Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Týden tradera: Trhy ve znamení Netflixu či Tesly a cen výrobců utržených ze řetězu

Hospodářské výsledky Netflixu za první čtvrtletí roku 2022 poslaly v týdnu od 18. dubna do kolen technologický sektor v USA. (ilustrační foto)
iStock
Kryštof Míšek

Uplynulý týden přinesl další zajímavou várku zpráv s významným dopadem na trhy. Akciové indexy se vesměs postupně stabilizovaly a předvedly mírný růst. Nadále je přesto v trhu cítit vysoká míra nejistoty, důvodem je ruská ofenziva na jihovýchodě Ukrajině, navíc Powell připustil 50 bodový růst sazeb. Investoři pak především vyhlíželi hospodářské výsledky firem, jako je Netflix, Tesla, Bank of America a dalších.

Reklama

Z hlediska výhledu amerických sazeb se začátkem týdne ozval „jestřáb“ James Bullard, prezident Fedu v St. Louis. Uvedl, že centrální banka musí působit rychle, aby letos zvýšila sazby na zhruba 3,4 procenta. Neměla by tedy vyloučit zvýšení sazeb o 75 bazických bodů na svém příštím zasedání.

ukrajinský voják

Z čeho Ukrajina financuje svou obranu? Válečné dluhopisy, měnový fond, EU či Světová banka

Celkem 7,53 miliardy dolarů (asi 169 miliard korun) dosud získala Ukrajina na financování zejména vojenské obrany proti ruské agresi trvající bezmála dva měsíce. Z čeho peníze pocházejí? Nejvíce zatím Kyjev získal z prodeje válečných dluhopisů, a to 1,53 miliardy dolarů. Výrazně ale přispěly i Mezinárodní měnový fond, ukrajinská centrální banka, EU či Evropská investiční banka, vyplývá z analýzy agentury Bloomberg. V číslech ale například nejsou zahrnuty tři miliardy dolarů pomoci od USA, ani pomoc z ČR.

Přečíst článek

Trh z tohoto pohledu tak vysoké sazby na konci roku v současnosti neočekává. Béžová kniha Fedu ukázala, že USA ekonomicky stabilně rostly, ale vysoká inflace nevykazuje žádné známky toho, že by měla v nadcházejících měsících ustoupit, a zatemňuje tak výhled tamní ekonomiky.

Podniky jsou nuceny vyplácet vyšší mzdy v důsledku napjatého trhu práce, přetrvávala úzká hrdla v dodavatelském řetězci a ceny nadále rostly. To vše potvrzuje, že Fed ať už chce, nebo ne, bude muset začít razantně přitvrzovat, jestli má inflační tlaky podchytit včas a ještě předejít nějakému scénáři s trvaleji pádivou inflací, jaké jsme nyní svědky jinde ve světě – například v Česku. 

A zase ten Netflix...

Hospodářské výsledky Netflixu poslaly do kolen technologický sektor v USA. Firmě, která se stala průkopníkem v oblasti internetových televizí s rozsáhlým repertoárem filmů a seriálů, začíná zjevně docházet dech. Netflixu klesl poprvé za více než deset let celosvětový počet předplatitelů, když došlo k poklesu o 200 tisíc uživatelů za čtvrtletí.

streamovací služba Deezer (ilustrační foto)

Streamovací služba Deezer si jde na burzu pro desítky miliard

Stejně jako před čtyřmi lety světová jednička na trhu hudebních streamovacích platforem Spotify se rozhodla jít na burzu i konkurenční francouzská společnost Deezer. Vstup plánuje na burzu v Paříži prostřednictví speciální akviziční firmy (SPAC) a očekává přínos 1,05 miliardy eur (asi 25,6 miliardy korun), uvedla agentura Reuters.

Přečíst článek

Firma v Rusku také ztratila okolo 700 tisíc svých předplatitelů, když ohlásila odchod ze země po začátku války na Ukrajině. Čistý zisk Netflixu se snížil na 1,5 miliardy dolarů (asi 33 miliard korun) a akcie na to reagovaly poklesem o více než třetinu. V příštích dnech a týdnech bych očekával další pozvolný pád těchto akcií, protože růstový příběh je zjevně u konce. Společnost by se ráda nyní zaměřila na reklamy a změnu business modelu. 

Autoprůmysl strádá, Tesla nikoli

Oproti tomu předvedla solidní výsledky automobilka Tesla. Na úrovni zisku a tržeb došlo k překonání konsensu analytiků. Tesla zvýšila své ceny v reakci na inflační tlaky, ale prodeje to neohrozilo. Firma v tomto kvartálu zvýšila čistý zisk na 3,32 miliardy dolarů (zhruba 73,2 miliardy korun). Tržby společnosti vyrostly na 18,8 miliardy dolarů.

Trond Grande z Norges Bank Investment Management

Největší fond světa prodělává. Na Norský penzijní fond dopadá covid i válka

Za první čtvrtletí letošního roku Norský státní investiční fond vykázal ztrátu 653 miliard norských korun, tedy v přepočtu 1,7 bilionu korun českých. To je téměř stejná částka, kterou činily výdaje celé České republiky za rok 2021.

Přečíst článek

Když se podíváme na tento sektor, automobilka Tesla vykazuje oproti svým konkurentům v současnosti růst dodávek a zisku. Akcie v reakci rostly o více než deset procent a valuace firmy, která je stále vysoko – poměr mezi tržní cenou akcie a čistým ziskem na akcii činí 88násobek – se postupně může v nadcházející době dostat na trochu rozumnější úroveň.

Výsledky inovativní automobilky přicházejí ve chvíli, kdy Twitter odmítl „nájezd“ majitele Tesly Elona Muska, který by rád firmu celou koupil a vyvázal ji z veřejného obchodování. V tomto směru budou příští týdny jistě zajímavé. 

Konec ruských akcií ve světě

Prezident Putin nařídil stažení ruských firem ze zahraničních burz. „Delisting“ firem ve formě globálních depozitních certifikátů (GDR) proběhne v několika málo dnech od tohoto oznámení z poloviny dubna. Výsledkem je de facto konec obchodování s většinou zahraničních ruských akcií na trzích v Londýně.

Ferrari F8 Tributo (ilustrační foto)

Ferrari svolává po světě tisíce aut na kontrolu brzd, akcie šly dolů

Výrobce kultovních luxusních vozů Ferrari čelí propadu akcií. Důvodem je oznámení, že firma svolává po světě tisíce aut této značky kvůli potenciálním problémům s brzdami. Přesné číslo slavná automobilka neuvedla, ale jen v Číně by mělo jít na kontrolu přes 2200 vozů – což je počet vozů, který odpovídá prodejům značky na čínském trhu za více než čtyři roky, uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Nicméně stopka pro obchody s ruskými aktivy přišla například právě v Londýně již v březnu pod tlakem světových sankcí uvalených na Rusko po vpádu na Ukrajinu. Nyní dojde ke konvertování zahraničních cenných papírů na domácí. Tento příkaz dopadne na subjekty, jako je skupina EN+ nebo Tatněft. 

Ceny výrobců utržené ze řetězu

Ceny výrobců (PPI index) se v březnu utrhly ze řetězu. V zemědělství se ceny bezmála zvýšily o třetinu a v průmyslu skoro o 25 procent. Vzhledem k tomu, že konsensus byl posazen na 23,3 procenta a 19 procent, jedná se o znatelný rozdíl a zdá se, že nabídkové šoky v komoditním sektoru způsobené konfliktem na Ukrajině se pomalu propisují do chování ekonomických subjektů v Česku.

ČNB tak do skládačky dostává další dílek, který naznačuje, že by mohla sáhnout k opatřením v rámci měnového kanálu. V tomto směru se vyjádřil také guvernér Jiří Rusnok, který očekává opatrnou debatu o koruně jakožto měnově politickém nástroji. Silnější apreciace domácí měny by mohla být skutečně žádoucí, kurz osciluje v současné době stále kolem 24,50 koruny za euro. 

> > > > > Vše o inflaci čtěte zde < < < < <

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

akciová bublina, ilustrační foto

Technologické akcie zažily nejhorší týden za dvacet let. Hrozí prasknutí bubliny?

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme