní zlepšení výkonnosti prodělala. Akciové fondy ztratily zhruba 13 procent, dluhopisové fondy přibližně dvě procenta a smíšené fondy kolem osmi procent.

Nabídka nemovitostních fondů je relativně široká. Celkem je na výběr ze 30 fondů, z toho je 18 fondů kvalifikovaných investorů a zbývajících 12 pak tvoří fondy určené retailovým klientům. Z dostupných údajů vyplývá, že nemovitostní fondy spravují majetek přibližně 170 miliard korun. Fondy určené retailovým klientům představují 90 miliard korun a 80 miliard tak připadá na fondy kvalifikovaných investorů.

Novinky z trhu nemovitostí sledujte v Realitním Clubu

Praha chce financovat výstavbu bytů skrze nové evropské fondy

Praha chce financovat výstavbu bytů skrze úplně nové evropské fondy

Kdo a hlavně za co postaví tisícovky městských bytů, jejichž projekty už třetím rokem chystá Pražská developerská společnost (PDS)? Praha nyní přišla s nápadem na financování skrze Evropské fondy dlouhodobých investic (ELTIF).

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme