Fondy kvalifikovaných investorů - informace o tématu
Fondy kvalifikovaných investorů (FKI). FKI na rozdíl od klasických otevřených podílových fondů jsou přístupné jen pro tzv. kvalifikované investory - vstupní práh pro investice je minimálně jeden milion korun a zájemce musí prokázat základní investiční zkušenosti. Tyto fondy začaly v Česku vznikat od roku 2006, přičemž největší nárůst majetku zaznamenávají v posledních pěti letech. Největšími správci a administrátory fondů jsou Avant, Amista a Amundi. Celkem je na českém trhu více než tři sta fondů,začátkem roku 2022 spravovaly zhruba čtvrt bilionu korun.
Tkáč a spol. přivřou svůj megafond Arch. Otevřou ale nový
Lidé kolem investiční skupiny J&T plní původní slib. Do fondu Arch Investments, který je vlajkovou lodí skupiny, nepůjde už lehce investovat. Buď se bude dát koupit na burze, nebo si investoři připlatí. Noví investoři budou moci od příštího roku využít nový fond.
Inflace, ekonomický i společenský fenomén posledních několika let. Za čtyři roky od vypuknutí pandemie koronaviru úspory českých domácností ztratily třetinu své hodnoty. Ne nadarmo uznávaný americký ekonom Milton Friedman inflaci označil za zdanění bez legislativy. Kdo neinvestoval a ponechal finanční prostředky napospas působení inflace, za nominálně stejnou sumu pořídí při dnešních cenách podstatně méně zboží a služeb.
Skupina Wood & Company nabídne klientům možnost investic do soudních sporů. Kapitál ve fondu, do kterého investoři peníze vloží, poskytne poškozené straně k financování nákladů soudního sporu. V případě úspěchu investor získá podíl na vymožené částce. Podle Wood & Company je to první možnost fondového investování do soudních sporů na českém trhu.
Holding Accolade investuje do výstavby průmyslových hal a pak je prodává do stejnojmenného fondu. Fond tvoří polovinu jejich byznysu, spravuje majetek v hodnotě přes třicet miliard korun a vlastní ve střední Evropě zhruba tři desítky průmyslových parků s rozlohou přes milion metrů čtverečních. A expanzi plánuje dál, Evropa průmyslové parky potřebuje. „Evropa je musí stavět, není to o tom, jestli kapacita je, nebo není. Pokud chce evropská ekonomika v celosvětovém kontextu něco znamenat, tak musí mít další výrobní prostory, další prostory pro skladování i pro prodej,“ říká miliardář a majitel skupiny Milan Kratina v rozhovoru pro Newstream.
Zakladatel rozvážkové služby Rohlik.cz Tomáš Čupr založil investiční skupinu TCF Capital. Jeho prostřednictvím chce investovat peníze zejména do sektorů, které přímo souvisí s činností Rohlíku. Tedy do firem, které dodávají Rohlíku.
Průměrné výnosy realitních fondů kvalifikovaných investorů dosáhly loni téměř deseti procent. Nemovitostní fondy určené pro drobné střadatele, které jsou tedy regulovanější, vynesly v průměru 7,6 procenta. Vyplývá to z analýzy společnosti Freedom Financial Services.
Fond kvalifikovaných investorů J&T Arch Investments se stává akcionářem Moneta Money Bank. Oznámil také, že bude žádat ČNB o souhlas s nabytím kvalifikované účasti.
Novými majoritními majiteli Tesla investiční společnosti (TIS) se stali bratři Martin a Václav Klánovi, oznámila sama společnost. Se zkušenostmi z developmentu a realit, které sourozenecké duo nasbíralo při řízení rodinné skupiny Amadeus Real Estate, tak vstoupilo do oblasti finančních trhů, konkrétně nemovitostních fondů.
Konflikt na Blízkém východě může významně ☝ posilovat pozici Ruska a mít dopady na válku na Ukrajině, shodují se analytici. Rusko podle nich totiž může těžit z rozptýlení americké pozornosti a zdrojů na blízkovýchodní konflikt, což mu umožňuje využít vysokých cen fosilních paliv, dodatečných příjmů a uvolněnějších sankcí. Zároveň se může snížit dostupnost zbraní pro Ukrajinu.
Životní minimum, které se mělo původně zvýšit od května, 📈 vzroste od října. Potvrzuje to navrhované vládní nařízení, které by měl na svém příštím zasedání projednat a schválit kabinet. Předpis posouvá platnost nynějších minimálních částek z konce dubna na konec září. Životní minimum pro samotného dospělého se pak zvedne ze 4860 na 5500 korun a pro prvního dospělého v rodině ze 4470 na 5000 korun. Ostatním dospělým v domácnosti naopak klesne ze 4040 na 3750 korun.
Ukrajinský prezident 👨 Volodymyr Zelenskyj přicestoval do Turecka, kde bude jednat se svým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem a setká se také s konstantinopolským patriarchou Bartolomějem. Informovala o tom agentura Ukrinform s odvoláním na mluvčího ukrajinské hlavy státu Serhije Nykyforova. Podle zdroje agentury AFP se jednání prezidentů zaměří na bezpečnostní spolupráci.
Družice Kostka, kterou vyvinuli a sestavili pouze studenti a studentky Vysokého učení technického (VUT) v Brně, zamíří do vesmíru na přelomu června a července letošního roku. Na oběžnou dráhu ji vynese 🚀 raketový nosič Falcon 9 společnosti SpaceX. Univerzita o tom informovala v tiskové zprávě.
Jako ☝️ nátlakovou, krutou a neproveditelnou považují ruské ženy myšlenku „léčit“ je, aby chtěly mít děti. Podle ruských žen to jen málo přispěje ke zvrácení klesající porodnosti, která je aktuálně na nejnižší úrovni za posledních 200 let, napsala agentura AFP.
Poslanci budou mít na své asistenty od května 📈 víc peněz. Měsíční částka, kterou mezi ně budou moci rozdělit, se zvýší z nynějších 55 tisíc na 60 tisíc korun. Schválil to rozpočtový výbor Sněmovny, který má úpravu čerpání poslaneckých náhrad ve své působnosti. Počet asistentů, které může poslanec platit, zákon neomezuje. Rozpočtový výbor ve středu také umožnil navýšení rozpočtu Sněmovny o 19 milionů korun na platy zaměstnanců.
V Rusku se 📉 snížila podpora prezidenta Vladimira Putina nejvíce za posledních sedm let. Podle deníku Kommersant to vyplývá z průzkumu společnosti FOM ze 27. až 29. března. Server The Moscow Times pokles důvěry ze 76 na 71 procent spojuje s blokováním komunikační aplikace Telegram a služeb vzdáleného připojení (VPN) v Rusku.
Počet vyděračských útoků (ransomware) na firmy v ČR se v prvním čtvrtletí meziročně 📈 zdvojnásobil. Na veřejných stránkách ransomwarových skupin bylo evidováno 12 českých obětí, loni za stejné období jich bylo šest a třeba v roce 2024 dosáhlo Česko stejného čísla až v srpnu. Uvedla to bezpečnostní firma Eset.
Americký prezident 👴 Donald Trump podepsal prezidentské memorandum, kterým ministerstvu vnitřní bezpečnosti (DHS) nařizuje vyplatit všem svým zaměstnancům částku odpovídající jejich platu, který jim nebyl od začátku částečného shutdownu vyplácen. V důsledku sporu republikánů a demokratů v Kongresu o dalším financování DHS nedostávají od února výplatu desetitisíce civilních zaměstnanců agentur, které pod ministerstvo spadají
Vládní zmocněnec pro Green Deal 👨 Filip Turek (Motoristé) je od čtvrtka místopředsedou Státního fondu životního prostředí. Uvedl to s tím, že ze svých pozic má poměrně zásadní vliv na dotace a aktivisté Hnutí Duha a jim podobní tak mají napříště s požadavky smůlu. Na sociálních sítích Turek v týdnu sdružení hrozil, že dotace, o něž žádalo, nedostane.